Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragostea invinge intotdeauna

#1
hey..am facut un nou fic...enjoy

SasuSaku-Dragostea invinge intotdeauna

Disclaimer:Nu detin personajele ce apartin anime-ului "Naruto" si nu fac profit de pe urma acestor personaje si intamplari.
Tokyo,anul 2009.Cunoscuta metropola e agitata ca de obicei.Masinile extrem de scumpe gonesc cu mare viteza pe strazile aglomerate.Desi e de-abia ora 7 oamenii se inghesuie in mall-urile existente.Undeva,in inima zgomotosului oras se afla un cartier select,plin de vile scumpe cu stapani de bani gata.Dintre toate aceste cladiri se inalta mareata vila familiei Haruno,o locuinta cu 3 etaje,inconjurata de o gradina parfumata.In mijlocul gradinii se afla o piscina,pe malul careia stau cateva sezlonguri in dungi albe si albastre.In jurul piscinei se gasesc ici-colo mese rosii cu scaune si umbrelute verzi.Gardul viu e inconjurat de o multime de flori,in fond era primavara!Trandafirii aurii,lalele rosii si crinii albi imbatati de soare raspandesc o mireasma suava in tot cartierul.In interiorul vilei e mare agitatie;servitoarele fac curat iar bucatareasa pregateste micul dejun pentru membrii familiei Haruno.Ultima camera de pe stanga,de la ultimul etaj pare la fel de adormita precum stapana ei.Pe peretii albastri se alfa o multime de fotografii cu rozalia si parintii ei precum si multe rafturi pline de ursuleti de plus.Tavanul e vopsit in albastru cu stele aurii intruchipand cerul noaptea.In dreapta se afla biroul fetei plin de caiete,pixuri si desigur,laptop-ul negru al Sakurai.Lateral se gaseste sifonieul maro al fetei precum si patul de aceeasi culoare cu restul mobilei,acoperit de o lenjerie galbena cu diferite flori si stelute pe ea.Langa pat se poate observa mica noptiera plina de reviste de moda si diverse accesorii ale rozaliei.Aceasta doarme linistita in pat visand-cel mai probabil la mama ei-.Razele aurii ale soarelui se strecoara firave printre draperiile colorate si fac parul roz al Sakurai sa straluceasca puternic.Dar linistea aceea apasatoare e intrerupta brusc de un zgomot:
BEEP!BEEP!telefonul fetei incepe sa sune ias aceasta sare in sus rostogolindu-se cu tot cu cearceaf si ajungand in final pe podeaua rece.
"Cine naiba ma trezeste la ora asta?"zise rozalia privind nervoasa la ceas,dandu-si seama ca era doar alarma care isi facea datoria in fiecare dimineata."E de-abia 7,mai am doua ore pana la scoala!"isi spuse aceasta si se ridica de pe podea asezandu-se inapoi in pat cu gandul de a adormi la loc.Dupa 10 minute de incercari fara folos fata deschise ochii verzi ca doua cristale si gandi:"Se pare ca din cauza telefonului asta tampit am pierdut o ora de somn!isi zise aceasta putin mai linistita."Dac tot m-am trezit cred ca nu am nimic mai bun de facut decat sa merg sa iau micul dejun.Si asta numai din cauza alarmei asteia afurisite!"Se ridica din pat,isi lua peste pijamaua in carouri un halat alb si o pereche de papuci pufosi albastri si cobora scarile indreptandu-se catre bucatarie.
O saluta pe bucatareasa,o femeie de 30-35 de ani pe nume Hana cu parul negru si ochii albastri si o intreba ce pregatea de mancare deoarece mirosea de la intrarea in sufragerie.
-Domnisoara,v-am pregatit mancarea dumneavoastra favorita!spuse vesela aceasta.Sakura ii multumi si se indrepta spre sufrageria de langa bucatarie.Se arunca pe canapeaua crem si cauta peste tot telecomanda."Oare unde a pus-o tata?Barbatul asta e imposibil!TATA!striga aceasta din rasputeri.Unde ai pus telecomanda?" "E in spatele televizorului,draga!"ii raspunse acesta.Fata deschise televizorul si cauta ceva interesant.Negasind mai nimic bun dadu pe un program cu muzica si isi lua din noptiera pe care se afla televizorul o revista mai interesanta.
Peste putin timp o servitoare pe nume Aiko,o fata blonda ce nu parea sa aiba mai mult de 20 de ani veni cu o tava cu mancare si o aseza pe masuta de langa canapea.
-Stapana,v-am adus micul dejun!Sakura ii multumi si observa ca pe tava se aflau cateva felii de paine prajita,un pahar de suc de portocale,un mar si niste miere.Se apuca sa manance iar dupa aceea se ridica de pe canapea,inchise televizorul si se duse in camera ei sa se pregateasca pentru liceu deoarece era deja ora 8:00 iar la 8:45 trebuia sa plece sa-l ia pe Naruto de acasa.Naruto era cel mai bun prieten al Sakurai si chiar daca parea cam aiurit intotdeauna ii sarea Sakurai in ajutor.
Intra in baie unde isi facu un dus si se spala pe dinti.Deschise una din usile sifonierului si examina cu atentie rafturile pline cu haine.Deoarece la liceul unde invata nu vaeau o uniforma stabilita se imbraca cu o pereche de blugi negri cu cateva taieturi pe genunghi,un maieu alb plin de desene vesele pe el si o pereche de sandalute negre,simple,cu talpa joasa.Se duse din nou la baie,unde incepu sa se macheze.Isi dadu cu rimel negru,luciu de buze transparent,creion de ochi si iesi din baie.Isi puse cateva bratari colorate la mana stanga si cateva inele pe cealalta.Scoase un set de argint format din cercei intruchipand 2 inimi asezate una in spatele celeilalte si lantisor cu pandantiv de acelasi model cu al cerceilor.Acei cercei ii avea de la mama sa care murise cand ea avea doar 12 ani,ea ramanand cu tatal ei si restul servitoarelor ce se ocupau de casa.Isi sterse lacrimile ce isi facusera aparitia in ochii ei verzui si cobora grabita scarile.Tatal ei citea un ziar si parea foarte intrigat de lectura.
-Tati,ma duc sa il iau pe Naruto!
-Bine,draga mea!Sa fii cuminte si sa-l saluti pe Naruto din partea mea!
-Da,Tati!Pa!si se indrepta spre poarta unde o astepta Ryo tinand deschisa usa limuzinei.Ii lua ghiozdanul din mana si o ajuta sa urce in masina.Fata ii multumi si se facu comoda pe unul dintre scaune.
-Ryo,trebuie sa merg sa il iau pe Naruto.Te rog grabeste-te pentru ca sigur il voi gasi suparat ca l-am lasat atat sa astepte!
-Sigur,domnisoara!dupa 5 minute acesta o anunta ca au ajuns la casa lui Naruto.Cand cobora din masina o intampina vocea nervoasa a lui Naruto.
-In sfarsit!Astept de 20 minute!Credeam ca nu mai vii!
-Imi pare rau Naruto!a incercat ea sa il mai linisteasca.Dar de ce esti asa suparat?Te-ai trezit cu fata la cearsaf?
Cam asa ceva!Tocmai cand visam un castron gigantic cu ramen m-a trezit alarma!Si eram pe cale sa-l mananc!se planse el.Sakura s-a amuzat de patania amicului ei si au plecat spre scoala.

cam atat momentan....am incercat sa evit greselile de exprimare....:eto:
desi poate o sa gasiti cateva...stiu ca nu e prea interesanta povestea mea in cap asta dar sper k la urmatoarele va fi mai bn...astept critici dure :??: :bye:[/i]

#2
HeLLo...am picat shi eu din avion pe la fic`ul tau:D:D:D
Deci sa incepem cu niste corecturi...
Ideea-pt moment mi se pare originala, nu am mai vazut fic`uri cu Naruto si Sakura cei mai buni prieteni, deci asta pot sa spun pana acum...sa vedem ce va urma
Descriere- ei bine...de asta nu prea ai...adik ai descriere de obiecte dar sentimente pauza...oricum astept imbunatatiri pe viitor
Naratiunea - e buna
Actiunea - nu e grabita...ma rog, nu prea aveai ce sa grabesti, momentan nau fost evenimente importante sau asha mai departe...
Dialogul - mi s-a parut pe alocuri sec dar in mare este bun
Greseli - aici trebuie sa mentionez una care este destul de mare....Sakurai - Sakurei nu este corect nici din punct de vedere gramatical si nici nu suna prea bine...
Cam atat am avut de comentat....deci ca ultima impresie imi place si abea astept nextul....sa nu ma lasi cu ochii in soare k musc oky :grr:
Sper ca nu te`a deranjat commentul meu....dak da injura`ma in PM cat vrei shi eu remediez oky? :3:
Ja Ne:*
KyuMin.

#3
Bine . . . hmm . . . FIC NOU !!!! ( i'm so crazy :crazy: , sorry )

Bine sa criticam pentru ca e cam mult de spus :

In primul rand , pentru a arata mai frumos , ar fi fost bine ca dupa disclaimer sa lasi un rand , doua randuri libere . Apoi , dupa fiecare semn de punctuatie sa pui space , poti pune si inaine si dupa el binenteles .

Ideea nu spun nici ca-i originala , nici ca-i fumata . Am mai vazut ficuri in care Naruto este cel mai bun prieten al Sakurei . Pai . . . hmm . . . depinde de tine pe viitor .

Desriere , STAI , STOP , PAUZA !!! Ce se se intampla aici ???!!! Nu ai descriere ??!! Asta e o problema grava !!! Stiu poate imi vei spune ca ai descriere . Draguto , asta nu se numeste descriere . Bun . . . se numeste . Insa eu , cand aud cuvantul " descriere " , vreau sa vad/citesc decrierea obiectelor , personajelor fictive dar si decrierea laturii sentimentale . OK ???

Naratiunea . . . e bunicica . Nu e buna sau superba pentru ca se putea si mai bine .

Actiunea nu e grabita dar , exact cum a spus si sweet.killer nu aveai ce grabii .

Dialogul incearca sa-l faci mai picant . Dezvolta replicile mai mult . In unele locuri dialogul a fost SEC , intelegi ?? S-E-C , SEC !!

Greseli de tastare perca mi-au sarit cateva in ochi . Oricum cea mai mare este cea ca ai scris " Sakurai " , corect este Sakurei .

Ai mai pute baga cateva expresii frumoase si nu uita , incearca sa te mai gandesti si la cateva evenimente importante . Nu numai : a mancat , a mers la scoala , a plecat , si-a facut temele , s-a culcat . BINE ???

Bine . . . so . . . astept cu nerabdare nextu' !!! ( sper ca nu am fost pre dura )

#4
OK, OK sunt aici. Am fost trimisa de mai multe persoane la un coment.

In primul rand nu descrierea ta e... :-?... nu exista. Se pare ca sia luat o vacanta. Mai bine mai aprofundezi intr-o carte sau poate mai multe. Adauga figuri de stil ca nu strica.

Naratiunea e ok, mi se pare cam grabita, neinteresanta deocamdata ai putea sa o descri mai bine, automat, capitolul devine mai lung, mai usor de inteles pentru nou veniti si are un aer mai "aristocratic" pentru cititori.

Dialogul... e putin, sec cam ca si naratiunea. Incearca sa transformi ceva vorbire indirecta in vorbire directa. Ai grija sa nu pui in exces ca nu e bine.

Ideea... e cam folosita. Sakura bogata, alintata, "fetita lu' taticu" daca as putea spune asa. Dar in ziua de azi ori Sakura e bogata/saraca iar Sasuke este bogat/sarac, sunt idei folosite pentru ca pe net gasesti mii de ficuri sasusaku cu idei diferite.

Nu cred ca am fost prea dura, cel putin nu mi se pare. Sper ca nu te-a deranjat comnetariul meu. Daca vrei sa iti mai citesc si comentez ficul vreau sa promiti ceva:
-Orice critici ai primi nu renunta la fic pentru ca ideea ce o ai probabil in minte poate fi dezvoltata foarte bine.
:bye::bye:

#5
hmm...thx pentru critici..acum voi pune continuarea...ma mir k cineva imi citeste ficul...

Capitolul II

Limuzina se opri brusc iar Ryo ii anunta pe cei doi amici ca au ajuns la scoala.Acesta le-a deschis usa,i-a dat Sakurei ghiozdanul si s-a indreptat spre casa urmand ca la terminarea orelor sa vina sa o ia pe Sakura.In curtea scolii era mare agitatie.Sub un cires urias imbracat intr-o haina pufoasa, roz se afla un grup de adolescenti foarte galagiosi.Aveau varste cuprinse intre 17-18 ani si toti erau fiii unor oameni foarte importanti ai Japoniei.Era si normal-Sakura Haruno, fiica rasfatata a faimosului creator de moda Isamu Haruno ce detinea magazine in toate orasele importante din lume.Dar sunetul clopotelului rasuna si toti elevii se indreptara spre clase.Sakura intra in sala de curs si se aseza in banca.Ea statea cu cea mai buna prietena a ei, Ino Yamanaka.Aceasta se aseza pe scaun si ii spuse entuziasmata prietenei sale:
-Hei, Sakura!Am o mica stire pentru tine!Sunt sigura ca vei fi incantata!vazand ca aceasta nu o baga in seama spuse:Vom avea un coleg nou!Il cheama Sasuke Uchiha, e fiul lui Hiroshi si Fumiko Uchiha, cei ce conduc firma "Uchiha" din Tokio, aa si mai trebuie sa mentionez ca e foarte dragut?
-Mdea...cum spui tu.raspunse scurt Sakura.
-Haide Sakura!Doar pentru ca idiotul de Sai si-a batut joc de tine nu inseamna ca esti distrusa.Trebuie sa iti refaci viata!Uita de el!
-Bine!spuse Sakura exasperata de vorbaria blondei.Dar tot cred ca e un imbecil.Probabil cel mai mare idiot de pe pa..., dar nu apuca sa isi termine propozitia deoarece se auzi usa iar profesorul de biologie Kiosho Masao intra impreuna cu un baiat.
-Buna ziua!Acesta este Sasuke Uchiha.Va rog sa va purtati frumos cu el si sa nu-i creeati probleme.Sasuke se indrepta spre Sakura si lovi puternic cu pumnii in banca.
Sakura se ridica de pe scaun iar acesta o prinse de barbie si ii intoarse capul spre el.
-Ai spus ceva?M-ai facut cumva imbecil si idiot?Ma cunosti ca sa ma jignesti in halul asta?Stii cine sunt eu?Sunt fiul lui Hiroshi Uchiha si prinr-un singur telefon parintii tai dau faliment!Data viitoare ai grija la cine comentezi!spuse acesta si se intoarse vrand sa mearga spre banca lui.Sakura se ridica in picoare si ii raspunse:
-Nu imi pasa cine esti si cine sunt parintii tai!Nu iti permit sa vorbesti astfel cu mine!Crezi ca sunt o sarantoaca fara aparare?Ei bine nu!Sunt fiica lui Tadashi Haruno si nu imi e frica de un pampalau!Sa fie clar domnule Atotstiutor!Sasuke ii lua ghiozdanul,o apuca de mana si spuse:
-Domnule profesor!Nu vreau sa stau cu Kiba!Il puteti muta cu Ino,iar eu voi sta cu Sakura.
-Bine!Asezati-va la locurile voastre!Sasuke se aseza satisfacut in banca,iar Sakura se arunca pe scaunul de la geam indiferenta si isi arunca privirea catre strada agitata.Dar gandul ii era in alta parte.Ino avusese dreptate:Sasuke era dragut, nu, mai mult decat dragut, era cu adevarat frumos.Parul lui negru in contrast cu pielea-i alba si fina stralucea in lumina razelor soarelui ce se reflectau pe geam.Ochii lui negri si patrunzatori ca de onix parca o hipnotizau pe Sakura."Nu, Sakura, nu trebuie sa te lasi in fata acestui papa-lapte!"parca cineva o indemna sa il urasca.
Sasuke se gandea doar la Sakura.Acea "mica razgaiata" cum obisnuia sa ii spuna el,ii sucise mintile.De ce ea?De ce nu alta fata?De ce i se parea Sakura asa de speciala?Poate nu asa speciala...poate il atragea doar corpul ei perfect.
In sfarsit se auzi sunetul clopotelului iar elevii dadura buzna afara din clasa.Sakura iesi pe poarta scolii si forma un numar de telefon.
-Ryo,nu vreau sa vii astazi sa ma iei de la scoala.Voi veni pe jos.
-Da,domnisoara!raspunse roscatul.
Dar nu apuca sa faca nici doi pasi deoarece simti ca cineva o urmareste.Intoarse capul si realiza ca era doar Sasuke, care locuia aproape de casa Sakurei.
-Ce mai e acum, domnule atitudine?Ai venit sa-mi reamintesti cine esti si sa-mi spui sa te respect?
-Nu,am venit sa te rog sa-mi arati si mie imprejurimile, deoarece stau aproape de tine.
-Bine,haide!spuse Sakura crezandu-l pe cuvant.
-Aici este firma tatei.El e creator de moda.Iar cladirea aceea mare e mall-ul.Si acela de departe e liceul unde invatam.In timp ce vorbea Sakura nu realiza ca au ajuns in fata casei lui Sasuke.Isi luara la revedere, dupa care Sakura se indrepta spre casa.Ajunse acasa,isi arunca ghiozdanul pe canapea si se duse la bucatarie s-o intrebe pe Hana unde este tatal ei.Aceasta i-a raspuns ca a plecat la o prezentare de moda.Rozalia a oftat si a urcat scarile spre camera ei.Brusc si-a adus aminte de Sasuke si s-a simtit vinovata de felul cum l-a jignit."A fost asa de dragut pe drum, iar eu, ca o proasta, l-am jignit in toate felurile!Trebuie sa-mi cer scuze!Intra in camera de dressing,isi dadu jos hainele de la scoala si isi alese ceva de imbracat.Isi lua o rochita galbena, pana deasupra genunchilor, se incalta cu o pereche de sandalute albe cu pietricele si ntra in baie sa se macheze.Isi dadu cu putin gloss,putin rimel negru si se indrepta spre sertarul in care isi tinea bijuteriile.Alese un set de argint format dintr-un lantisor fin,un inel cu o pietricica transparenta in mijloc si niste cercei cu acelasi model ca inelul.Isi lua geanta cu banii si telefonul si iesi din casa.Intra in masina si se indrepta spre casa familiei Uchiha.Suna la usa si ii raspunse o servitoare in varsta, foarte amabila.O intreba daca poate vorbi cu Sasuke Uchiha iar aceasta ii raspunse ca a plecat in parc sa ia putin aer.Fata nu mai statu pe ganduri.Ii multumi si se indrepta spre parc.Langa fantana arteziana ce raspandea picaturi sclipitoare de apa peste tot se afla o bancuta portocalie.Sakura nu isi credea ochilor.Pe acea banca se aflau Sasuke si Tya, o fata din clasa a 10-a, sarutandu-se.

sper sa va plaka...vreau critici dure...asa invat si ma perfectionez...bye...spor la citit...:) :bye:

#6
Woh...Dragut fic... Da' mi se pare mie sau am mai vazut undeva ideea asta (nu toata, doar 1%)? sau o fi doar imaginatia mea?
Descrierea- Pai, puisor, cred ca mai merge ceva, pe acolo, adaugat, dar e bn, oricum.
Actiunea-E draguta, dar in unele locuri grabita... (saraca, face jogging?)
Greseli-Hai ca iti spun ca nu sunt... multe.
Te las, spor la scris, sper ca n-o sa te superi pe mine!

Ciao! (mi-am schimbat salutul!:]]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dragostea invinge MaDy^^ 18 12.873 30-11-2011, 11:52 AM
Ultimul răspuns: ohaio_angel
  [split] Dragostea invinge KarinaD 6 2.961 03-08-2011, 01:27 AM
Ultimul răspuns: LoLix
  Dragostea invinge totul Stefy Sayuri Cassie 0 2.010 30-10-2010, 05:26 PM
Ultimul răspuns: Stefy Sayuri Cassie
  Dragotea invinge totul(sasusaku) Roney 7 5.797 15-07-2010, 04:26 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)