Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] Calea elfilor - Arcasi de gheata

#11
Buna!:*. Ce faci? Imi pare bine ca ai adus un nou capitol. Totusi , n-am inteles ceva din el: "Aparu intrebarea in mintea ei pura, incepand sa o manance incet, sa ii roada toate sperantele si sa alimenteze temerile din unghiurile tenebroase ale fiintei ei. De ce nu o accepta? De ce o respingea atat de direct?". Eu am inteles de aici ca Kai a respins-o la un moment dat , ori eu nu mi-amintesc sa se fi intamplat asta. Ea s-a retras din sarut. Asta ai vrut sa zici , am inteles bine? Ma rog , lasand asta deoparte , vreau sa te felicit pentru ca ai incercat sa rezolvi problema cu "i" si ai si reusit , oarecum(tot ai mai mancat din ei) , si pentru ca ai avut ceva mai putine greseli ca in capitolul anterior , dar au fost:
-"prizandu-si umeri cu degetele"(umerii)
-"obraji scaldati in lacrimi"(obrajii)
-"putand sa ii se vada"(sa i se vada)
-"amintirea respingeri dintre ei doi"(respingerii)
-"Pregatesti tigri"(pregateste tigrii)
-"ca dupa mai bine de noua deceni"(decenii)
-"Bun, spuse calm, albicioasa"(Bun , spuse calm albicioasa)-nu se pune niciodata virgula intre subiect (albicioasa , in cazul asta) si predicat(spuse) , chiar daca intervine cuvantul "calm" sau orice alt cuvant.
-"ii dadu pront raspunsul tanarul"(prompt)
-"din cauza idiotenii ce a spus-o"(idioteniei)
-"aceea faptura, caruia a vrut sa ii dea libertatea"(acea , careia)
-"tipa de durerea si tradarea ce ii se infipse adanc inima"(ce i se infipsera)
-"pentru ai putea admira"(a-i)
-"Ochii aceeia"(aceia)
-"Buzele rozali, frumos desenate, acum parea fara viata"(rozalii , pareau)
Ai scris la un moment dat:"Acelasi gust paradisiatic..." si "Era atat de frumos, de ireal, de paradisiac, de...". Nu exista cuvantul "paradisiatic" si nici "paradisiac" , spre surprinderea mea(am cautat in dex). Si eu stiam ca exista "paradisiac" , dar se pare ca m-am inselat.
Cam atat deocamdata. Mi-a placut cum ai descris sentimentele si ca ai mai avut si niste comparatii , metafore. Continua sa te concentrezi cand scrii pentru ca sunt sigura ca asa vei avea din ce in ce mai putine greseli;). Spor la lucru si astept nextul!:*>:D<

#12
[center]VIII[/center]

Buzele lui erau atat de calde si dulci, incat Sabe nu s-ar fi saturat nicidoata din gustat. Tresari usor, cand limba junelui ii se strecura ca un sarpe in gura ei, incepand sa cerceteze noul barlog cu atentie si delicatete, facand-o sa roseasca usor si sa inchida ochii, pentru a ascunde acel lucru. Ii simti degetele puternice si calde, cum ii apuca ceafa, pentru a putea controla si mai bine sarutul. Da frau imaginatiei, nu o mai tine numai pentru tine, ii sopti el, mintal pe un ton bland si suav, dandu-i curajul sa isi misce limba la inceput foarte timid, ca apoi sa prinda si mai mult curaj, alaturandu-se lui, in acel sarut flamand, inflacarat si plin de dorinte de mult ascunse. Gura fetei avea gustul mierii si creea dependenta elfului, ce o stranse la pieptul sau, facand-o sa scanceasca de durere.
- Imi pare rau, sopti, indepartandu-se de corpul ei, pentru a-i lua mana ranita in mainile sale. De obicei sunt impotriva vindecari prin magie, dar de data aceasta fac o exceptie, mai sopti si apoi isi trecu pe deasupra pieli palma, iar Sabe simti cum durerea incepea sa dispara, aparand furnicaturile vindecarii.
Kai ii zambi stingherit, dar nu pentru mult timp, fiindca elfa il apuca de mana ce si-o trecut-o pe deasupra antebratului ei, ducand-o la buze, pupandu-i fiecare falange in parte. Elful ramase usor uimit, cand ii simti buzele atigandu-i cu atata delicatete pielea, parca ar fi fost cea mai usoara si fina matase din lume. Isi aseza palma pe obrazul ei, iar cand vrusese din nou sa ii guste buzele, sunetul unui tunet, le atrase atentia.
- Ar trebui sa ne intoarcem inapoi, o sfatui junele, iar Sabe se lasa trasa in sus, apoi alerga impreuna cu tanarul prin padure, tinandu-se de mana, parand niste naluci ale copacilor, cu parul de zapada, fluturand inapoia lor, ca o mantie de lapte...

- Marea pare atat de agitata, murmura Sabe, privind pe geamul de la camera ei, iar un fulger, lumina in acea clipa blota cereasca, dand la iveala rochea minunata din in, cu manici bufante, din matase aproape transparenta, prinse din loc in loc, cu trena, ce ii dezgolea umeri. In tinutul nostru erau furtuni? Il intreba pe Kai, ce veni in camera ei, punandu-si mainile in jurul taliei fetei, asezand palmele pe pantec.
- Doar de zapada si erau foarte linistitoare, ii sopti, pupandu-i gatul, apoi varful urechii, ce se ivea prin cocul in forma de dragon.
Fata se intoarse spre el, trecandu-si delicat degetele peste chipul nobil, cu pielea maslinie atat de catifelata si moale, incat o facea sa se gandeasca la cele mai moi si catifelate pene de lebeda. Se ridica pe vrafuri si ii gusta buzelele acelea, ce o ispiteau din ce in ce mai mult. Kai incepu sa se joace cu snurul de la corsetajul rochiei, ce parea ireala.
- S-a intamplat ceva? Isi intreba logodnicul, privindu-l atent in ochi, fiindca el devenise deodata rigid si incordat.
- Ar putea fi periculos, daca se ajunge si la altceva, fara sa fim casatoriti, ii sopti tanarul, facand-o sa chicoteasca usor.
- Atunci vom dormi cu hainele de corp pe noi, dar in seara asta, vreau sa dormi cu mine in pat, ii spuse suav si il saruta pe buze apasat, nedandu-i voie sa protesteze absolut deloc.
Kai nu ii se impotrivi, ba din contra, accentua sarutul, adancindu-l, in timp ce ii desfacea in spate corsajul rochiei. Incepu sa o mangaie pe umeri, dandu-i imbracamintea jos, constientizand destul de tarziu, ca fata nu avea rochita de corp, decat pantalonasi scurti din matase, ce expunea mai mult, decat si-ar fi dorit sa vada. Trase aer adanc in piept, cand isi schimba pozitia capului si o lua in brate, asezand-o pe pat, ca o mireasa, apoi isi desfacu cingatoarea din satin, de culoarea frunzei. Ajutat de Sabe, isi scoase tunica de culoarea mierii si isi dadu jos pantaloni albi, din panza, ramand in pantalonasi din matase, albi, aproape transparenti. Elfa privi foarte atent trupul cu muschi de felina si tatuajul ce ii impodobea gatul, observandu-se foarte bine pe pielea maslinie.
- Dimineata, cand o sa te trezesti, eu nu voi mai fi aici, fiindca nu vreau ca pitici sa raspandeasca in toata cetatea, ca eu ma culc cu sora mea, mai ales ca ei stiu ca suntem frati, ii sopti albiciosul si ii saruta pleoapele, tamplele, ochii, fruntea, varful nasului, barbia si pe urma buzele.
Sabe isi aseza mainile pe pieptul sau, bucurandu-se de caldura ce o emana corpul lui. Kai o trase mai aproape de el, lipindu-i trupul, incat sanii mari, se zdrobeau pe bicepsi sai, facand-o pe elfa sa geama usor si fara vlaga. Incepu sa ii sarute gatul, muscand suav fiecare particica de piele si apoi isi trecea limba apasat peste umele vagi de dinti, facand-o sa se arcuiasca sub el, lipindu-si mijlocul de al sau. Sabe incepu sa il mangaie pe spate, coborand cu mana tot mai jos, pana cand atinse tivul pantalonasilor de matase a elfului.
- Ar trebui sa ne oprim aici si sa dormim, fiindca maine am de gand sa te invat niste lucruri, ii sopti Kai, tragand patura deasupra lor, iar fata se cuibari in bratele lui, adormind amandoi, fiind obositi dupa atatea peripeti...
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#13
Sal'!:*. Ma bucur ca ai adus un nou capitol , in sfarsit , si ca , de asemenea , cei doi s-au impacat si se inteleg atat de bine. Dar ai mare grija la greseli:
-"cand limba junelui ii se strecura ca un sarpe in gura" , "Kai nu ii se impotrivi"-"i se" in ambele cazuri.
-"avea gustul mierii si creea dependenta"(crea)
-"sunt impotriva vindecari prin magie"(vindecarii)
-"isi trecu pe deasupra pieli palma"(pielii)
-"pupandu-i fiecare falange in parte"-"falange" este pluralul , iar singularul este "falanga"
-"sunetul unui tunet, le atrase atentia" , "iar un fulger, lumina in acea clipa"-acestea sunt doar doua dintre propozitiile in care ai pus virgula intre subiect si predicat. Nu-ti repet asta de dragul de a repeta sau ca sa-ti maresc numarul greselilor. Din contra , chiar imi pare rau ca trebuie sa iti spun toate greselile pentru ca sunt multicele si nu vreau sa te descurajez. Ti-o repet pentru ca este o greseala destul de mare.
-"Ar trebui sa ne intoarcem inapoi"-"a se intoarce inapoi" este pleonasm. A (se) intoarce=a reveni sau a se inapoia de unde a fost plecat.
-"dand la iveala rochea minunata din in, cu manici bufante"(rochia , maneci)
-"ce ii dezgolea umeri"(umerii)
-"incepu sa se joace cu snurul de la corsetajul rochiei"-nu exista cuvantul "corsetaj". Corsaj sau corset.
-"decat pantalonasi scurti din matase, ce expunea mai mult"(pantalonasii , expuneau-se acorda cu "pantalonasii")
-"isi dadu jos pantaloni albi"(pantalonii)
-"nu vreau ca pitici sa raspandeasca"(piticii)
-"incat sanii mari, se zdrobeau pe bicepsi sai"(bicepsii)-iar ai pus virgula intre subiect si predicat.
-"tivul pantalonasilor de matase a elfului"(ai elfului)
-"fiind obositi dupa atatea peripeti"(peripetii)
Cele mai multe greseli au fost tot din cauza lui "i" si a virgulelor.
Incearca sa te concentrezi mai mult si fii mai atenta cand scrii ca sa nu mai faci atatea greseli.
In schimb , imi place ca folosesti figuri de stil.
Te astept cu next. Bye!>:D<



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Sange rece ca gheata-Parodie EnzeruHaRoze 1 2.545 14-09-2012, 10:06 PM
Ultimul răspuns: Alisha
  Gheata patata(titlu nedefinit) AyumiHamasaki 4 3.422 27-04-2011, 09:50 PM
Ultimul răspuns: AyumiHamasaki
  Viata pe Gheata Alle 5 4.519 27-04-2011, 06:01 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Reflexia iubirii in gheata Turta Dulce 57 27.330 18-03-2011, 02:40 PM
Ultimul răspuns: Tweety
  iubire de gheata crisy_bby 6 3.127 28-12-2010, 02:05 PM
Ultimul răspuns: crisy_bby
  Focul si Gheata [ Commuri va rog :D] Iryna 3 3.156 20-12-2010, 10:23 AM
Ultimul răspuns: Aggie
  Gheata focului [KS yaoi by Yaku-chin and Merishor] aoixtenshi 11 7.555 24-07-2009, 04:23 PM
Ultimul răspuns: I hate maths.
  Calea spre dragoste (Sasu-Saku) Elina 42 25.466 27-05-2009, 04:42 PM
Ultimul răspuns: Elina
  Calea Destinului*Beginner BlueTabs 4 3.596 27-07-2008, 12:50 PM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)