Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum trebuie traita viata?

#31
Chiar tu ai spus-o, suntem ceea ce gandim. Tu esti o persoana optimista, felicitari, altii sunt pesimisti. De ce sa faci tu pe pesimista si ei pe optimistii atata timp cat nu sunt? La asta ma refeream prin ignoranta si falsitatea cu tine insuti. Nu cred ca ai cum sa alegi, "Da frate azi am sa calc in fiecare flegma de pe strada cu zambestul pe buze", nu cred ca e practic posibil. Poti sa incerci sa-ti controlezi o parte din ganduri si dorinte, dar nu sa fii ceea ce nu esti. Urasc ipocrizia.

Prin "stay out of the game" ma refeream la alegerea de a nu trai, as in sinucidere. Daca traiesti nu prea ai cum sa stay out of the game si de asemenea nu stagnezi, parerile si ideile se schimba orisicum...chiar daca nu radical, tine de nuante.

Nu stiu un scop general si nici daca ar trebui macar sa existe unul. Eu personal nu vad niciunul- viata nu are niciun sens si niciun scop- o piesa din teatrul absurdului.

Nu ma consider dramatica...pesimista sau prea pesimista; nu e ca si cum nu pot dormi noaptea din cauza asta. E pur si simplu o parere random care mi-a fost ceruta intr-un topic pe un forum. Yes, as shitty and random as that. 10
Do not speak unless you can improve the silence.

#32
Cum trebuie traita viata? Ea nu TREBUIE traita, daca vrei o faci daca nu "D-zeu sa te ierte". E ca un joc in care ti se dau anumite chestii pe care sa le folosesti pentru a ajunge la ultimul nivel (Locul nasteri; familia; anumite talente, etc) jocul poate fi mai greu sau mai usor in functie de aceste lucruri. Jocul are 3 scopuri "false" din care poti alege si unul "adevarat":
1 -sa te straduiesti ca la sfarsit sa ai toate lucrurile de care ai nevoie pentru a trai fara griji si sa lasi aceste lucruri celui care se va juca dupa tine (mostentorul tau)
2 -pur si simplu sa te dristezi (dar daca faci asta jocul va fi mai scurt)
3 -sa devii un personaj important care sa ramana in memoria multora datorita realizarilor sale de pe parcursul acestuia (ca Mozart)
Si adevaratul scop al jocului este sa fii fericit cand il termini ca apoi "Sa te odihnesti in pace" ca mai apoi sa te joci din nou (reincarnare, de fiecare data cand incepi un joc nou primesti "iteme" diferite, uneori primesi prea putine sau unele pe care nu le poti folosi la inceputul jocului si acesta se termina chiar dupa ce ai inceput)

This is what I think. Stiu, stiu am o gandire ciudata ^^"

I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


#33
Cum adica Chriss, nu trebuie traita? Adica daca nu esti multumit de viata ta, te sinucizi si o sa o iei de la inceput? ca in wow, iti creezi un nou caracter daca te saturi de cel vechi 21.

Nu exista un mod in care "trebuie" sa iti traiesti viata, ti-o traiesti cum vrei tu si faci ce vrei tu, pe ceilalti oricum nu ii doare prea tare de tine sau cum iti traiesti tu viata 106.
[Imagine: iK6og.jpg]

#34
Intrebare: Cum trebuie traita viata?
Raspuns: La MAXIM!
Acum depinde ce inseamna "maxim" pentru fiecare. Daca vreau sa beau 5 beri intr-o seara, n-am decat, e viata mea si sunt constient ca o s-o iau pe aratura si voi ajunge la spital. Daca vreau si imi place sa stau toata vara inchisa in casa si sa citesc n carti, de ce sa nu o fac? E viata mea!
Fiecare dintre noi o face, traieste si incheie cum vrea. Aici intervine si destinul, unde incepe o alta poveste.

Edit:
@Chriss, cred ca ai jucat prea multe mmorpg-uri.

#35
Prietenii mei apropiati stiu ca nu sunt deloc cineva care sa vorbeasca despre cum trebuie traita viata - brb ascending to otaku-hikkikomori status.

Astea fiind spuse, parerea mea este ca e foarte important sa faci ceea ce iti place. Nu in sensul de anarhie, ci sa ai ca hobby, job, whatever, numai si numai ceea ce te intereseaza pe tine, si nu ceea ce iti dicteaza cei din jur. Altfel iti pierzi individualitatea si ajungi sa iti urasti viata din simplul motiv ca nu ai trait-o corect.

Sigur ca si unele reguli nescrise ale societatii ar trebui respectate. Nu e okay sa devii shut-in, oricat de mult iti place sa te uiti la anime, sa desenezi, sau mai stiu eu care activitate te-ar tine vesnic in casa. E bine sa ai niste prieteni, dintre care cativa sa fie cei super apropiati cu care sa poti discuta orice. E bine sa cauti si prieten(a), sau macar sa te prefaci daca ai trecut pe 2D. E bine sa arati aranjat, sa fii absolut calm in public etc. Pe scurt, cea mai buna cale mi se pare sa te "amesteci in multime", dar in acelasi timp sa iesi in evidenta prin interesele sau prin calitatile tale.

As mai adauga ceva, care insa nu e cel mai bun lucru de facut: sa iti pese cat mai putin posibil de parerea celor care nu sunt importanti pentru tine. Asculta-i pe prietenii tai apropiati si pe familie, lasa-i pe ei sa te influenteze (pana la un punct). De restul insa e bine sa nu iti pese prea tare, ca sa nu fii prea dezamagit la urma.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#36
Viata trebuie traita la maxim si asta nu inseamna neaparat mersul prin discoteci sau cum sa facem chestii tari.Pt. mine inseamna sa poti sa-ti atingi limita si sa fi mandru de asta.Sa poti trai fara sa te uiti inapoi si sa te privesti cum evoluezi in fiecare zi.
Pe de alta parte, viata este scurta.Insa asta ne convinge sa continuam sa luptam si sa grabim lucrurile pe care le avem in desfasurare.De asemenea, majoritatea avem hobby-uri cu care ne relaxam in fiecare zi.Insa ne mai ramane timp si pentru altceva : Ce? Si de multe ori oamenii se gandesc de ce n-au facut lucrul acela ieri ...?
Sa revin la subiect : In viata trebuie sa faci atat lucruri rele si malefice, cat si bune. Ca lucru malefic se poate intampla orice : sa furi, sa minti , sa ascunzi , dar la rma urmei toti am facut asta odata in viata macar.CAt despre lucruri bune, depinde de fiecare persoana in parte.Si viata cea mai frumoasa este cea in care n-ai regrete pentru trecut.
[Imagine: ItachiSig.jpg]









Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)