Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum trebuie traita viata?

#11
O traiesti dupa regulile tale sau dupa regurile dictate de altu21) Fiecare face ce vrea cu viata lui,dar ar trebui sa se gandeasca bine ce face pentru ca avem doar o singura viata.Nu zic nimenui ce sa faca pentru ca nu prea ma intereseaza.
Well,eu incerc sa traiesc sanatos,fara alcool si tigari21)droguri nici atat22 si nici nu as face asa ceva.E adevarat iubesc dulciurile,chipsurile si toata aceasta mancare nesanatoasa21)Hai,ca mai mananc si sanatos.
Lasand asta,trebuie traita fiecare clipa ca si cum ar fi ultima.Multa adrenalina sau o viata linistita cu o rutiuna zilnica,plictisitaore pentru unii.Orcum fiecare vedem lucrurile intr-un anumit fel.Tu poate vezi marul rosu dar pentru el poate fi albastru 3.
E bine sa nu regreti nimic in viata si sa profiti de ea.Orice problema are rezolvare mai devreme sau mai tarziuSmileasta nu inseamna ca daca de exemplu am luat un 3 la scoala sa ma spanzur (la propriu) pentru asta22
Traieste cum vrei,cu cine vrei,atata timp cat esti fericit/a restu nu conteaza.
Cam asa consider eu.bye

#12
Nu există un mod în care ar trebui să fie traită viata. Fiecare şi-o traieşte pe a lui aşa cum doreşte, sau cum este influentat de altii, depinde de caz. Nici macar între adolescenti nu este la fel, persoanele de aceeaşi vârstă, nu contează că sunt din aceeaşi generatie, nu pot avea acelaşi stil de viaţă. Şi " nu trebuie traită viata în niciun fel anume, nu există un trebuie şi un mod concret, I guess.

For instance, mie îmi place să manânc mult şi tot felul de prostii, chiar acum manânc chipsuri, şi manânc într-una şi mâncare sanatoasă şi nesanatoasă /(da, am început să mă îngraş ) şi beau tot felul de prostii, Cola and sucuri accidulate nesanatoase dar buneeeeeeeee. Şi ştiu că mai târziu îmi vor face rau, că probabil mă voi îngrăşa şi voi avea o burtă pe care nici o mie de ore la sală nu o vor da jos, dar nu mă pot abtine. Nu vreau să mă abtin, mi se pare că trece viata pe lângă mine dacă stau şi mă abtin de la tot ce e bun şi mie îmi place. Desigur, nu fumez, nu mă droghez, nu consum alcool decât ocazional, nu fac prostii majore. ştiu ca e limita între bun simţ responsabilitate şi ceea ce vreau eu să fac, ceea ce cred eu că este corect. Presupun că viata trebuie pur şi simplu împartită, nu trebuie să faci chiar şi numai ce te taie capul, moderat. Faci câte un pic din toate, în mod normal se spune " o viaţă avem şi pe aia trebuie să o traim, nu dormim " ( even though I love to sleep a lot ). Atâta timp cât ne simtim bine, suntem fericiti, alteori nefericiti şi experimentam tot felul de emotii, stari, sentimente, gusturi, atunci înseamnă că viata noastră este traită exact aşa cum "trebuie".

#13
Cum trebuie traita viata?
In primul rand trebuie sa ai grija de sanatatea ta. Sanatatea este cel mai important lucru in viata. Si ingrijindu-ti sanatatea inseamna sa mananci sanatos, sa faci sport, sa faci plimbari in aer liber, sa eviti consumul de alcool, de tigari sau alte droguri. Bun, asta e din punct de vedere fizic.
Din punct de vedere spiritual, trebuie sa treci prin viata cu mult optimism. Chiar daca uneori treci prin momente grele (pentru ca in viata asta te pune mereu la incercare), trebuie sa tii capul sus, sa te gandesti ca dupa vreme rea vine vreme buna, ca dupa noapte vine si zi si ca in orice lucru rau exista si un bine. Apoi, sa iti traiesti fiecare clipa ca si cum ar fi ultima, sa de bucuri de ceea ce ai: de familie, de prieteni, de vecini si mai ales de tine, ca persoana, adica promovandu-ti calitatile si micsorandu-ti defectele. De asemenea, in viata trebuie sa gandesti cutezator, adica sa muncesti, sa te lupti pentru a-ti implini visul.

#14
(09-08-2010, 04:18 PM)HimiÅŸorâ„¢ A scris: Viata trebuie traita din plin,trebuie sa te bucuri mereu de momentele din viata ta,chiar daca sunt rele sau bune.
Sincer,nu prea înteleg cum să te bucuri de momentele triste din viata ta.Nu cred că există vreun om care poate face asta,oricât de mult ar vrea.
Şi acum,ca să nu deviez de la subiect.
Viata trebuie traită după cum crezi TU că e bine.Nciodata să nu faci ce zici ceilalti,să fii tu însuti,şi să nu regreti nimic din ce ai facut.Să nu te prefaci că eşti altfel doar pentru a avea prieteni,să nu te ascunzi după un zid.Trebuie să te bucuri de fiecare clipă pe care o petreci cu persoanele dragi,ca şi cum nu le vei mai vedea a doua oară.Trebuie să ai încredere in tine şi să faci ce-ţi zice inima.Nu trebuie să fii numai rational,pentru că degeaba eşti întelept dacă nu ştii să traieşti,să visezi,să iubeşti.Sincer,viata ar trebuie traită aşa cum crezi tu că e ok să o traieşti,şi să nu-ţi fie frică de ce o să se întâmple în viitor.Să crezi în tine şi în fortele proprii.
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#15
Hmm, nu cred ca am gasit vreodata niste reguli dupa care trebuie sa o traiesti. Pana la o anumita varsta, o traiesti cum iti spun parintii, pentru ca asculti si esti mic. Dar, de la un moment dat, cel mai sigur ca ai sa fii mai rebel si sa uiti de toate regulile impuse.
Si cum o traiesti cand ai devenit mai independent? Pai cum vrei, fara ca cineva sa iti spuna asa si asa. Deja poti gandi singur. Nu trebuie sa dai inapoi din fata provocarilor, asta pentru a-ti dovedi TIE ca poti mai mult. Ar trebui sa iti impui opinia dar in asa fel incat sa nu ii faci pe altii sa se simta prost sau sa ii jignesti.
Dupa parerea mea, trebuie gasit un echilibru intre distractie si responsabilitati. Asta e foarte important. Si in primul rand, sa te gandesti cum sa poti face in asa fel incat sa fie mai bine.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#16
Iep.. trebuie traita.. traita.. cu bucurie.. blah blah blah, nope.
Zau că nu trebuie traită numai cu bucurie, că fară tristete, nu ar mai avea rost viata asta. Fiecare face ce face cu viata and noi, altii nu sunt în masură să zică cum. Dacă ai probleme majore, te mai gândeşti la zicala: Trebuie să traieşti bine că aşa e bien!, da te gândeşti o secunda la asta, dar apoi revii la durere, caci nah, nu poti să o maturi. Deci fiecare se omoară cu mâna lui, daca are chief.

True .. nu poti obliga un om să fie fericit şi nu este, nu?

P.s: sunt deacord mai cu toatal lumea de aici.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#17
Cum trebuie traita viata?
asta mi se pare o intrebare dea dreptu stupida
Viata o traiesti cum vrei tu... bine ca mai sunt unii catelusi care daca cutarica le spune "tu te arunci dupa bloc" ei se arunca.... sau lalala
dar viata in mare parte de tine depinde, de ambitia ta, de dorintele tale.
Desigur, nu intodeauna o sa dai peste fericire si totul o sa fie bine, apar si necazuri, ajungi sa plangi. Dar treci peste, ele raman acolo undeva...dar trebuie sa sti ca acolo nu e un sfarsit de drum.

#18
Lawl, holy jumping shitballs, some of you didn't take their reality pills this morning or any other morning while we're at it, right?

Viata nu este o suma de coduri si reguli pe care trebuie sa le urmezi, pentru ca oricat de destept si plin de bani ai fii, nimic nu se intampla exact cum vrei tu. Daca nu cumva esti ruda cu Bill Gates 39.

Nu stiu, multi dintre voi impartiti in stanga si in dreapta de bucurie de parca ati fi Iisus si dati cadou mantuirea. Voi credeti ca daca invatati la scoala si profesorul ala care se uita putin in decolteul vostru sau radele la glumele voastre nesarate va da o nota mare, sau daca dati profesorii pe spate cu inteligenta voastra sunteti cineva. Vorbiti despre bucurie cand aveti dreptul sa va bucurati de ea, fiindca o meritati nu atunci cand voi inca nici nu ati iesit de pe bancile liceului.

Asta ca m-a disperat idea voastra ca viata va va permite vreodata sa faceti numai ce vreti voi. Ati vazut prea multe filme.

Cat despre viata mea, am anumite scopuri pe care vreau sa le ating, daca nu ies, am intotdeauna un plan B. Incerc, castig, mai pierd, ma ridic si o iau de la capat.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#19
Nu stiu... Probabil cel mai simplu este sa dai "raspunsul clasic"... o viata fericita, fara constrangeri, in care sa te simti liber
In cazul meu, nu stiu cum vreau sau cum trebuie sa-mi traiesc viata...Nu am nici un plan, insa stiu ca exista cateva chestii importante pentru mine si care fac parte din viata mea.
Oricum pe masura ce te maturizezi, incepi sa ai obligatii si fata de ceilalti si vrei, nu vrei...realizezi ca depinzi de multe persoane, poate nu din punct de vedere material, dar din alte puncte de vedere...
In concluzie, cred ca e greu sa sti cum trebuie sa-ti traiesti viata, ci mai degraba ne-o traim...nu consider ca viata merge dupa un plan al nostru

#20
Unii spun " după bunul plac", dar suntem oamenii, şi orice faptă facută are şi riscuri. Deci, viata trebuie traită din plin, dar cu o limită. Acum nici eu nu ştiu, îmi dau cu parerea, nah.
Eu, una, mi-o traiesc cum vreau, dar după nişte reguli impuse de mine. Până la urmă am nevoie de ele, n-aş putea să fiu o libertină totală, deh. Dar n-am un plan. Nu cred că îmi fac un plan, şi apoi îl urmez, " aşa îmi traiesc viata" . Nu, nu aşa.
Ci după anumite reguli, dar în acelaşi timp aşa cum vreau eu.
:]
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.










Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)