Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum trebuie traita viata?

#21
Corect, viata este scurta si niciodata nu stim cand vom muri insa de acest lucru depindem si noi. Practic, noi ne facem rau cu mana noastra dar de cele mai multe ori insa tindem sa dam vina pe altii.

Dupa parerea mea, viata ar trebui traita cu bune si cu rele. Chiar daca ti s-a intamplat ceva incearca sa te ridici si sa mergi mai departe. Viata, practic este un cuvant cheie. Ce sta in spatele acestui cuvant? Trairile noastre, ceea ce simtim, ceea ce ne bucura, ne intristeaza. Fiecare om are o viziune diferita despre viata si nu-i poti impune sa-si traiasca viata dupa placul tau.

Si intrebarea "Cum trebuie traita viata?", acel trebuie este in plus. Fiecare om are propriile principii si nu poti invata pe cineva cum sa si-o traiasca.
Eu una nu cred (de fapti stiu) ca viata este mereu roz. Exista si necazuri peste care trebuie sa treci, care te impiedica sa ajungi unde vrei insa daca spunem "Nu mai pot" clar nu vom face nimic. Desi viata este grea noi nu trebuie sa ne dam batuti daca nu reusim de prima oara.

#22
Viata e un joc, nu ? I mean, se sfârşeşte într-un moment. Atunci întrebi cum trebuie traită ?
Pai, există reguli peste tot, deci e logic ca şi ea să aibă. După mine, trebuie traită după propriile reguli. Aşa cum vrem, dar să nu dam în nesimtire. Totuşi, mai putem repspecta şi ce spun altii, nope?
I guess so. In acelasi timp, n-avem voie să spunem „ am terminat-o cu viata asta , eu nu mai pot.”
Spun asta fiindcă eu aşa am fost învăţat. Dacă ai o viaţă, traieşte-o , bucură-te de clipele bune şi supară-te - dar luptă - în cele rele.
Yeah, am fost profuund. Mă rog, asta-i parerea mea.
[Imagine: Skate_Signatur_by_nineeO.png]

Skate or die.

#23
Viata e singurul lucru care ne apartine în totalitate, şi fiecare are dreptul de a şi-o trai în propriul stil, să îşi asume riscuri pe raspunderea lui, deci nu cred că se poate spune "Trebuie să traieşti aşa pentru că e cel mai bine!".

Personal, sunt de parere că viata e atât de scurtă, iar noi o traim atât de vag, trecem prin ea..putini sunt cei care o traiesc într-adevar intens, cei care iuebsc cu pasiune, cei care sarută încet, cei care tind să viseze şi să-şi îndeplineascp visele.....

Aş vrea să învăţ să iubesc, să învăţ să apreciez ceea ce primesc, şi să pot spune cu uşurinta "Multumesc", "Iartă-mă" sau "Te iubesc".. de multe ori aş vrea să-mi pot asuma riscuri, fară să am 1000 de temeri..

Mi-aş dori să nu-mi irosesc viata în modul patetic în care o fac majoritatea oamenilor. Aş vrea să traiesc după un tipar al meu.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#24
Ceva e clar, nu ai cu sa iti traiesti viata cum vrei. Clar asta, nu ai cum sa fii fericit tot timpul, sa nu ai niciun regret, sa nu fi plans, sa nu fi ras sau sa nu fi facut orice lucru pe care tu il critici la altul, pentru ca viata te trece prin toate.
Cum ar trebui traita viata? Nu exista o maniera, viata trbuie traita ACUM si AICI.
Viata nu e maine, nu e ieri, viata e in secunda asta. Nu ai cum sa traiesti fara regrete, tot exista cateva, poti insa sa inveti sa le depasesti, sa le clasifici, sa le imparti in alte sentimente mai mici si mai daunatoare. Viata e ca HIV. Odata ce ai contactat HIV devii imun la multe alte chestii.
Eu am vise, pentru ca visele nu sunt ceva ce ti se dau degeba, traiescsa jung ceva in viata asta, ceva nu pe plan social, ceva pentru mine si pentru altii.
Deci iti traiesti viata cum apuci.

#25
Acum am vazut threadul asta 21
Cum trebuie traita viata?
Pai intre 0-6 nici nu te gandesti la lucrul asta si faci doar ce-ti place
6-18/19 - odata cu inceperea scolii incepe viata ta sociala(si nu numai cu inceperea scoli),pe parcursul careia faci cam ce vrei
18/19- 85 Alergi,tragi,speri
In mare parte viata e o alergare continua dupa bani,uneori nici nu te gandesti la cum sa traiesti si daca viata ta are vrun' sens.
Cum traiesc eu? Sincer mie nu-mi pasa de nimic,sunt mult prea indiferent si ma simt bine.
Viata nu are o reteta dupa cere trebuie traita.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#26
Cum trebuie traita viata?
Pur si simplu "trebuie" suna prea uratSmile. Nimeni nu ne impune cum sa traim. Ea ne-a fost data, dar, nu ni s-a impus cum s-o traim. Facem ce vrem cand vrem cum vrem. Eu una asa sunt. Tot timpul cand vine vorba de o problema a unui prieten, un party sau alte chestii de genul, nu prea stau pe ganduri si ma avant. Adevarul e ca-mi place sa-mi complic mult viata. De ce? Pai fara niste "condimente" in "mancare" ar fi nasol. Viata e traita cu bune cu rele si toate cele. Fiecare om e diferit si nu poti si nimeni nu ne poate impune sa traim toti intr-un anumit mod. Unii chiar aleg sa moara, pentru ca nu mai vor sa traiasca. Aici e dreptul tau. Viata sau moarte, e alegerea fiecaruia. Parerea mea^^. *scuzati-mi repetiile la "impune" * hug
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#27
wunderbar A scris:"De ce trebuie viata traita? "
"Care e scopul vietii? "

Trebuia sa comenetz asta24.
Cum adica "de ce trebuie"? Cand cineva iti ofera un cadou, tu il lasi pe undeva aruncat si nu il deschizi? Este imposibil sa nu te incerce putin curiozitatea; sa vezi ce e inauntru21.
"Care este scopul vietii? "
Scopul este unul simplu, dar complicat de atins. Sensul vietii este sa treci [ sa uzici mai degraba] probleme, uratul, imperfectul, sa treci peste cu fruntea sus, nu sa le cultivi si sa te dai cu capu de toti peretii ca viata nu are sens si e o nenorocire.

Revenind la intrebarea initiala a topicului.
Viata trebuie traita in asa fel incat atunci cand tragi linie si faci calculele, sa ai cat mai putine regrete si cat mai multe impliniri.
[Imagine: wmb5n8.jpg]

#28
Nu cred ca viata trebuie traita intr-un anume fel din punct de vedere solitar. Multi ati spus ca la sfarsit nu trebuie sa existe regrete, dar pentru multi cred ca intotdeauna va exista regretul "inca mai puteam sa fac atatea lucruri". Este un regret pe care eu sigur il voi avea pentru ca intr-o viata nu poti sa faci totul. Poti sa iti alegi doar o cariera profesionala pe care rareori o poti schimba cu succes. Si de aici pot doar sa apara limitari pentru restul activitatilor.

Din punct de vedere social (si aici ma refer la familie in principiu), viata trebuie traita ca un exemplu pentru mostenitori. Deciziile pe care le facem trebuie sa fie bune, sa duca la o lume mai buna. Daca fiecare incearca sa fie mai bun decat stramosii sai atunci lumea cu totul va deveni mai buna
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#29
(12-05-2012, 09:01 AM)K.V. A scris:
wunderbar A scris:"De ce trebuie viata traita? "
"Care e scopul vietii? "

Trebuia sa comenetz asta24.
Cum adica "de ce trebuie"? Cand cineva iti ofera un cadou, tu il lasi pe undeva aruncat si nu il deschizi? Este imposibil sa nu te incerce putin curiozitatea; sa vezi ce e inauntru21.

Nu consider viata un cadou. Nimeni nu-ti da viata ca sa-ti faca tie un cadou, ci ca sa isi faca lor un cadou- se simta mai putin singuri, sa creada ca viata lor are mai mult sens si insemnatate. Orisicum, ideea era ca din moment ce alegi sa stay out of the game...cam stii ce cuprinde acel cadou.
Curiozitatea iti cam trece cand evenimentele sunt intuitive, cand lucrurile tind sa se repete.

Nu incerc sa dramatizez aiurea, pentru ca nu e nimic de dramatizat,cum alegi sa traiesti pentru 1000 de motive si nici unul, la fel poti sa alegi sa nu o faci.

Citat:"Care este scopul vietii? "
Scopul este unul simplu, dar complicat de atins. Sensul vietii este sa treci [ sa uzici mai degraba] probleme, uratul, imperfectul, sa treci peste cu fruntea sus, nu sa le cultivi si sa te dai cu capu de toti peretii ca viata nu are sens si e o nenorocire.
Eu ma refeream la un scop general, o cauza generala a vietii in sine. Ce spui tu nu este un scop ci doar o cale de a scapa mai usor dpdv emotionat si, din punctul meu de vedere de a fi cam ignorant si fals cu tine insuti.

Nu ai dat un raspuns rau, dar cam pozitivist si desigur nu se aplica la toti. Suuunt sigura ca ai gasi ceva mai universal valabil daca ai renunta putin la atitudinea uber-aroganta care e asa in contradictoriu cu hlizeala de ulita... 10

Do not speak unless you can improve the silence.

#30
Ah wunderbar, sunt o persoana foarte pozitiva106. De ce sa fii negativ, pesimist si sa mergi pe ideea ca totul e o prostie, ca toti te foloseasc, cand poti merge foarte bine pe un concept mai dulce? 106. Vorba aia, suntem ceea ce credem. Alegi sa stai out of the game, nu te implici, nu traiesti, atunci ti se ofera nimic si ramai in acelasi stadiu de stagnare pana mori. Te implici in viata, porti discutii, dezbati subiecte, te ocupi in proiecte, cunosti lume, atunci o sa vezi o parte unica in fiecare lucru si simti altfel gustul vietii.
Bun, m'ai facut curioasa 39, care consideri sa fie scopul vietii atunci? De ce ignorant si fals? Why so pessimistic?
[Imagine: wmb5n8.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)