Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum trebuie traita viata?

#1
Sper sa fie un subiect interesant,un topic care va fi pe placul tuturor...^^

Ei bine,intrebarea asta am auzit'o de multe ori: Cum trebuie traita viata?...Viata trebuie traita din plin,trebuie sa te bucuri mereu de momentele din viata ta,chiar daca sunt rele sau bune.Trebuie sa'ti traiesti viata din plin,sa simti fiecare sentiment care exista.Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

Este un dar,o sansa pe care toata lumea o are,sansa mai mare ca aceasta nu ni sa dat niciodata,o sansa mai mare ca aceasta,asa ca traieste'o din plin.Fiecare moment din viata trebuie trait ca si cum ar fi ultimul,ca si cum ar fi ultima rasuflare pe care o ai.Viata este un cuvant care le cuprinde pe acestea: iubire,sentimente,ura,fericire,tristete,razbunare...prietenie si toate cele.

Voi cum credeti ca trebuie traita viata? ^.^
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#2
(09-08-2010, 04:18 PM)^Himisor^ A scris: Fiecare moment din viata trebuie trait ca si cum ar fi ultimul,ca si cum ar fi ultima rasuflare pe care o ai.

true.oricand poti sa mori.trebuie sa te bucuri de fiecare moment,dar,bineinteles e imposibil. totimpul vor exista momente de suparare, si sa fim seriosi, nu te poti bucura de ele... oricum chestia cu traitul vietii din plin mi se pare e cam stupid, pentru ca si atunci cand te bucuri si cand nu,tot iti traiesti viata...

asa, deci nu prea stiu cum trebuie traita viata...cred ca tot se bazeaza pe momentul in care mori. trebuie sti s-o traiesti astfel incat sa ajungi in rai...nu mai dezvolt ideea, vreau sa vad ce spun si ceilalti.
[Imagine: 72802840.png]
Merci Mimi ^^
[Imagine: 28940614.png]
"Imagine all the people
Living life in peace"
[Imagine: Shiny_La_by_SmilingMuffin.gif]
[spoiler]
so cool like
[Imagine: tumblr_lgw3mu5Ho51qatkou.gif]
[/spoiler]

#3
Fiecare isi traieste viata cum vrea, nu exista un "trebuie". De fapt, nici nu trebuie traita. Ideea e ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea. Mi-se pare absurd sa comentez : "Ala ar trebui sa faca asa si ca ala altceva ca...viata e frumoasa si merita traita"
Atunci, intrebarea celor care fac asta ar fii: In ce masura sunteti voi sa spuneti asa si pe dincolo, cu alte cuvinte; cine suneteti voi sa le dati altora sfaturi?

Partea amuzanta e ca majoritatea nici macar nu au habar de ce inseamna probleme si nici macar nu si-le pot rezolva pe ale lor dar totusi...comenteaza.

O intrebare mai buna era "de ce trebuie viata traita?"/"Care e scopul vietii?" Desi ma tem ca acolo tot raspunsuri d-astea cliseice vedeam.
Do not speak unless you can improve the silence.

#4
Nu ma refeream la asta,la cum trebuie sa inveti pe cineva sa isi traiasca viata,si ceea ce trebuie facut,ma refeream la cum sa'ti traiesti viata ca sa fi fericit,sa ai o viata minunata...mda,bineinteles fiecare si'o traieste cum vrea,si cum poate,dar unii se gandesc la viata ca la o sansa pe care ar trebui s'o traiasca din suflet,ce trebuie facut practic ca sa ai o viata fericita,o sansa de care sa te bucuri mult timp pana ai sa mori,poate m'am exprimat eu gresit la ce vreau sa ma refer sau poate nu m'ati inteles voi....>.<
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#5
(09-08-2010, 09:51 PM)YKashim A scris: Cum iti vine. Ma enerveaza gandirea "bucura-te de fiecare clipa". Nu zic sa nu te bucuri, dar ma enerveaza... BEEP De fapt ma enerveaza oamenii care gandesc asa, nu gandirea in sine.
bla bla bla

Live fast, die young 21

21 Nu credeam ca am sa spun vreodata, but I missed you (mai ales la ce discutii aveam inainte)

Haha, se pare ca pe forum asta esti printre aia straluciti.

P.S.: si mie imi place principiu asta 10 (Sid Vicious style)
Do not speak unless you can improve the silence.

#6
Citat:Haha, se pare ca pe forum asta esti printre aia straluciti.
[lauda]eu tot timpul sunt printre aia straluciti[/lauda]

Completare la ce am scris mai sus (pana nu incepe cineva sa se crizeze)

Ma enerveaza oamenii care gandesc "traieste fiecare clipa" pentru ca majoritatea nu traiesc asa, doar vorbesc.

EDIT: si cei care traiesc cat de cat asa in general cred ca lumea e un loc plin de lucruri roz, de veselie sau dubleaza gandirea aia cu una "eu sunt cel mai tare, am bani, tata e x".
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#7
Sunt de acord in mare parte cu ceea ce zic Wunderbar si Metal. Fiecare isi traieste viata in modul in care doreste, nu exista o regula universala care sa-ti zica cum sa o traiesti :-J. Depinde de probleme fiecaruia, de obstacolele care le intalneste si de modul in care trece peste ele.
Eu personal nu am nici un mod in care sa o traiesc, daca mor asta e24. Nu sunt genul de persoana pesimista, insa daca imi impun un anumit mod de trai, dupa aceea cred ca totul va fi boring. In fiecare zi sa merg pe ideea de " traiesc fiecare clipa" [am dat un exemplu, don't kill me 21]. Cu cat e mai spontan, cu atat e mai bine.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#8
Nu mi se pare ca intrebarea este pusa corect si, personal, detest sa aud chestii de genul. Viata nu trebuie traita intr-un anumit fel. Daca ar fi fost asa, ar fi existat niste reguli reale, nu? Sau o ora la scoala despre "cum sa-ti traiesti viata". : )) Or anyway, zic si eu.. In primul rand, nu toti au aceeasi viata. Si in al doilea rand, cu cat o sa te straduiesti mai mult sa o traiesti intr-un anumit fel, cu atat viata o sa ramana "netraita", ca sa zic asa. Din proprie experienta. Ca si chestia aia, fapte nu ganduri. O sa-ti planuiesti viata pana o sa te trezesti ca nu mai ai timp sa iti pui planurile in aplicare.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#9
Intrebarea e destul de irelevanta. Viata nu se traieste cum a spus x si y, nu, traiesti cum poti si cum simti. Nu exita modul ideal de a traii, totul e bazat pe un tipar, pe o idee omeneasca, totul, toate aceste idei sublime de 'bogatie, frate, familie" bla bla, ale societatii sunt relative. Nu cred ca exista un eden pe pamant, nu cred ca-l poti face cu mana ta, omul va fi mereu nemultumit. Viata ti-o traiesti cum poti si cum simti s-o faci si nimeni nu are dreptul sa spuna ca-i bine sau nu.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#10
Din punctul de vedere al unui adolescent, Tu sti ce e mai bine pentru TINE. Te pisi pe ce spun ceilalti nimeni nu poate sa-ti zice ce si cum sa faci.
Varsta adolescentei e varsta de maxima intelepciune(?).
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)