Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chiul si Absente

#71
Absente am destule ... şi de chiulit,n-am chiulit.Mă învoiam şi mă învoiesc * Ba că mă doare aia , ba că mă doare cealaltă *
Dacă chiulesc,e de rau cu mama. Îmi amintesc ce i-a facut soră-mii că a chiulit odată,într-a şaptea,iar apoi mie...eh,nici nu vreau să mă gândesc.Şi nici nu e necesar să chiulesc când în ore precum engleza,matematica,desenul,sportul,muzica,franceza poti să dormi .. să faci ce vrei. 4
My tea’s gone cold I’m wondering why I ,got out of bed at all.The morning rain clouds up my window,And I can’t see at all;And even if I could it’ll all be gray,
But your picture on my wall
It reminds me, that it’s not so bad,
It’s not so bad.

#72
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#73
Eu le numar pe ale mele pe degetele de la o mana,si afurisita de diriga nu vrea sa mi le motiveze cu niciun chip.Ideea e ca eu merg pe principiul "Mai bine o absenta decat un doi" desi nu a prea fost cazul pana acum...
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]

#74
Am mai avut doar un post inainte, si era din perioada generalei. Cand am citit comentariul, mi-am dat seama ca eu acum un an de zile nu credeam ca acest "trend" de a chiuli te ajuta cu ceva, deci... uau!
Am aproape 30 de absente momentan (daca nu mai multe, fiindca diriginta e idioata). Am avut 24 inainte de saptamana altfel (de rahat, zic eu, fiindca nu aveam chef sa ma plimb prin tot Bucurestiul ca sa imi dau seama cum sa ajung in pana mea stie unde pentru o activitate de o ora sau doua).
Am chiulit cand nu aveam chef de prima ora (cam des), mai ales joia (prima ora: desen -> dusmanul meu numarul 1) sau cand nu aveam chef de moaca profului de romana (sau cand intarziam la ora lui si oricum el pune absente chiar daca vii dupa 2 minute de cand s-a sunat clopotelul). La desen, adica din cauza desenului, aveam mereu probleme... sa zicem cu "starile de depresie", asa ca preferam sa stau acasa o ora sau doua ca sa ma pregatesc psihic.
Am chiulit si in prima saptamana cand incepusem liceul, desi nu din propia vointa, ci din cauza ca am fost obligata de colegi (mie imi era indiferent).
In primul semestru era sa imi scada nota la purtare (fiindca diriginta, din nou, idioata cum este, imi motivase absenta doar de la primele ore, dar imediat dupa uitase), dar domnul de istorie m-a salvat. Il acesta, al doilea, am primit si avertizare prin posta (domnul postas, cunoscandu-ma, a avut grija ca surorile mele sa nu primeasca plicul ca sa nu am probleme) si cred ca mi s-a dus bursa pe apa sambatei. *shit happens*
Cand nu am chef de o ora, ma duc si in Cora, sa imi iau un cheeseburger. Sau merg cu vreo prietena sa ne uitam la haine (desi eu ma duc la raionul pentru baieti).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#75
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#76
Nici eu nu sunt sfant , am avut ceva chiuluri , trecand de 30 de absente , dar daca ma credeti chiuleam la orele care ma ofticau . De exemplu decat sa o ascult pe profa de istorie , prefer sa ma uit la TWILIGHT ! Pe bune fratilor , daca si profesorii astia ar face in asa fel incat sa ne capteze atentia , credeti-ma ar fi altceva. Cum dracu sa nu plec cand vad ca profa de latina dicteaza 5 pagini pe ora si nu te poti tine cu scrisul iar cand o pui sa iti repete fraza dictata incepe sa tipe si sa iti spuna ca nu esti atent. Dao naiba de latina , cine dracu vorbeste cu mine in latina ? Pot sa spun ca profesorii numai sunt cum erau odata , atunci erau interesati pentru educatia noastra . Nu pot sa spun ca toti sunt la fel , pentru ca gresesc , multi isi dau silinta sa invatam , dar mai sunt 2-3 intr-o scoala care nu o fac.

#77

#78
Pai nu chiulesc foarte des,decat cand mergem vreo 3,in rest chiulesc de la ultima ora cu o scuze fenomenala care merge la diriga mea "Mi-e rau.." si chestii de genul pentru a scapa de ora de fizica sau chimie. (nu le suport,mai ales de cand avem o profesoara noua la fizica) Absente am cred ca vreo 20 si scutirile si motivarile pentru ele sunt la mine in geanta,mereu uit sa le dau..In rest nu sunt chiar o fata chiulitoare care sa plece de la mijlocul orelor.
[Imagine: 9pwads.gif]

#79
Eu nu sunt cine stie ce chiulangioaica, mai mult acum, printr-a 12a am mai lipsit de una si alta, dar avand o scuza buna de cele mai mult ori. In generala nu am chiulit iar, de cand cu liceul, obisnuiesc sa chiulesc strategic cu colega de banca. Cand aveam destule note si nu voiam sa ne stricam media cu ultimul test pe semestru la fizica. Cand ne-am sustras de la testul de la franceza pe motiv ca participasem la un soi de cuncurs de compuneri. Cand aveam atatea de facut incat a ramane o ultima ora la scoala pentru desen nu parea cea mai practica idee. Acum ca ma gandesc, e interesant cum de cele mai multe ori am lipsit de la scoala nu din lipsa de chef, ci ca aveam atatea altele de facut. Asa a fost si cu festivalul de teatru, cand nu am dat mai bine de o saptamana pe la scoala (noroc ca anul trecut inca s-au mai motivat absentele voluntarilor ^^''), asa a fost si in apropierea Cambridgeului sau cand mi se suprapuneau altele. Eh.

In ultima vreme am mai lipsit si din simpla dorinta de a iesi la un ceai cald cu colega de banca si inca un coleg cu care ne intelegem bine la iesiri dinastea. Am plecat in general de la ore nesemnificative - franceza, latina, TIC - cu scuze si mai nesemnificative (la un moment dat, explicandu-i profei de franceza ca ni s-au mutat meditatiile cu o ora mai devreme doar in joia aceea si ea intrebandu-ne ce meditatii, eu am zis romana si colega mea a zis germana - la unison). And it's a nice feeling indeed, sa iei putina pauza, o ora macar, atunci cand ai un program oribil si cand toti trag de tine in toate directiile. Vorba colegului respectiv, mai rau e ca ajungi sa te obisnuiesti cu binele, si sari apoi in cealalta extrema. Nu inteleg totusi colegii care pleaca in masa de la germana, de la romana sau de la alte materii de bac. Inteleg ca iti uiti o data tema, inteleg ca nu ai o data chef de fata profesoarei, dar sa nu vii vreo doua saptamani la germana in contextul in care nu esti nici vorbitor nativ, nici nu dau pe-afara cunostintele din tine? Nu stiu daca e nepasare sau pur si simplu inconstienta >.<

Sunt mandra totusi ca am reusit un chiul in masa macar acum, la sfarsit de liceu. Si acum rad cand ma gandesc cum stateau unii in urma inainte de ora de franceza (ultima ora in acea zi), numai ca sa verifice ca sigur ies toti toti din clasa. Sau cand imi amintesc de amalgamul de cuvinte pocite pe care i l-am lasat drept explicatie profei pe tabla, combinand romana cu o franceza plina de dezacorduri pentru a-i spune ca noi toti ne-am dus la cafea.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)