Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ceai cu lamaie

#11
*face/palm* Oameni buni, am primit nişte plângeri cum că aţi cam întrecut măsura cu critica, dar hai să lămurim o treabă. Nimeni nu vă cere să fiţi mari artişti în poezie, dar trebuie să apreciaţi o critică constructivă. Nu ţin cu nimeni, dar în ambele comentarii în afara faptului că Fleet a făcut-o pupincuristă pe Despina, nu văd nimic care să încalce regulile. Oamenilor nu toată viaţa o să primiţi laude, chiar dacă persoanele respective nu v-au insultat ci pur şi simplu au fost mai dure. Andruşca, comentariul tău [ s-a văzut ] a fost mai acid, însă nu a încercat să se certe ci pur şi simplu şi-a exprimat un punct de vedere + că nu e nici prima dată când comentează aşa.
Pentru autoare spun asta. Să nu crezi că are ceva cu tine căci nu are te asigur. Aşa e ea mai dură, dar asta nu înseamnă că nu ştie să aprecieze şi părţile bune. Sincer nu cred că e un motiv de ceartă şi btw chiar dacă ai trei ani în spate, un poet adevărat învaţă întodeauna :P indiferent dacă are mii de ani în spate sau nu. Mai departe. Fleet a făcut la fel. Dacă o cunoşteaţi aşa de pe forum aţi fi sesizat că aşa e ea, nu are ceva personal cu nimeni ._.

Ok nu vreau să iscaţi o ceartă în topic, dar v-aş ruga să nu mai insultaţi userii sau măcar faceţi-o mai subtil T.T E adevărat că trebuie să apreciaţi criticile date de cineva care se pricepe în domeniu, dar nu consideraţi orice critică puţin ea mai dură un atac pentru că nu e aşa. Ţineţi-vă aceste opinii care ar putea deranja userul pentru voi fiindcă până la urmă cineva care doreşte să înveţe din critică o va face. Şi probabil că intenţia Despinei nu a fost de a o linguşi să nu exagerăm.
-

#12
Ce frumos! Vine luna Mai - luna asta zau ca e mai blestemata ca mine - si cum sa incepem noi mai bine decat sa [re]incepem a ne crede Blaga, dar stiti ce? L-ati batut pe Blaga, sunteti mai buni ca Eminescu [NOT].

Dragele mele pupincuriste, daca lingusiti userii sa va faca mari scriitori ai limbii "romanesti" cum se face ca nu va studiem? Ai naibii oameni, nu va recunosc talentul natural si inexistent de care dati dovada. Off, saracele de voi.

Despina Damianeci, daca tot ai simtit nevoia sa te certi cu Fleeting Ray, de ce nu simtisi si nevoia de a COMENTA si poeziile lui Psike, alea pe care le ignorasi? Stii, sunt 10 poezii la care puteai sa spui ceva, nu sa dai copy paste, sa adaugi cateva cuvinte si gata. Oh, pardon, tu nu comentezi, tu CRITICI, umm, esti critic literar cumva? Wow, bravo tie, dar pentru un critic literar, umm, nu a auzit nimeni de tine... Si nu vad critica ta literara care se vrea a mai tare din parcare, scuzati-mi expresia, dar nu stiu sa ma exprim la fel de "romaneste" ca tine.

#13
Sincer as vrea sa se termine toata aceasta cearta pentru ca in ultimele posturi in loc sa se vorbeasca de poeziile mele, adica sa ziceti ce credeti am ajuns sa vorbim de pupincurism si altceva. Fiecare are parerea lui si am acceptat-o chiar daca eu chiar raspuns Andruscai, asa am considerat, mi-am zis punctul de vedere, dar voi tine cont pe viitor, ca de asta le postez. Acum v-as ruga sa lasam alte discutii si daca e le continuati prin pm.

Regasim

Ne regasim cand soarele-i pe cer,
Cand ninge si e ger,
In roua diminetii
In saruturile cetii.

Te regasesc in fumul
Tigarii fumate jumate
In eclipsa de luna,
In geamurile sparte.

Ma regasesti in matase,
Prin petele de ruj,
In parfumul din perna
Si pe foile pline de tus.


Miraj

Trec caravane
Topindu-se in nisip
Coaguland cristalele de siliciu
Si sangele fierband in sticle

De artere albastre si vene visinii,
Ciresii au inflorit si radacinile
Plutesc in cer,impungand norii,
Iar soarele e acadea cu lamaie.

Caldura ne inghite ochii,
Si ne saruta arzator pe gura,
Zambeste iubite,doar mori,
Hai sa dam o tura.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#14
Comentez doar ce imi place.
Da, ma abtin mai bine, am observat ca moderatorii si userii mai vechi de aici sunt ridicati in slavi.
Crinel, pe FF era floare la ureche (eram egali, aproape toti :LD) <3

Regasim
Imi place enorm poezia, de fapt imi place tot de la tine ce contine "tigara" sau "fum".
Si iarasi, ultima strofa e cea mai reusita dintre toate <3
De ultima nu stiu ce sa zic, nu prea am inteles-o.
Imi explici pe mess :zuppy10:

#15
Iubire

Ma pierd in imbratisarea ta,
Respirand aerul cald si doar
Iti simt buzele peste ale mele
Si timpul se opreste.

Valsam in aerul rece, prinzandu-ne
In par stele si luna pangarind
Tabloul nostru si muscand si ea
Din fructul oprit si zambind.

Degetele tale lungi imi ating tamplele arzande,
Oferindu-ma o clipa sa te vad, sa vreau sa dispar,
Doar sa-ti pot patrunde in vene si sa curg odata cu sangele
Sa-ti simt caldura si sa ma topesc doar la auzul vocii tale.

Poate iubirea e dependenta,
Si majoritatea populatiei sunt drogati fara scapare,
Poate toti vrem sa gustam ce-i interzis,
Toti vrem ceva diferit, dulce, simtit

Ca o placere carnala primita cu picatura,
Uscandu-ni-se gatul doar cand vedem umbra
Asteptand cu seringa langa vena
Sa mai luam o doza- poate iubirea eterna.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#16
Poeziile tale sunt frumoase, dar sunt mult mai frumoase când sunt mai scurte :p nu zic acum că recentele nu sunt ok, dar citind Regăsim sau Miraj mi se pare că versurile dacă sunt mai scurte sunt şi mai drăguţe pentru că nu te complici cu diferite cuvinte ce la un moment dat citind noile postări am observat că nu au melodie. Oricum este un lucru pe care vreau să-l punctez la ce scrii tu. Te exprimi destul de bine şi ai idei bune, dar cum ţi-am spus nu toate versurile au melodia specifică şi nu se citesc tocmai calumea deşi ideile sunt bune, dar nu suntpuse în evidenţă tocmai din cauza asta. Ar trebui lucrat aici.
-

#17
Iubire
La moment iubesc pe toata lumea si e momentul potrivit sa recitesc poezia asta, care imi place foarte mult. Este foarte frumoasa.
Incepe cu un sarut fin, care ma duce cu gandul foarte departe.

Doar sa-ti pot patrunde in vene si sa curg odata cu sangele

Nu m-ar fi dus mintea niciodata sa alcatuiesc asa o fraza. E preferata mea din toata poezia si ai pus mult sentiment in ea.

Sa-ti simt caldura si sa ma topesc doar la auzul vocii tale.

Asta ma duce cu gandul la vocea mea preferata, o voce masculina, foarte profunda, care ma face sa visez.

Poate toti vrem sa gustam ce-i interzis,
Toti vrem ceva diferit, dulce, simtit


Cred ca iti dai seama la ce ma gandesc acum. Cu asta ai spus mult mai multe decat crezi.
Imi plac enorm versurile si o sa mi le scriu in jurnal, desigur cu permisiunea ta.
Astept ceva nou si la fel de frumos. *hugs*

#18
Si farul e singur

Lovesc valurile stanci sfarmandu-le
Si ploaia izbeste in trupuri
Pescarusii se rup in vazduh
Si farul e singur.

Incepe vantul sa tipe
Zgaltaind ferestrele sparte,
Zvarlind cu hartii si lucruri pe plaja
Spargand ceaiuri si portelane.

Simt hainele ca a doua piele
Si parul mi-acopera chipul,
Mi-au inghetat degetele
Si farul e singur.

Marea e neagra si cerul e rosu
Cusute-s cu ata alba taiata bucati
Alba ca neaua si vie ca dati
Cand trecea pe aici Steaua.

Ploaia cade mai tare, isteric
Vuind si rupand, lipind inapoi
Farul e singur si doi, eu si el
Privim cum se scufunda.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#19
Realitate

Realitatea fluida se scurge
Printre degetele mele si ma zgarie,
Rupand din mine bucati de inocenta,
Vise si mai ales esenta.

Simt cum prin piele patrunde
O stare euforica, totul devine fluid
Copacii se scurg pe asfalt si cerul incepe
Sa se ploua in alb si albastru.

Imi ridic privirea si ma las scaldata,
Uit de mine si ma contopesc cu cerul,
Norii se amesteca cu sangele meu,
Si totul parca e ecou.

Sunt mii de voci, dar liniste,
Sute de culori, dar e bezna,
Constraste si antiteze se bat cap in cap
Si mintea mi-e aglomerata total.

Imi desfac bratele si las lumea sa ma imbratiseze,
Las aerul sa-mi invadeze plamanii si simt venele explodand
de fericire, de zambet, de lacrimi si mai ales
Aud pasarile cantandu-mi in artere si florile plutesc
pe raul constiintei.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#20
Psike, inițial îmi propusesem să-ți citesc doar o parte din poezii, dar cum mi-au plăcut foarte mult m-am trezit că le-am citit pe toate; când am terminat am avut o reacție gen „doar atât? :( ” .
Scrii poezii foarte drăguțe. (: Nu voi sta să o comentez pe fiecare în parte fiindcă probabil nu aș termina până dimineață. Se vede că scrii de ceva vreme pentru că deja ți-ai format un stil propriu.
Apreciez oamenii care nu scriu doar poezii cu rimă și folosesc și alte tehnici care se distanțează oarecum de poezia clasică. În primele poezii tinzi să sari peste virgulă - altă tehnică simpatică. (: Am și eu unele poezii lipsite de orice fel de semn de punctuație, fiindcă până la urmă poezia modernă la asta se referă. Te-ajută să te exprimi direct, în emoția cea mai pură, după cum citisem undeva (deși în articolul pe care îl citisem poezia modernă nu era percepută în cel mai corect mod posibil; afirmația asta e bună, totuși). E poezia pe care nu e nevoie să o modelezi adăugând rimă, ritm, măsură sau mai știu eu ce.
Am observat câteva poezii cu/despre mare; mi-au creat niște imagini foarte frumoase în minte atunci când le-am citit. It made me remember nice things.

Eu îți urez baftă la scris în continuare! You've won yourself a fan.
De acum încolo îți voi comenta fiecare poezie în parte. xD
Cheers! >:D<
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)