Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ceai cu lamaie
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
Hmm primul meu topic literar pe forum. Sper sa va placa si astept pareri.


Å¢igara

Un spirit palid mă priveşte
C-ochii albi, sticloÅŸi,
Mă zgârie pe gât cu degete de hârtie
Şi-mi dăruieşte orori.

Savurez aroma
Şi pielea deja zâmbeşte
La sărutul de tutun.

Privesc c-un zâmbet şters,
Atârnat de geam,
Cum soarele şchioapătă
Şi-a rămas agăţat în ram.


Vreau

Doresc să-ţi spun
Că ochii m-adorm,
Că buzele îmi şoptesc
Cuvinte de amor, să mor.

Lebedele plutesc uÅŸor pe oglinda
Spartă atârnată în cui,
Aş vrea să spun cuiva că iubesc-
Nimănui.

Am încercat să-ţi scriu un vers,
Păcat că n-am avut cu ce,
Nici hârtie, dar nici ţipete.


ÃŽn zare

Privesc în ochii tăi-
Valuri înspumate ce se sparg
De stâncile genelor şi gem
Atât de static.

Åžosele arse stau
Prăjite cu pielea roşie
Åži se lungesc ca niÅŸte dame
Cu cupa arsă de soare.

Păsări se lovesc de geamul retinei
Åži triste ÅŸoptesc rare suspine,
Însă tu nu le auzi
Doar priveşti în zare la munţi.


Cam atat pentru moment.
Ti-am spus deja de multe ori ca ador poeziile tale.
Le scrii frumos si se vede ca iti place ceea ce faci. Eu niciodata nu as putea sa scriu asa.
*Tigara - e clar, imi place denumirea foarte mult. Citind versurile pot sa ma gandesc la mai multe situatii, aici depinde de imaginatie. Imi place cel mai mult combinatia asta "sarutul de tutun" <3
*Vreau - aici e un fel de contrast intre cuvinte, contrazicere ... hmm, un fel de vreau dar nu pot, sau vreau dar nu am cu ce, nu am pe cine. Imi place mult, cred ca cel mai mult dintre cele trei. Mi-a adus aminte de o situatie.
*In zare - poezia asta mi-a adus aminte de Jared, stii tu care Jared )
E frumoasa, nu stiu ce ai vrut sa redai prin ea, dar mi-a creat o impresie si ganduri frumoase.

Mai posteaza, imi plac foarte mult. Voi mai trece pe aici.
*nu-mi mai merg diacriticele momentan :-L*


Vapaie

Privesc la degetele arse
Prinse-n lumanari,
Globurile sparte pictate
Cu sange si orori.

Surad usor gustand
Fumul albastriu amar,
Luna se ridica in cadran
Se aude un sunet-marfar.

Privirea e aceeasi,
Vapaia s-a schimbat,
Luna e jumatate, iar
Capitanul marfarului a debarcat.


Scrise

Trec degetele prin
Foi,frunze,bilete-
scrise tremurat si sec
de tine.

Ca si cum m-ai invia si ucide-
de n ori si mereu altfel.
Ca si cum iti place sa ma vezi
plecandu-ma ca-ntr-o ruga.

Dar te anunt scurt,scris cu mov,
Ca dragele tale bilete zac acum-cenusa
Purtate de vant spre ciresul din drum.


Dupa miez de noapte

Privesc sangele curgand
Din taieturile proaspete
E ora doua a noptii
Si luna zace in fata portii.

Bandajele albe stau in colt
Pacatuind in trei,
Paianjenii se roaga la cer
Iar ceasul ticaie efemer.

Tigara sta-ntr-o rana,
Fumandu-se pe sine,
Fumul se ridica-
surazand la mine.


Neiubindu-ma

Pasesc pe nisip
Taindu-ma in scoici
Zgariata de vant
Inghitita de valuri.

Lacrimile curg pe chipul palid-
Portret efemeric desenat in ceara.
Venele subtiri-podoabe albastre
Spintecate de gurile arse.

Inca te caut si astept a vedea
Sentimentul ce n-am putut uita.
Insa ce fata imi vei da si ce sentiment-
Neiubindu-ma.
Fire

Fire mi-acopera ochii
Fire imi intra in piele
Fire se strang-provocandu-mi durere,
Patruzand in artere.

Fire ce ma leaga de tine,
Ma tin departe,ridicand oglinzi,
Fire ce ard cand tu ma prinzi,
Sufland in lumanari-fum.

Privire albastra

Cu ochii deschisi,
Briza prin par
Sute de cocori chipu-i
umbrind.

Scruteaza zarea larga,
Strangand nisipul in palme,
Algele se lipesc de trup,
Buzele-i sunt de sare.

Auriul pielii se cufunda-n timp,
Valuri se lovesc-trupu-i cuprind,
Un tanar vine cantand dinspre port,
Privind lung si tainic..la mort.


Legamant

In drumul nostru spre libertate
Calcam fara sa vrem pe trupurile,
Celor ce ne ajuta sa mergem si
Lasam in urma doar..nimic.

Sangele se scurge usor,
Inmugurind pe ram,
Printre tinerele frunze,
Chemandu-te.

Mi s-a agatat esarfa
Si materialul se desira.
Zambesc si stiu ca ma vei gasi,
Tinand firul legat pe deget.
E frig

Ticaie ceasul in van,
Strigate si zbieret
E durere,bezna si frig,
Soarele arde-n tavan.

Imi zaresc venele prin pielea sidefie,
Ca un material vaporos cusut
Cu fire lungi si albastre,
Ce se pierd prin gene.

Imi strang genunchii la piept,
Privind la focul din vatra,
Zambesc vag si astept
Sa se incalzeasca odata.



Revedere

Valuri ce se sparg de stanci
Pescarusi ce mor carunti
Stele ce se sfarman' cer
Ceasul,ce canta efemer.

Un vuiet ce loveste
Si striga la ferestri,
Sa pieri,sa pleci
Acum,unde doresti.

Zambesti tainic,baiet
Si nu faci un pas,
Iubita e in prag,
Doi pasi,au mai ramas.


Ploua

Zaresc nori inghitind cerul
Si stropi muscand din pamant,
Privesc frunzele moarte
Si trenul ce a trecut.

Numar picurii ce cad,
Scriind continuu pe foi
Cate o ruga pentru fiecare
Om sau frate din noi.

Respir usor si surad,
Copacul cel tanar s-a rupt,
Saracul n-a apucat sa vada
Cum e sa traiesti pana la capat.
Singura poezie care mi-a placut cel mai mult, a avut rime fara intrerupaturi si corecta a fost "Ploua". Iti dau un sfat, cand scrii titlul unei poezii ingroseaza-l sau linieazal, inclineaza-l (ai inteles tu) ca sa nu ne incurcam in poezii si asa ar arata si mai bine.
Pe langa faptul ca pui doar doua puncte de suspensie din trei, mai si scrii anumite lucruri fara rima (citeste toate poeziile si o sa vezi ca acum nu stau eu sa ti le enumar). Mai e si faza ca ai pus in anumite paragrafe virgulele aiurea sau n-ai pus.
n - nenumarate poate etc.
Ai grija, reciteste poezia macar.
[edit]@fleeting ray, multumesc. Frumos coment.
Revenind la "scriitoarea noastra".

AndruÅŸca nu cred ca doar cele cu rima sunt poezii [draga, stiu ca exista si poezii cu rima alba, nu-ti face griji, nu-s inapoiata, dar atunci cand incepi cu rima, sfarseste cu rima, draga]. Nu sunt nici incepatoare [ti-am zis eu ca esti? daca tu asa te consideri, treaba ta, pe mine nu ma priveste, undeva ma doare de altfel], am trei ani la activ [si crezi ca-mi pasa cati ani ai? dupa mine poti sa ai si cinsprazece]si am citit poezie atat scrisa de altii cat de autori cunoscuti si exista fara rima [vai! m-ai bulversat! sa stii ca eu n-am citit niciodata ceva fara rima sau am scris, chiar niciodata, bine ca m-ai luminat, oh, preascriitoareo]. Daca tie doar cele cu rima iti plac atunci scuza-ma [scuza-te, nu vad de ce n-ai face-o, si sa stii - pentru cultura ta - imi plac cele care te emotioneaza, iti transmit un sentiment clar si te fac sa traiesti tot ceea ce este scris]. Legat de virgule si puncte de suspensie , nu stiu cata poezie ai citit tu [oh, nici ca te-ar privi cate carti am citit], dar sunt unele care nu au semne de punctuatie sau doar in anumite momente [vai, m-ai dat pe spate, sa stii ca nu stiam asta, chiar deloc, vorba lui fleet, incepi cu ele, sfarsesti cu ele, hotaraste-te]. Nu vreau sa fiu rea, dar daca tu ma crezi incepatoare atunci e problema ta [ti-am zis eu asta? dupa ce ca incerc sa scriu trei randuri ca sa-mi exprim oponia mai vrei si pupincureli - asta dai impresia, si da, e problema mea cum te cred], nu vreau sa ma cert [pacat, si eu care ma pregateam de asta, sa fiu sincera, nu vreau sa ma cobor la stadiul tau mental], dar asta e [da, asta e, viata e cruda cand nu te aplauda nimeni la fiecare nerima scrisa la nimereala, da, stiu... trist, hai sa plangem si sa ne taiem cu hartia venele in timp ce privim cum se loveste de geamul retinei].
AndruÅŸca nu cred ca doar cele cu rima sunt poezii. Nu sunt nici incepatoare, am trei ani la activ si am citit poezie atat scrisa de altii cat de autori cunoscuti si exista fara rima. Daca tie doar cele cu rima iti plac atunci scuza-ma. Legat de virgule si puncte de suspensie , nu stiu cata poezie ai citit tu, dar sunt unele care nu au semne de punctuatie sau doar in anumite momente. Nu vreau sa fiu rea, dar daca tu ma crezi incepatoare atunci e problema ta, nu vreau sa ma cert, dar asta e.
eu

In cele mai ascunse colturi
Exista ramasite ale trupului
Dintr-un material sfaramicios
Numit simplu si scurt: eu.

Vantul le-a strans pe toate
Intre degetele reci
Rupandu-le, lipindu-le
Prinzandu-le in suflet pe veci.


Ruga

Privesc cadavrele topindu-se la soare
'Ntr-o masa omogena,
Miroase a pelin si cicoare
E bezna.

Norii inghit soarele,
Dandu-l apoi afara.
Imi simt ochii uscati si gura amara.

E amiaza de mai,
Rasar morti pe prundis.
Inchid ochii si ma-nchin.
Amin.


Joc

Ne jucam de-a viata,
Arzand case din temelii
Si ridicand chipuri din cenusa
Cu zambete strambe.

Fluturam batiste cu buline
Peste ochii tuturor
As vrea sa fii maine
Sa te sarut in balcon.

As vrea sa-ti zic de toate,
S-ti jur iubire eterna,
Dar stii e doar un joc,
Pana maine,dupa scena.
Ah... ti-am spus ca n-am prea avut timp sa las comentariu, dar in sfarsit uite-ma aici!! Aleluia! Sincer eu n-o sa-ti zic nimic de rima, de punctuatie, pentru ca, sincer nu-mi pasa de asa ceva :| Mie imi place mesajul ce-l transmite fiecare poezie si ma simt chiar bine cand iti citesc si recitesc creatile, din punctul meu de vedere chiar esti o artista xD Si totusi.. nu cred ca ai nevoie sa spusele mele ca sa-ti dai seama asta, dar bolborosesc si eu nu ma baga in seama :-j
Nu am o poezie preferata caci nu ma pot decide, cam toata imi fac cu ochiul, sunt pur si simplu speciale in propriul lor mod de a fi si fiecare cuvant exprima cate ceva ce face poezia mai frumoasa. :D

Succesc in continuare >:D<
Draga/dracul mea/meu fleeting ray (de fapt putin ma intereseaza care e genul tau).
Crina nu e Blaga, ci e doar Crina, o fata care scrie poezii. Pentru mine creatiile ei sunt mult mai frumoase decat ale lui Blaga, dar de ce trebuie sa te deranjeze pe tine acest lucru? Vad ca te crezi mare expert in ale poeziei. Tin sa te dezamagesc, caci ai dat o impresie de... cum sa ma exprim mai moale, sa nu te jignesc? Mai bine nu zic nimic.
Cine te crezi tu, sa-mi zici mie ca sunt lingusitoare? Tu cunosti sensul cuvantului dat? Se pare ca nu, daca indrugi din astea :zuppy08: Eu doar sunt o persoana care nu poate critica si imi place sa gasesc ceva frumos in tot si toate.
Nimeni nu te-a rugat sa te obosesti sa-i scoti in evidenta elementele la care mai are de lucru, sau in general sa treci pe aici. Decat sa te obosesti sa scrii posturi gigantice, ca sa ofensezi pe cineva, mai bine ti-ai cauta de treaba. Alta data nu imi va pasa de warn/ban si ma voi exprima altfel, sa intelegi unde ti-e locul. Sau poate sa te ignor? :zuppy02: As sfatui-o si pe Crina sa faca acelasi lucru.

Dupa miez de noapte

Tigara sta-ntr-o rana,
Fumandu-se pe sine,
Fumul se ridica-
surazand la mine.


Sincer mi-a placut mult poezia asta, in special ultimele versuri. Are ceva special. Acum ma duc sa fumez si voi incerca sa prind fumul cum surade la mine. :D
Poeziile tale imi creaza impresii la care nu ma astept.
Posteaza poezia din blog, care-mi place mie atat de mult <3

EDIT: Ah, am uitat sa spun ca daca nu-si ia warnul, voi exagera si eu. Nu am nevoie sa o cunosc si putin ma intereseaza ca e user vechi, sau ce caracter are.Voi avea liber sa insult cum vreau. Ce tine de Crina, dupa cum ai observat nu a avut pretentii la critica, eu m-am plans.
Nu voi mai posta aici in legatura cu cearta, doar pentru ca respect autoarea.
Pagini: 1 2 3