Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte citesti acum?

#41
Tocmai am inceput sa citesc "Nu plange sub clar de luna" de Heather Davis. Abia ieri am reusit sa o iau. O prietena care a citit-o mi-a povestit de carte si mi-a starnit interesul. Eram asa de curioasa sa vad si eu despre ce e vorba mai ales ca actiunea se desfasoara intr-o tabara (mereu mi-au placut taberele), asa ca ieri cum am dat de carte am si cumpoarat-o. Am citit doar cateva pagini, dar azi am planuri sa o devorez pe toata.
[Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go3_400.gif] [Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go5_400.gif]

#42
M-am apucat de "The accidental billioaires", de Ben Mezerich. E cartea dupa care a fost facut filmul The social netowork si descrie istoria facebook-ului, de la inceputuri. E prima carte in engleza pe care o citesc si imi place foarte mult, desi nu citesc decat cateva capitole o data la cateva zile. Am gasit-o pe scribd si mi-e destul de greu sa citesc mai mult de cinci capitole o data. Din pacate, nu poti gasi cartea asta la mine in oras si nu merita sa o comand de undeva si cheltui o groaza de bani pe ea. Imi place, dar nu e geniala, iar acum ca am vazut si filmul, povestea in sine nu mai aduce nimic nou, imi place doar modul in care e scrisa.
Ca sa nu mai spun ca e un mod foarte bun de a-mi exersa engleza.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#43
Dupa ce am terminat acum vreo cinci zile Interviu cu un vampir, de Anne Rice, o carte care mi-a placut extrem de mult, prin actiune, descriere si personajele pe care le ador :3, prin limbajul dezvoltat, am inceput sa citesc o alta serie cu vampiri. Casa Noptii.
Am terminat de citit prima carte, Semnul, intr-o zi, si azi am inceput al doilea volum, Tradarea. Am citit doar vreo 70 de pagini, azi la scoala, in cele doua ore cu diriga - dupa ce mi-am facut tema la mate - , printre tipetele colegilor mei am putut sa citesc primele sapte sau opt capitole. :3
Pana acum, imi place, mi-a placut si primul volum, dar . . . nu e printre seriile mele preferate. Nu ma fascineaza cum a facut Academia Vampirilor sau alte serii / carti. Cred ca pana maine, o termin. xDD
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#44
Am terminat ieri "Manitou", recomandata de Dey (my lady lovely) care a citit-o si a spus ca e captivanta si etc. Dupa ce mi-a povestit-o (citeam pe atunci "Pacatele parintilor" - care n-am mai terminat-o - si neavand idei ce carti sa-mi iau care sa-mi placa am luat "Manitou" sa vad cum este) nu m-a atras atat de tare, dar am vrut totusi sa vad cum e (plictiseala~). Acum am chef sa citesc romanul politist "Martorul" (citita de Dey care mi-a zis ca e buna si etc. - deci, o sa incerc s-o gasesc ^^), dar nu prea imi fac sperante (cred ca n-o mai are... defapt, s-ar putea s-o mai aiba ca e de la Adevarul luata parca *vad eu*).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#45
Am terminat acum cateva ore volumul II din Casa Noptii, Tradarea, si am inceput Vampirul Lestat, de Anne Rice, din seria Cronicile vampirilor. xDD Cel de-al doilea volum al acestei serii este relatat din perspectiva lui Lestat de Lioncourt, care, apropo, este personajul meu preferat pana acum. :3 De cand am citit primul volum, am fost foarte curioasa sa aflu cum privea Lestat totul, cum gandea el si cum a fost transformat.
Am citit doar cateva pagini din carte pana acum, dar cred ca o sa-mi placa mai mult decat primul volum. xD
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#46
N'am citit prea mult lately, din pacate. Cat am stat acasa, I mean in weekends, nu am citit deloc, doar fanfiction stuff, cause I'm getting addicted to that site lol. Ce am mai citit a fost in timpul saptamanii, pe la scoala.

Anyway, am lecturat "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte. Aveam chef sa citesc ceva romance si am imprumutat cartea, la recomandarea unei colege ce mi-a spus ca este foarte simpatica si ca ar trebui sa o citesc. Well, it kind of was a must read I suppose. Oricum, mi-a placut enorm cartea si chiar nu ma asteptam sa dau peste asa ceva, desi am vazut si eu filmul acum o mie de ani ( deci nu imi amintesc nici macar cel mai mic detaliu din el; memoria mea este ca Recycle Bin, odata ce ii dai delete everything from recycle bin, it's all gone and you can't recuperate it!!! - uhm... well, asta nu e o comparatie prea buna is it?! ). Oricum, sa revenim. Mi-a placut foarte mult cartea. Are un stil deosebit de frumos si niste personaje... sarmante, daca pot spune asa. Stilul, da, stilul mi-a placut in mod special, dar nu pot spune ca nu m-am topit dupa idee si dupa actiunea in sine a cartii ce, intr-adevar, a fost geniala.

Personajul ce m-a intrigat si mi-a facut cea mai multa placere a fost Heathcliff; poate si pentru ca era cel ce iesea cel mai mult in evidenta datorita caracterului sau atat de... "special", daca il pot numi astfel. Mi-au placut toate scenele ce il au ca protagonist pe acesta si trasaturile infame ale caracterului sau sunt, cum sa spun... extraordinaire. Pur si simplu nu gasesc un motiv palpabil pentru care sa nu imi placa rautatea de care a dat dovada si caracterul atat de nemilos, crud, avar ( de ce nu ? ). Desigur, este un personaj asupra caruia se pot discuta foarte multe lucruri, insa nu voi ajunge sa il critic in acest post; as exagera total. Dar pot spune cu foarte multa incredere ca mi-a placut si ca il gasesc fascinant. Si, repet, poate din cauza ca da o nota distinctiva povestii, printre toate celelalte personaje. Imi amintesc ca m-am gandit tocmai la acest lucru in momentul relatiei sale cu Isabela. El nu era acel gen de "cavaler" ce pare morocanos si rece, dar de fapt este un gentleman and all that sit. De fapt, era un nemernic, in felul lui infam si de aceea imi face o atat de mare placere. I-am adorat caracterul, sentimentele, ura pentru toti cat si iubirea nespusa pentru dulcea lui Catherine.

Cat despre celelalte personaje, nu pot comenta prea multe acum, desi as putea-o face in general, caci sunt multe de spus. Micuta Catherine nu mi-a placut, de pilda. A fost destul de anosta; interesant a fost si Joseph, vesnicul nemultumit si indragostit de religia lui, intr-un mod tare ciudat. Si el da o nota distinctiva povestii, desigur, chiar daca nu este la fel de bine conturat ca Heathcliff, ceea ce este un lucru evident, dat fiind ca acesta din urma este personaj protagonist in timp ce J. este unul secundar/ajutator whatever. Toate personajele au fost bine descrise, in felul lor, si le puteai savura pe toate, de la primul pana la ultimul. Un lucru exceptional pentru mine ca cititor.

Cat despre poveste, cum am spus deja, mi-a placut foarte mult si ma asteptam la acel final care, pot spune sigur, nu m-a dezamagit. Modul in care a fost povestit ( stilul, yeah ma repet ) este fain; mi-a placut cum povestea a fost transpusa din perspectiva servitoarei Ellen si ascultata de Lockwood; a fost foarte interesant si a adus multe puncte in plus cartii.
Well I can say just that I hell loved the book.

Dupa ce am citit asta, am zis sa lecturez si ceva de Hemingway ( dupa ce citisem un comentariu la "Ultima noapte de draogste, intaia noapte de razboi" in care se facea trecere la Hemingway, am zis ca trebuie neaparat sa citesc si eu ceva de acesta, mai mare rusinea ).
In orice caz, am citit Adio, arme care pot spune ca mi-a placut enorm!
Cartile scrise in acest gen sunt in totalitate favoritele mele. Ma regasesc cel mai tare iin ele si totodata mi se par si cele mai departate, chiar daca aceste doua lucruri intra in contradictoriu. realitatea evenimentelor m-a dat peste cap - adica, modul in care au fost transpuse detaliile in carte nu te duce cu gandul decat la simplul fapt ca acele lucruri nu au cum, de fapt, sa nu se fi intamplat de fapt. Oh, cum am spus, am adorat stilul si Hemingway sure is good at it.

In comparatie cu Camil Petrescu, Hemingway este mult mai exact si mai putin filozofic. But I loved him and this book of his.
Povestea a fost excelenta, personajele bine puse la punct si are si acesta, ca si romanul lui C.Petrescu, transpuse doua scene " iubirea si razboiul" desi in etape diferite ci nu structurate strict in doua parti ca si in cartea lui Camil Petrescu. Anyway, mi-a placut.
Catherine mi s-a parut un personaj frivol, la inceput si ... imi parea instabila psihic, nebuna, de ce nu. Pot spune ca nu mi-a placut caracterul ei deloc; de la inceput pana la final, mi-a displacut, desi antipatia pentru ea a scazut considerabil spre final, caci la inceput o detestam cu toata fiinta mea.
Cat despre Henry, I can say he's really interesting si nu avea cum sa imi placa; desi nu mi se pare un personaj iesit din tipare, e mai degraba un stereotip. Cat despre Catherine, da, ea pot spune ca nu este asemenea celorlalte si acest lucru mi-a placut si m-a intrigat totodata. Era straniu, caci trasaturile ei erau atat de aparte si ea era cu adevarat nota distinctiva in tipul acesta de literatura; insa I couldn't make myself like her. Pur si simplu imi repugna personalitatea ei, replicile sale si modul in care decurgea relatia lor... tocmai din pricina acesteia. Este un subiectivism foarte puternic in ceea ce am spus acum; caci pur si simplu, personal, nu o puteam inghiti pe Catherine.

Evenimentele au decurs perfect si cartea mi-a placut la nebunie; am citit-o intr-o zi, I couldn't go to bed until I finished it -ofc. Finalul a fost predictibil; ma asteptam la acesta si mi-a placut foarte mult. Chiar daca nu a fost o atat de mare surpriza, a fost foarte interesant si pot spune ca am fost captivata, intr-un fel sau altul. Mai ales datorita faptului ca are si un final deschis, ceea ce imi aminteste iar de romanul lui Camil Petrescu...
Oh, per total, am iubit cartea!

Momentan citesc Obeliscul negru de Erich Maria Remarque. Cartea am inceput-o vineri si am citit cateva pagini la scoala, vreo 40 lol. Deci, nu pot spune ca am avansat prea mult sau ca am intrat in miezul problemei 21 asa ca nu stiu prea bine daca o sa imi placa sau nu, desi stilul este foarte frumos si pe placul meu. Am vrut sa citesc ceva si de acest autor tocmai datorita unor lucruri pe care le-am citit intr-un review la romanul Ultima noapte... mi s-a parut interesant si am vrut sa vad despre ce este vorba. Astea 40 de pagini citite sunt frumoase; ramane de vazut cum o sa decurga povestea. probabil o sa citesc de maine, cum incepe scoala, o sa am timp in pauze si pe la ore sa lecturez dupa bunul plac.

#47
De curand am inceput sa citesc Kamikaze spatiali de Serge Brussolo, literature franceza. Este o carte SF si, sincera sa fiu la inceput nu ma prea fascinat, dar stii cum se zice, nu judeca o carte dupa coperti, iar eu asta am cam facut 9 Pai problema se pune altfel, eu nu prea ador acest gen de carti, si cu toate ca este prima citita de acest autor, deja incep sa ma indragostesc de un personaj masculin si anume Lisiah. Imi place cum autorul la redactat, mi se pare un om puternic si totusi mort dupa bani, daca cititi probabil stiti la ce ma refer. Bineinteles exista si personaje feminine, insa nu stiu de ce Lisiah m-a atras atat de mult... Pe langa personajele omenesti, sunt si cele canine si restul, SF, extraterestrii si diferite creaturi nelipsite.
Doresc sa o termin cat mai repede, si chiar ma fascinat din primele capitole. Nu stiu daca o recomand, dar e buna, vreau doar sa o termin si sa ma apuc de alta de acelas autor xD
Cam atat !

#48
Pai la momentul respectiv citesc "Predicatorul", scrisa de Camilla Läckberg. In fiecare weekend merg la Diverta si o citesc acolo :]] Nu imi bat capul sa o cumpar. Are aproximativ cinci sute de pagini, iar pretul e 40 de lei :]] Nu vreau sa dau atatia bani xD Si pana acum am citit 150 de pagini xD. Am facut chiar si poze la unele foi ca sa le citesc acasa xD.
In fine, cartea e foarte misto, e un roman politist. Am mai citit de la Camilla "Printesa Gheturilor" care m-a tinut in mister pana la sfarsit. Predicatorul este un fel de continuare, deoarece personajele sunt aceleasi, numai cazul este diferit. Pana acum totul e in ceata in Predicatorul, subiectul e foarte interesant si captivant. Este vorba de un copil de vreo 6-8 ani, nu mai retin exact, gaseste intr-o padure dimineata cadavrul gol al unei femei care il priveste tinta pe baiat :]] Si sub ea se gasesc alte oase O_O E vorba despre mai multe secrete de familie care la inceput nu au nimic in comun, nici acum nu am descoperit daca au ceva in comun :]] Desi cu siguranta e o legatura, deoarece sunt unele indicii care ma duc cu gandul la acest lucru.
Abia astept sa o termin sa vad care este deznodamantul. Personajul meu preferat este Patrick, cel care se ocupa de acest caz. Este foarte hot, mi-l si imaginez dupa cum il descrie autoarea :]] Inteligent, ambitios xD
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#49
Momentan citesc o carte care mi-a recomandat-o o colega. Damnare. Adica blestem.

Povestea se invarte in jurul unei fete care ajunge la un 'internat-scoala de corectie'. Ajunsa aici dupa ce prietenul ei moare intr-un accident inexplicabil, ikar judecatorii o considera vinovata. Acolo se indragosteste de un tip si afla ca el era defapt un inger cazut, iar iubirea lor este veche de secole si sfarseste tragic de fiecare data cand se intalnesc.

Stiu, stiu, suna siripos...dar nu este deloc asa. Cand vezi cum isi bate joc Daniel, inegru' cazut, de ea la inceput (facea asta ca sa nu se indragosteasca ea din nou de el, ca sa nu sfarseasca din nou tragic)...e in acelasi timp si amuzant, dar iti si pare rau pentru aia. E interesanta cartea desi mie nu pre-mi plac astea romance (desi asta mai are si ceva thriller).
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#50
Am citit "Arta de a nu scrie un roman" de Jerome K. Jerome, o carte subtirica si care nu credeam ca o sa-mi placa. Dar, surprinzator, chiar mi-a placut! A fost o lectura usoara, placuta.

Mi-am facut curaj si am hotarat sa citesc "Christine" de Stephen King. Am cartea in biblioteca de vreo jumatate de an, de la targul de carti, dar nu am vrut sa o citesc... Ultima oara cand am citit ceva de King (IT), nu am dormit bine nopti de-a randul, "Orasul Bantuit" m-a bantuit nopti intregi. Oricum, mi-am zis ca doar nu o sa ma uit la carte toata viata, asa ca am luat-o si am inceput sa citesc.. E destul de faina pana acum, si totusi nu e inca scary. Ma bucur, dar intr-un fel abia astept sa fiu speriata.

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.267 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.714 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.555 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.357 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)