Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cat valoreaza 'imi pare rau' ?

#41
Imi pare rau pentru mine a ajuns sa nu mai valoreze nimic. Cand eram mai mica nu ziceam imi pare rau niciodata, simplu pentru ca, niciodata nu eram eu in the state of mind of meaning it. Acum, cand am mai crescut, si am dezvoltat si eu relatii mai serioase cu oamenii, logic ca imi pare rau cand gresesc, si o zic, dar asta nu prea impresioneaza pe nimeni. Zici imi pare rau cand sa zicem ca ai facut o greseala minora, prietenul respectiv se uita uratel la tine 2 secunde si dupa incepeti sa radeti, dar cand chiar faci rahatul praf, imi pare rau nu o sa te ajute.
Niciodata nu e bine sa-ti ceri scuze doar verbal, cand consideri ca i-ai gresit unei persoane la care sa zicem ca tii mai mult de 50%. In primul rand ca va trece mai greu peste, dar tu, ca om, te vei simti like shit dupa.
Nu stiu, imi pare rau asta s-a degradat atat de mult, mai ales cu aparitia prieteniilor astea de duzina in care toata lumea iubeste si are incredere in toata lumea din prima saptamana de hang out. Nu ii suport pe ipocritii astia, nu ii suport. Si toti se vorbesc pe la spate, si cand aude unul altul raspunsul e in unanimitate "imi pare rau", sau mai rau, "scuze". Mama, pai sa nu o iei razna?
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#42
Depinde de cum sunt spuse si de cine le spune, dar in general, daca in spatele lor e regret sincer, da, mai valoreaza ceva. Pe de alta parte, regretul de unul singur nu rezolva problema, astept de la cel care mi-a gresit sa caute sa repare ce-a stricat.

Si acum in legatura cu faza cu prietenii. Nu stiu daca problema mai e de actualitate in viata userului care l-a deschis, nu m-am uitat la data, recunosc, nu mi-am facut temele 9, dar o sa spun o chestie pe cat se poate de sincer si de direct. Friends come and go. Auzim tot timpul cliseul ala in filme cu "relatiile vin si pleaca, prietenii sunt pentru totdeauna". Bullshit. Doar unii prieteni sunt pentru totdeauna si niciodata nu o sa stii de cand i-ai intalnit care sunt aia care vor fi langa tine till the very end. Eu spre exemplu am o singura prietena care a ramas langa mine de aproape 15 ani. Si daca ma uit in urma la oamenii cu care eram acum doi ani, acum trei ani, acum patru, vad cum componenta se schimba, sunt foarte, foarte putine constante.

Ce poti sa faci..sau, ma rog, ce-am facut to cope with that - fiindca e destul de greu sa pierzi pe cineva, in conditiile in care suntem educati sa punem asa mare pret pe legaturile astea - e sa cauti sa te simti bine si you know, live in the moment, sa nu-ti acorzi increderea foarte usor si cand vezi ca un om se indeparteaza de tine, take the hint and leave, fara sa te intristezi, fara sa-ti para rau. Prea putine relatii sunt facute to last forever ca sa merite chinul de a tine pe oricine care ti-e prieten la un moment dat aproape.

#43
Teoretic, se pot gasi o mie de sensuri/ intrebuintari/ inconveniente pentru aceasta expresie. Practic, conteaza ponderea pe care o are in viata fiecaruia. Personal, sunt inconjurata de multe persoane orgolioase, asa ca daca aud un 'imi pare rau' venind din partea lor (in special din partea celor apropiati), pentru mine reprezinta primul pas spre reconciliere. Una peste alta, oricat de dornici am fi sa nu ni se zica ci sa ni se demonstreze, totusi prima abordare pe care o face cel ce a gresit e pe cale verbala, in general, nu? Sau, poate "acuzatii" nu prea au alta optiune ori putere sa repare greseala in sine, asa ca vor macar sa isi declare regretul. Uneori, iau in seama tonul pe care e zis.
In ceea ce ma priveste, mi-e cam greu sa rostesc ''imi pare rau'', data fiind mandria mea uriasa, dar... cel putin recent l-am folosit nu cand am considerat neaparat ca am gresit, ci ca sa manifest toleranta si dorinta de a incheia mai repede o cearta/ o discutie care nu prea are vreun sens. Prefer s-o ''tai'' scurt catre regret, decat sa merg pe cai intortocheate si sa pun paie pe foc.
Vrem, nu vrem, eu consider ca acest ''imi pare rau'' n-are valoare ca vorba, in sine, cat are ca si canalizator al unor sentimente (regret, indulgenta, etc).
[Imagine: ls.jpg]

#44
La mine inca mai functioneaza aceste trei cuvinte. Nu neaparat cand spun eu asta celor carora le-am gresit, ma refer la cei ce isi cer scuze fata de mine.
Eu una sunt foarte iertatoare, nu de alta dar am asa o mare incredere in oameni (bine nu in oricine), chit ca este ,sa spunem, strain. Stiu, este o prostie, dar asa sunt, oricum eu una ii iert, mai au valoare intr-un fel sau altul, acum depinde si de persoana.
Cand eu imi cer scuze, pai imi cer scuze din tot sufletul, acum depinde si de gravitatea prostiei pe care am facut-o, dar eu una sunt sincera si cand fac ceva rau cuiva sau l-am enervat din orice imi cer scuze onest si din suflet, pentru ca nu imi place sa creez discomfort altora. Desigur ca pana si pentru mine aceste trei cuvinte "imi pare rau" nu isi mai prea au rostul, din simplul fapt ca lumea e mincinoasa si se vede pe fata lor si nu numai, din gesturi si reactii, comportament, ca atunci cand isi cer scuze o spun prost si parca nici nu le prea pasa cand o spun, doar asa sa te imbuneze ca sa nu-i lasi balta. In zilele noastre ce sa mai vrei, ca nu stii ce sa crezi.
Oricum parerea mea este ca pentru mine acel 'imi pare rau' mai functioneaza si ma bucur totusi ca sunt persoane care isi cer scuze cu adevarat si regreta ce mi-au facut sau au facut.
Legat de parinti - imi cer scuze cu adevarat, sau nu... oricum cand stiu ca am infaptuit ceva care le-a facut rau, da, regret si imi cer scuze de mii de ori.

Pana la urma degaba sunt rostite acele cuvinte, faptele nu se vad si par a nu se materializa.

#45
Oamenii din jurul meu stiu - sau cel putin, eu sper ca ei stiu - ca nu imi cer niciodata scuze serios. Un "imi pare rau" la mine e un fel de... "nu imi pasa, uita, si sa revenim la ce am fost". Doar pentru ca nu simt ceva diferit cand spun asta. E ca si cum as spune "bine" si nu "imi pare rau". Oricum, nu asta conteaza.
Am avut un prieten, ne-am certat si nu am spus ca imi pare rau dintr-un simplu motiv: nu imi parea. Da, acum ne-am "racit". Suntem prieteni dar nu ne prea vorbim ca inainte. Poate e devina acea cearta, poate acea persoana s-a maturizat... oricum eu nu o mai cunosc. Nu stiu cine e. Poate ca stiu? Un strain. Pur si simplu strain.
In ziua de azi "imi pare rau" a fost atat de abuzat incat nu inseamna nimic.
Doar cuvinte in van.

Psycho XD

#46
Foarte bun subiect de discutie Flash : Felicitari.


"Imi pare rau" am folosit doar de cateva ori si au fost adresate celor mai buni prieteni ai mei, pentru ca le-am gresit. Eu una, daca le gresesc, cu ceva. Orice. Incerc sa le castig increderea inapoi chiar daca dureaza. Si la fel, daca ei imi gresesc mie ii iert. Acum, cum spun si ceilalti mai sus "imi pare rau" azi nu prea mai are nici o valoare pentru unii care folosesc aceste cuvinte incontinuu. >.<

Cu parintii, fiecare dintre noi a avut probabil certuri in care sa arunce orice cuvant acid la nervi. Eu am facut asa si i-am spus mamei "scuze" sau "imi pare rau" si m-a iertat. Oricum, orice parinte isi iarta copilul. Doar e copilul lui nu? 4.

A da, era sa uit. In ziua de azi lumea se cearta pe orice porcari si la tot pasul vezi prietenii de 20 de ani de zile care se destrama pentru un rahat. Unii oameni, au uitat sa ierte sau... sunt satui de atatea greseli si atatia "imi pare rau" . Oricum, gresesti azi, gresesti maine, dar pana cand? Fiecare om are rabdarea lui, dar si aia limitata.

Nu de fiecare data un "imi pare rau" o sa rezolve problema. Trebuie sa-i si arati persoanei care i-ai gresit prin gesturi ca intradevar iti pare rau.

Parerea mea ^^.

[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#47
Sincer,folosesc foarte des cuvantul '"Scuze",cand imi cer scuze de la prieteni,de la familie,de la anumite persoane,cu scopul a nu le supara,cateodata mai zic si in gluma,de obicei cand sunt cu prietenii.Dar "Imi pare rau" am spus doar de cateva ori in viata,atunci cand era cu adevarat necesar.Este mai usor sa spun "scuze" sau orice altceva decat aceste trei cuvinte.Am fost iertata de multe ori si la randul meu am iertat de multe ori,doar daca am vazut ca acele persoane chiar puneau suflet in aceste cuvinte..Ele au o importanta aparte,au ceva pur in ele care te ajuta sa stergi totul cu buretele si sa desenezi intr-o plansa incarcata o alta carare libera si curata .Pentru ca majoritatea le folosim mult prea des si fara rost au inceput sa isi piarda din valoare.Stiu ca,de multe ori "Imi pare rau" nu te poate ajuta,greselile trebuie reparate prin fapte sincere si nu prin cuvinte ce pot fi desarte ,dar cateodata este bine sa auzi si aceasta fraza,sa stii ca celuilalt ii pasa .Cam asta este parerea mea!P.S: Si eu sunt deacord cu faptul ca acesta este un subiect bun de discutie.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#48
Cuvintele astea simple sunt aproare imposibil de scos de la mine. Rare ori imi pare rau de ceva, iar cand imi mai cer scuze este din cauza ca sunt obligata de cineva.
Nici scuze nu prea zic, decat atunci cand stiu ca am gresit cu ceva, gen cand calc pe cineva pe picior. Da, atunci imi cer scuze.
Dupa parerea mea, una este sa-ti para rau si alta e sa te scuzi. Te scuzi din multe motve, unele chiar nesemnificative, banale, dar, mie cel putin, nu prea-mi pare rau de nimic ce am facut pana acum, si nici nu am de ce sa-mi para.
In concluzie, cine reuseste sa ma faca sa regret ca am facut ceva inseamna ca e o persoana foarte speciala pentru mine.
[Imagine: oh0j9c.gif]

#49
Si eu folosesc aceste cuvinte destul de usor... dar atunci cand regret cu adevarat si cand vreau sa repar ceva o fac prin fapte si nu prin cuvinte..... de cele mai multe ori un gest valoreaza cat o mie de cuvinte.





___________________________________________________________________
"Do you know those times when you've been put through so much pain you couldn't bear it? Well, that's reality for you."

I have been a FunForFreedom survivor since 7/2/12!
Buy Runescape Gold
Diablo 3 Gold
Buy Runescape Gold
Supporting Leon X Zara! <3
I have a blog!

#50
Uneori spun si eu asta destul de usor,insa cand nu glumesc se observa din tonul voci mele.Totusi de cele mai multe ori faptele valoreaza de 1000 de ori mai mult decat vorbele.
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)