Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cat valoreaza 'imi pare rau' ?

#51
La mine chestia asta cu-mi pare rau e mai mult de forma, ca dupa cateva minute deja nu ma mai doare de ceea ce am facut si nici nu imi pasa daca persoana respectiva e suparata sau nu ... uneori ma gandesc de ce mai spun "imi pare rau" dar cred ca o fac doar din politete, ca alt raspuns nu prea vad. 24
[Imagine: cO53.png]

#52

#53
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#54
Mereu depinde de situatie...cand unul din prietenii mei zice asta il iert rapid pentru ca stiu ca nu a fost intentionat, dar ce se intampla cand persoana cand persoana pe care o iubesc imi adreseaza aceste cuvinte? Uneori iert acea persoana pentru ca stiu ca nu a facut nimic grav, iar alteori e greu sa iert greselile mari...Totul sta in situatie si in nimic altceva...
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#55
Sincer, daca suntem rationali si obiectivi, cuvintele "imi para rau" de unele singure sunt egal cu un mare zero. Sunt total inutile, daca ele nu sunt insotite si de fapte, degeaba spui ca iti pare rau, daca nu faci nimic sa te revansezi fata de respectiva persoana, sa incerci sa indrepti ce ai stricat. De cele mai multe ori aceste cuvinte sunt rostite mecanic, fara macar sa contemplam insemnatatea lor, ca dupa putin timp greseala sa se repete din nou, astfel pacalindu-ne singuri cu iluzia sperantei ca prietenul(a)/iubit(a)ul nu ne va mai rani.

Poate ca nu sunt in masura sa dau sfaturi nimanui pe acest forum, deoarece pana la urma fiecare isi duce crucea si este responsabil pentru propriile actiuni, dar inainte de a accepta cu atata aplomb acele 3 cuvinte ca scuza, va rog puneti-va urmatoarea intrebare: Daca respectivul v-a ranit o data, nu credeti ca este capabil sa va raneasca si a doua oara? V-ar putea scuti de multe dezagremente viitoare Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#56
[Imagine: ak8THBQ.png]


#57
Sunt cuvinte pe care le folosesc des si chiar le spun din toata inima. Am obiceiul de a face ceva aiurea si abia mai tarziu sa si gandesc ca nu a fost bine, si atunci regret, regret enorm si spun "imi pare rau". Ideea e ca nu gasesti persoane sa te ierte, lucru facut, ramane bun facut.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#58
Daca este un "imi pare rau" sincer, valoreaza mult, indeajuns de mult incat sa trec cu vederea si cele mai mari rele. Dar sinceritatea sa fie curata, izvorata din inima, nu un vag cuvant, nu ceva izvorat din remuscarile moralitatii. Ci ceva izvorat din constientizarea raului facut. Ca atunci cand un copilas spune cu lacrimi mamei sale ca ii pare rau ca a fost certat de invatatoare, sau ca ii pare rau ca a vorbit urat. Cu sinceritate absoluta.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#59
Of... tocmai ce m-am certat acum cateva zile cu cineva la care tin foarte mult! L-am banuit ca nu ii pasa de mine nici cat negru sub unghie, el nu-si arata de regula emotiile dintr-un motiv pe care mi-am zis ca trebuie neaparat sa il descopar, si data viitoare cand vom vorbi am sa-i spun ca daca ii pasa, trebuie sa mi-o arate. Personal, eu nu cred in "imi pare rau" atata timp cat nu este insotit de actiuni. In cazul asta, sunt doar vorbe in ploaie. E ca si cum ai vorbi cu exercitiile de mate sa se rezolve singure ca a doua zi iti ia proful caietul la control, in loc sa te apuci sa-ti faci tema. Daca "imi pare rau"-ul tau vine din inima, se va simti imediat prin ceea ce va urma sa faci.
Simplele cuvinte nu sunt nimic pentru ca pot fi oricand aruncate, chiar si cand simti de fapt altceva fata de ce spui.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)