Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum vi se pare povestea?
Tare!
40.00%
2 40.00%
Destul de reusita!
40.00%
2 40.00%
Nu prea resusita...
20.00%
1 20.00%
Merge...
0%
0 0%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Cand se naste dragostea...

#1
Am facut un nou fic,pentru ca la celalalt nu stiu de ce dar nu mai pot posta deloc:((
La inceput s-ar putea sa nu fie prea interesant,pentru ca este o poveste mai complicata..Dar va asigur ca defapt este o idee interesanta:)


Capitolul 1-Ziua in care totul s-a schimbat...




Vantul sufla usor.Razele soarelui luminau linistitor.Ciripitul pasarilor se auzea,creand un fel de simfonie.Satul Hokona era cuprins parca de o vraja.Nici un om nu era afara,desi era o zi foarte frumoasa.Singura persoana care se vedea era o tanara fata,cu parul lung si negru.Il lasa sa atarne salbatic pe umerii ei gingasi.Ochii ei erau albastrii,precum cerul.Pielea ei era alba,alba ca zapada.Era imbracata cu o rochie verde,iar pe cap avea o palarie de aceeasi culoare.Statea langa un copac,intinsa pe spate,privind cerul.Parea sa se bucure de cantecul pasarilor,dar in adancul ochilor ei se putea citi singuratatea.Dupa inca cateva minute,se ridica si pleca.Dar nici ea nu stia unde se ducea.Era singura,in adevaratul sens al cuvantului...
In drumul ei a trecut pe langa un teren de basket.Acolo,cativa baieti se jucau cu mingea.Unul dintre ei s-a indreptat spre ea,vazand ca ceva nu este in regula.Cum el era mai vorbaret a incercat sa scoata cateva cuvinte din gura fetei:
-Buna,eu ma numesc Ray.Dar tu?
-E-eu...ma numesc Felicia...
-Este un nume foarte frumos,Felicia. spuse Ray,zambind usor catre fata.
Ray era un baiat destul de inalt,cu parul saten si ochii caprui.El mai era si foarte convingator,din fire.Asa ca a convins-o pe Felicia sa se indrepte spre un parc din apropiere pentru a mai discuta putin.Ea a acceptat propunerea cu mare bucurie,se simtea in sfarsit mult mai bine.
O data ajunsi in parc s-au asezat la umbra unui cires si au inceput sa pivesteasca.Felicia a inceput sa povesteasca cate ceva despre ea.
-Cand aveam cinci ani,eu si parintii mei am plecat pentru a ne gasi o noua casa.Imi aduc aminte ca nu mai puteam sa stam unde stateam,nu stiu de ce.Era foarte mica pe atunci.In drumul nostru spre orasul Hokona eu m-am pierdut.Parintii mei m-au cautat,dar nu m-au gasit.Am umbalt prin padure,cautandu-mi parintii.Dar in schimb m-am intalnit cu altcineva.
-Cu cine? spuse Ray,furat de povestea Feliciei.
-Cu o batrana pe nume Hayo.Ea m-a crescut si m-a invatat tot ceea ce stiu.Imi aduc aminte ca ea era o persoana foarte speciala.Avea o gramada de amulete,si spunea ca fiecae are cate o anumite putere.Cand am implinit 14 ani m-a pus sa aleg una dintre amulete.Erau cinci.Prima era de culoarea albastra,era in forma de cerc.Avea pe ea cateva puncte de o culoare mai inchisa.A doua era de culoarea nearga.Era in forma de aripi de liliac.A treia era galbena,in foarma de soare.A patra era rosie,in forma de inima.Iar a cincea era alba,in forma de aripi de porumbel.
-Pe care ai ales-o?
-Pe cea de a cincea.Iar Hayo mi-a dat-o.A spus ca am ceva foarte special in mine,si ca sunt o persoanafoarte norocoasa.Cand am intrebat-o de ce nu mi-a raspuns.A spus ca voi afla la momentul potrivit.Mai tarziu,peste cativa ani ea a murit.Am ramas singura,Nu cunosteam pe nimeni,asa ca am venit aici,in satul Hokona.Mi-am luat o casa mica,unde locuiesc acum si am ramas aici...
-ce poveste interesanta!Pai,in comparatie cu tine eu nu am nimic special.Parintii mei sunt ingineri,iar eu sunt capitanul echipei de bascket.Sti...de cand te-am vazut mi-am dat seama ca esti o persoana speciala.Ai o lumina magica in privire.
-Multumesc... spuse Felicia zambind usor catre Ray.
Au realizatca deja soarele se pregatea sa apuna.Cerul avea o culoare portocalie foarte frumoasa.Iar linistea tipica satului facea o dupamiaza de vis.Ray a condus-o pe Felicia acasa.Amandoi erau fericiti,din motive diferite.Ray era fericit pentru ca isi gasise o noua prietena,o prietena foarte speciala.Iar Felicia era fericita pentru ca,in sfarsit numai era singura...


asta e:P sa-mi spuneti cum e,sper sa va placa.Am mai spus,primele capitole vor fi mai lipsite de actiune,dar va promit ca este un fic bun:D

#2
multumesc,Black.And.White.Rose .Raspunsul la intrebarea ta "cand postezi urmatorul capitol?" - acum!:))


Capitolul 2-Se leaga o prietenie stransa



Cei doi au ajuns la Felicia acasa.Ray a fost incantat de micuta locuinta a fetei.Vazand ca fata nu este prea vorbareata,el s-a hotarat sa inceapa o noua discutie.
-Deeeci...ai treaba maine..? spuse Ray balbaindu-se.
-Nu.Ce treaba as putea eu sa am? raspunse Felicia razand usor.
-Deci ai putea sa vi cu mine undeva?
-Unde?
-Paaai.... si dupa ce s-a gandit putin,Ray a sarit repede..
-In padure!
-E o idee minunata!
Asa ca Ray a plecat,asteptand cu nerabdare ziua de maine.Felicia s-a pus in pat,deschizand una dintre cartile ei preferate.A adormit imediat,fiind foarte obosita.
A visat ca alerga printr-o padure si cineva o urmarea.Toata noaptea a visat acelasi cosmar.Brusc acea persoana care o urmarea a prins-o.Iar Felicia s-a trezit plina de frica.S-a dus repede sa isi spele fata.Picaturile de apa curgeau usor pe obrajii ei, iar parul ei statea salbatic pe spate.Atunci trei batai se auzira la usa.Bruneta s-a indreptat repede spre usa,stiind ca este Ray.Baiatul cand a vazut-o a luat-o repede in brate,intreband-o ce a patit.Fata i-a povestit visul ei,iar Ray a mai luat-o o data in brate si a incercat sa o linisteasca,spunandu-i ca totul va fi in regula,si ca el este acolo pentru a o proteja.

Dupa putin timp cei doi au plecat in padure.Acolo si-au petrecut aproape toata ziua.Au ras,au povestit si s-au distrat.Dar mai spre seara,Felicia s-a indreptat spreinima padurii.Vroia sa vada cum este acolo.Ray era mai in spate.Fata se plimba,uimita de frumusetea acelei paduri.Dar brusc cineva a aparut in fata ei.Nu a putut sa-i vada fata,dar si-a dat seama ca nu e de bine asa ca a fugit repede,incercand sa scape de acea persoana.Ray a auzit tipetele Feliciei.A alergat repede,incercand sa o gaseasca,dar fata era mult prea departe.

Acea persoana o alerga,fiind foarte hotarata sa o prinda.In cele din urma,bruneta a cazut pe jos,obosita.Acea persoana a prins-o,tinand-o strans.Ray a ajuns si el acolo,a fugit repede pentru a o ajuta pe Felicia sa scape,dar acea persoana a disparut cu fata cu tot.
Ray a cazut pe jos si a ramas acolo,gandindu-se la fata.Atunci langa baiat a aparut o persoana necunoscuta.Era o femeie.L-a ajutat sa se ridice.
Era o fata,cam de varsta lui.Avea parul blond precum soarele,iar ochii negrii precum noaptea.Era imbracata intr-un costum ciudat.
Ray s-a ridicat speriat:
-Cine esti?!


cam atata... s-ar pute asa nu mai scriu un timp....



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Iubirea se naste din gelozie(NaruHina) Madalovenar 23 13.521 17-08-2012, 09:32 PM
Ultimul răspuns: Madalovenar
  Cand Dragostea Distruge(18+) Crissu'Blacker 4 3.027 14-10-2011, 12:36 PM
Ultimul răspuns: Crissu'Blacker
  Melancolia naste oneshot'uri Liar 1 2.289 08-02-2011, 11:52 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Cand intre Demon si Inger se naste iubirea (Sasuke & Sakura) Ely-chin 48 51.531 22-06-2009, 05:11 PM
Ultimul răspuns: Yumina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)