Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Blank pages of time [+16]

#1
Blank pages of time / Paginile nescrise ale timpului


by uselessHope and ringingBells


Prezentare: Genevieve si Debora, doua persoane diferite , cu prieteni diferiti si vietii diferite. Ele trec una pe langa alta in fiecare zii de liceu, nu cosidera ca au nimic in comun, ba chiar se displac cateodata din cauza anturajului lor. Insa destinul are un mod ciudat de a-si arata fata , exact cand nu te astepti. Intamplari bizare , prietenii absurde si o carte ciudata. Cum vor reusi cele doua fete sa realizeze lucruri de demult uitate, in timp si spatiu?

Book I { Debora's Story} & Book II {Genevieve's Story}

Characters

Girls
[Imagine: 3067641_e60128b4-34af-41dd-bec0-36d.jpg]
Genevieve
[Imagine: wouldve-made-decent-fiction--large-.jpg]
Debora
[Imagine: 031009_twilight4_400x400.jpg]
Amber
[Imagine: new-teen-fashion-hairstyles2.jpg]
Rebeca
[Imagine: 0000006702_20060920135432.jpg]
Renee
[Imagine: trendwhorebyanzya91dv5.jpg]
Andie
[Imagine: n1653660087_4179_9871.jpg]
Sarah
[Imagine: ritz.jpg]
Clara
[Imagine: emo-girl-hair2.jpg]
Sheila
[Imagine: girl13.jpg]
Esmeralda

Boys
[Imagine: 17478565.jpg]
Caleb
[Imagine: 18ec.jpg]
Michael
[Imagine: scott_mechlowicz.jpg]
Alden
[Imagine: Jake-jacob-black-216308_442_670.jpg]
Luke
[Imagine: cameron_bright.jpg]
David
[Imagine: 348873_n1302755397_472186_5693970.jpg]
Gregory
[Imagine: 349632_untitled400.jpg]
Yoshi
[Imagine: cedric_bixler-zavala.jpg]
Matthias
[Imagine: l_870441e0108b48519a00be749b3072f9.jpg]
Kyle
[Imagine: Taylor-paramore-6963482-600-450.jpg]
Jay
[Imagine: pletosu.jpg]
Anthony

Prolog


Undeva intr-o lume imateriala, lipsita de lucrurile marunte care ne schimba viata , unde totul este precis asa cum iti doresti, sufletele traiesc in armonie impletindu-si destinele; acolo stateau intr-un colt doua suflete , isi hotarau urmatoarea viata pe pamant.

Acest lucru nu era ceva neobisnuit, in fiecare secunda pe aceasta planeta se nastea cineva sau murea cineva. Era ciclul vietii, fie ca oameni credeau sau nu, totul era ca un cerc, sufletul tau nu disparea dupa ce mureai ci revenea dinou pe pamant doar ca sub o alta forma.

Si atunci? Cu ce erau mai speciale aceste doua suflete care se pregateau de reincarnare? Simplu. Legatura dintre cele doua era puternica, se intalnisera aici , in acest eden si au hotarat sa-si uneasca destinele. Trebuia sa se intalneasca pe pamant, intr-un fel sau altul , sa-si implineasca existenta, fara aceasta impletire a sufletelor ...destinul lor nu exista.

Singurul pacat al acestor suflete este insa nestiinta, ele nu stiau ca viata pe pamant era foarte diferita de cea din eden. Toate amintirile lor au fost sterse, sau poate ca doar ascunse undeva departe , deoarece odata ajunse pe pamant, tot pactul lor a fost purtat pe aripile timpului, la fel ca o frunza vestejita de venirea toamnei.
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):


#2
Well eu sunt prima, va urma ringingBells care va posta capitol 1 din punctul de vedere al personajului Genevieve.Sper sa va placa:D.
Book I


Chapter I:Routine

Am deschis ochii usor in timp ce ma foiam prin pat, era deja lumina spre dezamagirea mea, speram sa fie inca noapte, sa dorm si sa visez la tot felul de lucruri. Mi-am intins lenesa mana spre noptiera ca sa iau mobilul, mi-a luat ceva pana sa dau de el pentru ca nici nu puteam sa imi deschid bine ochi.Intr-un final am dat de telefon, 7:45, mai aveam ceva de dormit.L-am aruncat inapoi si am adormit din nou.Dupa cateva minute, cel putin asa mi s-au parut mie, suna alarma aia enervanta de la telefon, era deja opt jumate, ce enervant.Am inchis alarma si am adormit iar.
-Debora, Debora, trezeste-te!!!
-Inca putin…doua minute, te rog, mormaiam eu fara sa pot sa ma misc, imi era o lene…E deabea noua fara douazeci, mama…
-E ora noua si douazeci poate, striga mama la mine si iesi din camera.

Am sarit repede din pat si am fugit la baie, am intrat in dus si am dat drumul la apa care era rece, nu mai conta, m-am spalat pe dinti, mi-am pieptanat parul si am iesit repede din baie.Mi-am deschis sifonierul si mi-am luat niste haine la nimereala, nu prea ma interesa cu ce ma imbracam, m-am machiat putin si am fugit spre iesire.Am urcat in masina trantindu-mi geanta cat casa pe bancheta din spate si am bagat viteza.La zece eram in fata la liceu.

In curtea scolii erau cele doua prietene ale mele si singurele din liceu, Rebeca si Clara, stateau intr-un colt si susoteau.M-am apropiat de ele foarte zambareata, ascultam la mp3 “Lostprophets-Can’t catch tomorrow”, melodia asta ma facea sa sar in sus.
-Se pare ca esti intr-o stare buna azi, zise Rebeca zambind si facand ca un copil mic.
Am afisat un zambet larg, eu eram mai copil decat ea in unele momente.
-Am vorbit aseara cu Jay cand am iesit cu gasca cu Andie, tu de ce nu ai venit?
-De deaia, nu am avut chef sti prea bine ca nu ma simt in largul meu cu aia, tie iti convine ca este Jay pe acolo.
-Bine, bine nu trebuie sa tipi, uite-l pe Anthony si Matthias…

Cand am auzit m-am intors si m-am uitat putin, imi placea de tipul ala Matthias, dar chiar nu stiam de ce, adica de obicei eu ma uitam dupa tipi foarte buni, dupa care se tineau o groaza de fete, nu zic ca el nu era dragut, dar doar atat, era pentru prima data cand nu eram atrasa de infatisarea unui tip, imi placea ca era original si auzisem ca e foarte de treaba.Mi-am intors privirea spre fete, Clara radea de parul lui Matthias, iar Rebeca zicea ceva de Anthony.Deodata se auzi clopotelul sunand.Ne-am indreptat spre intrare, era o adevarata imbulzeala, daca ajunsesem sa stam la rand ca sa intram.In spatele nostrum erau Matthias cu Anthony, cand i-am vazut mi-am aplecat capul uitandu-ma nervoasa la adidasii mei de baietii “Circa”, erau cam mari pentru mine.
Dupa ce ne-am dus ghiozdanele in clasa, ne-am dus sa ne luam ceva de baut de la aparat, pentru ca eram racita, ah cat nu suportam sa fiu racita, dupa ce ca vorbeam ca din punga mai si trebuia sa ma imbrac foarte gros din cauza mamei.O pusesem pe Rebeca sa imi ia si mie de baut, in timp ce eu stateam cu Clara rezemate de aparat, pana si acolo era rand, in tot liceul ala erau numai randuri.
-Uite-l pe Anthony, imi zice Clara.
-Defapt e Alden, Clara, cat o sa ii reti si tu?Clara avea o problema, tot timpul ii incurca, lui Anthony ii zicea Matthias, lui Matthias Alden iar lui Alden Anthony, niciodata nu ii nimerea.

M-am uitat plictisita la Alden care cobora scarile, era un tip inalt cu ochii albastrii si cu parul brunet care arata de parca ar fi fost taiat cu drujba, oricum, de tipul asta imi placuse mie cu un an inainte, era dragut asta nu o puteam nega, dar nu ma mai atragea mai ales ca auzise ca e foarte fitos.In spatele lui era o tipa micuta de statura si cu fata de copil, cobora scarile ca si cum dansa, parea mai emonica ea asa.

In sfarsit Rebeca reusise sa ia de baut, statea cu cele trei pahare in mana avand grija sa nu le scape, insa nu a reusit si a scapat unul dintre pahare pe o tipa din spatele ei.Cand am vazut nu m-am putut abtine sa nu scot un suras.
-Scuze…mormai Rebeca, intotdeauna face pe indiferenta cand e vorba de lucruri deastea.
-Cata prostie!
- Renee, nu-ti bate capul cu persoane de genu, zise cealalta tipa zambind fals si aruncandu-i o privire infricosatoare Rebecai ceea ce nu mi s-a parut chiar frumos, adica oricine greseste, insa auzisem de la alte persoane ca tipa se credea cam superioara.
-Ce fel de persoane? Am intrebat-o eu, chiar ma enervase!Ce? Eram cumva ca pe vremuri, eram impartiti pe clase cumva? Si ea era in clasa superioara si noi in cea inferioara? In acel moment clopotelul suna.
- Dupa cum poti auzi, momentan nu am timp de chestii de genu.., imi raspunse ea plecand.

***
Ziua trecu fara alte incidente, dar fata aia, parca Genevieve, imi stricase toata ziua.
Ajunsa acasa alta prostie, mama avea invitati si ce era si mai nasol era ca eu trebuia sa particip, asta nu era nimic, dar trebuia sa ma imbrac cum vrea ea, adica ca un clovn.
-Nu te imbraci cum vrei tu, tu te imbraci ca un baiat, trebuie sa fi mai feminina!
-Mac-mac-mac, trebuie sa fi mai feminina, o inganam eu pe mama cand ma imbracam in hainele de clovn.Abia terminasem sa ma imbrac si sa ma machiez, ca suna soneria si apoi o aud pe mama cum ma cheama.

Coborasem scarile alene, sincer nu prea ma simteam bine in preasma strainilor, tot timpul mi-se subtia vocea si eram foarte timida ceea ce era enervant.Cand ajung in hol, SOC…

#3
hello..
se pare ca sunt prima!ce super..
deci revenim la fic.ma bucur foarte mult ca a-ti pus poze cu personajele asa este mult mai bine.desi nu stiu cum o sa ii retin:)) sunt destul de multi.m-ai lasat curioasa la sfarsit vreau sa vad cine este.:)..nu am vazut greseli de tastare sau de exprimare deci este de bine.oricum voi sunteti cu experienta.am sa continui sa citesc fic-ul si sa devin fan:D...
astept next'ul si sa fie rapid.
byebye.

#4
Book II

Chapter I : My normal life

Razele soarelui imi invadau camera, m-am intors suparata pe cealalta parte, incercand sa scap de lumina care nu ma lasa sa dorm. Nici nu am reusit sa inchid ochii bine ca am auzit tropaitul puternic al unui animal, se urca in pat peste mine si incepu sa ma miroasa , nu ma puteam abtine. Botul lui umed ma gadila, am inceput sa rad iar cainele dadea din coada fericit ca reusise sa ma trezeasca.
”Gata Baloo, m-am trezit , esti fericit?” aproape ca m-am aruncat din pat si il priveam acum , suparata pe cainele mare si negru cu anumite pete maronii.
Ochii lui mari ma faceau sa zambesc, l-am luat in brate si am inceput sa-l mangai. Asta era ritualul meu de dimineata, mereu pe la ora opt, rottweiler-ul meu , intra camera si ma trezea.

M-am indreptat catre baia din camera mea, ca sa-mi fac siesta de dimineata. Am facut un dus rapid si acum stateam pe ganduri, nu stiam cu ce sa ma imbrac. Era dilema mea din fiecare zi . Magnificul nostru liceu avea uniforma, dar nimeni nu o purta, decat oamenii foarte tocilari. Si totusi trebuia sa fii pregatit mereu sa nu cumva sa te prinda directorul pe hol fara cravata si camasa alba. Am cascat usor uitandu-ma in dulapul urias de haine, insa nimic nu ma atragea, toate hainele mi-se pareau mult prea plictisitoare. Mi-am ales pana la urma o fusta neagra care venea putin deasupra genunchiului si o camasa crem asortata cu o esearfa multicolora , in picioare mi-am pus niste sosete lungi si pufoase in dungi alb , negru si niste cizme scurte , negre, fara toc. Mi-am aruncat in geanta neagra de piele lucrurile care imi trebuiau pentru scoala si am luat in mana cheile de la masina.

Pe holul lung de la intrare , m-am intalnit cu mama care se pregatea si ea sa plece la munca. Mi-a zambit.
”Gen? Nu vrei sa mananci ceva?”
”Nu am timp mami, mananc eu ceva la scoala..” i-am raspuns pupand-o pe obraz in timp ce imi puneam o geaca pe mine, am iesit rapid din casa , aproape ca am alergat catre lift.

In parcarea subterana ma astepta masina mea, am admirat-o un pic. Era o Mazda MX-5 , neagra , care am personalizato scriind Gen , foarte subtil si frumos pe usa de la portbagaj. Aveam masina doar de cateva luni, dar eram foarte mandra de ea , mi-am aruncat grabita geanta pe bancheta din spate si am iesit pe strazile aglomerate ale New York-ului. Cateodata as fi preferat sa o iau pe jos decat cu masina, dar trebuia sa-mi folosesc cumva noua jucarie .
***
Liceu. Bleach. Aceasi monotonie stupida, aceasi profesori care te plictiseau cu lectile lor de multe ori inutile. Stateam in prima banca cu prietenele mele Amber si Renee, ele ca deobicei vorbeau incontinuu si profesoara le facea mereu observatie , eu eram pierduta ca deobicei in lumea mea.
”Genevieve, poti sa ne spui tu cand ajuta reticulul endoplasmatic la sinteza proteinelor?”
M-am uitat mirata la profesoara de biologie, care ma ura, mereu incerca sa ma faca de ras in fata clasei, toti se uitau uimiti de intrebare, nimeni nu ridica mana , era o liniste inmormantala. Am bufnit in ras , era asa simplu.
”Ati putea va rog sa nu-mi mai spuneti Genevieve? Prefer Gen si raspunsul este atunci cand este rugos , deoarece are atasati ribozomii in siraguri iar dupa cum bine stiti ribozomii ajuta la sinteza proteinelor.”
Profesoara a dat din cap prinvindu-ma arogant ca deobicei , i-am ranjit multumita de mine insumi.
”Esti un mic geniu..” imi sopti Amber afisand un zambet copilaros.
”Stiu”

Dupa ce plictisitoare ora de bilogie se termina , am iesit pe hol, pentru ca Amber vroia sa-l vada pe Alden, un tip mai mare de care era destul de indragostita. Eu si Renee radeam de el poreclindu-l Mandark, sincer chiar semana. Oricum gusturile nu se discuta. In timp ce ea se holba la tip eu si cu Renee ne-am dus la aparatul de cafea ca sa ne luam ceva, inaintea mea era o tipa de la alta clasa alaturi de prietenele ei. Le stiam din vedere Rebeca, Debora si Clara. Am zambit sarcastic, tipa ma enerva , nu ca as fi stat prea mult de vorba cu o persoana de genul ei, dar pura ei prezenta ma scotea din sarite. S-a intors usor si a scapat cafeau din mana, m-am indepartat rapid si nu a reusit sa ma stropeasca , insa Renee era din cap pana in picioare plina de cafea.
”Scuze...” mormai Rebeca
”Cata prostie !”
”Renee, nu-ti bate capul cu persoane de genu..” am zis eu zambind fals , incercand sa o ajut pe prietena mea sa se curete de cafea.
” Ce fel de persoane?” m-am intors mirata si am vazut-o pe tipa care cred ca o cheama Debora, statea in spatele meu si ma privea usor indignata, nu aveam nimic cu ea personal, nici nu vorbeam cu ea. Ma gandeam ce sa-i raspund, nu prea imi gaseam cuvintele , norocul meu a fost ca exact in momentul ala am auzit sunetul strident al clopotelului .
”Dupa cum poti auzi, momentan nu am timp de chestii de genu..” am luato pe Renee de mana si ne-am indreptat rapid catre sala de clasa , ma simteam putin patetic, nu prea am avut ce sa-i raspund acelei fete.
***
Cum am intrat pe usa am dat de mama care se invartea prin apartament incercand sa se pregateasca . Isi prinsese parul saten intr-un coc elegant si era machiata foarte frumos , se imbracase intr-un costum foarte dragutz format dintr-o fusta lunga pana la genunchi neagra si o bluza neagra decoltata dar foarte eleganta. Am admirato , asa cum o admiram si cand eram mica, pentru frumusetea ei , o frumusete pe care nu cosider ca am mostenito, cu toate ca ea imi repeta mereu cat de perfecta eram.
”Pregateste-te repede ..” zise ea aruncandu-mi o sacosa in care erau probabil haine.
”De ce ?” am intreabat usor nedumerita.
”Pentru ca o prietena de a mea ne-a invitat la cina..”
”Si cum de nu o cunosc pe aceasta prietena?”
”Nu e exact prietena mea, facem niste afaceri impreuna..”
Am dat amuzata din cap si m-am imbracat repede in hainele care mi le-a dat mama, cu toate ca as fi preferat poate altii pantofi, astia erau prea inalti cu tocul lor cui , insuportabil! Mi-am mai pieptanat odata parul lung si inchis la culoare si am plecat spre aceasta asa zisa prietena misterioasa a mamei.

Am condus destul de mult pana intr-o suburbie a New York-ului, erau o gramada de case insiruite, din punctul meu de vedere aratau toate la fel. Ne-am oprit in fata unei case moderne, destul de mare , am iesit plictisita din masina si am intrat in gradina . Mama a sunat la usa si imediat i-a raspuns o femeie putin mai batrana decat ea , s-au pupat , salutandu-se prietenos. Am zambit fals si am intrat inauntru.
”Aceasta este fiica mea , Genevieve..”
”MAMI! Numai imi spune Genevieve, eu sunt Gen, incantata de cunostinta.”
Femeie mi-a zambit si s-a prezentat, insa nu i-am retinut numele , nu era ceva important.
”Deby , vino si tu aici..”
Gura mea s-a deschis usor, cand dintr-o camera a casei iesi firav, aceasi fata cu care avusesem doar acum cateva ore niste divergente nu tocmai placute. Mi-am trecut mana prin par usor nervoasa.
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):


#5
Acesta este capitolul doi din punctul de vedere al lui Debora, sper sa va placa.Sper sa va spuneti parerea si sa ne spuneti daca am gresit pe undeva pentru a ne putea corecta si pentru a ne imbunatati scrisul.Multumesc tuturor:*:D

Book I




Chapter II:Old Stuff




Coborasem scarile alene, sincer nu prea ma simteam bine in preasma strainilor, tot timpul mi-se subtia vocea si eram foarte timida ceea ce era enervant.Cand ajung in hol, SOC…

In fata usii era fata aia de la liceu, Genevieve sau cum o chema, auleo, ce noroc pe mine, o aveam pe domnisoara “Sunt cea mai superioara” in casa.Semana foarte mult cu mama ei si chestia era ca mama ei parea foarte de treaba si nici ea nu se mai uita asa de urat, chiar era putin timida, ciudat.Oricum nu trebuia sa ma las asa usor.
-Buna, a zis ea zambind, credeam ca facea asta doar ca sa fie politicoasa asa ca m-am mentinut pe pozitii, ramanand cu aceeasi mutra rece si indiferenta.Asa fac tot timpul cand nu cunosc o persoana, ma iau dupa aparente si sunt foarte rece, pana o cunosc pe persoana respectiva.
- Ah va cunoasteti deja? Perfect ! Deby , ia-o pe Gen in camera ta , sunt sigura ca aveti multe de vorbit asa ca intre fete. Va chem eu cand e cina gata, a zis mama ca de obicei, imi baga lumea pe gat, ce enervant, facea speacial doar ca sa nu stau si eu sa trag cu urechea la ce vorbeau ele.

I-am facut semn lui Genevieve sa ma urmeze si m-am indreptat spre scari, nici nu m-am uitat sa vad daca venea dpa mine si nici nu ma prea interesa.Am urcat scarile foarte repede, saraca fata cred ca am alergat-o cu pasi mei, oricum am ajuns la mine in camera si m-am trantit pe patul meu pufos.Mi-am luat ca de obicei mp3-ul si am dat drumul la muzica, am pus Nickelback-Far away deoarece eram intr-o perioada in care eram frustata. Stiam ca e nesimtire din partea mea, dar si ea se purtase urat la scoala asa ca oricine trebuie sa plateasca cand greseste, cel putin asta cred eu pentru ca imi dau seama tot timpul cand am gresit deoarece tot timpul imi primesc pedeapsa.A intrat si ea in camera, iar eu mi-am dat sonorul la mp3 mai incet, nici chiar asa de nesimtita nu puteam fi.Statea in mijlocul camerei si se uita in jur, iar eu nici nu ma gandeam sa ii zic sa se aseze, daca vroia putea sa se aseze singura nu trebuia sa o invit eu.Era imbracata destul de dragut, stia sa isi aleaga hainele fata de mine care ma imbracam tot timpul la nimereala, in domeniul asta nu aveam cum sa o critic.

La un moment dat am auzit o melodie de la Panic at the disco, mi s-a parut foarte ciudat, prima data am crezut ca mi se amestecasera mie melodie, dar cand am intors capul am vazut ca era mobilul ei.Incepuse sa se fastaceasca cand i-a sunat mobilul, l-a scos repede rusinata si a raspuns.Nu stiu ce a zis pe acolo, oricum vorbea cu un tip, se auzea.Nu-mi venea sa cred, o tipa ca ea asculta Panic at the disco, nu parea deloc, nici in 1000 de ani nu as fi crezut.Cred ca aratam foarte comic cum ma holbam la ea, dar nu ma puteam abtine.La mine daca cineva asculta macar putin rock creste in ochii mei, nu ca eu as fi mare rockerita, deloc, dar prefer genul asta de muzica.
-Tu asculti Panic at the disco? Nu ma puteam abtine, trebuia sa o intreb.
- Dap, ador Panic at the disco...! a raspuns ea foarte zambareata.
- Nickelback iti place? M-am apucat eu sa intreb entuziasmata, nu ma puteam abtine sa nu intreb.
- Rockstar , Faraway..logic!
- Faraway ascult acuma...daca vrei pot sa iti dau si tie o casca..Am afisat un mic zambet ca sa o incurajez, s-a asezat usor pe pat zambind si si-a pus o casca in ureche, am ascultat melodia apoi am inceput sa vorbim, defapt mai bine zis eu am inceput sa vorbesc in tip ce ea ma asculta, vorbeam incontinuu, nu ma puteam opri.Cateodata eram enervanta, vorbeam fara rost, insa ea ma asculta.Am ajuns la subiectul baieti, nu m-am putut abtine.
- Ii stii pe Alden, Matthias si Anthony? Am intrebat-o eu ranjind, cred ca eram in stare sa intreb doar ca sa aflu cate ceva despre ei, eu una nu prea stiam mare lucru.
-Pai, am o prietena care e verisoara lui Anthony ...iar Amber colega mea de banca e obsedata de Alden, ii place de el de mult timp.
- Si mie mi-a placut de Alden, pana am vazut ca are bretonul ala taiat cu drujba.
- EXACT! Seamana cu Mandark, pe bune!

Incepeam bine, deja incepeam sa aflu chestii interesante, deci mai existau fete care il placeu pe cap patrat Alden sau Mandark, tare porecla si i se cam potriveste, si pitica aia de prietenasa putea fi Dee Dee intrata la apa.Anthony avea o verisoara in liceu? Nici asta nu stiam, era chiar interesant si Genevieve parea chiar de treaba.
-Unde exista o toaleta?
- Ah, iesi din camera si pe coridor , a doua la stanga, i-am raspuns eu aratandu-i cu degetul.

In timp ce se indrepta spre usa s-a impiedicat si a cazut pe jos lovindu-se de birou, era asa de comic nu am putut sa nu chicotesc, dar mi-am dat seama ca era un pic cam urat din partea mea, se lovise cam urat de biroul ala tampit, si eu ma loveam cateodata doar ca eu mai si injuram si dadeam in birou ca o nebuna.M-am ridicat de pe pat si m-am indreptat spre ea.
-Te simti bine?
-Mda, m-am obisnuit, mereu ma impiedic de cate ceva...

I-am zambit, bine ca nu patise nimic.Am observat o carte foarte ciudata si veche in poala ei, ce n****a era aia?
-Ce ciudat, nu am vazut niciodata cartea asta.., am zis eu in timp ce ma uitam l carte.
-Pe bune?Dar era pe biroul tau…mi-a zis ea radicand din spranceana.
-Hmph, mda, am zis eu, poate eram eu adormita si neatenta, dar nici chiar asa, cartea aia nu era pe biroul meu azi dimineata si nici in acea seara, aveam o memorie vizuala foarte buna, pe birou nu era nimic. Am luat-o si am deschis-o, avea niste pagini ingalbeni, ceea ce nu imi placea, nu imi placeau paginile vechi si ingalbeni, zici ca sunt foi de copt intarite.Insa mi-a placut scrisul, era de mana scris cu cerneala neagra, era foarte elegant, as fi vrut si eu sa scriu asa.S-a ridicat si Genevieve sa se uite in carte, eu una nu intelegeam mare lucru, scria ceva se pare despre trecutul unor persoane.Genevieve mi-a luat cartea din mana deoarece observase ca eu eram paralela.Am descoperit ca defapt ce era scris acolo erau trecuturile unor persoane cunoscute de noi, numai noi nu eram acolo.

Prima idee care imi venise in minte fusese ca poate scrie si viitorul acelor persoane, chiar ma fascinau chestiile astea cu viitorul, cred ca si Genevieve gandise acelasi lucru caci intoarse si ea paginile sa vada...oare chiar scria si viitorul?

#6
A/N: ce liniste ...hmm whatever :-j
Book II

Chapter II: Strange notebook


Debora ma privea destul de urat, am zambit usor timida. Ma simteam intr-un fel foarte prostsi totusi nu intelegeam de ce, deobicei nu ma interesa ce cred ceilalti despre mine, dar privirea ei , era ceva care ma facea sa ma simt prost. Pana la urma nu trebuia sa ma comport urat cu ea doar pentru ca era prietena cu Rebeca aia. Cine stie? Poate chiar e de treaba.
”Buna!” am zis eu zambindu-i.
”Ah va cunoasteti deja? Perfect ! Deby , ia-o pe Gen in camera ta , sunt sigura ca aveti multe de vorbit asa ca intre fete. Va chem eu cand e cina gata.” vocea prietenoasa si calda a mamei lui Debora rasuna in holul de la intrare.
”Bine” a raspuns fata pe un ton plictisit si mi-a facut un gest simplu si rece cu mana , am urmarito pe scari, pana la ea in camera.

Am intrat intr-o camera destul de mare, lumina era puternica datorita geamurilor mari cu rame de lemn pretios acoperite cu niste perdele lungi si transparente. Ma uimit faptul ca pereti erau vopsiti intr-un mov foarte placut, poate ca Debora nu era asa de baietoasa pe cat parea. Patu cu asternuturi albe, simple era in mijlocul camerei , peretii erau acoperitit cu diverse postere si colaje cu trupe iar parchetul era acoperit de un covor pufos de un alb cu un strop de mov. Intr-un colt era un birou, foarte ordonata, asta m-a facut sa zambesc pentru ca biroul meu era o dezordine totala, caiete peste caiete , genti aruncate, numai eu stiam unde sa-mi gasesc lucrurile. Debora s-a aruncat pe pat si si-a bagat castile in urechii, ma uitam destul de confuza la ea, nu stiam exact ce sa fac. Imi era rusine sa ma asez langa ea, ar fi fost nepoiliticos asa ca am ramas in picioare.

Dupa cateva minute, telefonul a inceput sa cante si sa vibreze in buzunarul de la blugi mei simpli si negri. Panic at the disco – Nine in the afternoon rasuna in toata camera, m-am inrosit usor, se auzea atat de clar in ecoul camerei. Satena si-a scos castile si ma privea acum surprinsa. Am scos rapid telefonul din buzunar si pe ecran scria mare Luke . Am raspuns la telefon, zambind. Era cel mai bun prieten al meu.
”Da Luke, spune.”
”Ma plictisesc ingrozitor si idiotii astia mici nu vor sa iasa din casa. Hai la un suc!”
”Ah scuze, dar nu pot. Sunt cu mama la niste prieteni si nu am cum sa plec.”
”Nasol! Hai ca vorbim maine atunci.”
”Bine, ne vedem maine.”

Dupa ce am inchis telefonu , mi-a ridicat privirea spre Debora, ea ma privea mirata.I-am zambit timid, nu stiam exact ce sa spun.
”Tu asculti Panic at the disco?”
Tonul pe care l-a folosit cand a pronuntat acele simple cuvinte m-a amuzat foarte tare. Nu se astepta de la o persoana ca mine sa ascult genul asta de muzica. Eu nu cred in muzica pe genuri: punk, rock, pop, emo etc. Eu ascult pur si simplu ce imi place si niciodata nu am impartit oamenii dupa ce muzica asculta. Prietenii mei sunt de toate felurile: rock-eri, punkisti, raperi....pur si simplu sunt prietenii mei.
”Dap, ador Panic at the disco...!”
”Nickelback iti place? ”
”Rockstar , Faraway..logic!”
”Faraway ascult acuma...daca vrei pot sa iti dau si tie o casca..” mi-a zambit cu coltul guri si eu am aprobat miscandu-mi usor capul , m-am asezat langa ea pe pat si mi-a dat una din castile de la mp3-ul ei. In urechea stanga imi raspuna acum melodia, am zambit. Deodata Debora incepuse sa vorbeasca mult, dar nu ma deranja , zicea lucruri destul de interesante, de la filme la melodii pana la baietii draguti.
”Ii stii pe Alden, Matthias si Anthony?”m-a intrebat zambind.
”Pai, am o prietena care e verisoara lui Anthony ...iar Amber colega mea de banca e obsedata de Alden, ii place de el de mult timp. ” mi-am dat teatral ochii peste cap.
” Si mie mi-a placut de Alden, pana am vazut ca are bretonul ala taiat cu drujba.”
”EXACT! Seamana cu Mandark, pe bune!” am inceput amandoua sa radem , toata chestia asta era foarte ciudata , mi-se parea ca ne-am imprieteni asa deodata, dar nu prea conta, ma simteam bine in preajma ei.
”Unde exista o toaleta ?”
”Ah, iesi din camera si pe coridor , a doua la stanga.”
M-am ridicat de pe pat , dar nu am ajuns prea departe pentru ca am alunecat pe covorul pufos , oricum sunt o impiedicata fara leac, am cazut direct in fund si m-am lovit de birou , ah si ca sa fie setul complet mi-a cazut si o carte in poala. Debora a inceput sa chicoteasca in timp ce eu eram prea confuza ca sa realizez ce s-a intamplat.
”Te simti bine?” intreba ea cu un zambet larg pe fata si s-a asezat langa mine pe jos.
”Mda, m-am obijnuit, mereu ma impiedic de cate ceva..”

Satena se uita acum cu mare atentie la cartea din poala mea, parea veche, era invelita in piele neagra si era foarte groasa, fata a luat cartea in mana si o studia acum, ochii ei caprui erau foarte mirati.
”Ce ciudat, nu am mai vazut niciodata cartea asta..”
”Pe bune? Dar era pe biroul tau...” i-am raspuns ridicand spranceana dreapta.
”Hmph, mda” fata a deschis usor cartea , paginile erau usor ingalbenite de timp insa ce m-a fascinat pe mine a fost scrisul, negru de mana, era atat de elegant si de sofisticat. Mi-as fi dorit sa pot sa scriu si eu asa frumos. Am inceput sa citesc, am ramas socata , asta era trecutul unor persoane pe care le cunosteam...dar si unele de care nu auzisem niciodata. I-am luat cartea din mana lui Debora, care era prea socata ca sa reactioneze, am dat paginile pana pe la mijloc , ma uitam ca proasta. Erau lucrurile care se intamplasera exact azi si ce era si mai ciudat era faptul ca nici numele meu nici al lui Debora nu aparea in aceasta carte, conform acestor pagini ciudate noi doua nu existam. Am dat pagina rapid ca sa aflu ce se intampla in viitor, dar am fost dezamgita, restul paginilor erau goale, nescrise.
”Infricosator..” a mormait usor Debora care era inca in stare de soc.
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  BOOM XD(old time) Aiumy 2 2.925 25-07-2010, 05:49 PM
Ultimul răspuns: Kent nanotek^^
  [Sailor Moon]Never Say Goodbye - Is Time To Believe Little Star 1 3.102 29-09-2009, 08:13 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Once upon a time... Kiubi 2 3.263 05-10-2008, 03:27 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)