Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Autorul/poetul preferat este...

#1
Hello!!!

M-am gandit sa fac acest topic,pare o idee destul de inetresant.Sper sa va placa si sa va exprimatii parerile despre autorul/poetul preferat.

Autorul meu preferat este Luis Royo.Am citit cateva carti de-ale lui si imi plac la nebunie.Am citit "Tattoos" si "Dreams",vreau neaaparat sa fac rost si de celalalte carti scrise de el dar....ma tot chinui21.4

XOXO:X:X
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#2
he-he...se pare ca sunt prima care iti subscrie
deci, autorul meu preferat este stieg larsson pe locul 1 pt faptul ca romanele lui ma fascineaza si creaza dependenta, iar pe locul 2 este R.L.Stine pt ca scrie niste isotrioare horror foarte horror care iti dau goosebumbs(numele seriei) si care te fac sa visezi urat noaptea
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#3
Buuun~ Am zis sa trec si eu pe aici... hm...autorul preferat 39 Pot spune ca scriitorul meu preferat este Sir Arthur Conan Doyle De ce? Pentru ca ii iubesc lucrarile....sunt o mare fana a cartilor politiste, iar Sherlock Holmes este absolut minunat XD Am citit aproape toate lucrarile lui: am citit fiecare volum din Sherlock ( si as putea sa le recitesc...) si vreo trei volume din Povestiri cu Profesorul Challenger. Ce pot spune? Iubesc acest scriitor XD
Asa....si ar mai fi vreo doi care imi plac la nebunie :X Unu dintre ei este "Regina Crimei" ( Agatha Christie ) ii ador cartile politiste. Preferatele mele sunt Hercule Poirot ÅŸi Miss Marple ( Miss Marple m-a uimit profund...o idee geniala XD)
Si chiar daca nu este cel mai iubit scriitor al meu imi place si Joseph Delaney. Singurele carti citite au fost cele cu vraciul, dar care mi-au placut enorm...si imi place stiul lui de-a scrie
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#4
RE: â—„Autorul/poetul preferat este.....

Nu pot alege intre ei4
Sir Arthur Conan Doyle si Agatha Christie pentru ca sunt innebunita dupa romanele politiste.Imi plac foarte mult romanele cu Sherlock Holmes(Reintoarcerea lui Sherlock Holmes,Semnul celor patru,Un studiu în rosu) si Profesorul Challenger(The Lost World,Masina de dezintegrat,Cand lumea a tipat)
Agatha Christie este geniala:X Prima carte care am citit-o scrisa de ea a fost"Zece negri mititei" care m-a captivat din primele randuri,apoi am continuat cu "Crima pe terenul de golf","Pericol la End House","Ucigaşul ABC" si "E uşor să ucizi" ,dar vreau sa le citesc pe toate .
Desi am citit doar doua carti ale Annei Rice si ea este o scriitoare de exceptie(The Feast of All Saints,The Mummy si urmeaza sa citesc Cronicile vampirilor).
Joseph Delaney este absolut genial ,dar am citit doar primul volum din Cronicile Wardstone.Imi place cum scrie, de obicei face aceea tensiune pe care o traieste personajul sa ti se transpuna tie.
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#5
Autoarea mea preferata este cu siguranta Stephenie Meyer. Da, cea care a scris Amurg, mai exact The Twilight Saga, dar nu filmul, ci seria de carti Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn, adica, tradus in romana, Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi.
Mi-am cumparat prima carte din serie, Amurg, iar azi, mai de dimineata, m-am apucat de citit. Dupa cateva pagini, m-a atras continutul. Eu, care nu prea citesc, am lasat calculatorul si am citit deja 223 de pagini, iar in total sunt 373.
Oricum, aceasta carte este foarte interesanta. Expresiile pe care le foloseste acapareaza atentia cititorului. Prima carte este foarte interesanta si vreau sa le citesc pe toate. Povestea in sine este interesanta, iar felul ei de a scrie este deosebit. I mean, este geniala. A scris o serie interesanta, palpitanta, plina de aventuri si totusi romantica.
Vreau sa termin primul volum si sa imi cumpar si sa citesc celelalte volume, si poate chiar sa vad filmul.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#6
Ugh, pt. mine este dificil sa aleg un autor, sau o autoare preferata, avand in vedere ca unii scriu atat de diferit... Iar eu nu am citit asa multe carti la viata mea ( chiar imi pare rau ca mi-am irosit generala stand degeaba cand puteam asa de bine sa citesc o gramada de carti! ) . In fine... As putea sa aleg cativa DAR nu vreau sa ii exclud pe ceilalti. Asa ca o sa mentionez asta, pt. fiecare carte superba, geniala pe care o citesc, acel autor este preferatul meu. Daca o carte ma impresioneaza, cel ce a scris-o ma impresioneaza de asemenea si asa devine favorit. O sa incerc totusi sa evidentiez cativa, putini -putini, stati chill, 2 - 3 , maxim!
( ordinea este aleatorie )
Agatha Christie, este geniala, trebuie sa o recunosc. Am citit 6 carti de la aceasta, toate din seria Poirot si fiecare m-a impresionat, toate mi-au placut la nebunie si nu pot spune ca m-au plictisit, niciun chip de asa ceva. Pur si simplu sunt foarte faine, gandite, bine puse la punct - chiar mai mult de atat. O autoare desavarsita si cartile sale sunt o adevarata incantare pt. citit. Desigur, nu am citit to ceea ce a scris ea, dar 6 carti sunt destule pt. mine sa realizez cat de mult imi place stilul acesteia si mintea care a creat totul, care a creat fiecare personaj, fiecare scena, fiecare fraza, propozitie, cuvant, litera. La care se adauga si faptul ca am adorat fiecare nume pe care l-am intalnit pe parcursul cartilor sale. Se pricepea de minune in a pune personajelor nume, absolut genial!
Mircea Eliade, si el este tot un geniu pt. mine. Am citit doar doua carti de la acesta dar au fost de-ajuns, de fapt si una a fost de-ajuns pt. a ma impresiona. Incepusem intr-un timp sa citesc si „Romanul adolescentului miop" dar din diferite motive nu am putut continua si acum nu mai am cartea, in fine - planuiesc sa o citesc destul de curand si sa vad cum imi pun ghearele si pe Domnisoara Cristina si Noaptea de Sanziene. Eu am citit Maytreyi si Nunta in Cer, doua carti geniale. Dar aici vorbim de Eliade. Este intr-adevar un autor desavarsit, foarte priceput si extraordinar de interesant este modul in care expune sentimentele si... cum descrie, cum... Oh, exagerez, poate, dar pur si simplu stie sa scrie. Pur si simplu poate sa se exprime prin propriile cuvinte si sa se faca inteles. Unii ar zice ca e greu de priceput, eu spun ca daca poti cauta in profunzimea cuvintelor, si doar sa le simti, e usor sa pricepi totul. Eu una il ador, mi-a intrat in „inima" acest autor, si n-o sa iasa-n veci.
Pe Agatha Christie o admir pt. minte, pt. mintea care a creat asa romane politiste.. perfecte. Iar pe Mircea Eliade il iubesc pt. stilul lui fabulos de a se expunde, de a-si expune opiniile, sentimentele... Simt ca in fiecare pagina este o parte din el si indraznesc sa spun ca nu gresesc zicand asta.
O sa aleg si un al treilea personaj, un poet. Nu ma pricep la poezii, dar de cand am studiat "Floare Albastra" m-am indragostit, putintel, si de Mihai Eminescu si am descoperit ca... de fapt, si pe el il consider genial. Nu am prea multe cuvinte sa descriu de ce, insa se pricepe. A fost un om foarte inteligent, asta o poate afirma oricine si mai presus de toate, a fost un artist... Unul din acei artisti neintelesi, greu de priceputi adesea dar care a fost in stare sa transmita tututror... prin cuvinte simple , ceea ce era el si ceea ce simtea. Desi este un geniu, este unul usor de inteles. Cred ca de aceea este asa de genial.

ok, asta a fost greu, i-am enumerat doar pe acestia trei cu maaare greutate DAR asta nu inseamna ca ceilalti nu sunt importanti, dimpotriva...

#7
Autorul preferat.. Nu prea greu de zis, cred.
J.R.R. Tolkien este cu siguranta acesta. Niciodata nu am citit o carte care sa-mi placa atat de mult, sa ajung sa o ador. Felul sau de a scrie este minunat, precum si figurile de stil, epitele, comparatiile. Lumea pe care a reusit sa o creeze in celebra trilogie Stapanul Inelelor este cu adevarat mirifica. A creat noi popoare, noi taramuri si niste intamplari uluitoare. Personajele sunt cladite cu talent, fiecare particica din ele fiind gandita foarte bine. Ce sa mai, Tolkien scrie de nota zece. Deasemenea, a mai scris multe carti minunate, printre care: The Hobbit, The book of lost tales, Lord of the Rings etc. Mie imi place enorm felul sa de a scrie si va recomand cu caldura cartile scrise de el caci nu aveti de ce sa regretati daca ve-ti citi.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#8
As incepe prima oara cu Mihail Drumes. Nu prea imi plac autorii romani, insa el m-a impresionat. Ador stilul sau si in primul rand imaginatia lui foarte bogata. Are cateva romane grozave, cred ca favoritul meu ar fi "Elevul Dima dintr-a saptea".
Apoi, ar urma Haruki Murakami, cel mai bun scriitor contemporan din Japonia x3 cel putin dupa parerea mea. Pana acum am citit doar o carte de-a sa si in prezent citesc o alta, mai am o groaza, dar deja imi place ^^. Si el are un stil foarte frumos si idei bune.
Apoi... cred ca as putea spune ca imi place si Ryu Murakami, fratele lui Haruki 21. Erm, nu este la fel de bun, dar tot imi place. Am citit doar o carte de-a sa, numita 'Piercing' si am adorat-o, desi e putin cam prea pervers si sadic ~~'

Asa, mai am cativa, da poate ii zic altadata sau revin cu-n edit xD merge ca naiba netu =]] ja`
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#9
Mircea Eliade, pentru ca are carti scrise ca pentru mine. Si-mi place, imi place pesimismul lui, imi plac depresiile si neincrederea, caci imi dau seama ca nu suntem singurii cu probleme, au mai fost si inaintea noastra. Cred ca din literatura romana, cu adevarat imi plac cartile lui si ale lui Drumes.
Pentru ca sunt cu adevarat romantici in unele momente si nu au texte "incarcate" (gen Calinescu).

#10
Yum, ar trebui sa ma gandesc. Toti autorii pe care i-am citit au ceva special si m-au atras prin ceva anume.
In primul rand l-as mentiona pe Dostoievski, pe care l-am descoperit recent, pentru ca este pur si simplu genial <3 Ii ador stilul simplu si elegant de a scrie, realismul si simplitatea din scrierile lui, asta ii face operele atat de profunde...
Ar urma Eliade, un autor roman fantastic, cu toate ca unele scrieri de ale sale nu le inteleg inca.Preferate: Maitreyi si Romanul adolescentului miop.
Ca poeti : Eminescu, Bacovia, Minulescu.

Cam atat pt. acum.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Genul preferat Obsession. 24 12.956 10-02-2012, 06:00 PM
Ultimul răspuns: Saravis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)