Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Autorul/poetul preferat este...

#11
Ca poeti preferatii mei sunt: Adrian Paunescu, George Bacovia si Edgar Allan Poe.
Din scriitor nu ma pot pronunta, toti autorii pe care i-am citit au fost preferati, sunt foarte selectiv si ca sa citesc o carte scrisa de un anumit om trebuie sa-mi trezeasca interesul sa aiba acel ceva care 2, 3 zile sa ma faca sa devorez paginile cartii.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#12
Marian Keyes cu siguranta este una dintre cele mai bune scriitoare irlandeze. Aceasta s-a remarcat in literatura pentru femei. Genul Chick Lit i se potriveste perfect. Am citit opt carti cred, scrise de Marian Keyes, si nu a fost una care sa nu mi se para geniala, perfecta.
Am citi : Sushi pentru incepatori, Lucy Sullivan se marita, Pepenasul, Gucci Gucci Coo, Vacanta lui Rachel, Un tip mortal , E cineva acolo and so on .

Cert e ca Marian Keyes este geniala.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#13
De cele mai multe ori aleg cartea, nu autorul... Degeaba cel care o scris este genial si restul, daca o creatie anume de-a lui care mi-a cazut in mana nu ma impresioneaza cu nimic cu siguranta n'o sa-l am printre preferati. Dar in fine, sa trecem peste. Am mai multi scriitori care-mi plac si nu pot alege:

La proza- Jeanette Winterson* pentru cartea aia geniala care m-a lasat cu gura cascata: Oranges Are Not the Only Fruit* , Arthur Golden, Anne Rice* este singura autoare care a reusit sa ma faca sa ador povestile cu vampiri- ce a aparut mai nou pe tema asta sunt carti de colorat pe langa operele ei* , Alice Hoffman, Jules Verne* un geniu din toate punctele de vedere*, Vintila Corbul* unul dintre putinii autori romani pe care-i apreciez* si cum as putea sa uit de Edgar Allan Poe, care este febletea mea.

La poezie- Bacovia, Stanescu, Blandiana, Sorescu si Shakespeare pentru sonetele 138 si 144.
[ Destul de multi... ]
She is a living existence of selfishness.


#14
Al. Dumas este si va fi intotdeauna autorul meu preferat!!!!(ce-i drept imi plac si Paul Feval,J.K.Rowling,etc,dar Dumas e epic).Imi place Dumas pt modul lui dinamic de a scrie.Foloseste un limbaj ales,se adreseaza direct cititorului,iti da indicii semnificative dar in acelasi timp te tine cu sufletul la gura!De asemenea creeaza personaje cu insusiri bn conturate,care uimesc prin calitatile sau defectele (in exces satirizate de multe ori,cu mult umor 21 ) si de multe ori sunt puse in antiteza.Cele mai tari carti ale lui Dumas dupa mn sunt "Cei Trei Muschetari","Dupa Douazeci De Ani","Vicontele de Bragelone","Contele de Monte Cristo","Laleau Neagra" si "Robin Hood"(As vrea sa mai citesc si "La Picioarele Esafodului")Cele mai tari personaje ar fi: d'Artagnane,Athos,Porthos,Aramis,Raul de Bragelone,Edmond,Cornelius si.....nu-mi vine acum in minte....Alti autori care-mi plac ff mult ar fi10aul Feval(pt "Cocosatul" cunoscut si ca "Micul Parizian"...la o adica...Lagardere e unul dintre pers mele preferate iar Feval scrie in acelasi mod comic si dinamic)J.K.Rowlling(cui nu-i place Harry Potter?!),Victor Hugo("Mizerabilii" este o carte care m-a miscat,de vreme ce prezinta vietile unor oameni batuti de soarta...Monseniorul Bienvenu,Jean Valjean si Marius Pontmercy sunt niste persobaje remarcabile)si Ioan Dan(tipul asta a scris prima serie de carti romanesti care mi-a placut vreodata!"Curierul Secret","Cavalerii" si "Taina Cavalerilor" sunt...efectiv...EPICE!Am spus-o si o mai spun,singurele carti scrise de un roman despre romani care mi-au placut cu adevarat!Ador modul cum scrie,iar personajele lui,cum ar fi Cae Indru,Ducu cel Iute,Chirila Zece Cutite,Costache Caravana sau Sile Adormitul si Nita Prastie,sunt..n-am cuvinte!)

Edit:ok a intervenit o schimbare majora in topul meu.Dumas ramane preferatul pt ca ,totusi, a scris cartile copilariei mele ,dar in top trei taman si-a facut loc si Orson Scott Card.Ok,deci tipul e genial."Ender's game" mi-a placut foarte mult dar "Ender's Sadow","The Hegemon's shadow","Shadow Puppets" si "Shadow of the Giant" sunt preferatele mele (aici e vorba de Bean,pe care l-am catalogat din prima ca fiind personajul meu preferat).De asemenea am citit recent si Ender in Exile.Acum astept cu nerabdare sa apara "Shadoe in flight",ultima carte din universul lui Ender.(pana apare reusesc sa citesc si "Speaker for the dead","Xenocid" si "Children of mind".Spre rusinea mea inca nu le-am citit,in mare parte pt ca am inceput cu saga umbrelor si am fost din prima cucerita de Bean.D-aia Ender nu m-a mai dat atat de mult pe spate si am citit Ender's game doar ca sa am o viziune completa.)Ma rog lui Dumnezeu sa traiasca nenea Orson muuult si bine,sa termine seria lui Ender(si Bean) si mai mai scrie inca o mie si una de carti geniale.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#15
Hmm...este greu sa aleg, deoarece eu una nu am un autor preferat, iar poet...nu citesc poezii, nu ma incanta cu nimic, desi stiu ca este necesar, nu sunt pe placul meu.
Am citit multe carti scrise de autori diferiti si nu cred ca as avea un autor preferat, deoarece modul in care scriu este diferit si minunat in acelasi timp. Totusi...unul dintre autorii mei preferati este Mircea Eliade, ale carui lucrari pot spune ca sunt chiar interesante si originale. Mi-au placut foarte multe carti scrise de el, in special Nunta in cer m-a lasat cu o impresie destul de buna. Inca de la inceput autorul a reusit sa-mi capteze atentia, are un stil aparte si original. Este un scriitor exceptional, un geniu. De asemenea, o alta carte scrisa de el care mi-a placut la fel de mult a fost Maitreyi. Actiunea mi s-a parut foarte interesanta, nu m-a plictisit absolut deloc. Eliade chiar stie sa scrie, este un scriitor adevarat.
Alti autori preferati ar mai fi Ionel Teodorescu, Agatha Christie, Cella Serghi, Mihail Drumes si multi altii.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#16
Ei bine.. autorul meu preferat, pe care nu il voi abandona cat voi trai si pentru care ma voi lupta pana la moarte ( o mica Joana D'Arc here -_-"), este si va ramane Stephen King. Daca e sa imi aduc aminte care e prima carte pe care am citit-o de el as zice ca a fost Colorado Kid, desi e un pic mai ambigua cartea si nu am prins mesajul din prima.
Dar prima data cand am auzit de el a fost dintr-un film: Red Rose care pur si simplu m-a captivat. Din pacate nu am gasit cartea dar cu prima ocazie o voi comanda (mai am vreo 2 comandate printre care Cujo si seria Turnului Intunecat ).
Nu stiu cati dintre voi adora cartile SF, dar eu ma numar printre cei care o fac; si ma refer la SF-urile mai sadice, mai sangeroase, mai descriptive. King e un adevarat geniu in aceasta categorie, iar povestile lui nu numai ca sochaza dar dau o nota de originalitate care pe mine m-a fermecat din prima.
Recunosc cu mana pe inima ca el m-a facut sa am un asemenea stil la propriile mele povesti ( nu stiu ce a-ti inteles din asta, dar sunt asa de obosita ca va trebui sa va multumiti cu ce am incercat sa explic pana acum)

Totusi, pe langa King imi mai plac Dumas, Serge Brussolo ( pe care vi-l recomand fara sa ma gandesc de doua ori), Dostoievski, si... cam atat cred. Oh si Hugo si Christopher Paolini 4 (ador cartile SF 4)
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#17
Scriitorul meu preferat...
J.R.R.Tolkien- A scris foarte multe romane legate unul de celalalt, avand cam toate acelasi subiect: Lord Of The Rings...Din cate am inteles, in total au fost 24 despre stapanul inelelor, iar inca multe altele...a scris si foarte multe poezii...o gramada de opere academice....
E un foarte extra mega super scriitor tipu' asta ...mrg, a fost...

Cat despre poet, cine altcineva, daca nu Eminescu?
Cred ca el era chiar un geniu mai mare decat Einstein...A descoperit multe chestii pe care le-a transpus pe hartie folosind niste metafore, comparatii, antiteze si alea, alea la perfectie. Unii romani habar n-au ce comoara a avut poporul roman...Imi pare extrem de rau ca nu a ajuns mai cunoscut la nivel mondial...pentru ca el chiar merita! Acum pe bune, a facut niste poezii de toata frmusetea, ceva mai magnific pus pe hartie nu cred ca am vazut...
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#18
Ca autor favorit este si va fi mereu Mircea Eliade . imi plac foarte mult lucrarile si felul in care scrie . e asa de .. well . neincrederea aceea .. o ador ! Am citit Maitreyi , o carte de'a dreptul GENIALA .
Iar ca poet nu pot alege intre Nichita Stanescu si George Bacovia . Acea melancolie chiar ma atrage 43


XOXO

Alicia
[Imagine: 1108694b54yrqm5av.gif]
Alicia are semnatura ! WooHoo \m/

#19
So,eu am doar un autor preferat pe care il ador,defapt o ador de mica: J.K Rowling.
Pur si simplu e geniala :X,daca nu ar fi fost ea Harry Potter nu ar mai fi existat.Pentru mine este si va fi mult mai talentata la scris decat multi alti autori.Harry Potter intrece cu mult Twilight,dar asta este doar parerea mea.Eu sper ca,mai tarziu se va gandi sa mai scrie inca o carte din HP,cu toate ca a spus clar ca asta e finalul T^T.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#20
Autorii mei preferati sunt F. Dostoievski si E. Zola. Fiecare carte scrisa de ei si citita de mine m-a fascinat... au farmec pentru mine, insa nu sunt o lectura usoara, necesitand atentie si timp... nu sunt genul de autori care se citesc in metrou (parerea mea!)
In schimb, poezie nu citesc pentru ca nu ma pot conecta cu ea...
It's a game...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Genul preferat Obsession. 24 12.958 10-02-2012, 06:00 PM
Ultimul răspuns: Saravis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)