Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Amintirea cenusie a dragostei

#1
Buna sunt noua pe forul iar acesta este primul meu fic
Diminetile in capitalaNipona,Tokio,sunt cele mai frumoase.Odata cu ivirea soarelui,nature invie,iar mirosul florilor de cires te fac sa crezi ca ai ajuns in Rai.
Ca in fiecare dimineata,Yuri se indreapta cu pasi repezi spre liceul �Sayory�, cel mai renumit liceu din Tokio,dar este si locul unde Yuri preda ca professor de istorie.Desi are numai 25 de ani,a reusit in carira lui.Yuri este unul dintre cei mai doriti barbate:corpul lui bine lucrat poate inebuni orce femeie,parul lui saten si rebel ii nda un aer adolescentin,iar ochii lui negri asemenea carbunelui ii ofera o aura de mister dar in acelasi timp il fac sa para timid,dar cum se zice aparenta inseala.
Dupa 30 de minute de mers, a ajuns in curtea liceului.Cladirea marea se impunea in toata zona si in plus numai de la o singura privire puteai sa-ti dai seama ca aici invata numai copiii familiirol influente din Tokio, dar si din intreaga Japonie. Cu pasii inceti se indreapta spre cancelarie u7nde stie ca il asteapta o zi plictisitoare,une va da numai de elevi inganfati.Dar adevarul e ca nu stia cel asteapta.
Ajuns in fata cancelariei aude ca este strigat chiar de directorul liceului,Sagamito Kesydo.directorul era un barbat intre doua varste ,cu parul carul,dar care avea un caracter puternic-ii placea sa domine pe toata lumea.
-Buna dimineata,domnuleYuri.Va asteptam.
Yuri intorcanduse pe calcaie il priveste suspect,stie prea bine ca aceasta intalnire nu prevede ceva bun.Si chiar asa era,ceea ce ii va spune directorul ii va schinba total viata.
-Buna dimineata,domnule director.Nu ma asteptam sa ma onorati cu prezenta dumneavoastra asa devreme.
-Lasa glumele matinale,Yuri. Ai doresc sa te rog ceva,sau mai bine zis sa-ti impun ceva.Sper ca ai inteles termeni folositi?
Yuri inchiti in sec doar ca sa nu rabufneasca si sa provoace o nuoa cearta cu directorul.[posturi unite]
"Mereu i-a placut sa-si bata joc de oameni,chiar si pe propii copiii i-a desconsiderat.Niciodata nu m-a considerat fiul sau,mereu eram cel care trebuia sa suporte toate toanele.De aceeea m-am departat de familie,am ales profesia de profesor,deoarece asta mi-a placut mereu.Soarta a facut sa intru ca profesor chiar la liceul unde el e director.Hm,soarta, mai bine zis chinion.Insa nimeni din institut nu stie de relatia noasta de sange,toti cred ca suntem dusmani,asta datorita comportamentului nostru rece.Toata relatia noastra parinteasca s-a terminat in aceea zi,ziua morti mamei mele.Mereu m-a crezut vinovat,mereu imi reprosa ca daca eu nu ma imbolnaveam ,mama nu pleca de acasa si nu avea accidentul de masina.Tot considera ca s-a intamplat din vina mea.Hm,ciudat,chiar daca au trecut 8 ani,trecutul nu va fii uitat niciodata.Il urast.Insa uneori imi e teama ca l-am mostenit,si eu sunt destul de rece.De la moartea mamei mele nu m-am apropiat de nimeni." Acestea erau gandurile lui yuri,trecutul il invada din nou.Insa a fost trezit din visare cand a auzit usa de la diroul directorului deschizandu-se.
-Bun,pot sa stiu de ce m-ai adus aici?
-Desigur,domnule Yuri,vreau sa-ti prezint pe cineva.Ei sunt familia Kesorory,detinatori celei mai importante afaceri din Tokio.Doresc sa-si aduca fiul sa studieze aici,dar m-au rugat sa le gasesc un tutore pentru acesta. Si in acest caz m-am gandit la tine.
-Bine,am inteles ideea,dar de ce tocmai eu trebuie sa am grija de un pusti?
-Ma scuzati ca ma bag in discutie,,interveni domnul Kesorory,am studiat dosarele mai multor profesori,iar cel mai pregatit profesional,mi-ati parut dumneavoastra domnule Yuri.Doresc pentru fiul meu tot ce e mai bun si cred ca dumneavoastra sunteti cel mai potrivit.
Yuri asculta cu atentie tot ce i s-a spus si analiza cu atentie toate posibilitatile.Daca accepta, putea castiga ceva ana la urma.
-Bine,domnule,accept sa fiu tutorele fiului dumneavoastra.Cand il voi cunoaste?
-Chiar si acum, daca doresti.Ne asteapta in masina.A,inca ceva, fiul meu va locui cu tine in acelasi apartament,deoarece nu doresc sa-l scapi din vedere,are o fire foarte rebela.
Vestea i-a picat ca o bomba.El nu a impartit si nu va imparti cu nimeni apartamentul lui.
-Ma scuzati, dar cred ca.......,nu a apucat sa termine bine fraza ,deoarece domnul Kesorory a intervenit.
- Desigur,toate facturile vor fi suportate de mine,asa ca nu va fi nici o problema.Acum vino sa-l cunoasti de fiul meu.
Yuri nici nu banuia cat de mult are sa-l scihme acest pusti,de care mai tarziu ii va fi greu sa se desparta.

#2
Am vazut ficul pe zup si prima reactie a fost "cum???:O..asa de mic??:O". Am vazut ca este primul tau fic, insa marimea pot sa spun ca e o mare problema. Cel putin pentru mine capitolul este foarte scurt asa ca ai grija pe viitor.
Cat despre greseli de tastare pot sa spun ca ai foarte multe si as vrea sa te intreb: ti-ai corectat ficul? Ar fi trebuit sa stai vreo 10 minute si sa-l mai citesti o data ca sa nu mai ai atat de multe greseli.
In primul rand nu lasi spatiu dupa semnele de punctuatie precum "," si "."
Apoi am mai vazut cateva greseli pe care ti le voi spune aici
"barbate"- barbati
"inebuni"- innebuni
"ii nda"- "ii da"
"familiirol"- "familiilor"
"Cu pasii inceti se indreapta spre cancelarie u7nde (unde) stie ca il asteapta o zi plictisitoare,une(unde) va da numai de elevi inganfati.- numai ca aici acest "unde" se cam repeta; mai bine gasesti o alta formulare
"ce-l asteapta"
"cu parul carul"- cat am putut sa rad aici...cred k ai vrut sa spui "carunt"
"intorcandu-se"
Ai doresc- aici chiar nu inteleg ce persoana si ce timp vrei sa folosesti :-?
"Sper ca ai inteles termeni folositi?"- fara semnul intrebarii
"nuoa cearta"- "noua cearta"
Cat despre ideea ficului inca nu pot spune nimic pentru ca nu-mi dau seama care-i actiunea. Eu iti urez succes mai departe si sper ca nu te-a deranjat comm-ul meu:D ja
p.s. te sfatuiesc sa lasi un post la nou veniti sa te cunoastem si noi
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#3
Incepatoare, dragutza?
Nu-i nimic atunci, o sa o iau mai usor ca sa nu par rautacioasa sau mai stiu eu cum.
Deci sa vedem... ai post unit deci inseamna ca e scurt, nu prea te pricepi sa imbini componentele unei opere epice si ai greseli foooooooarte multe de ortografie.
Una peste alta, titlul e pus cu itere mari si aici e greseala si mai mare deoarece pe un forum, scrisul cu litere mari inseamna ca urlii si povestea e cam trasa de par.

P.S. Da-mi PM daca te-a deranjat comm-ul si vorbesc eu cu un moderator sa-l stearga.

#4
Mi'am facut timp sa trec si eu pe aici dar observ ca my sisters au trecut deja pe aici...pai ce sa iti zic..intai de toate bun venit pe forum..sper sa iti placa...cu privinta la fic,ce pot sa spun e ca nu ne nastem invatati si pe parcurs invatam, este adevarat ca ai greseli dar cu timp o sa se remedieze....eu ma bucur ca ai incercat sa scri dar iti dau un sfat depinde de tn daca il ei sau nu, incearca sa citesti mai mult si ai sa vezi ca o sa iti fie mult mai usor sa scrie:D:)
Eu astept continuare sa vad cum o sa evoluezi si incearcasa ai grija la greselile de tastare...e adevarat k is insuportabile si fiindca stii contextul sari peste ele, incearca inainte sa postezi sa dai cuiva sa til corecteze:D:)
Sper ca nu te-a deranjat postul meu:D:) daca da imi cer scuze:D
[Imagine: innocentlovesig.png]
"Only I know your pain…
Your uncertainty…
Your loneliness…
If only we could be toghether forever.
I’ll say it as many times as you wish.
I will not betray you!"
— Luka Crosszeria


#5
Bine ai venit! Sper sa te simti bine aici si sper sa evoluezi, dupa cum au spus si fetele mai sus ai multe greseli. Nu le enumar ca sunt mai sus. Imi place ideea ficul si in continuare sper sa scrii in asa fel incat sa ne dam seama de actiune. Din cate mi-ai spus ideea e interesanta, sper ca atunci cand scrii sa fi atenta, ca degeaba ideea e interesanta daca nu si modul de a te exprima. Sunt cu ochii pe tine asa ca ai grija!

#6
buna multumesc celor ce mi-au citit povestea si promit ca o sa incerc sa devin mai buna ii multumesc in principal lui love_anime pentru ajutor

Capitolul 2

Yuri impreuna cu familia Kesorory se indrepta spre intrarea liceului , unde era parcata o luxoasa limuzina alba ce avea inscriptionata emblema familiei pe ea, un cap de dragon. La un semn al domnului Kesorory , portiera masini a fost deschisa de catre soferul imbracat intr-o uniforma neagra , avand deasemenea inscriptionata pe ea semnul familiei.Din interiorul acesteia a coborat un tanar in varsta de 16 ani. La vederea lui , Yuri a ramas un pic socat, dar in sens bun.Baiatul era inalt, destul de facut avand in vedere ca este un adolescent, ochii caprui bine incadrati in figura angelica a tanarului facand contrastul dorit de multi pictori, parul blond si rebel te determina sa visezi la noptile in care briza marii se joaca in parul tau dandu-i o tenta haotica si invaluie intreaga fizionomie intr-o aura de mister. Profesorul reusi sa observe in privirea tanarului o unda de tristete de parca un foc mocnit ii mistuia intreaga fiinta, foc ce putea sa insemne frenezia tipica adolescentilor, care il puse pe Yuri pe ganduri. Era sigur ca aripile acestei fiinte in plina parcurgere a labirintului vietii fusesera rupte intr-un mod brutal, ce a avut urmari asupra acestui adolescent, dar gandurile i-au fost intrerupte de vocea care suferea de transformarea prin care treceau toti adolescentii la aceea varsta, o voce nici pitigaiata ca cea a unui copil, dar nici cea matura a unui adult. Avea rezonanta placuta.
-Buna, eu sunt Ken Kesorory.Am 16 ani si banuiesc ca tu esti noua mea dadaca!
Ken a pus accent pe ultimul cuvant , doar pentru al scoate pe prof din sarite. Ii placea sa procedeze in acest fel, sa-si bata joc de lume si sa domine,insa nimeni nu stia ca recurge la aceste metode doar pentru a-si ascunde slabiciunile. Era cinic si dur in exterior, iar in interior sufletul ii ramase cicatrizat.
-Dadaca , zici? Tonul folosit de Yuri denota o stare de nervozitate.Atunci daca eu o sa-ti fiu dadaca , unde e suzeta si biberonul,caci eu nu le vad.
Auzind replica profesorului , Ken mai avea putin si isi iesea dim minti . Nimeni nu avusese niciodata asemenea curaj in fata lui .
-Tata, doar nu doresti sa ma lasi sa locuiesc cu aceasta persoana! Ken era destul de agitat, nu-I placea ca o persoana sa-l tachineze sau sa-I intoarca cuvintele .
-Fiule , alta varianta nu ai. Si in plus , acesta e cel mai prestigios liceu din Tokio , iar acesta este cel mai bun professor . Poate doar aceasta e singura solutie de a te face sa intelegi ca nu o sa poti ajunge niciodata scriitor, tu vei deveni cel mai mare afacerist si vei duce mai departe numele familiei , la fel ca fratele tau .
-Crezi ca punand pe cineva sa ma supravegheze ma vei opri ? Poti sa duci si la cel mai pazit internat, tot voi reusi !
-Cum zici tu. Ne mai vedem fiule! Domnule Yuri sper sa nu va lasati influentat de fiul meu.
In timp ce limuzina demara in mare viteza , Yuri se gandea la ce fel de parinte era acest domn care inabusea personalitatea fiului sau, incercand sa-i smulga visele din radacina si a-l ingroape in lumea meschina si perversa a afacerilor si a banilor. Acum ca descoperise focul stins din privirea adolescentului, se gandea la o metoda de a se imprieteni cu el.

mersi si scuzatima pentru ca este de marime medie

#7
Sa bun....cred k m'am prins, nu ma leg de modul cum scrii deoarece nu toti ne nastem invatzati ci invatam pe parcurs.
Ideia ficului o stiu fiindca mai multi au adoptato.....dar sper sa iasa ceva unic din ce faci...
Iti dau un sfat depinde daca vrei sa il ei sau nu....incearca sa citesti un pic mai mult ca sa iti creezi un stil al tau, si astfel sa faci lucurile sa curga de la sine.
Nu e rau ce ai scris, dar eu zic k se poate si mai bine si sunt sigura ca daca te straduiesti un pic mai mult o sa iasa bine;)
Ast sa vad nexu sa obs cum te mai descurci...pa pa:)
[Imagine: innocentlovesig.png]
"Only I know your pain…
Your uncertainty…
Your loneliness…
If only we could be toghether forever.
I’ll say it as many times as you wish.
I will not betray you!"
— Luka Crosszeria


#8
Salut! Am ajuns si eu la ficul tau ce-i drept cu intarziere. Ce pot sa spun, imi place cum e descris Ken, imi place si ideea, dar asa cum a spus si Yaku-chin aceasta idee a fost preluata de multi asa ca ai grija si incearca sa faci ideea cat mai originala. In continuarea astept urmatorul capitol sa vad cum te descurci. Pa.

#9
A doua zi , la ora 7 , Yuri a fost primul care s-a trezit. Dupa cearta avuta cu o seara inainte, capul il durea extraordinar de rau si nu avea chef sa se duca la ore. Trebuia sa se gandeasca la un mod prin care putea sa-l cuminteasca pe noul sau elev. De acum inainte stia ca va avea batai duble de cap.
Cu pasi marunti, se indrepta spre baie, unde a intra si s-a dezbraca de pijama.A intrat in cabin de dus si a dat drumul la apa rece. De cate ori avea probleme sau ori de cate ori se simtea incordat , mereu un dus rece il ajuta sa-si limpezeasca gandurile. Avea la ce se gandi de data aceasta si existau deasemenea multe ganduri care nu-i dadeau pace.In primul rand , cosmarurile pe care nu le mai avuse demult, incepeau sa-l bantuiasca provocandu-i din nou acele sentimente care ii ruinau viata.
Se trezea in mijlocul noptii si incepea sa se plimbe prin casa sau sa citeasca carti. Ii era frica sa mai doarma ,sa mai viseze. Amintirile se intorceau din trecut, impinse parca de cineva care ii dorea raul. Isi amintea de copilarie, de mama lui, cum se juca prin gradina edenica, incarcata de multimea de trandafiri salbatici, plantati de mama lui si carora si acum le simtea parfumul, care il purta pe aripile fericirii juvenile. Totusi in afara acestor amintiri frumoase, existau si unele neplacute, care i-au marcat viata.Era o zi ploioasa, cand el s-a imbolnavit. Pana si mediul inconjurator prevestea o tragedie, cerul incarcat cu nori negri, fiorosi isi varsa mania asupra orasului, adierea blanda, racoroasa a vantului a gustat din furia cosmosului si s-a initiat in macabrul joc al destinului.
Fiindca avea febra mare, servitoarele i-au chemat mama. Printre stropii desi si mari de ploaie, printre crengile rupte ale copacilor aceasta conducea masina cu viteza mare,insa intr-un moment de neatentie a intrat intr-un stalp si a murit pe loc. Nu a mai avut timp sa-si mai vada mama in viata. Tatal lui l-a urat din acel moment, il credea responsabil pentru acel accident. L-a trimis la internate indepartate, la scoli renumite, doar pentru a scapa de el si de ceea ce ii amintea el.La internat credea ca va scapa de aceea lume haina, insa destinul l-a lovit din nou si de data aceasta mai rau ca niciodata.Acolo l-a cunoscut pe Yessure , un baiat cu doi ani mai mare decat el, care apartinea unei familii bogate asemenea lui. S-au imprietenit destul de repede, insa Yessure a profitat de inocenta si nestiinta lui. Pusese pariu cu niste amici din internat ca el il va putea imbata pe Yuri si il va saruta. Printr-un singur pariu, facut de un presupus prieten viata i-a fost distrusa. Insa stia ca nu va putea suferi toata viata din cauza unor amintiri. A hotarat sa lase trecutul in urma si sa-si faca un viitor fara a mai depinde de cineva.
In momentul in care l-a cunoscut pe Ken, a simtit ca ii seamana, ca sunt la fel. Dupa chipul , dar si dupa purtarea dura si autoritara stia ca el sufera. Asa isi ascundea si el suferintele si tristetile, asa face si acum. Asta reprezinta o a doua problena, care nu-i da pace. De cand l-a cunoscut pe acest tanar ceva s-a schimbat in el. In fata lui ii e foarte greu sa-si pastreze comportamentul dur, ii vine sa-l i-a in brate , sa-l stranga si sa-l ajute.
Dupa un sfert de ceas, timp in care a dus o lupta grea cu amintirile si cu gandurile, Yuri iese de sub dus se infasoara doar intr-un prosop alb aproape transparent. In momentul in care deschide usa de la baie ramane blocat. Credea ca a ajuns in rai sau ca un inger a coborat in apartamentul lui ca sa-l ispiteasca la lucruri interzise. Ken, pe jumatate adormit, cu o fata de copil mic, si pe jumatate dezbracat, purta doar o pereche de boxeri, se intindea in fata profesorului. Cine ar fi vazut sclipirile din ochi profesorului, sau zambetul sau pervers, ar fi zis ca-i un demon gata sa atace un inger plapand si fara aparare.Odata ce a deschis bine ochii, Ken l-a putut zari pe professor, in lumina slaba a becului. Privindu-I corpul bine facut, sangele a inceput sa-I urce in obraji.
-Doreai sa intri? vocea perversa a profesorului il facea pe micutul Ken sa se inroseasca mai rau.Se zimtea invins, cazut in propria capcana.
-D�da�.
-Bine ai o jumatate de ora la dispozitie. E 7.30 , la 8.00 sa fi gata. Sa sti ca nu te astept.
In jumatate de ora, Ken era gata imbracat in uniforma liceului. O pereche de pantaloni negri de blug, veneau turnati pe el, camasa alba era lasata deschisa la primi doi nasturi, iar sacoul , deasemenea negru, il tinea deschis.Cu pasi repezi se indrepta spre bucatarie, unde isi vazu profesorul pregatind masa. Un hohot rasuna in toata incaperea, enervandu-l pe professor.
-Pot sa stiu de ce razi? Nu vad nimic hazliu!
-Sa sti ca-ti sta bine cu sort.Esti bun de sotie.
La auzul replici, Yuri mai avea putin si-l lua la bataie pe Ken.
-Daca nu vrei sa te alegi cu cratita in cap, ar fi bine sa incetezi. Nu avem mult timp la dispozitie, asa ca treci si mananca, daca nu rabd

#10
Buna! Am vrut sa las comm si la capitolul precedent dar mi-ai luat-o inainte cu postatul. Imi place camera profesorului, vreau si eu un pat enorm imbracat in satin albastru:x. Cat despre capitolul acesta in sfarsit am aflat ceva despre profesor. Ce copilarie trista a avut si a mai fost si tradat de singurul prieten. Astept sa vad cum o sa descrii pe viitor relatia celor doi.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Amintirea trecutului si viitorul plin de surprize Isa-chan 15 14.998 23-11-2009, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)