Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A Rebel Love

#1
Gata!M-am hotarat sa fac un fic cu ideea mea personala.Stiu ca restul ficurilor nu m-am descurcat dar invatz din greseli :D.E tot un Fic SasuSaku:D
Povestituarea va fi Sakura Haruno :D


Disclaimer:Nu detin nici un personaj(inafara de cele create de mine) ce apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Spor la citi :*


Inceputul...




Stau si privesc fereastra,gandindu-ma la ziua de maine.Era seara.Incet,incet niste picuri de ploaie si-au facut aparitia.Ma duc cu pasi marunti spre biroul meu si incep sa ma gandesc la unele lucruri dar nu inainte sa ma prezint,ma numesc Sakura Haruno,o fata de 15 ani,cu parul roz de culoarea florilor de cires,ochii verzi ca smaraldele stralucitoare.Maine va fi prima mea zi de liceu,voi fi din nou un boboc,din fericire pentru rivalii mei care mereu imi reamintesc asta,sunt singura la parinti cea ce mi se pare destul de bine,am destui de multi prieteni,cu care ma inteleg foarte bine.Ajunsa la biroul meu ma asez pe scaun si deschid un album cu poze.Prima fotografie din album era una cu toti prietenii mei,printre care si rivali,dar nu iau asta in seama.Ma mai uit la cateva fotografii apoi plec spre patul meu moale si ma asez pe el.Fara sa ma mai gandesc la ceva am adormit linistita... .

Dimineata isi facu aparitia.Soarele incepea sa straluceasca slab,pentru-ca era toamna.Ceasul incepu sa sune dar degeaba,eu eram deja treaza.Inchid aparatul care anunta inceputul unei zilei noi.Ma ridic incet din pat si plec spre dulapul meu destul de mare.Ma uit la cateva haine,apoi scot de acolo o bluza lunga pana la genunchi de culoare maro cu forme galbene,o pereche de colanti mai grosuti de culoare maro si o gecuta scurta visinie.Ma imbrac cu hainele propuse apoi imi iau o pereche de cisme maro,imi las parul liber si ma machiez doar cu luciu de buze,rimel si fond de ten,apoi imi iau rucsacul si cobor joc in bucatarie,imi iau un mar de pe masa apoi imi salut mama,si plec spre liceu.Posomorata mai muscam din cand in cand din mar.Fara sa imi dau seama ajunsesem deja in curtea liceului.Intru in marea cladire si ma indrept spre clasa a 9-a B.Intru in clasa corespunzatoare,salut clasa spunand doar un simplu "Buna!",apoi imi gasesc un loc langa cea mai buna prietena a mea Hinata,pana ce ne va aseza dirigintele sau diriginta dupa cum vrea el sau ea.Hinata e o fata cu parul de culoare negru/albastru,ochii de un moc foarte deschis si o piele alba ca zapada.Hinata e foarte timida mai ales in preajma lui Naruto,de care e indragostita in secret.Naruto e un baiat nazdravan,hiper-activ si amuzant,are parul blond si ochii albastrii.Gata,termin cu prezentarile,si ma bag in discutie cu Hinata.
-Hei,Hinata,cum ti se par ceilalti elevi?zic eu uitandu-ma prin jur.
-Pai,nu cunosc pe nimeni doar pe cei care sunt din fosta noastra clasa!
-Da,ai dreptate.Vad ca e aici si Sasuke si bine inteles cum sa lipseasca Ino!zic eu putin enervata.Ino e capricioasa si enervanta clasei.Se crede desteapta si frumoasa dar fiti linistiti desteapta nu e deloc si frumoasa....ma rog nu e chiar asa cum se crede ea,ei bine ea vrea sa il cucereasca pe Sasuke cu ''frumusetea'' ei,dar Sasuke fiind foarte calm dar in acelasi timp si foarte rebel nu e interesat de ea.El e un baiat cu parul negru si ochii de aceiasi culoare,e dupa cum am spus calm si rebel,dupa cum am auzit el daca si-ar alege o prietena,ar accepta una rebela,puternica,frumoasa,calma si destul de desteapta,ceea ce Ino nu e.Dar ma rog sa revenim la ale noastre.Incerc sa imi iau privirea de la Sasuke dar nu puteam pentru-ca vedeam cum se indreapta spre mine.
-Sakura?


Nu stiu cand voi pune capitolul ca acum cam am de invatat pentru scoala si chestii deastea dar sa speram ca o sa il pun desztul de repede:)).Si mai sper ca va placut :(


http://i430.photobucket.com/albums/qq25/...kura13.png -Sakura Haruno

http://i200.photobucket.com/albums/aa218...edited.jpg -Sasuke Uchiha

http://i380.photobucket.com/albums/oo250...71044e.jpg -Hinata Hyuuga

#2
Hurray...pt prima data in viata mea..sunt prima :D. Ai dreptate capitolul e putin cam scurt :)) dar nu conteaza.

Imi place mult cum descrii, chiar daca tu ai zis ca nu te pricepi eu nu sunt de acord cu tn. Poate altii o sa zica ( virgula ) ca iti mai trebe dar eu nu vreau sa adorm :)). Actiunea nu e greabita, Dialogul nu e mult si nu mi se pare chiar sec ( insa chiar se poate mai bn...ca e cam prost pus pe acolo....adik au discutat cv lipsit de ligica. nush...puteai sa bagi o convorbite mai interesanta ). Ai grija sa nu repeti prea mult unele cuvinte :D ( ai avut un moment cand ai tot zis Hinata ) . Cam atat am de zis. Mie una imi place ( chiar daca nu sunt fana a genului romance )...asa ca spor la treaba si astept nextul cat de curand :D. Sa nu ma lasi cu ochi-n soare ca orbesc :D.

#3
[center]Sasusaku_hulpi, te rog sa nu te superi pe mine dar eu o sa fiu sincera...

Ai mai multe ficuri Sasusaku ceea ce e ok din punctul meu de vedere mai ales ca sunt o fana inraita a acestui cuplu.

Dialogul este SEC! Imi pare rau sa spun dar avand in vedere ca ai atatea ficuri ai fi putut sa fi mai buna. Nu spun ca eu sunt as dar poti mai bine de atat
Citat: -Hei,Hinata,cum ti se par ceilalti elevi?
-Pai,nu cunosc pe nimeni doar pe cei care sunt din fosta noastra clasa!
-Da,ai dreptate.Vad ca e aici si Sasuke si bine inteles cum sa lipseasca Ino!
-Sakura?
Iti place? Mie chiar nu... Asta nu e dialog, Deea! Complet sec, fara noima si foarte rau plasat. Sa nu mai spunem ca nu e bine plasat...

Deea... Deea... daca tu crezi ca spunand: Are parul nustu cum, ochii de culoarea unei flori sau a unei bijuteri crezi ca e descriere, ei bine, nu e. Incearca sa descri sentimente, ganduri si poate sa adaugi mai multe figuri de stil...

Naratiunea:-? mi se pare ca e cam grabita si e si putina. Daca ai descrie mai amplu, capitolele ar fi mult mai lungi.

Nu ti-am spus toate astea de dragul cuvintelor, ci pentru ca vreau sa evoluezi. Ai talent si ai putea sa ti-l dezvolti daca lucri. Capitolele ar fi mult mai frumoase daca ai asculta ce iti spun/em. [/center]

#4
Ms foarte mult ptr commuri :* fitzi linistitzi nu ma supar :)) dupa cum am spus invatz din greseli :) Akm pun nextu' se pare ca e mai repede :X:)) si sweet.killer am pus boboc acolo ptr ca e primul ei an de liceu :)) aja se zice :P:P dar ma rog ms ms fff. moolt ptre comm:*





Cap. II




-Da?zic eu indiferenta dar in sinea mea tulburata.
-Vreau sa vii undeva cu mine dupa ora asta,ia spune vrei?
-Dar unde exact,vrei sa ma duci?
-Vei afla daca vi cu mine!Deci spune vrei?ma intreaba el foarte serios.
-Prea bine,voi merge cu tine!Acum daca nu se vede eu si Hinata discutam ar fii mai bine sa ne lasi singure,te rog!Fara sa mai stea pe ganduri brunetul se indrepta spre banca lui.Hinata statea cu ochii in soare,era pur si simplu uimita de ceea ce vazuse.
-Nu imi vine sa cred!zice aceasta,ai fost foarte indiferenta cu el!Nu iti sta in fire!Esti inebunita dupa el!zise bruneta aproape in soapta.
-Hinata,crezi ca as mai putea sa fiu topita dupa el daca nici macar nu ma baga in seama?
-Pai,poate ca acum iti va spune daca simte ceva pentru tine!A zis ca te va duce undeva!
-Pai,oriunde m-ar duce nu o sa fiu interesata!"Ce tot zic,aproape ca imi vine sa urlu de bucurie!Dar ma rog, sunt curioasa sa vad unde mergem!"

[...]

Dupa o lunga si plictisitoare ora de istorie,profesoara parasi clasa a noua.Acum Sakura statea in clasa asteptandul pe Sasuke.Dupa cateva minute,brunetul s-ia facut aparitia,o lua fara sa zica nimic pe rozalie de mana si au iesit din curtea scolii.Dupa un drum de aproximativ 10 minute,cei doi au ajuns
intr-un loc pustiu.Fara sa mai stea pe ganduri Sasuke se apropie de rozalie si ii sopti:
-Sakura......am stat mult pe ganduri pana ce mi-am dat seama ca tu esti perfecta pentru mine!
-C-ce vrei sa spui?ma balbai eu.
-Vreau sa spun....ca nu mai o sa raman singur...Sakura!Acum tu o sa fii a mea!Esti perfecta pentru mine!
-Dar daca nu vreau!Sasuke,ai intarziat!Eu sunt doar perfecta pentru tine!Nu inseamna ca ma iubesti!Pentru mine asta e foarte important!
-Asculta,am zis eu ca doar perfectiunea e importanta?Am zis cumva ca nu te plac?
-Dar,ce ai vazut la mine?Eu dupa cum observ nu am nimic din ce iti trebuie tie!spun eu tipand,Sasuke is lasa capul in jos si zise..
-Sakura,esti desteapta,frumoasa,sincera,rebela,desteapta!Cum adica nu ei nimic din ce imi trebuie?
-Taci!Nu sunt perfecta,clar?am zis eu plangand apoi l-am dat la o parte pe brunet si am fugit inapoi spre scoala.Sasuke inca statea incremenit,vrea sa fuga dupa mine,dar nu putea...ii era frica sa nu ma raneasca,dar in acel timp nu stiam ca tine la mine,credeam ca vrea doar sa ma foloseasca dar oare ma inselam?

#5
Capitolul e scurt dar nu ma supar pentru ca ti-am promis...

Ai evoluat ceva ceva, pentru ca dialogul nu mai e chiar asa de sec. Bineinteles ca ai mai putea lucra la el dar nu pot zice ca nu e ok si asa.
Naratiune ai dar foarte putina => capitolul e foarte scurt. Ai putea sa mai afaugi ceva pe acolo si ar fi mult mai buna.
Cu descrierea esti la pamant! Nu ai avut deloc. Aici chiar mai ai de lucrat...

Mai ai de lucrat asa ca succes in continuare

#6
voi face un off topic.

Citat:Dialogul este SEC! Imi pare rau sa spun dar avand in vedere ca ai atatea ficuri ai fi putut sa fi mai buna. Nu spun ca eu sunt as dar poti mai bine de atat
Quote:
-Hei,Hinata,cum ti se par ceilalti elevi?
-Pai,nu cunosc pe nimeni doar pe cei care sunt din fosta noastra clasa!
-Da,ai dreptate.Vad ca e aici si Sasuke si bine inteles cum sa lipseasca Ino!
-Sakura?
Iti place? Mie chiar nu... Asta nu e dialog, Deea! Complet sec, fara noima si foarte rau plasat. Sa nu mai spunem ca nu e bine plasat...

Imi pare rau sa te dezamagesc dar dialogul e bine plasat acolo unde e.
alta chestie, e bun.

Citat:Naratiune ai dar foarte putina

tu stii ce e naratiunea macar ? eu nu cred. Tu aberezi degeaba. tot fikul ei este NARATIUNE adica tot ce scrie ea...stii ce inseamna verbul a nara eu nu cred ca ai vreo idee.


revenim la fic. Ai nevoie de multa descriere, practic continutul narativ si forul descriptiv lipseste dat fiind [ nu fac abstractie la fic ] dat fiind gradul foarte scazut de cantitate bogata in lexicul tau cat si cel gramatical.

Dialogul este unul bun...nu vorbesc robotii astfel ai o deprindere sa te bagi in locul personajelor si sa le manuiesti cand vine vorba de dialog.
Firul descriptiv oscileaza intre slabut si bunicel, dar optezi prea mult pentru variantele slabe ale actiunii. axeaza-te pe cele care cuprind suspansul actiunii si cand personajele sugereaza ceva anume.
-

#7
Buna, iar din nou pe la fiscul tau. :smart:
Sa vedem cu ce sa incep
dialogul este bun si nu stiu de ce s-a spus ca este sec, ca nu ESTE! Fiindca nu este un dialog de -Buna Ioane, -Buna Grigore, -Pa si Pa. Acesta este exemplu de dialog sec
naratiune si descriere, chiar daca are mici scapari, dar oricine are, dar acum mai nou, vreti perfectiune la fiscurile sasusaku, dar nu exista asa ceva, daca ar fi numai perfectiune, ne-am plictisi.
Si inca ceva, nu vreau sa ma cert cu nimeni si cel care se simte ca l-am jicnit, sa-mi dea un pm si vom rezolva acolo problemele. Daca stiati sau nu, prin dialog, poti descrie sau nara ceva sau pe cineva, dar vad ca uni nu stiu acest lucru, mai fiti si voi atenti la orele de romana si inca ceva.
Mai nou, noi scriem romane si lucrari de arta, ca sa ne critice fiecare greseluta? Helloo :crazy: Suntem doar niste adolescenti, care scriu din placere si asa evolueaza si nu suntem Eminescu sau Creanga sau Salvici.
Inca ceva, trebuie sa fiu de acord cu Akasuna Lynn, in cea ce priveste naratiunea. Naratiunea este ce spune autorul si naratiunea se amesteca cu descrierea, dar se pare ca unii si-au lat nasul la purtare si se dau mari si tari, dar nu uitati, ca poate la inceput ati fost si voi praf, si aveati o gramada de geseli de ortografie si punctuatie, dar vi s-a dat sfaturi si nu v-au jicnit, dar se pare ca s-a uitat acest lucru.
sasusaku_hulpi sa sti ca imi place tare mult fiscult tau si intuiesc ca v-a ajunge o capodopera, pentru mine, una si poate pentru ceilalti. Nu pune la suflet, tot ce citesti, ca nu are rost sa-ti incarti sufletul. Astept nextul si spor incontinuare

#8
Ia te uita cum imi stric eu reputatia. din prima am ajuns ultima :D. scz dar am avut treaba cu parodia mea :D. Totusi commul meu e inutil. Adik sunt perfect de acord cu Akasun Lynn si ellamanu. Astia stiu doar sa jicneasca mai nou...si se pare ca le face placere. Mie cum am zis imi place mult ficul tau dar actiunea era sa ma muste de fund.......ca nu ai tinut-o prea bn in lesa :D. Poti sa mai descrii putin sentimentele personajelor ca nu ar strica. Pai...cam atat am avut de zis. Spor la scris si astept nextu` >:D<.

#9
Am venit cu nextu inn sf scz ptr intarziere:* ms ptr commuri:* [Mersi foarte mult Ellamanu :* si celorlaltzi:*]








Cap III





Dupa o zi obositoare,am ajuns in sfarsit acasa.Imi las rucsacul pe un scaun in bucatarie,apoi plec sus in camera mea,o camera destul de modesta cu un pat pentru o persoana invelit in lenjerie rosie cu forme albe,o fereastra mare,un sifonier si o oglinda si sa nu uitam biroul meu.Ma pun lenesa in pat,si incep sa ma gandesc la ce m-ia spus Sasuke,astazi.Oare ce a vrut sa zica prin ca sunt perfecta pentru el?Nu imi vine sa cred ca am inceput sa plang in fata lui,crede ca sunt o copila mica.
Incet,incet am adormit visand la ziua de maine,si sperand ca nu va mai fi la fel de obositare ca ziua trecuta.
Dimineata sosi repede in micul orasel Konoha.Ceasul meu incepu sa sune,l-am oprit si am inceput sa ma trezesc la realitate din somnul meu.Ma ridic din pat si ma duc spre baie,acolo imi fac toaleta de dimineata si imi dau cu putin luciu de buze si rimel,apoi plec spre sifonierul meu si imi aleg o pereche de blugi trei-sferturi,si un maieu roz cu o cireasa mare pe el,si o gecuta de blugi iar dupa aceea imi prind parul in doua codite,impletite.Plec,incet spre bucatarie si ma asez la masa luand micul dejun,iar dupa aceea imi i-au rucsaul si plec posomorata spre scoala.
Pe drum ma intalnesc cu Ino!Asta imi mai lipsea!
-Mai,mai uite-o pe micuta floare de cires!
-Ce vrei Ino?
-Nimic,doar sa imi spui ce ai discutat tu cu Sasuke in clasa!
-Nu te priveste pe tine!Acum hai pa!Nu mai am chef sa vorbesc cu tine!
-Uite aici mai cap patrat!Tu nu imi zici mie "Hai Pa!"ai inteles?zise Ino punandu-se in calea mea.
-Uite ca iti zic!Acum ciocu' mic si joc de glezne,nu vreau sa intarzi.ok?Ino se enerva si o lua inainte,credea ca vreau sa o ajung,dar se insela,eu imi continuam drumul linistita.
Dupa 10 minute,ajung si eu intr-un sfarsit la liceu.Ma intalnesc cu Hinata care era in culmea fericirii.Ham,ma ntreb de ce?
-Sakura,Sakura!striga bruneta.
-Da ce e?Ce s-a intamplat?
-Sunt impreuna cu Naruto!
-Ce?strig eu,facand lumea sa se uite la mine.
-Ce ai auzit!M-a intrebat cand am ajuns la liceu.Sunt foarte fericita,a da si normal,am acceptat!
-Wow,Hinata ma bucur foarte mult pentru tine!
-A,era sa uit unde ai mers tu cu Sasuke,ieri?
-A,pai la un bar,am inceput sa povestim chestii plictisitoare etc.!zic eu uitandu-ma in alta parte,sper ca nu s-ia dat seama ca mintesc!
-A,ok!Haide in clasa,clopotelul a sunat de 2 minute!Ma grabesc cu Hinata sa ajungem in clasa,din fericire profesorul nu era venit,fara sa vreau am dat de privirea brunetului,se uita intr-un fel suparat la mine,dar l-am ignorat intr-un sfarsit,ma asez in banca si imi deschid cartea nu dupa mult timp sosi si profesorul de matematica.Off,urasc ora asta!Dar totusi trebuie sa invat.
[...]

Ora se sfarsise intr-un sfarsit!Ma ridic de la banca mea si ma indrept spre curtea liceului.Acolo vad cum Ino sta in bratele brunetului,si se parea ca acesta nu o respingea.Pentru cateva secunde am ramas socata,dar mi-am revenit,brunetul ma vazuse si zambea sarcastic dar pe mine nu ma interesa.
Hinata veni confuza la mine si ma intreba de ce Ino sta in bratele lui Sasuke.Eu ii zic ca nu imi pasa,chiar daca in gandul meu ma tot intrebam ce are de gand si intr-un fel eram si trista,dar nu aratam asta!
Au trecut inca 5 ore,toti elevii liceului se indreptara spre casa,eu am hotarat sa ma duc sa beau un suc,ca sa ma linistesc.Merg incet pe strada fara sa stiu ca cineva ma urmarea.Ma opresc la un restaurant si imi comand un suc.Dar mare m-ia fost socul cand l-am vazut pe Sasuke ca se indreapta spre mine.
-Sakura,ce faci?
-Bine,dupa cum se vede bea un suc!
-Da vd si eu asta,hammm te superi daca stau si eu la masa asta?
-Pai sunt doar 2 scaune,si dupa cum se vede ti-ai adus si prietena cu tine!Cred ca nu i-ar conveni sa stea la o alta masa singura!Ham ce zici?
-Ce prietena?
-Pai tu nu vezi?Ino doar nu eu!
-Inoo?Prietena mea?zise el ridicandu-se de la masa!Ce cauti aici?
-Pai am venit si eu sa ne intalnim,hai de la rozalia asta cu cap patrat ca poate iti da vreo boala!
-Pleaca acasa!zise Sasuke,intre timp eu nu ii bagam in seama si am termiant de baut sucul,imi iau rucsacul las banii pe masa si plec spre casa.Dupa ce brunetul termina cearta cu Ino,vazu ca eu am plecat,se enerva si ii zise lui Ino:
-Vezi ce ai facut??mTampi-o!



Poate ca e scurt dar cam atat ptr azi!

#10
Nu imi sta in fire, dar... Vroiam sa-ti spun ca:
Actiunea-este grabita, dar asta se va remedia probabil in timp, cu ajutorul:
Descrierii-Nu prea este, si in unelele locuri este.. trasa de par (Saraca...)
Greseli- Ummm sunt cateva, dar nu e mare problema.
Estetica-Este ok!
Ideea-Cred ca este primul fic SasuSaku, in care Sasuke e mai...Dragut?!
Personajele-nu stiu, sunt... in regula?
Dialogul-Nu este (prea) sec.

Am doua rugaminti la tine: 1. Daca te-a deranjat in orice fel comentariul meu, scuza-ma, nu aia mi-a fost intentia! 2. Pune capitolul urmator, imi place fic-ul tau foarte mult! :D

Cu sinceritate, Ame(lia)
[M-am apucat de scris biletele=]] ]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Rebel cu Sange Regal Zuzy Is Angell 4 4.197 23-06-2012, 10:05 PM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Suflet rebel [ Yaoi ] Yaku-chin 68 33.397 05-08-2009, 11:04 AM
Ultimul răspuns: I hate maths.
  Rebel love ZUZY_MIK 37 19.683 14-05-2009, 11:42 PM
Ultimul răspuns: Isis-Zeita iubirii


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)