Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

2012 & 2013: Retrospectiva si tinte literare

#1
Dupa modelul continuat de CyBeR anul trecut - Retrospectiva literara 2011 si Tinte literare 2012 - si anul acesta vom avea un loc unde putem impartasi experienta lecturii pe 2012 si tintele propuse pentru 2013.
Am grupat cele doua idei intr-un singur topic de data aceasta pentru a reusi sa comparam ceea ce am realizat cu ceea ce ne propunem, posibilele dezamagiri fata de operele necitite si ambitiile mult mai mari sau, din contra, mai rezervate, de anul acesta, unele strategii de lectura s.a.
Va propun sa verificati mai intai topicul cu tintele pe 2012 daca ati postat acolo si, inainte de a face o retrospectiva, raportati-va la ce ati scris. Este mult mai relevant in acest mod.
-------------------------------------

-> Asadar, ce a reprezentat 2012 pentru voi in materie de carti?
-> Ce opere ati reusit sa cititi si care dintre ele v-au impresionat cel mai tare, determinandu-va sa le lecturati din nou la un moment dat?
-> Ati descoperit autori noi pe baza cartilor preferate sau pe baza recomandarilor de la prieteni? Si, in acest sens, sunteti multumiti de ceea ce ati gasit?
-> Cum nu poate sa ne placa totul, mai ales cand vine vorba de literatura, si cum un cititor este intr-o continua cautare de carti si are o dorinta pentru a-si satisface nevoia si placerea de a citi, sunt curios daca ati dat peste vreo carte care sa va displaca sau pe care sa o considerati scrisa efectiv prost. V-a plictisit, nu v-a impresionat deloc sau nu ii vedeti rostul? Aici puteti sa va impartasiti toate ofurile.
-> Per ansamblu vorbind acum, credeti ca v-au schimbat sau influentat in vreun fel cartile citite intr-un an de zile? V-ati schimbat opinia asupra unor lucruri sau largit orizonturile, acumuland cunostinte noi?
-> Nu in ultimul rand - aveti vreun fel de regrete? Ce nu ati reusit sa terminati sau sa lecturati?
Ori timpul, ambitia si dispozitia au stat de partea voastra...

Cum am supravietuit si acestui sfarsit de lume, cel putin in mare parte, sunt sigur ca fiecare dintre noi are un plan sau o viziune pe care doreste sa o aduca la realitate in 2013, tot in materie de carti.
Va invit sa o impartasiti si cu noi.
-> Aveti in minte intentia de a explora si alte genuri sau de a citi si alti autori? Sau preferati sa ramaneti in mare parte la ceea ce a fost si in 2012, continuand diverse serii sau incepand altele noi pe aceeasi tema/acelasi gen?
-> Sunt interesat cine mai este pasionat de poezie sau de piese de teatru, ori macar daca va mai ganditi la asa ceva.
-> De asemenea, nu stiu cati dintre voi aveti cont pe Goodreads, insa exista o anumita provocare pe care ti-o faci referitor la numarul de carti pe care intentionezi sa le citesti in anul respectiv. Dupa mine si asta te poate motiva putin. Voi v-ati stabilit un numar de carti - fie el si aproximativ - pentru 2013?

Oricum ati lua-o, va invit sa postati in acest topic nu numai pentru a impartasi, ci si pentru a discuta cu ceilalti useri pasionati de lectura pe marginea acestor ambitii si retrospective. Nu e deloc necesar sa va limitati la ceea ce v-am intrebat mai sus - scrieti ce simtiti.

O sa revin si eu cu raspunsurile mele cand o sa dispun de ceva mai mult timp.

#2
Well, asta nu va fi prea greu.

-> Asadar, ce a reprezentat 2012 pentru voi in materie de carti?
a reprezentat anul in care am citit cel mai putin in viata mea de cand am invatat sa citesc.
-> Ce opere ati reusit sa cititi si care dintre ele v-au impresionat cel mai tare, determinandu-va sa le lecturati din nou la un moment dat?
Problema a fost ca nu am avut rabdare sa citesc pana sa imi starneasca interesul (si asta e la vreo 100 de pagini), deci am citit cap-coada.. sapte carti Smile. Cel mai tare m-a impresionat "Delirul" sau "Viata ca o prada" (i really don't remember, believe me) de Marin Preda, care m-a facut sa vad foarte clar faptul ca "Morometii" este o carte foarte mult gandita (lucru ce contravine preferintelor mele literare) si ca nu o voi aprecia niciodata la adevarata valoare pe care ar putea-o aprecia cineva care nu a citit "Delirul".
-> Ati descoperit autori noi pe baza cartilor preferate sau pe baza recomandarilor de la prieteni? Si, in acest sens, sunteti multumiti de ceea ce ati gasit?
Am invatat ca germanii sunt scriitori greoi, complexsi, si, in cazul in care nu vorbesc despre sinucidere si lupi de stepa, reflectarile lor economico-filozofice sunt destul de plictisitoare, si, daca nu toate, cel putin unele, si ma refer la "Castelul" lui Kafka.
-> Cum nu poate sa ne placa totul, mai ales cand vine vorba de literatura, si cum un cititor este intr-o continua cautare de carti si are o dorinta pentru a-si satisface nevoia si placerea de a citi, sunt curios daca ati dat peste vreo carte care sa va displaca sau pe care sa o considerati scrisa efectiv prost. V-a plictisit, nu v-a impresionat deloc sau nu ii vedeti rostul? Aici puteti sa va impartasiti toate ofurile.
Da, o carte cumparata de la chioscul de ziar, nu mai stiu cum se numea, stiu denumirea in engleza, "The importance of being Myrtle" de Ulrika Johnson, este o carte proasta, stiti, nu ma refer ca nu imi place actiunea sau ceva de genul asta, ci pur si simplu e scrisa prost, fara tehnici narative complexe, fara figuri de stil. Trist.
-> Per ansamblu vorbind acum, credeti ca v-au schimbat sau influentat in vreun fel cartile citite intr-un an de zile? V-ati schimbat opinia asupra unor lucruri sau largit orizonturile, acumuland cunostinte noi?
Da, dar nu cele din anul 2012, in niciun caz, tot ce m-a facut sa realizez anul 2012 este ca, cu toate ca faptul ca nu am citit, m-a facut mai sociabila, mai buna la engleza si la matematici, mai deschisa, mai nepasatoare, m-a facut sa vad frumusetea lumii care se contureaza in jurul nostru aici si acum, m-a facut sa citesc de doua ori mai incet, sa nu imi mai pot organiza ideile la crearea eseului liber, si sa scriu mai coerent in engleza decat in romana, si tot ce a trebuit sa fac ca sa remediez aceasta situatie a fost o luna de citit constant acum, in 2012, cand am reinceput sa apreciez exprimarea concisa si cuvintele ce imi vin in minte cu usurinta.
-> Nu in ultimul rand - aveti vreun fel de regrete? Ce nu ati reusit sa terminati sau sa lecturati?
Nu regret ce nu am reusit sa termin. Regret doar ca e greu sa pui mana pe carti mari in ziua de azi, si nu ma refer la carti bune neaparat, ci la carti "eroice" care pot zgudui, impresiona si schimba temelia credintei unui individ, pentru ca oricine poate citi, dar cate "Intalniri din subteran" sau cati "Lupi de stepa", cati ani de singuratate gasesti pe gardurile pe care cauti. Pentru ca una e sa citesti o carte buna, si alta e sa citesti o carte mare. Si atunci cand te astepti sa citesti o carte mare, si ea se dovedeste a fi mica, nu poate decat sa inceapa sa-ti repugne cititul.
[Imagine: iK6og.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Tinte literare 2012 CyBeR 14 7.090 03-08-2012, 01:29 PM
Ultimul răspuns: Unia
  Retrospectiva literara 2011 CyBeR 1 2.793 03-02-2012, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)