Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tinte literare 2012

#11
Spre deosebire de alti ani, pot sa zic ca in anul anterior am reusit sa mai ciupesc ceva din literatura propusa pentru consum, insa nu am reusit sa ajung chiar la cele 40 de titluri propuse, trecand doar un pic mai mult de median. Unele lucrari au avut totusi un volum mai mare de pagini, ceea ce inseamna ceva mai mult timp dedicat citirii. Din pacate indatoririle mele tertiare imi permit foarte putin timp liber, desi in zilele linistite la munca, mai furam 20-30 de pagini prin pauzele bine plasate si neobservate.

In anul curent insa sper sa se schimbe situatia, de prin Iulie se anunta timpuri libere pentru mine si munti virtuali de carti. Ma ajut de goodreads (multumesc Cy, ca de la tine il stiu) pentru a tine pasul cu tot volumul cartilor pe care vreau sa le citesc si de asemenea ca sa descopar posibile viitoare victime.

Am observat discutia dintre voi, Cy si Rhan, asupra seriei AsoFaI si Malazan; despre cea din urma inca nu pot spune nimic, nu m-am documentat desi o voi face. In schimb, pot lega cateva cuvinte despre opera lui George R.R. Martin, descoperita acum nu mai mult de 2 luni, din pura greseala, in sectiunea de carti a duty free-ului din aeroport. AsoFaI m-a captivat atat de mult, incat uneori imi e imposibil sa pun cu exactitate degetul pe elementele care alcatuiesc fascinatia mea pentru serie.

Does 'epic' simply count as a summary?

Am reusit sa trec prin primele doua carti, a treia e inca in curs de citire, doar ca am reusit sa iau o mica pauza, ajunsesem total prinsa in toata intriga.

Ce sper eu sa trec in revista anul acesta sunt cateva serii printre care se numara ciclurile Foundation (din care am citit Prelude to foundation si Foundation I) si Robot ( cu exceptia The naked sun, deja citita) de Isaac Asimov; sa termin LOTR si de asemenea The Hobbit si Silmarillion; eventual chiar si cateva volume din Discworld ar fi bine venite; si sa nu uit de terminat pentologia Hitchhiker's Guide to Galaxy; cel mai important ar fi sa termin Saga lui Ender si a lui Bean. As vrea sa mai achizitionez cate ceva de Christopher Moore, Frank Herbert, Milan Kundera, Terry Goodkind, Ursula K. Le Guin etc.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#12
Si a trecut jumate de an.

Cum mai sta lumea cu tintele lor literare pe anul asta? Merge bine treaba? Ati mai ramas in urma? Ati mai gasit ceva ce v-a deraiat complet?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#13
Eu am ramas teribil in urma de cand am schimbat locul de munca, dar este vina mea pentru ca nu sunt in stare sa am un sistem bun de time management. Am reusit totusi sa mai ciupesc pe ici pe colo si sunt destul de multumita de faptul ca anul acesta am reusit sa ma mai avant in lucrarile lui Asimov, sa termin trilogia lui Tolkien si sa incerc autori noi, ca H.G. Wells si chiar si Richelle Mead, cea din urma lasandu-mi un gust mai putin placut in gura, fara totusi sa o compar cu Meyer si "operele" ei pentru ca a avut niste idei chiar bune si este de apreciat ca a incercat sa mai lucreze asupra mitului vampiric.

Am continuat si pana acum pentologia lui Martin, AsoIaF, desi nu am apucat sa o termin, dar sunt multumita ca am ajuns pana la stadiul asta. Din cele 50 de carti propuse pentru citit am ajuns doar la 15, cu cateva incepute si neterminate de luni, sau altele la care am renuntat, cum a fost David Copperfield, care m-a lasat rece.

Am descoperit si operele lui Stevenson, desi am apucat sa citesc doar Treasure Island, care mi-a placut in mod deosebit.

2 din carti in schimb sunt legate de studii si munca, cum era A level AQA Maths, a carui autor exact nici nu-l stiu, si Open Water Diver manual de la PADI, a carui 200 si ceva de pagini in format de manual mi-au mancat zilele, dar erau necesare pentru a-mi lua licenta de scafandru.

Sper sa termin cu Martin, sa mai citesc din Asimov, a carui povesti scurte le voi fi citit pe toate destul de curand, sa inchei saga lui Bean si Ender si sa incerc cele 50 de carti de pe reader pe care le-am luat ca sa experimentez autori noi ai genului sf si fantasy.

Ah si cel mai mare soc pe anul asta a fost "Metamorphosis" de Kafka, mi-a placut extraordinar de mult si ii multumesc readerului ca avea cartea gratuita si am incercat-o. Este ceva deosebit in atat de multe feluri ca e greu de explicat. Am scris la un moment dat pe fb cea de asta.

Ma scuzati ca am folosit doar partial numele autorilor. Dupa cum vedeti e tarziu.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#14
Conform GoodReads eu-s in grafic cu ale mele pe anu asta. Am avut cateva socuri masive si cateva carti care au mers mai greu, plus perioade in care am citit ceva mai putin.
Ma astept ca-n septembrie sa fac o mica orgie literara...merg la mare. Nu stiu sa inot, soarele ma transforma intr-un homar (HIISSSSSSS) asa ca-mi place umbra si lectura cand n-am altceva de facut decat sa frec menta masiv o saptamana si ceva langa piscina/mare.

Malazan sunt la a 3-a carte, Song of ice and fire tot la a 3-a, Wheel of time o termin pe a 3-a acum. Deci per total, merg constant cu ele, desi am renuntat la orice iluzie c-as termina Malazan sau WoT anul asta. Surprinzator...dintre acestea 3, WoT e seria care pe moment imi face cea mai mare placere s-o citesc -si-mi ofera si cele mai mari frustrari in personajele lui Nynaeve si Egwene-. Malazan... inca imi revin dupa a doua carte si turul de forta care a fost storyline-ul Chain of Dogs de acolo. Pacat ca nu a fost intreaga carte la fel de intensa si de bine scrisa...dar ala...ala n-am sa-l uit prea curand.

Socurile anului pana acum: Flowers for Algernon de Daniel Keyes si cu Let the right one in de John Ajvide Lindqist. Prima m-a terminat psihic intr-un mod in care nu ma asteptam; a doua a fost o revigorare a genului cu vampiri pentru mine. Grozave ambele.

Eu o duc bine anul asta cu lectura. Cat am timp si cat citesc...e bine.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#15
Nu mi-am propus nicio tinta literara pentru ca nu mai aveam chef sa ma constranga ceva si cand vine vorba de timpul liber, asa ca m-am apucat sa citesc orice gaseam prin biblioteca mamei. Desi am avut suficienti bani la inceputul vacantei am decis sa-i cheltuiesc pe rochii, pantofi si costum de baie, nu mi-au mai ramas si pentru carti, asa ca am inceput sa rascolesc printre cele pe care le aveam deja.

Dupa ce am citit vreo patru carti SF am crezut ca e genul meu preferat, dar m-am indepartat foarte mult de el vara asta si am descoperit ca sunt mai mult adepta cartilor de tip jurnal, a dramelor si ca imi place realismul mai mult decat mi-as inchipuit. Am citit Nunta in cer (Mircea Eliade), Accidentul si Orasul cu salcami (Mihail Sebastian) care mi-au placut enorm, primul volum din Noaptea de Sanziene (Mircea Eliade) care m-a cam lasat in ceata, poate ca nu sunt destul de matura pentru ea inca, Rusoaica (Gib Mihaiescu) care mi-a placut mai mult decat ma asteptam, Vocile (John Saul) care n-a fost cine stie ce, nu te mai tine in suspans o carte de al carei final te prinzi de jumatate si Razboiul Lumilor (H G Wells) care a fost mai mult decat placuta.

In continuare, vreau sa citesc Marele Gatsby, pentru ca de Craciun apare un nou film dupa cartea asta, cu Leonardo DiCaprio si Tobey Maguire, deci un must see pentru mine. Deja am citit 20 de pagini din ea si cred ca o sa o termin repede, pentru ca e chiar scurta. Apoi vreau sa citesc Faust, pentru ca in Octombrie vreau sa ma duc sa vad si opera si imi place ideea. Legat de carti SF, pe alea trebuie sa le cumpar si nu imi vine sa dau prea multi bani pe ceva ce nu o sa-mi placa, deci trebuie sa ma interesez cu grija inainte sa le cumpar. Si mai vreau sa citesc si Domnisoara Christina de Eliade, pe care nu o mai gasesc nicaieri, fir-ar sa fie.

Si am mai citit Magazinul de sinucideri (parca asa se numea) si jumatate din Ma sinucid altadata (Kristin Gerr) cand mai pierdeam vremea prin Carturesti. Au fost povesti interesante, dar nu destul de bune ca sa le cumpar. Dar astea au fost mai mult de distractie asa...
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  2012 & 2013: Retrospectiva si tinte literare Fiction 1 2.663 23-01-2013, 04:56 PM
Ultimul răspuns: fleeting ray


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)