Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce schimbari ati aduce voi FF-ului?

#21
(12-01-2011, 11:40 PM)2011 A scris: @Metal: Relax..
Cred ca regula de 40 de randuri nu ar fi chiar necesara, pentru ca aici nu scriem neaparat pentru a ajunge scriitori. O facem pentru ca vrem sa creeam si sa ne distram in acelasi timp. Si chiar sa si invatam lb. romana.
Nu ma intelegeti gresit dar este fix invers.Vrei sa spui ca in sectiunea original scriem de distractie iar sectiunea Fan Fiction(unde fiecare membru preia alte personaje) se scrie cu seriozitate?Ceva e neinregula nu crezi?Ceva e pe dos..Sectiunea Original este tocmai pentru cei care vor sa-si testeze aptitudinile de scriitori.Nu stiu daca cineva a observat dar o carte buna este judecata 25% exprimare si 75% originalitate si idee.Asta e baza la un scriitor: sa vina cu o idee.Ce-ar fi daca toate cartile din lume ar fi despre Sasuke si Sakura?
Asta vreau sa zic.Sectiunea original este pentru cei care vor sa ajunga scriitori sau cel putin sa evolueze in termen de scriere.Aici ar trebui sa se aplice regula.Asta nu e o scuza.
Sincer eu banuiesc ca ati exclus regula numai pentru ca unii membrii nu o respectau iar ceilalti le sareau in cap.Insa cu toate acestea,regula merita cel mai mult aici.Aceasta ar trebui sa fie sectiunea "scriitorilor" .Nu cred ca daca trimit la un concurs de literatura o poveste despre Naturo si Hinata am sanse la un loc bun.
Sunt de aceeasi parere cu Metal , regula trebuie sa se aplice si aici.
[Imagine: Death_Note___L_signature_by_ruzarko.png]
In frunzele palite de vreme care cad, am citit pudoarea mortii.
DRAWINGS

#22
@Eby,
Reciteste comentul lui Metal, el vorbea de original nu de Naruto.
Si de cate ori sa va mai zic, daca e sa se aplice si la original regula de 40 de randuri ar inseamna poezii de 40 de randuri, oneshots de 40 de randuri, capitole de 40 de randuri - wait, let`s go back a little, cine scrie poezii de peste 40 de randuri? in afara de cei ce scriu ficuri - culmea, foarte putini scriu sub 40 de randuri la PROZA - restul de ce ar trebui bagati in aceeasi oala?
Si de ce tot continuati voi sa comparati ficurile Naruto cu Original? Nu am nici in clin nici in maneca una cu alta. La naruto e reugla de 40 de randuri pentru ca acolo daca gasesti 2 persoane care scriu PESTE 40 de randuri incepi sa zici AMIN AMIN AMIN AMIN si sa te si inchini pe deasupra. Acolo - ma refer la naruto - faceau la un moment dat capitole de 2 randuri - si nu, nu e gluma.

Raspunsul meu este acelasi, daca la original vreti regula de peste 40 de randuri, sa va asteptati sa scrieti si oneshoturi - care pot fi si de 15 randuri - si poezii neaparat de peste 40 de randuri.

#23
OK am inteles.Se pare ca nu eram de loc la curent.Cand am dat postul ma refeream doar la proza.Totusi ai dreptate...motivul pentru care regula nu este necesara este pentru ca toti o respecta fara ca ea de fapt sa existe.Singurul lucru care m-a facut sa-mi zbat pleoapa a fost faza aceea cu "pentru ca aici nu scriem neaparat pentru a ajunge scriitori" .In momentul acela am avut imediat impresia ca ficurile neoriginale sunt considerate pentru adevaratii scriitori(motiv pentru care are regula de 40 de randuri) si originalul pentru persoane care nu au ce face cu timpul liber.Asa ca automat am avut impresia ca ceva e gresit cu regulile.Din fericire m-am inselat.Imi pare rau de neintelegeri!
[Imagine: Death_Note___L_signature_by_ruzarko.png]
In frunzele palite de vreme care cad, am citit pudoarea mortii.
DRAWINGS



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O vara plina de iubire si schimbari *|Dea|* 4 2.772 05-04-2012, 07:17 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Secretul nemuriri, dar si al sharingan-ului ellamanu 3 9.934 03-01-2010, 04:14 PM
Ultimul răspuns: *Saiko*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)