Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#1
Pai din moment ce se pare ca ... eu am deschis acest topic ( desi nu am facut - o 21 )

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

So ...

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cronicile Lumii Pamantene de Licia Troisi si Gazda de Stephenie Meyer . Amandoua m-au impresionat prin modul cum a fost prezentata povestea , au fost extraordinare . Am iubit personajele 8 .

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pai pur si simplu ador Gazda de Stephnie Meyer insa Seria Amurg m-a dezamagit total ...

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Pai , nu imi aduc aminte cate pagini am citit din Eclipsa de Stephenie Meyer , dar reusiem intr-o zi sa trec de jumatate ...

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Gazda de Stephnie Meyer si Accidentul de Mihail Sabastian .

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Doamne ... urasc Trei pe doua biciclete de Jerome K . Jerome ... pur si simplu nu am inteles nimic din acea carte .

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Harry Potter de J . K Rowling ... Mi-a fost de ajuns sa o citesc odata ...

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Pai , toate cartile din genul fantasy pe care le am , toate creatiile lui I . L . Caragiale si desigur Cismigiu & Comp .

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Pai , cred ca am citit cam vreo douazaci de carti din mai pana acum ... habar nu am , probabil cat pot .

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Aleg libraria si biblioateca de acasa ^_^" ... Ma duc destul de des la librarie si imi petrec acolo cam o ora , pana aleg o carte sau doua ...

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Eragon de Cristopher Paollini ... Pai , mi-a luat cam patru zile , pentru ca mama mi-a interzis sa citesc pe vremea aceea , din cauza scoli >.<

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
XDXD

#2
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Cam orice este scris de Isaac Asimov, Frank Herbert si JRR Tolkien [insa in special Fundatia, Dune, Silmarillion, Roverandom si Stapanul Inelelor] m-au impresionat: ideea pe care se bazeaza fiecare dintre lucrarile lor este pur si simplu superba. Daca e s-o luam din punct de vedere al prezentarii situatiei, atunci va fi cu siguranta Cine suntem, de Dan Puric.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Probabil acesta ar fi ... AE van Vogt; Lumea non-a a fost superba, dar celorlaltor carti ale lui le lipseste acea idee stralucita.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Intr-o zi ? Tin minte c-am terminat de citit o carte intr-o zi acum doi ani [sau trei ? o.O Cand a aparut HP and the Half-Blood Prince ?]. 586 de pagini, parca 39 Se citeau damn too easy HP-urile >.>

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Ce carti as putea citi la nesfarsit ... that would be ... Marea Trolilor, de Nancy Farmer; Hobbitul, Stapanul Inelelor, Silmarillion, Roverandom, Copiii lui Húrin, The Legend of Sigurd and Gudrún, de JRR Tolkien; Dune, de Frank Herbert; Fundatia, de Isaac Asimov; Lumea non-a, de AE van Vogt; Crima si Pedeapsa, Adolescentul, Fratii Karamazov, de Fiodor Dostoievski;.
Ce carti am citit de atatea ori ... Eragon, Eragon II: Cartea primului nascut, Brisingr, de Christopher Paolini ... sa zicem doar ca le-am citit de mai mult de sase ori. Altele ar fi ... HP si Camera Secretelor, de JK Rowling [what ? I'm a huge Slytherin fan ._.], Razboi si Pace, Lev Nikolaevici Tolstoi si Divina Comedia: Infernul, Purgatoriul, Paradisul, de Dante Alighieri.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Twilight. Nu dau explicatii.

6) ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Micul Vampir, de Angela Sommer-Bodenburg; mi-a fost imprumutata de o colega acum ... doi ani. Ce pot sa spun ? O carte ... draguta, dar trecusem de varsta la care sa o gust ._.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Aaaaaaaaaa! Omfg!!!oneshiftoneshift11!!1 Da Tolkien resource, ma' parents' collection of SFs and aaaaaaah, I ain't but two hands, astea-s cele mai importante.

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
23 ... 23 si jumate :'D. Dac-as avea mai mult timp, as citi si mai multe.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Biblioteca, for sure ! Ati vazut ce aiureli au aparut pe piata in ultimul timp ? ;_; Le ingroapa pe alea bune ;_; Oricum, e indeajuns de mare cea a bunicilor, o sa-mi ia o viata sa le biruiesc pe toate >.< Plus ca daca vreau ceva mai ... actual, ai hev mah parentz :'D I'm so damn lucky with them ... and with their SFs \m/

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman ... primul roman ... primul HP parca. In ... doua zile. Eram inca prea mica si nu citeam la fel de repede ca acum :'D

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
Indeed, dar atunci titlul nu-si indeplineste pe deplin scopul :]

#3
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
As spune Nuvelele lui Slavici, dar pentru ca te referi la o carte probabil ca lupta se da undeva intre Vrajitoarea din Portobello a lui Paulo Coelho si Vampirul Armand de Anne Rice.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
J.R.R. Tolkien, Simarillion si Stapanul Inelelor au fost geniale, dar Copiii lui Hurin m-a lasat rece 22

) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
200 sau 300 de pagini din Luna Noua sau Amurg, se citeste foooo~ooarte usor .

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
La rascruce de vanturi de Emily Bronte, practic am citito de vreo patru-cinci ori, Maestra runelor -Claudia Grob, Mandrie si Prejudecata de Jane Austen, Laleaua Neagra de Alexandre Dumas :X:X, Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne, Karazan de V.M. Jones am fost pur si simplu obsedata de cele patru carti.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Zori de Zi, consider ca autoarea a distrus si linia de plutire, pe care sa afla cu aceasta carte. Am citit doar 50 dde pagini din ea si m-a luat durerea de cap .

6)ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nina, fetita celei de a saptea luni de Moony Witcher, i-as mai rasfoi paginile, dar nu o voi mai citi cu acea placere cu care am citito in primele dati si Harry Potter, nu mai ocupa -pentru mine- locul de carte forte buna.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Nu mai m-a gandit niciodata, dar ... Enigma Otiliei, Decameronul, Shogun, astea intro mana, in cealalta Calaretul fara cap, Donna Alba, Pajul ducelui de Savoia, iar in dinti Regina Marot, Laleaua Neagra, La rascuce de Vanturi si Pe aripile vantului, Mandrie si prejudecata.

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Banuiesc ca 10 -15 carti 106

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Din biblioteca bunicii s-au mai pastrat doar cartile de povesti. Dar aleg biblioteca mamei, are niste exemplare absolut superbe, de la S.F., Fantasy, Romane, pana la bibiografii.

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Legendele Olipului de Alexandru Mitru sau HP.

#4
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
1) hm.. sunt foarte multe... dar cea care mi-a placut mie cel mai mult a fost Odiseea scrisa de Homer.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
2) hm.. sincera sa fiu.. inca nu mi s-a intampalt asta...
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
3) eh.. pai.. trebuie in vacnata de pasti de anu rtecut sa citesc aventurile lui Huck Finn21... shi citisem vreo 250 de pg cred.. si mai aveam o zi si incepeam scoala.. si mai aveam de citit inca 100 de pg.. da.. atunci am citit cel mai mult.. am stat toata ziua si am citit acele 100 de pg.. dar nu regret deloc ca am facut asta..
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
4) hm.. cred ca ar fi cartea Amurg scrisa de Stephenie Meyer...
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
5) ah.. Print si cersetor... god.... o urasc de moartee :crazy:
6) ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
6) cu siguranta Aventurile lui Huck Finn.. doamne.. dupa acea zi.. am ramas cu sechele.. chiar daca mi-a placut sa stau o zi intreaga sa citesc.. nu cred ca as vrea sa o iau de la capat21
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
7) sa vedem... pai cred ca Iliada scrisa de Homer ( nu am terminat-o de citit), Luna noua scrisa de Stephenie Meyer, Hanul Teroarei de Edgay Wallace, Omul cu dubla existenta de Roger Francis Didelot si cam atatea imi vin acuma in minte21
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
8) sincersa sa fiu... n-am nici cea mai vaga idee21... nu prea tin cont de cate carti citesc21..
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
9) hm.. biblioteca.. dar si biblioteca bunicii... nus tiu.. la biblioteca cartile nu costa bani21... si sunt si mult mai interesante decat cele din librarii... adica... alea de la librarie atrag mai mult prin coperta si pozele din ele.. eh.. eu nu vreau chestii de genuri.. :-J
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
10) pai.. a fost Fram, ursul polar24... sa vedem.. intrun an jum crek24... doamne alta cartea care am detestat-o.. nu mia placut deloc.. dar nah.. prima mea carte...21
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#5
1)Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Invitatia la vals - Mihail Drumes. Defapt, mai tot ce e scris de acest autor, fiindca eu sunt o romantica incurabila, iar excesul de romantism din cartile lui Mihail e chiar pe gustul meu.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Cred ca Sandra Brown. Am citit Copilul nascut joi de aceasta autoare si chiar mi-a placut, asa ca m-am gandit sa rasfoiesc si alte carti scrise de ea, dar mi s-au parut prea dure pentru varsta mea. Poate mai tarziu o sa-mi schimb parerea :].

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Hmm... aprox. 200 pagini din Piratica. E foarte usor de citit si ma cativeaza asa de mult incat n-o pot lasa din mana.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Ce carti as putea sa citesc la nesfarsit... cu siguranta Cavalerii Tezaurului - Paul Féval, Poti sa tii un secret - Sophie Kinsella, Elevul Dima dintr-a saptea si Invitatia la vals - Mihail Drumes
Ce carte am citit de atatea ori... Well, am citit de 3 ori Piratica - Tanith Lee, se pune si ata nu? 21

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Ciocoii vechi si noi - Nicolae Filimon

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Iubire la imperfect - Camilla Baresani. Cu toate ca pur si simplu ador imaginea de pe coperta, personajele mi se par cam varstnice...

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Oh nu! Am toate cartile din lume si ele ard? Ce viata e asta? 21 Piratica, La rascruce de vanturi - Emily Bronte, Harry Potter , Romeo si Julieta, O plimbare de neuitat - Nicholas Sparks si... poate Twilight Saga ca sa vad de ce se topeste lumea dupa ea [dar asta e discutabil].

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Asta depinde doar de mine ;P

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Eu sunt pentru toate trei, dar ma decid asupra uneia. Biblioteca. Acolo nu dai bani si sunt carti pe care poti sa le pronunti fara sa faci exercitii de dictie acasa 21.

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman... Ciresarii - Constantin Chirita. Toate volumele le-am citit intr-un an. Primul mi-a luat cel mai mult 21.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
Okey, dar dupa cum zicea si Aikad,titlul nu-si indeplineste scopul

#6
1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare?
'La rascruce de vanturi' de Emily Brontë si 'Portretul lui Dorian Grey' de Oscar Wilde. You can't deny their awesomeness.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Da, Liviu Rebreanu. 'Padurea spanzuratilor' e impresionanta, pacat ca nu pot spune acelasi lucru despre celalalte carti ale lui :/
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Vreo 150 de pagini sau 200 [poate si mai mult] din Twilight ca sa termin de carte cat mai repede si sa o dau inapoi OTL *hates that series*
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Ohohoho : 'Trei pe doua biciclete' de Jerome K. Jerome. Omul ala e un geniu 24
Si 'Visele sunt sacre' de Asimov.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
uhhhhhhhh e_o Twilight.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
'La rascruce de vanturi' pentru ca actiunea e asa de intensa incat erau sa-mi dea lacrimile....
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Tot ce e scris de Jerome K Jerome si Asimov 8D
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Mai mult de 10 presupun.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Biblioteca si biblioteca mamei [ca bunica nu are decat 2 rafturi de carti ffffff]
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Hell if I know xD
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
woot!

#7
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Nu stiu sigur care. 'Romanul adolescentului miop' sau 'Intoarcerea din rai'... Oricum, Eliade.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Inca nu, dar trebuie sa fie ceva. Nu stiu daca se pune, dar am citit primul capitol din "Morometii" si mi-a placut, dar al doilea era teribil de urat.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu stiu exact, nici numarul, nici cartea. Probabil 'Eragon' . Nu-mi amintesc.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Nu am citit o carte de mai multe ori, dar as prefera cartile profunde. Eliade, categoric.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Baltagul, Morometii... ceva de genu'.

6) ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Singur pe lume. Hector Malot.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Habar n-am . Cele ce-mi plac.

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Depinde. Am anumite perioade in kre citesc mult, altele in care nu citesc deloc.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Biblioteca.

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Nu mai stiu exact.

#8
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Hmm, impresionat ...pai cred ca "Nunta in cer" de Mircea Eliade si Brave New World de Aldous Huxley.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Stephenie Meyer , mi-a placut seria Twilight insa The Host nu prea m-a interesat asa tare. E draguta idea dar nu e cine stie ce.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Oh...citesc mult cred ca in jur de 700 de pagini intr-o zii. Am citit Hp 7 intr-o zi si HP6 tot intr-o zi...si New Moon. Ma rog, destul de mult.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Nu prea imi place sa citesc de mai multe ori decat dupa un timp mai indelungat, insa seria Twilight am citito de mai multe ori.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Numai tin minte cum se numea ! Atat de mult o urasc ..era oricum o carte pentru adolesceti foarte bolnava O_o
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Rem de Mircea Cartarescu
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Seria HP, Seria Twilight, Colectia mea Shakespeare originale :X si seria Hercule Poirot.
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Hmm, nu stiu. Depinde si de scoala ...cred ca in jur de 20.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Librarie, nu prea ma duc la biblioteca.
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Hmm....prima parte din Harry Potter, cred ca in vreo 2 saptamanii.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
^^
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]

#9
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
cred ca martin eden de jack london dar nu mai am forta sa o mai citesc inca o data
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
inca nu mi s-a intamplat asa ceva
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
am citit intr-o zi cam 200 de pagini dar eram la termenul limita
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
cred ca jane eyre,Umbra minotaurului,Legiunea vampirilor si ex-ii anonimi
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
jack de alphonse daudet
6) ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
alice in tara minunilor de Lewis Carol cam de copii mici acum
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
nu stiu...imi e greu sa aleg din cartile pe care le-as salva dar mai bine sa nu ia foc deoarece as tine prea mult la fiecare si nua as pute sa aleg
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
habar nu am...inca nu am numarat
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
biblioteca pt ca nu dai bani pe carti...la librarie nu poti sa stai mai mult de cateva minute fara sa te intrebe vanzatoarea daca doresti ceava...biblioteca bunicii e mai redusa asa ca ma multumesc cu cele 3 biblioteci ale mele
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
lassie se intoarce acasa de Eric Knight cam intr-o saptamna dar atunci aveam 7-8 ani si citeam mai incet
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
sa stii tu ca ne-a fost de ajuns:-P
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#10
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Hmmm... Sunt multe. Foarte multe. Mi-a placut foarte mult Orasul bantuIT de la Stephen King, Elevul Dima dintr-a saptea, de Mihail Drumes.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Stai sa ma gandesc... In general e cam greu sa gasesc asa ceva. Nu prea... Adica... Chiar renunt la o carte daca nu imi place chiar deloc.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca din Cimitirul Animalelor, a lui King. Am ras 300 de pagini, eram atat de nerabdatoare sa aflu finalul.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
De cel putin 6 ori... De veghe in lanul de secara, de J.D.Salinger. Si as mai citi-o inca de vreo o mie de ori. Mi se pare geniala.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Mircea Cartarescu - Orbitor. Nu mia placut deloc. De ce... foarte multa descriere. Si stiu ca descrierea nu strica si chiar imi place sa citesc descriere, dar Cartarescu are un stil de a zbura asa liber pe un camp si de a nu se mai opri. Decat poate foarte tarziu.
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Enigma Otiliei de George Calinescu. Nu stiu de ce nu mai vreau sa o citesc. Probabil pentru ca acum stiu ce se va intampla. [asta nu ma impiedica sa citesc alte carti, dar aici se aplica acest lucru.]
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Orice are Stephen King pe coperta. Si 'De veghe in lanul de secara'.
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Pe an? Hmmm... Peste 50, cred.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Librarie. Imi place sa imi cumpar cartile, ca sa le am in caz ma apuca cheful de citit. Si totusi, imi place si biblioteca [bibliotecara ma cunoaste prea bine 24]
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^
Damn, cine naiba isi mai aminteste? Nu mai tin deloc minte prima mea carte.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns...
Probabil ca da 106



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.106 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.527 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)