Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#41
Sinceră să fiu, nu am nicio problemă cu cei care fumează. Sănătatea lor, plămânii lor, nu ai mei : ] . Cei drept, am în familie o verişoară care fumează şi are şaisprezece ani. Şi ce ? Mda, mama ei nu ştie. Nici nu vreau să ştiu ce s-ar întâmpla dacă ar afla >.>' .
Şi, chiar am prieteni care fumează. Nu-i judec, atâta timp cât lor le face plăcere, şi se simt bine făcând asta, eu n-am vreo treabă cu ei. Până la urmă nu sunt obligaţi să facă ce fac, nu ? Se bucură de momentul ăla, nu ştiu cum ţigările îţi schimbă starea, but whatever, şi se simt bine. Deci, dacă ei se simt bine, mă simt şi eu. [ Ok, sunt genul de persoană care se supără că altul e supărat ._.' ] Enieui.
Concluzia e că n-am vreo treabă cu ei. Cum eu nu-mi afectez sănătatea, nici nu-mi pasă că cel de lângă mine fumează. Lor le place, mie nu.
:]
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#42
Sunt 2 tipuri de fumatori , unii care fumeaza din depresie si altii pentru ca e cool si la vazut pe Ion si Vasile fumand si e la moda. Sistemul e de vina in Romania totul e posibil , copii de 6 ani cumpara Vodca si Snagov ca ii trimite mama. Daca toate magazinele ar respecta regurile totul ar fi ok.
[Imagine: TLSOTW77Entry.png]

#43
(05-04-2011, 07:46 PM)Metal A. A scris: Concluzia e că n-am vreo treabă cu ei. Cum eu nu-mi afectez sănătatea, nici nu-mi pasă că cel de lângă mine fumează. Lor le place, mie nu.
:]

Din cate stiu eu, fumatorul pasiv, adica cel care inhaleaza fumul, desi nu fumeaza, este mai afectat din punctul de vedere al sanatatii. La urma urmei, tigara are filtru, pe cand nasul tau nu. xD

Nu am prieteni fumatori, nu pot spune ca practic indirect [xD] fumatul, insa nici nu suport sa stau in fumul de tigara; mi se face rau si imi provoaca o stare neplacuta, desi ma enerveaza mai mult nesimtirea respectivului care fumeaza pe strada sau in zona pentru nefumatori. Common sense... not so common, don't you think?

Acum, avand in vedere ca ceea ce am zis pana acum e cam offtopic, banuiesc ca acum nu voi spune nimic altceva in afara vechilor pareri: ca de obicei adolescentii - din cate am observat, de 12-17 ani -, fac asta din teribilism si, de multe ori, din prostie, cel putin in cazul alora mici... in fine, si eu m-as incadra printre cei mici. xD

Insa, la urma urmei, sunt si persoane care fumeaza din dorinta de a se destinde, si le inteleg, ii inteleg pe studentii care consuma un pachet intr-o noapte de invatat, intr-o perioada solicitanta sau in alte situatii de genul asta.

Quick edit: In ceea ce-i priveste pe copiii de gimnaziu si pe destui din liceu, mi se pare o risipa de bani. Evident, tentatia e mare, din moment ce deja s-au apucat de fumat. Tocmai de-aia e bine sa te tii departe de tigari, macar pana depasesti 1.50m. xD
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#44
Niciodata, dar niciodata nu o sa ii pot intelege pe copii (si eu tot copil sunt), colegii, de obicei persoanele care au varste cuprinse intre 12-18 ani de ce se apuca de fumat. Personal, nu cred ca un copchil de 15-17 ani are domnule atatea probleme pe cap incat saracul cedeaza nervos si trebuie neaparat sa fumeze. Consider ca tot ce fac e din teribilism, de fapt, cred ca toate prostiile care se intampla cu adolescenti sunt din aceasta cauza. Nu am nimic cu un om adult care fumeaza pentru ca se presupune ca stie ce face si nu cred ca cineva la varsta de 20-25 de ani s-ar apuca sa fumeze doar pentru ca este cool (daca totusi face asta inseamna e un pro(a)st(a)).

Am prieteni care fumeaza, de fapt cam toti prietenii mei fumeaza, dar asta nu inseamna ca de acum ar trebui sa incetam orice relatie. Atat timp cat ma respecta si nu imi sufla mie fumul lor in gura este perfect.

Mi se pare lipsa se respect sa fumezi pe strada. Se pot intampla diverse lucruri. Cel mai enervant lucru este ca atunci cand tu te plimbi fericit(a) sa iti vina scrum de tigara pe fata sau in par, poate chiar si mai rau: pe haine. Fratilor, eu nu zic "Nu fumati!", eu vreau doar ca cei care o fac sa o faca undeva retras iar eu sa nu trebuiasca sa le inghit mizeriile. E simplu.

Am incercat si eu sa fumez. Am tras o singura data, mi-a fost rau de am zis ca nu-i adevarat, nu mai puteam sa respir, tuseam si cam asta a fost "eu si tigara". Nu imi place ca miroase. Nu imi place ca e daunatoare. Nu imi place pentru ca e prea scumpa. Un alt lucru pe care nu il suport: fetele care fumeaza. Am o problema generala cu asta: ca fata mi se pare normal sa mirosi frumos, a parfum, a ce vrei tu, dar nu a tigara. Atunci cand mergi si lasi in urma ta o duhoare de iti vine greata, ceva nu mi se pare normal. Plus, iti miros mainile, parul, hainele, deci nimic nu e bun in asta.

Maria♥ ai dreptate in legatura cu ceea ce ai zis: noi, ca si fumatori pasivi, avem mult mai multe sanse sa ne imbolnavim decat un fumator.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#45
Faza cu stresul... Sunt copii care pot ceda nervos, pentru ca fiecare varsta are problemele ei. Si da, si adolescentii au probleme, sunt stresati, mai ales cei care se pregatesc pentru examene. Iar daca sunt si pesimisti, e mai rau. Nu neg ca m-am apucat dintr-o prostie(asta-vara din cauza faptului ca la o tigara socializezi mai mult, iar mie imi place sa socializez.) si va spun ca nu fumez de stres. Calmarea psihicului de catre tutun este doar o iluzie. Pe mine nu ma calmeaza deloc. Mie doar imi place, atata tot, nu pot sa va explic in amanunt pentru ca e greu de descris. Cat despre copiii sub 15-16 ani care fumeaza(mai ales cei sub 11 ani), au fost invatati de persoanele mai mari din grupul lor. Nu ati vazut vreodata o scena in care un adolescent ii zice unui copil de 9-10 ani sa faca nu stiu ce? Ei bine, la varsta asta, copiii tind sa ii copieze pe cei mai mari. E ca si cum mergi prin casa in rochia si pantofii mamei. Si toate persoanele fumatoare nu s-au apucat pentru a intra intr-un cerc mai "inalt" de prieteni. Curiozitatea este atat de neastamparata, mai ales daca ai aventura in sange. Si eu am incercat tot de curiozitate. Am zis: hai ma sa incerc sa vad ce le place astora. Si uite asa a inceput totul, pentru ca, pe parcurs a inceput sa imi placa. Prima tigara am incercat-o pe la 15 ani parca si nu am continuat. Dar mai trageam cate una din an in paste ca sa ies in evidenta. Si astfel a inceput sa imi placa. Nu trebuie judecati cei care fac astfel de lucruri, pentru ca fiecare e regizor si actor principal in propria-i viata. Fiecare decide ce vrea sa faca, iar daca asta decide el si ii place, il admir, pentru ca nimeni nu are curajul sa zica: "da, frate, asta sunt, asta fac. Ma accept asa cum sunt." Cei care se aduna intr-un grup anti-fumatori si incep sa arunce cu pietre in ei, nu sunt decat niste oi, intr-o turma, condusa de cineva anume.

#46
Ahaha... oamenii care judeca fara sa cunoasca, dau dovada de inteligenta? Si socializam destul de bine si inainte sa ma apuc. Si vreau sa zic ceva nefumatorilor cu simtul moralitatii: nu mai judecati fara sa cunoasteti si nu mai jigniti, pentru ca atata timp fumatorii nu o fac cu voi, ar trebuii sa existe respect reciproc.

#47
Cătă are dreptate. Desi eu nu fumez si sper sa nu ma apuc, o sustin. Pentru ca noi nu avem dreptul sa-i insultam pe ceilalti fara a avea habar. Recunosc ca daca te-ai apucat e foarte greu sa te lasi. Chiar daca stii ca e daunator sau alte chestii. Si eu am destule lucruri nocive pe care le fac si totusi imi e greu sa ma opresc. Pe mine ce ma enerveaza sunt cei care imprastie acest viciu. Cei care le recomanda altora. Nu inteleg de ce daca tu faci acest lucru trebuie sa-l indemni si pe altul. Si alta mare prostie e sa te apuci din gimnaziu. In ciclu' asta chiar nu vad rostul! E ridicol cand vad pe vreunul care are in jur de 12 ani ca se plimba cu tigara in mana. (My opinion)
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#48
Interesante argumente sincer eu nu sunt nici pro nici contra fumatului asta din cauza ca si eu am fumat (in prezent m-am lasat de acest sport 'educational') dar am facut-o dintr-o pura prostie adica nu am vrut sa ma dau mare ca uite ce stiu sa fac cum fac altii. La fel ca orice elev de clasa a 9 a din zilele de azi si eu am colegi care fumeaza si sincer de cate ori ii intreb de ce fac asta imi dau cate un raspuns deala picat de pe luna cum ca asa vrea sau din cauza ca e misto sau tot asa mai departe. Pai in mare eu sunt pe langa faza asta.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#49
Desi sunt o fire bolnavicioasa, am fumat prima data la 12 ani.Am furat pachetul tatei de tigari,m-am dus in gradina si l-am pufait pe tot. M-am gandit atunci, ca daca il fumez pe tot,am sa mor si o sa ma intalnesc cu mama.De intalnit, era cat pe-aci sa o intalnesc,cand a vazut tata pachetul lipsa ,la fix m-a luat si mi-a dat o bataie ,de nu m-am dat 2 zile jos din pat.Eram in clasa a 6-a.
Dupa ce am terminat a 8-a,in vacanta de vara ,m-am apucat de fumat si de atunci o tot tin asa.Situatia materiala nu imi permite sa fumez mai mult de un pachet pe luna, si in rest ,ce mai fur de la tata.Fumez ,atunci cand sunt suparat,cand simt ca nu mai pot sa merg mai departe,fumez la scoala ,acolo chiar ca fumez sa-mi dau importanta,pentru ca de obicei la fumoarul din spatele scoli , vin si o gramada de fete, si ai la ce sa-ti clatesti ochii.Nu fumezi,nu ai ce cauta acolo.
Am pierdut cativa oameni dragi,toti fumau .Nu au murit de cancer la plamani si din alte motive.
Daca e sa mori ,mori oricum.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#50
Renuntati la cliseele tampite legate de fumatori "ca sa fie cool si ca sa scape de probleme", eu, precum si majoritatea cunostintelor mele, unii care intra la categoria de adolescenti fumeaza fix pentru ca le place. La fel cum si mie imi place. Daca nu intelegeti asta, sau nu va place, nu comentati si nu veniti cu o morala scarboasa. Nu mai are nimeni 5 ani -> suficient de capabili sa decida pentru ei. Recunosc ca o tigara te mai ajuta atunci cand ai nervi, dar asta nu e motivul principal.
Bani nostri, plamanii nostri, vedeti-va de ale voastre.

Citat:Acuma, ca să nu sară careva pe mine că fiecare face ce vrea, faceţi dom'le ce vreţi că eu nu vă opresc <3.
Nici nu poti opri tu pe cineva. Apreciez ca nu iti mai dai importanta, orisicum, din moment ce nu poti opri (evident) de ce iti mai bati gura cu comentariile tale in necunostinta de cauza, jignitoare precum si pline de superioritate; precum cel de mai jos:
fleeting ray A scris:Mă bucur că realizaţi că v-aţi apucat toţi dintr-o prostie o.o. Pentru că asta e şi nu aveţi nicio scuză (ca să nu sară careva că sunt o groază de scuze >.>'... nu spuneţi decât că nu sunteţi în stare să socializaţi fără ţigară, adică e ca şi cum v-aţi numi debili sociali, şi adolescenţii ăştia depresivi, se cred prea slabi de înger să înfrunte realitatea, adică, prostii ^-^). Ca să nu zic ce spune asta despre capacităţile voastre intelectuale (nu zic).
Nici nu ma mai obosesc sa-ti comentezii aberatile, din moment ce spui ca fumatori au capacitati intelectuale reduse, ca sunt depresivi, debili sociali, slab de inger adiac prosti incep sa fiu sigura de cateva dintre capacitatile tale, precum cele 'intelectuale ' . Esti dintre putinele persoane care ma surprind de fiecare data!
Do not speak unless you can improve the silence.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)