Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#31
Referitor la ce ai spus, cum ca fumatul afecteaza pe altii. Unu la mana, de ce ti-ar pasa ?! Traind intr-un habitat, oamenii se adapteaza, asta inseamna ca se obisnuiesc cu semenii lor, asta fiind conceptul de insectar social. Uite, un om poate fi alergic la parfumul nu stiu care. Asta inseamna ca nu stiu cati oameni nu o sa se mai dea cu parfumul ala, fiindca il poate deranja/omori pe un altul ?

Doi la mana, daca persoanele care se simt deranjate de faptul ca fumezi iti sunt prieteni, atunci, "stomp 'em in the face". Fiindu-Å£i prieteni, ar trebui sa te accepte cu orice lucru faci. Daca se simt deranjati, sa-si gaseasca alta masa. Cine are nevoie de companie 24 din 24 oricum ?
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#32
Nu sunt contra fumatului, dar nici nu fumez. Am încercat de câteva ori, atunci când suntem mulţi şi toata lumea fumează. Uneori nu pot să mă abţin.. dar nu simt nevoia să fac asta, nu aş vrea să fac asta.
E vorba de sănătatea noastră, care e mai presus decât banii cheltuiţi pe ţigări, dar dacă ne asumăm un risc, fără îndoiala vom plăti un preţ.

Deşi ţigările sunt considerate droguri, întocmai cum este şi cofeina, sunt totuşi legale.. aşa că adolescenţii se simt liberi să încerce. Iar dacă le place, bineînţeles că vor continua.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#33
da este nesănătos, dar de ce ar deranja pe cineva atâta timp cat nnu fumează pe banii lui /ei ?
ăh, deşi mi se pare penibil in chestia asta faptul că copii ăştia de 11 12 ani s-au apucat de fumat că de nene sa fim pă trend şi majoritatea dintre ei fumeaza o dată şi se laudă un an ca au încercat şi ei sa fumeze.
adică fumezi să scapi de stres dar nu cred ca vreunul din ei au 9 copii acasă şi facturi de plătit. mă rog, ăsta e un exemplu din ce am vazut eu.

nu sunt nici pro nici contra, fiecare face ce vrea ._. .

@Kashim :vorbeam de ce am vazut eu, nu de probleme reale sau altceva

#34
Vezi ca stresul e perceput altfel in diverse perioade ale vieti deoarece si probleme sunt diferite. Daca ceva poate parea o problema uriasa la 15 ani, la 25 s-ar putea sa nici nu o bagi in seama. Deci fazele astea cu "parca ar avea copii acasa" nu-si au rostul.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#35
Nu sunt contra fumatului, toţi fac ce vor, pe bani lor, e viaţă lor. :p O fi sănătos sau nu, până la urmă e decizia fiecăruia.
Eu nu fumez, am încercat, evident. De mai multe ori chiar, din curiozitate.. Nu-mi place, dar nu garantez că în viitor nu o să fumez, dacă aş spune asta aş fi ipocrită. ^ ^

#36
Eu nu văd de ce te-ai apuca. Chiar mi se pare stupid şi nu o să fumez vreodată pentru că nu am de ce. S-a mai spus de sănătate şi bla bla bla şi mie nu prea îmi pasă de sănătate, deşi ăsta e unul din argumentele contra. Ai o mie de argumente contra şi niciunul pro, ce sens are să te apuci? Ce câştigi din asta? Dacă nu eşti capabil să faci faţă stresului fără ţigări, nu te mai da mare că fumezi *pentru că mulţi au impresia greşită că dacă se apucă vor fi 'cul' *.
Cât de idiot să fii să te apuci doar pentru că ţi se pare că-ţi stă mai bine şi pari mai şmecher cu o ţigară în colţu' gurii? Mai sunt care se apucă şi pentru că văd alţi rataţi ridicaţi în slăvi că fumează şi fantezia lor supremă e reprezentată de un astfel de tablou, cu ei protagonişti.
Niciodată nu am avut curiozitatea să încerc şi nici acum nu am. Se pare că unii o au şi nu am nimic cu ei. Poate sunt mai curioşi din fire, dar chestia asta duce la o grămadă de bani aruncaţi degeaba şi probleme de sănătate. Părinţii mei fumează de mult. Ajunseseră să cheltuie zece milioane pe lună pe ţigări şi dacă tata nu avea salariul pe care îl are, habar n-am unde ajungeam. Pe lângă asta, când vrei să te laşi e târziu şi nu mai poţi. Nu există "o ţigară". Dacă există "una", va exista inevitabil o "a doua" şi o a treia şi tot aşa. Chiar dacă poţi, e greu şi nu văd rostul trecerii prin atâtea chinuri. Mama s-a apucat din curiozitate şi a încercat să se lase anu' trecut. N-a reuşit şi încă fumează. La fel şi tata.
Eu sunt contra fumatului. *Cred că s-a înţeles asta deja.*

#37
Interesant subiectul 39
Nu am nimic cu cei care fumeaza, caci fumeaza pe banii lor si e viata lor, sanatatea lor :]] Nu e a mea, si degeaba dau eu lectii la oameni. Pana la urma fiecare ia propriile lor decizii si fiecare trebuie sa stie ce e rau si ce e bine. Nu sunt fumatoare, dar am incercat odata si n-am inteles nimic o.o Lumea spune ca e misto si cool sa fumezi, ca te relaxeaza, ca nu te ingrasi si tot felul de prostii de astea. Pana la urma, nervii mei care ii aveam atunci nu au disparut. Si deasemenea nu am simtit nimic, ceva care sa-mi placa. Sunt de parere ca tigarile sunt o risipa de banii. Eu una nu mi-as cumpara niciodata. Cu banii aia fac altceva. Cred ca un tembel care fumeaza 3 pachete pe zi, intr-o luna cheltuie la bani, bani cu care care si-ar putea lua un televizor. Dar pana la urma, fiecare face ce vrea. Eu am multi prieteni fumatori, pot spune ca stau in preajma lor atunci cand fumeaza si nu am nicio problema. Daca fumeaza, asta nu inseamna ca suntem diferiti si ca nu putem fi prieteni o.o Caci multi oameni nu-i suporta pe cei care fac acest lucru si nu vor sa aiba nici un contact cu ei. Mi se pare cel mai stupid lucru auzit vreodata ._.
Cel mai mult ii urasc pe copiii care fumeaza pentru a se da in spectacol in fata celorlalti. In weekend am fost intr-o excursie si mi-a cazut fata cand am vazut cum o fata asa foarte cuminte care nu intra in belele niciodata si-a aprins tigara si tragea din ea deparca era mare doamna. Sa nu mai spunem ca abia si-a aprins-o si tragea din ea ca naiba. Nici nu stia cu ce se mananca acest lucru. Ma mir ca nu a tusit pe acolo, cred ca s-a abtinut al naibii de mult xD Si cand am intrebat-o daca e prima data ea a inceput sa-mi spuna " A, nu, cum sa fie prima data? Fumez cam de un an". Pe naiba, cred ca un om care fumeaza de un an stie cum sa traga din tigara aia :]] De aceea urasc acest gen de copii cu 2 fete sa zic asa. Mi se par falsi si fara creier.

Mai bine sa nu fumezi si sa rada cei care fumeaza de tine, decat sa rada cei normali de fraierii care se cred cul si "stiu" sa fumeze.

Faza cu un om sanatos traieste mai mult decat un fumator...hmm...asa si asa. Fiecare cu parerea lui, eu sunt total indiferenta. Cunosc multi oameni in varsta, aproape 70 de ani si fumeaza, dar totusi se tin bine. Acum, desigur, este vorba si de organismul fiecaruia. Nu toti suntem la fel, fiecare reactioneaza intr-un fel. Cum este acel mos,deasemenea cunosc o persoana care la 18 ani, fumand pentru prima data,dupa sase tigari fumate a ajuns la spital cu nu stiu ce problema la plamani, trebuind sa se lase de acest lucru, caci nu ii era indicat. Putea oricand sa moara. Deasemnea... cati oameni nu mor chiar daca nu fumeaza? Unul moare din cauza tigarilor, altu' moare calcat de masina, sanatos tun.

In concluzie, sunt contra tigarilor atunci cand vine vorba de mine, dar nu am nicio problema cu persoanele care fac acest lucru. Totusi, mi-e mila de adolescentii care tusesc ca dracu' dupa aceea :]]
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#38
Am observat, ca unii useri care au postat aici, se refereau la sanatate. Dar sa ne gandim putin... Mai exista ceva sanatos in lumea asta? Este absolut enervant cand cineva imi zice ca imi stric sanatatea fumand, iar acel cineva are o sticla de cola in mana. Chiar si mancarea nu mai e sanatoasa in ziua de azi. Nu stau sa explic de ce. Pentru cei care au spus ca tigarile aduc probleme de sanatate: mi se pare o ipocrizie din partea voastra. E pur si simplu parerea mea, asa primesc eu mesajul. Ati auzit de colo si de colo, de la parinti, mass-media, etc. si astfel ati fost "indoctrinati"(stiu ca nu e cel mai potrivit cuvant pentru a descrie ceea ce vreau sa spun, insa sper sa intelegeti ideea). Iar asta este tot un fel de adaptare intr-un mediu. Sa punem problema asa: este un razboi intre fumatori si nefumatori. Fiecare vrea sa fie cat mai 'cul'; voi, nefumatorii, considerati, ca daca sunteti contra fumatorilor, sunteti tari, de senzatie si va invidiaza fumatorii ca nu ai cazut in acest viciu. In fine, cred ca m-am exprimat aiurea, sunt foarte obosita. In concluzie, ca sa intelegeti mai bine ce am vrut sa zic, mi se pare(MIE) ca si cei care sunt contra tigarilor vor sa para deasupra fumatorilor, crezand ca au un atuu(sanatatea). Oricum, fiecare face ce vrea. Mi se pare tot ipocrizie sa zici ca ai alergie la tutun(toate persoanele care mi-au zis asta se strambau si faceau in ultimul hal ca sa ma faca sa ma simt prost). Mi se pare o prostie sa te lasi, apoi sa te apuci iar(asta e dovada clara ca respectivul fumeaza ca sa fie cul). Iar eu fumez pentru ca imi place, iar ca sa va dovedesc asta va spun ca nu imi plac tigarile mentolate, vreau sa simt gustul de tutun, sau ce o mai fi ramas din el. De asta nici nu am chef sa ma las, stiu poate sunt si dependenta, desi fumez un pachet in 3 zile, dar in cea mai mare parte imi place ceea ce fac.
P.S. Tot ce am spus este parere personala. Fiecare are parerea lui, iar a mea poate fii schimbata daca imi aduci argumente foarte puternice. Deci nu imi sariti in cap cu chestii pe care le stiu.

#39
Eu nu prea am nimic impotriva fumatului. Desi mi se pare o prostie la unii. Adica, da fiecare face ce vrea cu viata lui. Daca ai chef sa te apuci de fumat, apuca-te. Chestia cu sanatatea inca nu stiu destule, deci nu ma bag...Poate ca e, poate ca nu sanatos. Dar mie nu din cauza asta mi se pare o tampenie, ci fiindca unii oameni se apuca ca sa se creada mai cool. "Uite-l p'ala ce cool e ca fumeaza"- De asta se apuca majoritatea. Mie nu mi se pare deloc un motiv bun. Dar asta-i efectul de turma si n-ai ce-i face. Cei care se apuca din cauza asta mi se par lame..

P.S.: Parere personala
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#40
Eu vad zilnic la scoala elevi care fumeaza, de la clasa a 6-a pana la a 12-a. Nu imi place ideea, dar e treaba lor ce fac, pana la urma. Ceea ce e deranjant e ca se poarta urat adolscentii nefumatori (bullying). Sigur, nu toti fac asa.
In cazul meu: nu m-as apuca niciodata de fumat. In primul rand din probleme de sanatate (astm bronsic). Un alt motiv este faptul ca nu vad nimic placut in asta. Am auzit multe parerei, de exemplu atunci cand fumezi ai un sentiment foarte placut, relaxant (asta am auzit de la fumatorii cu experienta), sau ca nu e nimic deosebit plus ca iti lasa un gust groaznic (stiu de la persoana care au incercat o data si s-au lasat sau care nu au fumat o perioada lunga de timp). Eu merg pe varianta a doua, din moment ce ma inteleg mult mai bine cu persoanele din acea categorie.
Un al treilea motiv: ma deranjeaza mirosul de fum de tigara. Nu pot sa fac nimic daca altii au fumat si miros asa, dar eu cel putin nu vreau sa-l port dupa mine.
Un lucru care nu-l voi intelege niciodata este de ce se apuca lumea de fumat, dar nu e de mirare din moment ce nu am avut aceasta curiozitate niciodata
[Imagine: robin-1.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)