Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#11
eu am inceput in faculta, si sincer nu e un lucru bun din punct de vedere medical, dar creeaza o senzatie placutaaaaaaaa. Evident nu in cantitati mari(dupa 2 pachete jumate fumate intr-o noapte la un chef am zis ca-mi scuip plamanii). Dar tigarile si adolescentii, hmmmmm nu vad nimic special fiecare alege cand cum si unde. Respect persoanele care zic nu tigarii si le trimit in origini pe cele ce-si dau cu parerea despre viciul meu si implicatiile lui medicale de parca eu as fi tampit si nu stiu. Oricum a te apuca la varste fragede are implicatii mai profunde, cresterea in inaltime sisteaza, predispozitie la astm, pielea imbatraneste mai repede(in cazul fetelor) si altele.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#12
hm ... hai sa trec si eu p-aici ca mi se pare interesanta discutia ... tigarile si adolescentii ce sa spun in mare parte adolescentii se apuca de fumat ori din cauza anturajului ori pentru ca vede la ala ... la ala ... si nah .. " hai sa incerc si eu ca e cool " 106 eu m-am apucat de fumat din prostie 21 ma certasem cu o prietena si am baga in mine in ziua aia 2 pachete in jumate de ora >.< cu un tovaras 78 dar trecem peste Smile pe multi ii aud " frate tigarile provoaca impotenta " 22 da provoaca impotenta ... in cantitati mari Smile dak te uiti prea mult pe fereastra ramai impotent... dak joci prea mult counter strike ramai impotent ... ia faceti un experiment si uitati-va 10 ore pe fereastra si jucati 10 ore counter strike ... si sa vad eu cad sex puteti face in restu de 4 ore ? 106 va zic eu .. deloc ... pentru ca nu mai ai chef 3 orice in exces provoaca impotenta ... nu tigarile Smile
[Imagine: colorscs.png]
________________
Hear the colors


#13
Ma, eu sunt contra tigarilor atata timp cat este vorba de mine. I mean, ceilalti sa faca ce vor cu plamanii lor & so on. Nu ii pun pe toti cei care fumeaza (adolescenti, bine-nteles) in aceeasi oala. Poate pentru unii a fost o greseala, poate altii fumeaza c-asa vor muschii lor, poate altii au alte motive si asa mai departe. Nu toti adolescentii care fumeaza gata si-au distrus viata, sunt golani etc. Una e sa fumezi 3 pachete de tigari pe zi de la 14 ani si alta e sa tragi un fum odata la nu stiu cat timp sau ca ai incercat odata sa fumezi. Nu zic ca e sanatos sa fumezi, dar nu mi se pare un criteriu dupa care sa ii judeci automat pe toti care fac acest lucru. Cunosc persoane care fumeaza si care sunt chiar in regula.
In fine. Cu toate asta, sunt de parere ca se face abuz de tigari, si nu numai in randul adolescentilor. Nu numai ca nu e sanatos, dar se pierd si o multime de bani and so on. De obicei evit sa stau in apropierea fumului de tigara, din mai multe motive, chiar daca e destul de greu.
Ma rog. Cine vrea sa fumeze, sa fumeze. Imi pare rau pentru unele persoane care s-au apucat de fumat de la varsta adolescentei, pentru ca stiu ca nu e tocmai cel mai sanatos mod de viata, dar acum n-o sa m-apuc sa ii judec sau sa le sar in cap. In fond, sunt si alte lucruri daunatoare, nu doar tutunul. Doar ca in jurul tutunului se face atata verva. Stiu ca nu e o comparatie prea buna, dar nici fast-food-ul nu e sanatos. Si multi dintre noi (imi e greu sa nu zic "toti", dar nu vreau sa generalizez atat de mult) am mancat macar o data dintr-un fast-food. Ma rog, cum am zis, nu e chiar cea mai potrivita comparatie, dar e un exemplu.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#14
Eu sincer fumez de ceva ani, aproape cinci, de pe la unsprezece ani...Nu spun ca ce fac e corect si mai important, nu m-am apucat din ideea de a fi "cool" atat timp cat incepi sa-ti distrugi corpul din porpria initiativa, doar cu ideea de a fi "cool" e o prostie, defapt intotdeauna e o prostie, nu exista nici un motiv serios pentru care sa te apuci de fumat dar exista tigari si trabucuri si o poti face. Ca adolescent exista mii de motive, nici unul bun, eu una m-am apucat din cauza cosmarurilor si insomniilor lungi, dar te poti apuca din "inimi frante' din ideea de a fi "cool', de a te integra, de a parea "smecher" s.a.m.d. Nu e un motiv real nici unul, adolescent, matur sau om varsnic, fumatul e ceva rau. Pacat e ca...nu toti sunt constienti ca-si omoara neuronii zilnic, nu toti sunt constienti cand o fac si nu toti vor sa stie daca fac bine-rau asa ca nu toti vor sa stie ca isi fac lor un rau si ca ceea ce fac e rau si-acum nu vorbim la scala de concept ci de lucruri dovedite stintific.
Ca adolescent, fumezi in motive insignifiante si dintr-un stres inchipuit, ca om matur fumezi dintr-un stres ...real, pentru ca societatea ti-l ofera. Dar sunt sute de alte moduri in care sa te relaxezi, dar din pacate nimeni nu le cauta asa ca e mai usor sa-ti iei tigari.
Nu sunt nici pro nici contra, dar cel mai bine ar fi sa aruncam tigarile undeva si sa le ardem si sa demolam companiile producatoare de tigari, poate ne-am prelungii viata sau poate am gasii altceva cu care sa ne-o distrugem, dar in cazul in care tigarile ne apra de ceva mai rau prin care sa ne distrugem cu scuza ca 'ne relaxam" atunci e de preferat ca ele sa ramana pe piata Smile.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#15
Am vrut si eu sa trec pe aici..Adica..sa`mi spun opinia intr`un fel nu? Eu am frumat..bine..fumez dar rar pentru ca nu am bani de tigari etc..Am incercat cu colegi in parc si de atunci fumez dar nu cred ca o sa mor daca o sa fumez..Bine stiu ca plamanii se vor face..nu situ cum din punctul de vedere al medicilor dar e o senzatie placuta adica== nu stiu..Am inceput sa fumez din cauza lu` mama si lu` tata22. Cand eram mica fumau ca dracu` cu mine de fata..si din cauza lor am ajuns si eu sa fumez.Smile.Ma rog mama nu are nimic impotriva(cred). Doar ca mi`a zis odata ca daca vreau sa fumez sa am cel putin 1621 si sa am bani sa`mi cumpar. Dar sigur o sa fac eu rost9. De tigatute. Ma rog tata sincer fumeaza de la..15 ani si acum are 55 si nu a patit nimic pana acum e perfect sanatos o3o. Si nu`mi vine sa cred si mama la fel a inceput pe la 18 si acum are 5221. XD Genial. Ma rog mereu le spun oamenilor care fumeaza sa nu mai fumeze dar nu inteleg de ce mie nu imi spun asta21 poate pt ca fumez prea rar21.
DX si da,o sa ma credeti sau nu dar..fumez de la 10 ani o3o.
Ready for the bad part? ^o^

[Imagine: chibi_5276.gif]
, chibi-ul lui Annaaaaa
<- Chibiul lui Anna,care nu seamana cu ea O3O;.

http://deedhyicequeen.deviantart.com/ My DeviantART.
http://twitter.com/DeedhyxD My Twitter.
http://www.facebook.com/home.php?#!/Deedness My Facebook.
http://www.youtube.com/user/Deeeedlicious My Youtube.
L.o.v.e. or..i`ll kill yah.

#16
Eu n-am nimic impotriva. Sunt banii lor, nu ai mei.
Cunosc destul de multi adolescenti fumatori si multi vor sa se lase si nu mai pot. Si daca el cat e de unul singur nu fumeaza, cand se intalneste cu altul care fumeaza e greu sa se abtina.
Nu e foarte ok, dar, cum am spus ai la inceput, fumeaza din banii lor, nu am nimic impotriva.

Si ca vorbim despre asta: ma enerveaza cei care parasc adolescentii fumatori. "haaa x fumeaza!! ma duc sa-l spun lu' ma-sa/dirigu/etc". E o senzatie de fericire cand fac asta sau ce?

Citat:Cel mai genial lucru ar fi sa va uscati la voi acasa o frunza de tutun si sa o altoiti cu o fructa. Apoi sa maruntiti si sa fumati! That is the real deal nicotine my friends!
Asa ceva mai ca m-ar atrage si pe mine 21
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#17
Revin cu un sfat, decat tigara normala e mai sanatoasa narghileaua, tot gudronul ramane in apa filtranta. Dar evident, dureaza mai mult sa o pregatesti e relativ voluminoasa si implica o anumita intretinere. Dar e mult mai relaxanta si mai sanatoasa decat tigarile normale. Spunea un coleg/a user mai sus despre tutun amestecat cu fructe maruntite, in principiu cam asta implica si tutunul de narghila. Si plus de asta e si mai stilat 321

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#18
(10-08-2010, 11:29 PM)HentaiDemon A scris: Revin cu un sfat, decat tigara normala e mai sanatoasa narghileaua, tot gudronul ramane in apa filtranta. Dar evident, dureaza mai mult sa o pregatesti e relativ voluminoasa si implica o anumita intretinere. Dar e mult mai relaxanta si mai sanatoasa decat tigarile normale. Spunea un coleg/a user mai sus despre tutun amestecat cu fructe maruntite, in principiu cam asta implica si tutunul de narghila. Si plus de asta e si mai stilat 321

Problema in sine nu e ca e voluminoasa (caci eu consider ca nu e ), sau prepararea ca nah..pana incalzesti carbunele, pui aroma si dai gaurile alea...dureaza cam 5 minute , sau intretinerea--> eu nu o intretin.
Ci doar ca uneori ai chef de tutun-tutun, know what I mean? Gen, "as omor pentru o tigara", si narghileaua in cazul meu nu prea a tinut locul
Plus, o narghilea poate fi folosita acasa...sau in anumite terase in timp ce tigarile sunt mult mai...mobile, sa zicem.


P.S.: Ai incercat sa inlocuiesti apa cu vin/whiskey sau sa pui in loc de arome iarba? e muuult mai sanatoasa asa 10

Si ca sa nu imi fie iaaar atrasa atentia de offtopic: Nu am nimic cu pustanii care fumeaza - banii lor, plamanii lor.
Do not speak unless you can improve the silence.

#19
(10-08-2010, 11:29 PM)HentaiDemon A scris: Revin cu un sfat, decat tigara normala e mai sanatoasa narghileaua, tot gudronul ramane in apa filtranta. Dar evident, dureaza mai mult sa o pregatesti e relativ voluminoasa si implica o anumita intretinere. Dar e mult mai relaxanta si mai sanatoasa decat tigarile normale. Spunea un coleg/a user mai sus despre tutun amestecat cu fructe maruntite, in principiu cam asta implica si tutunul de narghila. Si plus de asta e si mai stilat 321


Nu este acelasi lucru sa altoiesti tutunul cu o fructa! Tutunul de narghilea are tutun si melasa cu aroma in el: practic aroma vine din zeama insa la tutunul de care vorbesc eu aroma se simte in parfum si pe buze nu in gust ca in cazul narghilelei! Si inca o chestie: nu tot tutunul de narghilea are gudron(tar) insa daca fumezi la o narghilea 2 ore la care ai pus 10 grame de tutun unde nicotina are un echivalent de 45%, ajungi sa fumezi in 2 ore cam 200 de tigari so ai grija cu sanatatea asta!
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#20
Unde nu te intorci dai de tema asta, la scoala- 12 ani de-a randul, acasa si in oras, in curand o sa apara si o tema cu drogurile.
Deci revenind la tema, toti colegii mei fumeaza, jumatate din cunoscuti si cred ca unde nu te intorci toti fumeaza, mai ales fetele.Nici numai zic de Femeile care au copii de jumatate de an in brate sau sunt gravide si fumeaza, nu mai le pasa de cosecinte.Sau ce sa mai zic de bolnavii cronici ?
Am incercat de vreo 3 ori sa fumez,din simpla curozitate ca sa vad cum e, rezultatul fiind incompatibilitatea.Desi am incercat nu am inteles care farmecul sa tragi un fum? De starea de nervozitate nu am scapat.
Multii copii incep a fuma de la varsta frageda,fiind intr-o gasca unde toti fumeaza si el nu, face tot posibilul ca sa intre in gratiile gastii,find un prost ce nu se gandeste la el ci la aparente sau cat e de cool cu tigara in mana.Iar mai apoi la maturitate le pare rau dupa ce aflu ca au probleme serioase de sanatate.
Ce folos ca pe tigari scrie "fumatul dauneaza sanatatii" ca tot numarul vandut nu scade si chiar daca ar scrie cuvantul moarte,tot ar fi la fel.Ne mai vorbind de calitatea lor, cine stie poate unele contin doar iarba simpla?
Nu coteaza e de tutun sau fruct,tot tigara e si tot aceleasi cosecinte, nu se schimba mare lucru sau poate mirosul sau calitatea, nu am idee.
Deci tinerii de astazi ar trebui sa de inavatat sa se aprecieze si sa se iubeasca, dar nu sa fumeze fel de fel prostii ca sa se dea mare si chiar daca parintii sunt fumatori activi, copilul lor ar fi unul posesiv.[posturi unite]
Unde nu te intorci dai de tema asta, la scoala- 12 ani de-a randul, acasa si in oras, in curand o sa apara si o tema cu drogurile.
Deci revenind la tema, toti colegii mei fumeaza, jumatate din cunoscuti si cred ca unde nu te intorci toti fumeaza, mai ales fetele.Nici numai zic de Femeile care au copii de jumatate de an in brate sau sunt gravide si fumeaza, nu mai le pasa de cosecinte.Sau ce sa mai zic de bolnavii cronici ?
Am incercat de vreo 3 ori sa fumez,din simpla curozitate ca sa vad cum e, rezultatul fiind incompatibilitatea.Desi am incercat nu am inteles care farmecul sa tragi un fum? De starea de nervozitate nu am scapat.
Multii copii incep a fuma de la varsta frageda,fiind intr-o gasca unde toti fumeaza si el nu, face tot posibilul ca sa intre in gratiile gastii,find un prost ce nu se gandeste la el ci la aparente sau cat e de cool cu tigara in mana.Iar mai apoi la maturitate le pare rau dupa ce aflu ca au probleme serioase de sanatate.
Ce folos ca pe tigari scrie "fumatul dauneaza sanatatii" ca tot numarul vandut nu scade si chiar daca ar scrie cuvantul moarte,tot ar fi la fel.Ne mai vorbind de calitatea lor, cine stie poate unele contin doar iarba simpla?
Nu coteaza e de tutun sau fruct,tot tigara e si tot aceleasi cosecinte, nu se schimba mare lucru sau poate mirosul sau calitatea, nu am idee.
Deci tinerii de astazi ar trebui sa de inavatat sa se aprecieze si sa se iubeasca, dar nu sa fumeze fel de fel prostii ca sa se dea mare si chiar daca parintii sunt fumatori activi, copilul lor ar fi unul posesiv.
[Imagine: aaaakip.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)