Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

?! Nelamurire: Plagiatul

#5
Citat:Inteleg a iti lua inspiratia mai ales daca desenezi chestii copyrighted cum era desenul cu Simba. Eu nu vad a pune foaia pe monitor sau pe o carte ca pe ceva ce poate fi considerat ARTA.

Parerea mea e ca la Fanart, accentul cade pe "fan", si nu pe "art". Nu cred ca poti avea pretentia sa-l gasesti pe Dali la Fanart, la fel cum nimeni nu se poate asteapta ca Dostoievski sa-si ascunda un roman printre ficurile cu Naruto. La Fanart nu gasesti arta, si nici nu cred ca asta era scopul. E un subforum in care fanii anime care deseneaza isi posteaza desenele. Si atat. Iar cine cauta bijuterii vizuale, a gresit locul. Parerea mea.

Revenind la problema, sunt de acord cu Alecs. In plus, peste jumatate din fan arturi sunt facute dupa o poza sau ceva, si sincer, avand in vedere ca-s realizate de persoane care mai mult ca sigur n-au nicio dorinta sa continue sa se formeze in aceasta directie pe viitor, e foarte ok. Este pasiunea lor, si merita apreciata, asa cum este, si criticata constructiv, fara atac la persoana sau nu stiu mai ce.
Cu ce nu sunt de acord este art theft-ul, adica postarea de desene care efectiv nu-ti apartin, pe care eventual ti-ai lipit aiurea un watermark in ps. Am intalnit o situatie de gen pe forumul Vindictus.eu, unde un user tot posteaza imagini luate de pe forumul serverului american(si nimeni nu ia nicio masura impotriva lui >.>). Aia e aiurea si trebuie taxat.



Răspunsuri în acest subiect
?! Nelamurire: Plagiatul - de Cersei - 24-03-2012, 01:16 PM
RE: ?! Nelamurire: Plagiatul - de Aly - 24-03-2012, 03:28 PM
RE: ?! Nelamurire: Plagiatul - de Lia - 24-03-2012, 06:58 PM
RE: ?! NelamuriPlagiatul - de dawn - 24-03-2012, 10:49 PM
RE: ?! Nelamurire: Plagiatul - de Aleksandr - 24-03-2012, 07:55 PM
RE: ?! Nelamurire: Plagiatul - de Aly - 25-03-2012, 10:20 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)