Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you love me?

#54
Capitolul 23


- Andrew!
M-am ridicat de pe canapea si m-am aruncat in bratele care stateau intinse si ma asteptau. Baiatul m-a strans la pieptul lui si m-a sarutat pe obraz. Mi-am pus palmele pe antebratele lui si m-am dat un pas inapoi. Avea muschi nu gluma, dar nu ca iubitul meu Jake.
L-am privit din cap pana in picioare, apoi mi-am intors privirea spre ochii lui. La fel de verzi si seducatori pe cum mii amintesc. Parul sau blond era putin mai lung decat imi aminteam. Era la fel de chipes cu toate ca trupul lui era mai implinit si era mai inalt.
Blondul mi-a facut din ochi si m-a invartit de cateva ori, apoi a fluierat. A chicotit si m-a tras din nou in bratele lui si m-a sarutat pe frunte.
- Oh, Alice! Esti atat de frumoasa! Ma bucur atat de mult ca esti aici!
Am aprobat de cap si l-am tras dupa mine. L-am lasat pe canapea, in timp ce am pasit in bucatarie si i-am adus o cana de cafea si cateva briose.
- Presupun ca nu ai luat micul-dejun!
Am pus farfuria si cana in fata lui, apoi m-am asezat langa el. Blondul a luat paharul in mana si a baut din cafea si a luat o briosa.
- M-am trezit si am venit aici ca sa te vad. Mi-a fost frica ca nu o sa fii acasa!
Am chicotit si mi-am pus bratul pe spatarul canapelei. Mi-am lasat obrazul pe palmă si l-am privit pe baiat cu zambetul pe buze. Acesta a muscat din briosa, apoi a lasat-o pe farfurie. A luat o gura de cafea si s-a sprijinit de spatarul canapelei. Si-a intors capul si m-a luat de mana.
- Credeam ca o sa lesin cand m-a sunat Seth si mi-a spus ca o sa stai aici pentru un timp.
Ii priveam degetele care le mangaia pe ale mele, in timp ce incercam sa nu imi amintesc motivul real pentru care ma aflam aici.
- O sa raman aici pentru urmatoarele opt luni. Apoi nu stiu daca o sa ma mai intorc sau nu.
- Opt luni o sa fie suficient pentru mine!
- Ce vrei sa faci?
- Sa te cuceresc!
Mi-am retras incet mana din a lui si l-am privit in ochi. Zambetul meu s-a transformat in unul trist.
- Andrew, eu iubesc deja pe cine! Chiar daca sentimentele mele nu sunt impartasite o sa imi fie foarte greu sa il uit.
- Stii ce simt pentru tine. Niciodata nu ti-am ascuns asta! Vreau sa fiu eu cel care o sa te faca sa il uiti. Vreau sa te indragostesti de mine!
Am oftat si mi-am pus o mana pe obrazul lui. Blondul si-a inchis ochii si a inspirat. Am continuat sa zambesc si mi-am retras usor mana.
- Am ranit deja o persoana din cauza acestei iubiri, Andrew! Nu vreau sa se intample acelasi lucru si cu tine. Pentru mine ai fost intotdeauna un prieten apropiat si mi-ar placea sa ramanem doar atat. Nu vreau sa te ranesc.
Blondul s-a apropiat de mine si mi-a pus o mana pe genunchi. Si-a apropiat chipul de al meu si m-a privit în ochi.
- O sa ma ranesc singur. Vreau doar o sansa, Alice! O sansa sa iti arat cat de mult te iubesc.
Si-a apropiat mai tare chipul de al meu. Buzele lui aproape le atingeau pe ale mele. Am intors capul, iar gura lui a luat contact cu obrazul meu. Mi-am inchis ochii pentru cateva clipe si am tras aer in piept.
M-am ridicat de pe canapea si mi-am luat cana de cafea in mana. M-am intors cu fata la baiat, iar acesta era dezamagit. Am inghitit cu greu cafeaua si l-am privit.
- Nu vreau sa iti dau false sperante, Andrew! Imi pare rau dar intre noi nu poate exista decat o simpla prietenie. Imi pare rau!
Blondul a oftat si si-a mancat briosa, apoi s-a ridicat de pe canapea si s-a apropiat de mine. Mi-a luat o suvita intre degete si a sarutat-o.
- Macar o sa fiu aproape de tine ca prieten! Imi place cum iti sta cu culoarea asta!
- Multumesc!
- Hai sa iesim la o plimbare! E destul de frumos afara!
Am zambit si ne-am intors amandoi capetele spre fereastra. Soarele stralucea pe cer, aratandu-si toata splendoarea.
Mi-am intors usor capul, iar blondul continua sa priveasca fereastra.
- Mi-ar placea, dar trebuie sa ma intalnesc cu matusa Isabella.
Baiatul si-a intors capul si m-a privit. Am simtit ca mi se strange inima, dar mereu o sa prefer familia in locul prietenilor. Acesta mi-a dat drumul la par si a oftat. A scos din buzunarul blugilor o hartie si mi-a pus-o in palma.
- Suna-ma cand vrei sa iesim! Oricum o sa apar aici pana o sa spui ca vrei sa te plimbi cu mine.
M-a sarutat pe obraz, foarte aproape de buze. Pe coltul gurii as putea spune. In acel moment stomacul meu a tremurat, iar blondul s-a apropiat de usa.
Am rasuflat cand am auzit usa inchizandu-se in urma lui. M-am asezat pe canapea si am pus cana pe masa. Am luat o briosa in mana si am privit-o atent cateva clipe. Am inceput sa ma joc cu bucatelele de ciocolata, bagandu-le in gura intr-un final. Am muscat din prajitura si am oftat.
Mi-ar placea foarte mult sa incep o relatie cu Andrew si sa incerc sa il uit pe Jake, dar nu vreau sa ii dau false sperante. Nu vreau sa ii fac ce i-am facut si lui Nathan. Stiu ca nu o sa il uit niciodata pe Jake. Nu vreau sa incerc sa il uit. Vreau doar ca aceasta separare sa il aducă cu picioarele pe pamant si sa isi dea seama ca ma iubeste. Nu vreau sa il uit. Nu pot sa ii dau false sperante lui Andrew. Nu pot sa mai distrug alta persoana doar pentru ca inima mea e sfasiata. Nu pot!




*


- Deci il iubesti!
Mi-am lasat capul in jos si am simtit ca obrajii imi iau si mai tare foc. Roscata a chicotit si a baut din nou din bautura ei.
Am tras aer in piept si am mancat din nou din prajitura din fata mea. Mi-am ridicat privirea si am observat zambetul matusii mele.
- Da, il iubesc! Dar el nu vrea decat sa se culce cu mine si chestia asta ma calca pe nervi.
- De asta ai decis sa pui o bariera intre voi.
Am dat din cap si mi-am luat paharul de limonada in mana. Am invartit de cateva ori paiul, apoi am baut cu ajutorul lui.
- Eu nu sunt o experta in dragoste, scumpa mea. Mai ales dupa ce ti s-a spus despre mine si despre toate lucrurile pe care le-am facut. Dar stiu ca trebuie sa lupti pentru barbatul pe care il iubesti. Trebuie sa lupti si sa nu il lasi pentru alta.
- Ai noroc pentru ca eu si Seth am alungat orice iubita a unchiului Leo.
Femeia a inceput sa rada, in timp ce tragea un fum din tigara dintre degetele ei.
- Seth ma suna de fiecare data cand faceati asta. Mereu imi spunea ca acum tatal lui era liber si puteam sa vin acasa.
- De ce ai plecat? De ce l-ai abandonat pe Seth si pe unchiul Leo?
Zambetul de pe buzele ei disparuse. A tras aer in piept si a lasat tigara in scrumiera. Si-a pus mainile in sani si m-a privit trista.
- Poti sa imi juri ca nu o sa ii spui lui Leo sau lui Seth nimic din ce o sa iti spun eu acum?
Am privit cu ochii mari, iar un fior mi-a cuprins corpul. Am inghitit in sec si am aprobat din cap.
- Am avut o viata grea, Alice! Tatal meu adevarat a murit cand aveam patru ani si imi amintesc vag de el. Mama s-a recasatorit cu un alcoolic care nu avea nici un ban in buzunar si care o batea mereu . Dar asta nu era partea cea mai rea. Avea un fiu. Cu doi ani mai mare decat mine.
Si-a lasat mainile pe masa si si-a incercuit paharul cu degetele. Vocea ei devenea din ce in ce mai joasa, iar ochii ei straluceau.
- Cand am intrat la liceu a inceput sa se uite la mine cu alti ochi. De fiecare data se prefacea ca ma atinge accidental, dar stiam ca o face dinadins. Intr-o zi a incercat sa ma violeze si Dumnezeu stie cat mi-a fost de greu sa scap din bratele lui alunecoase. I-am spus mamei aceste lucruri si am fugit de acasa amandoua. A intentat divortul si ne-am mutat din oras. Am crezut ca am scapat de ei. Am intrat la liceu si acolo i-am cunoscut pe tatal si mama ta si pe Will.
- Cum ai… ajuns sa… ai …
- O relatie cu Alex?
Am aprobat din cap, iar roscata a zambit trist. A strans paharul si a continuat.
- Cand am plecat din acea casa am jurat ca o sa fac tot posibilul ca sa nu mai ajungem in mainile unor oameni ca aia. Am inceput sa ma comport josnic, insa tatal tau nu s-a lasat pacalit de masca asta. Am inceput sa iesim si cu toate ca era foarte afectuos cu mine nu simteam ca il iubesc. Apoi a aparut Leo. A fost dragoste la prima vedere. Si acum imi amintesc cat de tare mi-a batut inima cand mi-a strans mana.
A zambit larg si a luat o gura de cafea, apoi a continuat sa stea cu ochii in jos.
- Cand m-am culcat cu Leo am stiut ca el e barbatul vietii mele. Dar Alex ne-a prins, a iesit scandal, iar eu am distrus relatia dintre ei doi. Am continuat sa stau cu tatal tau si am innebunit cand Eric l-a fortat sa se casatoreasca cu mama ta. In acel moment mama mea a suferit un atac de cord si a murit. Am simtit ca lumea mi se prabuseste. Asa ca am devenit o persoana fara scrupule. M-am bagat intre parintii tai, am incercat sa stric prietenia dintre Will si Sasha. In final cand Alex s-a indragostit de mama ta mi-am dat seama ca lupta era terminata. Dupa o cearta am plecat si m-am dus la Leo. I-am spus ca il iubesc si ca vreau sa fim impreuna, dar nu am indraznit niciodata sa ii spun si trecutul meu. Ne-am casatorit, apoi a urmat Seth. Cand credeam ca o sa fiu fericita cosmarul meu a devenit realitate.
Am privit-o speriata si mi-am intins mana peste masa. Am atins-o, iar roscata si-a lasat o mana in a mea. Lacrimile au inceput sa se prelinga pe obrajii ei si am simtit ca mi se strange inima.
- Fratele meu vitreg a aparut intr-o zi aici. Tatal lui a murit, iar el s-a bagat in tot felul de probleme si avea nevoie de bani de la mine. Am refuzat sa ii dau si m-a amenintat. Mi-a spus ca daca nu ma indepartez de familia mea si nu ii dau tot ce vrea, Leo si Seth o vor pati.
Am strans-o de mana in timp ce aceasta a suspinat. Nu si-a sters lacrimile, a continuat sa le lase libere. Vocea ei tremura.
- Nu l-am crezut. A doua zi Leo a facut accident cu un tip care a intrat in el. După descriere am stiut ca e fratele meu cel care a incercat sa il omoare. In acel moment panica m-a cuprins si am actionat impulsiv. Am inventat scuzele penibile si l-am abandonat pe Leo si pe Seth. Mi-am continuat cariera si ii trimiteam o parte din bani, lui ca sa stea departe de familia mea.
- De ce te-ai intors acum la unchiul Leo? Dupa atatia ani?
- Fratele meu e in inchisoare acum. Condamnare pe viata! Pentru viol, trafic de droguri si o multime de alte lucruri.
A tras aer in piept si a suspinat. Si-a privit tigara care se fumase singura in scrumiera. M-am ridicat de pe scaun si m-am dus langa ea si am luat-o in brate. Am sarutat-o pe obraz si i-am sters lacrimile.
- Trebuie sa ii spui unchiului Leo. Crede ce e mai rau despre tine, dar te iubeste. Stiu asta! Trebuie sa ii spui!
- Nu! Nu vreau sa afle. Nu vreau sa simta mila pentru mine. Alice, mi-ai promis ca nu o sa spui nimic. Nu vreau sa o faci.
Am oftat si am continuat sa o mangai. Era ingrozitor! De ce trebuia sa fie totul atat de dificil? Daca as putea sa ii spun unchiului Leo totul!
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!



Răspunsuri în acest subiect
Do you love me? - de Alexi - 07-02-2012, 04:18 PM
RE: Do you love me? - de Death Rose - 07-02-2012, 04:42 PM
RE: Do you love me? - de Katniss - 07-02-2012, 07:37 PM
RE: Do you love me? - de CyBeR - 07-02-2012, 11:56 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 10-02-2012, 08:59 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 18-02-2012, 09:03 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 29-02-2012, 05:27 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 07-03-2012, 08:07 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 10-03-2012, 04:49 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 15-03-2012, 10:44 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 15-03-2012, 11:48 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 16-03-2012, 08:08 AM
RE: Do you love me? - de Erdna - 16-03-2012, 12:55 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 16-03-2012, 09:14 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 29-03-2012, 12:45 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 30-03-2012, 10:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 07-04-2012, 11:16 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 12-04-2012, 06:40 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 12-04-2012, 09:11 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 18-04-2012, 05:32 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 18-04-2012, 10:27 PM
RE: Do you love me? - de Sushi - 19-04-2012, 01:40 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-04-2012, 04:21 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 19-04-2012, 05:16 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 19-04-2012, 07:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 29-04-2012, 05:17 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 30-04-2012, 10:50 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 01-05-2012, 06:57 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 01-05-2012, 09:04 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 03-05-2012, 09:53 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 04-05-2012, 01:36 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 04-05-2012, 09:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 11-05-2012, 08:02 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 11-05-2012, 08:56 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 11-05-2012, 09:17 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 16-05-2012, 07:03 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 17-05-2012, 04:09 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-05-2012, 06:06 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 19-05-2012, 10:21 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 26-05-2012, 12:04 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 26-05-2012, 12:32 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 26-05-2012, 09:42 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 27-05-2012, 07:38 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 27-05-2012, 09:42 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 09-06-2012, 07:59 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 24-06-2012, 01:17 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 25-06-2012, 09:10 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 03-07-2012, 09:23 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 03-07-2012, 07:34 PM
RE: Do you love me? - de Lara - 04-07-2012, 12:13 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 13-07-2012, 09:46 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 16-07-2012, 05:11 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 17-07-2012, 10:50 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 09-08-2012, 11:56 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 09-08-2012, 05:26 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 13-08-2012, 09:06 PM
RE: Do you love me? - de Lexxu - 16-08-2012, 12:49 PM
RE: Do you love me? - de Abbeh. - 19-08-2012, 03:25 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 22-08-2012, 07:43 PM
RE: Do you love me? - de Lexxu - 22-08-2012, 09:50 PM
RE: Do you love me? - de Lara - 08-09-2012, 12:28 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-09-2012, 05:30 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 14-10-2012, 03:39 PM
RE: Do you love me? - de leoaica - 19-10-2012, 06:50 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 08-11-2012, 08:28 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 18-11-2012, 08:14 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-12-2012, 06:41 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 21-02-2013, 07:07 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
5 Vizitator(i)