Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O seara de Craciun!

#3
Heeeii! Iată că am venit și eu pe aici, încercând să-ți ofer câteva sfaturi, care probabil îți vor fi necesare pe viitor. În primul rând, titlul ales de tine este foarte banal. Sunt sigură că nu atrage prea mult atenția cititorului. Este în regulă faptul că, îmi pot da seama deja că se afla în concordanță cu planul ideatic, însă puteai să folosești ceva metaforic, care să exprime exact întreaga poveste scrisă de tine. Mi-a plăcut faptul că ai început cu noapte sfântă de crăciun, și cu prima ninsoare din acel an. Trecând peste asta, istorioara ta nu prea mi-a stârnit atenția. Ai trecut din prima la dialog, care pentru moment pare la locul lui, și transmite încărcătură emoțională, dar preferabil era să începi cu un pasaj descriptiv. Ai acumulat atâta acțiune, și ai uitat complet să conturezi personajele folosind descrierea. Dealtfel, ai făcut o salată de timpuri. În general preferabil este să folosești doar unul sau două timuri cu care să descrii acțiunea. Povestea nu mă atras, poate puțin sfârșitul, dar odată ce am dat de acel cântecel în engleză, mi s-a tăiat tot elanul. Cred că puteai să folosești un dicționar și să fi făcut cântecul ăla să aibă ceva mai mult sens. Desigur, transmite multe emoții, dar asta nu este suficient. Pe viitor încearcă să te documentezi, sau în cel mai rău caz evita astfel de lucruri. Finalul a fost trist, dar destul de sec. Oricât de supărat ar fi băiatul că tatăl lui nu poate ajunge în noaptea de crăciun acasă, cred că la vârsta lui n-ar fi trebuit să reacționeze așa. Din modul în care se comportă l-ai făcut să pară o fire destul de iritată, impulsivă. Eu cred că trebuia să insiști mai mult asupra descrierii și asupra acțiunii. Dealtfel, nici cu gramatica şi modul de exprimare nu stai prea bine. Ai mult mai multă atenţie la semnele de punctuaţie. Cam asta este ce am eu de comentat, pentru moment. Sper să nu te descurajezi și să vii cât mai curând cu cel de-al doilea capitol.

Kisses: *
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Răspunsuri în acest subiect
O seara de Craciun! - de Kyandi. - 28-12-2011, 02:02 PM
RE: O seara de Craciun! - de Miss M - 30-12-2011, 06:01 PM
RE: O seara de Craciun! - de Niska - 03-01-2012, 11:08 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Crime de Craciun Aimi. 5 4.721 03-01-2013, 11:57 PM
Ultimul răspuns: pikab00m
  Seara pe degete BibbyEllen 0 1.913 29-07-2012, 12:09 PM
Ultimul răspuns: BibbyEllen


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)