Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ichigo nu plateste spitalizare.

#7
A trecut ceva vreme de cand nu am trecut pe la acest mare spatiu artistic. Si se pare ca am aterizat chiar la tine, de data aceasta.
Spun de acum, ca dupa aia sa nu ma critice pe mine ALTII: si eu desenez la randul meu de ceva ani, dar cu toate acestea mai am cateva greseli pe la anatomie si altele care incep sa se imbunatateasca.. in fine deci si eu am parcurs aceiasi pasi ca tine si nu mi-e teama sa recunosc ca si eu la randu-l meu desenam cand eram prin a 5-a anime, ca dracu.. 21
Dar desigur nu necesita doar talent, necesita si multa munca, rabdare, sudoare, placere, inspiratie, imaginatie, cat si distractie.. pentru ca un desen are si el nevoie de toata atentia artistului ce-l creaza, cat si de iubire sa fie conturat cat se poate de placut.

In mare parte am privit toate desenele tale, le-am analizat, dar tot nu se observa schimbari.. dar totul se rezolva in timp, daca esti motivata sa exersezi ca sa te imbunatatesti e perfect, dar necesita si placerea de a desena, nu doar sa creezi ceva ca sa fie pus acolo.
Esti incepatoare, se vede, la fel ca toti ceialti si la fel ca mine si tot asa... insa daca nu pui si putin suflet nu o sa iasa asa cum vrei, dar bine ca nu mereu ies cum vrei.

Desenele sunt copiate, nu ma refer ca ai pus un desen sub foaie sau mai stiu eu cum, din contra sunt sigura ca te-ai uitat de nenumarate ori la desen ca sa-l faci si stiu bine ca nu este nici asa de usor sa copiezi, pentru ca mai mereu vrei sa modifici sau sa imbunatatesti si tot asa.
Dar cu toate ca sunt copiate, iti sugerez sa nu te axezi doar pe copiat, stilul inca nu este unul bine definit la tine, ai multe greseli si nu ma refer doar la anatomie sau la BG... ai la mai multe si am sa te ajut sa le identifici. Cu toate ca si eu la randul meu trebuie sa bag de seama, incerc si pana la urma iese ceva. 21

1` Pe langa faptul ca anatomia este cam ciudata si putin neproportionata, chiar prea fixa sa spunem.. adica: trupul nu pare flexibil si nu este de loc liber la miscare, trebuie sa se observe acea moliciune a trupului, ce-i confirma nu rigiditatea, ci fluiditatea, care la tine cam lipseste.

2` Parul pare prea mecanic, nu este necesar sa-l faci exact ca acolo.. dar nu asta conteaza, la fel pare fix, nu este flexibil sa se miste liber cum trebuie.. e prea rigit.

3` Expresia fetei, nu prea semnifica absolut nimic, doar un zambet care pare gol si pustiu.. trebuie sa dai o expresivitate la desenele tale, nu doar asa sa le copiezi fara sa le conferi o atmosfera mai dinamica. Referitor tot la atmosfera, foaie este goala aproape, deci mergea sa mai pui cateva detali, un background [BG], ceva acolo ca sa dai viata.

4` Ai grije la anatomie, fi atenta cum vin toate proportionate, caci se vede ca unele sunt puse putin aiurea.

Cam astea sunt, nu am spus prea multe dar voi sugera pe ce sa te axezi:
* Nu doar pe Fan Art , ci si pe Original Art.
* Nu doar fete, ci si baieti, animale..
* Nu gol, ci plin de viata, BG.
* Nu rigiditate, ci flexibilitate.
* Nu sec, ci dinamic.

Si pot sa o lungesc cat vreau.
Sper ca nu am fost dura, nu vreau sa te descurajez , ci vreau sa te ajut sa te imbunatatesti, nu renuntat indiferent de circumstante, pentru ca vei vedea, cu timpul stilul tau va capata un alt contrast si te vei bucura de rezultate.. hug



Răspunsuri în acest subiect
Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 11-04-2011, 11:09 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de KarinaD - 12-04-2011, 06:08 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 14-04-2011, 01:16 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 07-05-2011, 10:55 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ang. - 11-05-2011, 01:11 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de hiimera - 11-05-2011, 08:36 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 12-05-2011, 12:23 AM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de hiimera - 12-05-2011, 07:32 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 12-05-2011, 10:35 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de Ichigo. - 24-05-2011, 09:24 PM
RE: Ichigo nu plateste spitalizare. - de hiimera - 24-05-2011, 09:49 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)