Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ura nu va fi niciodata Dragoste [yuri... + 16]

#3
Salut!
Greseli:
Stiu ca nu e un nume prea frumos dar parintii mei = Stiu ca nu e un nume prea frumos, [virgula] dar parintii... ( ''Dar'' e conjunctie adversativa, deci virgula inainte )
popi = popii ( Articolul ''i'' )
Chiar si fetele din clasa mea ma evita dar nu le condamn. = Chiar si fetele din clasa mea ma evita, [virgula] dar nu le condamn.
fiata = viata
refel = refer
Dar chiar si asa nu cred ca exista = Dar chiar si asa, [virgula] nu cred ca exista...
des pus = de spus
Desi incerc sa ma concentrez pe studii imi ramane = Desi incerc sa ma concentrez pe studii, [virgula] imi ramane...
0 - in operele literare, numeralele se scriu in litere, nu in cifre, ca nu sunt numere abstracte. => zero
Dupa minute intregi, pentru ca se pare ca profa care are un fund enorm se misca si foarte greu. -> incepi intr-un fel, introduci o cauzala si nu reiei cu nimic propozitia initiala => n-am inteles nimic:))
una din specialitatile mele e sa critic oameni deci nu ar trebuii sa fie ceva iesit din comun. = una din specialitatile mele e sa critic oamenii, [virgula] deci nu ar trebui sa fie ceva iesit din comun. ( Conjunctie! )
Ok deci profesoara = Ok, [virgula] deci profesoara...
4 ani - numeral => patru
vre-un = vreun ( Mai nou se scrie legat, asa spun regulile )
accidend = accident
sa vorbeasca cu mine dar ca sa dezleg = ...sa vorbeasca cu mine, [virgula] dar ca sa dezleg... ( Conjunctie )
Cred ca ai gresit persoana. o intreb eu cu ceva bataie de joc crezand ca o pot speria. - In primul rand, asta nu e intrebare:)) e o propozitie afirmativa. In al doilea rand, '' o intreb [...] '' este o propozitie incidenta, adica aduci o precizare asupra celui ce vorbeste, deci se scrie dupa virgulita si cu litera mica.
Ai o voce atat de adanca dar totusi asa frumoasa. = Ai o voce atat de adanca, [virgula] dar totusi asa frumoasa
E adevarat ca imi vine sa ii trag una insa ma abtin pana nu aud un motiv clar. = E adevarat ca imi vine sa ii trag una, [virgula] insa ma abtin pana aud - Altfel n-are sens.
arta = arata
Nu doar ca arta ca un copil dar se pare ca si gandeste ca unul = Nu doar ca arata ca un copil, [virgula] dar se pare ca si gandeste ca unul.
Incantata de cunostinta Iroha. = Incantata de cunostinta, [virgula] Iroha. - Iroha e in Vocativ, deci e despartit prin virgule.

Mari probleme cu semneleeee! :| O duci rau de tot cu virgulele si deja m-a luat durerea de cap.
Ficul e bun, chiar interesant, sunt curioasa sa vad ce se intampla mai departe:>
Spor in continuare! :>
"Iadul e gol si toti diavolii sunt aici. " (W. Shakespeare)

Blog:
Codul Cuvintelor | L'art de L'amour



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ura nu va fi niciodata Dragoste [yuri... + 16] - de Beatrix LaVey - 27-01-2011, 11:56 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Niciodata 100% sigur. Alexandra Miau 2 2.340 28-06-2012, 01:33 PM
Ultimul răspuns: Lexxu
  Niciodata sa nu spui "Adio" ! Marina. 24 14.464 27-11-2010, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Un zambet ce nu se uita niciodata ¿ Misterious Girl ¿ 11 9.081 12-09-2010, 08:30 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)