Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Love At The Circus

#5
In dimineata urmatoare,m-am trezit cam buimaca,nestiind imediat unde ma aflu.Apoi mi-am amintit de tot ceea ce se intamplase cu o seara in urma,si de discutiile neplacute,dar injurand printre dinti,mi-am luat gandul,nu vroiam sa ma enervez din nou si sa fac vreo scena.
Mama imi lasase un bilet cu adresa noului ei loc de munca.L-am citit,apoi m-am indreptat catre bucatarie sa imi pregatesc niste cereale cu lapte.Ii multumeam lui Dumnezeu pentru faptul ca era sambata si nu trebuia sa ma duc la noul meu liceu,cu cine stie ce ciudati pe acolo.
In casa era atat de cald,incat stateam intr-o rochita alba,scurta si desculta.Nu suportam frigul.Nu puteam gandi limpede daca nu era caldura.
In timp ce strangeam masa,am auzit niste chei in usa mea.Prima oara m-am speriat,dar dupa cateva clipe mi-am dat seama trebuia sa fie mama care a uitat niste hartii pe acasa,cum face deobicei.M-am dus repede sa o intampin,dar inainte sa ies din hol,inima a dat sa imi sara din piept.
-Neata..
Era echilibristul ala care face viata fiecaruia de rahat.
-Ce cauti aici?Pleaca!
-Asculta,fetita,nu crezi ca lumea s-a saturat de fitele tale de copchil rasfatat?
-Nu imi spune mie fetita,nesimtit tupeist!
S-a uitat nervos la mine,scrasnind din dinti.
-Ba fetita iti spun!
Se indreptat catre mine cu pasi repezi.Eram ca la jumatate de metru distanta.
-Sunt mai mare decat cu tine cu 8 ani,deci da,pe langa mine esti o feita.Mica,naiva si..cam proasta!
Asta pusese capac.Am incercat sa il imping si sa dau cu pumni in el,dar parca,ii desenasem dianinte fiecare miscare a mea,stia exact ce aveam de gand sa fac si ma prinse,dur,de incheieturile mainilor.
-Mai "lupta-te" acum! imi zise el,parca,cu o usoara provocare in glas.
-Da-mi drumul..ma doare..
-Asa si trebuie.Poate ai sa inveti ca mofturile tale nu impresioneaza chiar pe oricine.Vrei sa iti cadem la picioare ori de cate ori ridici glasul?
-Am spus ca ma doare! tipatul meu puternic mi-a dat frau catorva lacrimi.Te rog..sa imi dai drumul.
-Nu te mai purta asa.Sa nu imi spui ca nu te-am avertizat,zise Octav dupa care imi dadu drumul.
-Daca afla mama..
-Spune-i!Ce imi pasa?La varsta asta asa faceti voi,pustoaicele,cand aveti o problema va plangeti la mami si la tati.In orice caz,venisem sa mai las o copie de la cheie,in caz ca ai si tu nevoie.Si o tranti pe masa din living,dupa care pleca.
M-am trantit in genunchi,lipindu-ma de perete,cu lacrimi in ochi.Cat de..dur era,fara sentimente,mereu autoritar si cu vorbele pregatite.June veni miorlaind catre mine,iar eu am luat-o gingas in brate.Era atat de calda si pufoasa..alinarea de care aveam perfecta nevoie.
Ma saturasem sa fiu singura.In Sankt Petersburg eram singura,mama era plecata intotdeauna,aici eram singura..Imi doream si eu sa am macar o prietena sau un prieten care sa ma sustina,pe umarul caruia sa pot plange.La urma urmei sunt om.Am nevoie de imbratisari.Am nevoie de putina dragoste.

Duminica era,oficial,ultima mea zi de trandaveala de cand ajunsesem in Moscova.Chestia asta ma facea atat de nostalgica..Imi era oarecum tema de noua scoala.Mai ales ca eram o fire megatimida,de cand ma stiam.
-Mama,unde te duci?am intrebat-o in timp ce am observat ca se imbraca.
-Am treaba,Maya,trebuie sa vad daca articolul meu le va placea..
-Dar e prea de tot!o intrerup eu,rastindu-ma.Vreau sa zic,pana si duminica ai treburi de astea?
-Imi cer scuze,dar e o perioada mai dificila si daca intr-adevar vreau sa fiu cea mai buna jurnalista din Moscova,trebuie sa muncesc mai mult.In plus,trebuie sa te bucuri,maine mergi la scoala si o sa iti faci noi prieteni.
-Ura,spun eu.
-Vad ca incepi iar cu sarcasmul.Am plecat,ti-am lasat mancare pe aragaz.Sa ai grija.
-Normal ca am,mama.
-Stii doar ca e un oras mare,nou,doar necunoscuti.Apropo de asta,se grabi ea sa zica intorcandu-se din drum.L-am rugat pe Octav sa vina sa mai verifice daca totul e in regula.
-Ce-ai facut?
-Mai schimbi si tu o vorba,nu stai pustniica.Macar stiu ca atata vreme cat mai trece pe aici,esti in siguranta!
-Foarte in siguranta..marai eu.Pa,mama.
Parca o facea intentionat.Dorea din adins sa imi stoarca creierii.Va trebui sa am o discutie serioasa cu ea!
Dupa cateva ore,am adormit cu June langa mine,tinandu-mi de cald.



Răspunsuri în acest subiect
Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 01:37 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 02:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 05:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 06:04 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 08:48 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 10:50 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 03-01-2011, 02:11 AM
RE: Love At The Circus - de Lena - 03-01-2011, 02:46 AM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 02:25 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 03:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 08:16 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 10:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 05:39 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 08:35 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 04-01-2011, 10:48 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 04-01-2011, 11:17 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 09-01-2011, 01:28 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 09-01-2011, 04:06 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 16-01-2011, 09:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:06 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 04-02-2011, 03:57 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 05-02-2011, 03:21 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 05-02-2011, 03:58 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 06-02-2011, 04:23 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 06-02-2011, 10:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 14-02-2011, 10:08 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 16-02-2011, 12:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-04-2011, 08:50 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My circus .... Vex 8 4.246 22-12-2010, 02:28 PM
Ultimul răspuns: Vex


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)