Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Love At The Circus

#4
Trecusera cateva zile de la acea intamplare.Eram atat de furioasa pe mine,pentru ca ma indragosteam atat de usor,pe el,pentru ca ma considera doar o fetita naiva.Il uram.Il detestam.Eram satula de dezamagiri.Satula!
Parintii mei erau destul de exigenti,uneori foarte neintelegatori.Tata lucra in New Orleans,Louisiana;era printre cei mai buni judecatori.Ne sunam si vorbeam la telefon cat de des puteam.Mama mea,era o jurnalista foarte buna dupa parerea mea,dar nu prea cunoscuta.Imi spusese intr-o joi ca a primit un post exceptional in Moscova si ca va trebui sa ne mutam amandoua acolo,eu urmand sa invat la alt liceu.Imi era atat de frica.Nu doream sa ma mut din al doilea semestru.Vroiam sa imi termin liceul aici,in Sankt Petersburg,alaturi de prietenii mei care tin la mine,ma cunosc,ma sustin si ma inteleg.Intr-un liceu nou,nu iti faci atat de repede si usor prieteni,e foarte greu sa te acomodezi.Tin minte ce perioada oribila am avut cand tata m-a mutat in clasa a 6-a la o alta scoala "mai buna".Dar o iubeam pe mama si faptul ca traiam singure,ne unea mai mult.Eu trebuia sa incerc sa o ajut si sa o inteleg,nu vroiam sa fiu o povara si sa ii ingreunez si mai mult situatia,asa ca am incercat sa par cat de cat ca ma bucur de faptul ca a gasit o slujba buna si ca ne vom muta.
Ajunsesem in unul dintre cele mai frumoase orase ale Rusiei,eram atat de fascinata de monumente,de magazine,de oameni.
-Mama,dar unde vom sta? o intreb eu aproape uitand de acest "mic" detaliu
-Momentan,cu chirie.Dupa ce voi merge la noul meu loc de munca si vom strange niste bani,poate imi mai trimite si tatal tau,ne vom construi o casa frumoasa,mare,si iti vom face o camera verde,asa cum iti place tie.
-Bine..
-Nu iti fa griji,Maya,imi zise ea,tanarul care ne inchiriaza apartamentul este unul serios,munceste mult,si ne ofera un apartament comfortabil si nu foarte scump.
Am luat un taxi si ne indreptam catre "mister. Eram atat de curioasa sa vad cum arata locul in care vom sta cam...cateva luni,dupa parerea mea.
-Care e numarul apartamentului?intreb eu,hlizindu-ma.
-Nu prea stiu multe detalii,Maya,proprietarul a spus ca ne intampina el si ne va lamuri orice problema.
-Aha..
Ajunse in fata unui bloc cu 10 etaje,observ cum un barbat ii deschide usa mamei,pentru a iesi.
"Cred ca o fi proprietarul ala magnific,ma gandeam eu.Ce gest frumos a facut,mai exista si d-astia pe lume"
Cand am incercat sa ies,am simtit cum imi ofera mana.I-am intins-o si eu,zicand un "Multumesc",dupa care am coborat.Observam privirea acestuia asupra mea.Discret,m-am uitat la el in speranta ca se va opri.Dar..
"De ce?!ma intrebam eu in gand.De ce dintre toti nenorocitii care inchiriaza nenorocitele de apartamente,el trebuie sa fie nenorocitul?Viata,parca o faci din adins!!"
-Mama! o strig eu,sunt sigura ca apartamentul asta nu va fi pe gustul tau,te rog,hai sa cautam altul!
-Sa cautam altul?Este frig afara,imi e foame si e prea tarziu sa cautam alt apartament.Maya,tu gandesti cand vorbesti?
Eram atat de stanjenita..dar am continuam discutia,fiind o fire incapatanata de fel.
-Mamaaa!Nu o sa-ti placa,uite-te la cum arata,si mai are si 10 etaje,stii ca aici cutremurile sunt foarte periculoase.
-Maya,ajunge,imi arunca mama,autoritar,aceste vorbe.
-Dar cine stie cat de vechi este si nu e nici comfortabil,nu are langa el salon de masaj,cum iti place tie.
-Blocul a fost construit acum doi ani,apartamentul dumneavoastra are trei camere,o bucatarie foarte spatioasa si o baie utilata cu tot ceea ce e necesar plus o cada cu hidromasaj,rosti Octavian,serios,ca un parinte autoritar.
-Tu sa taci! am strigat eu,la care mama se intoarse uimita catre mine si ii ceru scuze tanarului circar.
-Maya,nu stiu ce e cu tine.Termina,nu te comporta ca in jungla.Imi cer scuze,domnule Paun.
-Nu trebuie sa va scuze,nu e absolut nicio problema.
-Neaah nea nea..murmuram eu,cu niste nervi care incepeau sa ma depaseasca.
-Se pare ca aveti o fiica foarte alintata,zise el,cu un zambet siret.La auzul acestor vorbe,i-am aruncat o privire de gheata,cu o puternica ura.
-Mie imi spuneti?incepu sa se planga mama.Am rasfatat-o prea mult de cand a plecat tatal ei.A inceput sa fie atat de figuranta cand are chef..
Dar eu nu ziceam nimic.Octav ne-a luat bagajele si ne-a facut semn sa o luam inainte.Continuam sa fiu nervoasa,atat de furioasa pe ceea ce ziceau astia doi.De fata cu mama,acrobatul imi vorbea politicos si se comporta splendid cu ea,dar parca a uitat ceea ce s-a intamplat acum doua luni,cum s-a comportat cu mine si ceea ce mi-a zis.
Ne-a aratat toate camerele,mama fiind incantata de acel loc.Eu aveam o fata de parca trecuse un cal peste ea,si nu paream uimita de nimic.
-Maya,ce parere ai,nu este absolut fantastic?ma intreba ea entuziasmata.
-Mda..este draguta..proprietarul e cam ciung.
-Maya,ori termini,ori te pedepsesc,iti jur.Cere-ti scuze!
-Lasati-o doamna.Asta e varsta.E varsta problemelor din orice lucru marunt,varsta neintelegerii,cand crezi ca nu ai pe nimeni,varsta la care te indragostesti usor si maine uiti acest lucru.
Nu imi venea a crede.Era atat de..de..ipocrit,de metamorfozat,nici nu stiam cum sa il numesc.
-Se uita la mine cu un zambet rau si pervers,ce te facea sa ingheti.
-In fine,eu am terminat cam tot ce aveam de facut pe aici.Uitati numarul meu de telefon,in caz ca aveti probleme.Sper sa nu fie,totusi,si au inceput sa rada amandoi ca niste prosti pe seama glumei lui seci.
Eu l-am imitat ingamfata,iar mama mi-a aruncat o privire rece.
-La revedere,doamna!
Dupa care pleca.
-Nu stiu ce e cu tine,ce ti se intampla,Octavian asta are dreptate.Esti adolescenta,dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai mereu vina pe varsta din cauza tuturor prostiilor pe care le faci si le zici.Ai devenit atat de morocanoasa.Nu stiu cine o sa te suporte,fata!Daca gasesti tu un baiat care sa faca fata tuturor mofturilor tale,anunta-ma si pe mine,Dumnezeu sa-i dea sanatate!
Cata ironie avea si maicamea asta uneori..
-In orice caz,continua ea dupa o mica pauza,de maine ma duc la servici.Ai 16 ani,sper sa te descurci si tu,pentru ca eu voi fi plecata de dimineata pana seara tarziu.Ma pot baza pe tine,figuranta mica?
-Tu ce crezi?o intreb eu stramband putin din gura.
-Nu vreau sa stiu,imi spuse,ducandu-si o palma la cap.Maya,sa stii ca proprietarul apartamentului mi-a zis ca va mai veni pe aici din cand in cand,ca sa verifice daca totul e in regula,daca nu s-a spart vreo teava,daca nu ai vreo problema.
-Ce?Daca nu am vreo problema?Sunt destul de mare ca sa imi port si singura de grija,nu am nevoie ca un tip ciudat sa vina sa ma controleze.
-Eram sigura ca te vei enerva,dar,gandeste-te,imi e greu intr-un oras nou,trebuie sa stiu ca esti permanent in regula,ca nu iti e rau,si cum nu cunoastem inca pe nimeni aici,l-am rugat pe Octavian.A fost foarte dragut din partea lui ca a acceptat.
Imi doream sa ma trezesc din acest cosmar.


lasa cineva un coment mic?:D



Răspunsuri în acest subiect
Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 01:37 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 02:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 05:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 06:04 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 08:48 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 10:50 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 03-01-2011, 02:11 AM
RE: Love At The Circus - de Lena - 03-01-2011, 02:46 AM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 02:25 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 03:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 08:16 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 10:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 05:39 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 08:35 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 04-01-2011, 10:48 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 04-01-2011, 11:17 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 09-01-2011, 01:28 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 09-01-2011, 04:06 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 16-01-2011, 09:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:06 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 04-02-2011, 03:57 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 05-02-2011, 03:21 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 05-02-2011, 03:58 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 06-02-2011, 04:23 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 06-02-2011, 10:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 14-02-2011, 10:08 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 16-02-2011, 12:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-04-2011, 08:50 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My circus .... Vex 8 4.242 22-12-2010, 02:28 PM
Ultimul răspuns: Vex


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)