Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Love At The Circus

#2
ce frumos ar fi sa lasati un comentariu:)


Dupa vreo doua zile,ma hotarasem sa plec impreuna cu prietena mea la un fast-food.Personal,consider ca mancarea de acolo e delicioasa,iar atunci cand nu pui pe tine niciun kilogram in plus,ai un mare avantaj.M-am holbat vreo 15 minute la panoul cu meniuri,dupa care mi-am luat un shake amarat,nu aveam deloc chef de mancare de la ceea ce se petrecuse acum doua zile.Stateam si discutam cu Ema despre o groaza de chestii,pufnind in hohote la glumele mele...seci.
Nu o sa va povestesc despre doamnele de fite care au intrat sa isi cumpere o apa plata,nici despre cei care intrasera doar ca sa se spele pe maini,ori snobii ce isi parcau masinile in dreptul geamului 2 minute,facandu-se ca vorbesc la telefon.In schimb,trebuie sa stiti,ca sentimentele despre care se zice ca sunt de nedescris,sunt mai mult de atat.Venise sa isi ia un hotdog,cel putin din cate am observat,pentru ca nu am vorbit cu el si nici cu prietena lui cea inalta si cu parul de culoarea aurului.Era draguta,ce pot spune?Tanarul acrobat mi-a oferit o privire..mandra,apoi a luat-o pe tanara domnisoara si s-au intors de unde venisera.
Nu imi imaginaseram nici o poveste de dragoste ridicola intre mine si el.Pe cine incerc sa pacalesc,doar eu stiu de cate ori il visam seara si imi aduceam,nostalgic,aminte de el..Dar nu ma gandeam ca avea deja pe cineva.Nu ca ar fi fost ceva absurd.Pur si simplu nu credeam..sau nu vroiam,nu puteam sa cred.
Cu o miscare brusca,m-am intins catre jacheta si neapucand sa ma imbrac,am fugit spre usa.Nu ma mai simteam deloc bine,vroiam sa fim doar eu,cu mine si persoana mea.

Nu mai vreau sa fiu dezamagita..nu mai vreau sa fiu trista..Nu mai vreau sa ma indragostesc..vreodata.
Nici nu il cunosteam bine pe Octavian,il vazusem de cateva ori la televizor,ramanand mai mult decat fermecata,insa,undeva inauntrul meu,simteam ca il cunosc,imi era familiar.Nu era bine..eu aveam doar 16,nu trebuia sa ma gandesc la asa ceva.Nu inca..mai ales cand nu avea niciun sens,nicio logica,nu se putea intampla lucrul asta,indiferent cat de frumos ar fi fost.
In urmatoarele zile,il mai zarisem de doua ori:Intr-o zi rece de Noiembrie,in care el iesea dupa spectacol,conducandu-i pe clienti,iar a doua oara..venise la mine la liceu pentru a imparti fluturasi despre circ.
-Daca mai vrei sa vii,sa stii ca esti bine venita,mi se adresa incet,in fata clasei.
-Maya,ar fi frumos sa te duci impreuna cu colegii la spectacol,zise cu o voce puternica profesoara de istorie.
El zambi,ii facu un gest usor din cap profesoarei,dupa care pleca.In momentul in care inchise usa,simteam cum efectiv,inima mea era ca un cearceaf vechi,la care toate cusaturile se rupeau,se desfaceau.Apoi am tresarit,iar la ultimile 2 ore am plecat acasa,nemaiputand rezista.
Cine ar fi stiut..ar fi zis ca sunt atat de absurda,de naiva,ca nu stiu ceea ce simt la aceasta varsta.
In drum spre casa,m-am abatut putin de la drum,cautand o zgarda pentru pisica mea,observand recent ca are cativa pureci.Dar,in drum spre petshop mi am dat seama ca ma indrept in directia "interzisa",in directia cortului,in directia frumoaselor rulote.Am facut vreo trei pasi inapoi;m-am oprit,cazand pe ganduri.Eram atat de nedumerita,dar incepeam sa fiu din ce in ce mai irationala.Nu ma mai puteam gandi,simteam cum pur si simplu cineva ma atinge cu o torta,asa ca,am fugit repede catre cortul circului.Era seara,insa nu ma puteam opri din a incerca sa admir cu greu modelele materialului dinafara arenei.Imi adusesem aminte de tot ceea ce se intampla in ziua aceea,cum ma privi,cum imi vorbi.Ma indreptam catre rulotele colorate,parca adormite,dupa atata efort depus de echilibristi.Era atat de frumos la circ.Atat de misterios.Imi inchipuiam ce viata frumoasa trebuie sa duca oamenii de acolo.
Am simtit cum cineva imi atinge parul,tresarind din reflex.
-Buna,Maya.Din nou.
-Ce faci aici,Octavian?!?!
-Aici stau pe perioada circului,logic,nu vezi cortul la cativa pasi de tine?
Obrajii mi se inrosisera.Oare din ce motiv sa ii spun ca ma aflam prin locurile alea?
-Eu..cautam petshopul.Vezi tu,am o pisica,si are niste chestii in blana..
In timp ce incercam cu putere sa inventez tot felul de lucruri,am constientizat faptul ca mana lui inca se plimba gingas prin parul meu,luandu-mi cate o suvita,rasucind-o pe degetele lui.Nu era atent,nu era catusi de putin atent la ce ziceam,desi ma privea in ochi.Simteam cum ochii lui albastri ca marea,doreau sa imi transmita ceva.Parea ca arde de dorinta.La fel ca si mine.M-am oprit din a vorbi.Il priveam,ma privea.Parca adulmecandu-ma,isi lipise buzele moi de fata mea,indreptandu-se catre ureche,iar apoi pe gat.Nu facea nimic,pur si simplu ii placea faptul de a-si lipi buzele de fata mea.Tremuram.De dorinta.Scrasneam incet din dinti,iar degetele mi se incordasera.Totul era ilogic,nimic nu avea explicatie.Era doar el,acrobatul tanar si misterios si eu,o pustoaica de 16 ani.
L-am impins cu putere,fugind..fugind undeva,catre casa mea.



Răspunsuri în acest subiect
Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 01:37 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 02:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 05:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 06:04 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 08:48 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 02-01-2011, 10:50 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 03-01-2011, 02:11 AM
RE: Love At The Circus - de Lena - 03-01-2011, 02:46 AM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 02:25 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 03:45 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 08:16 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-01-2011, 10:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 05:39 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-01-2011, 08:35 PM
RE: Love At The Circus - de aly_lady_kiss - 04-01-2011, 10:48 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 04-01-2011, 11:17 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 09-01-2011, 01:28 PM
RE: Love At The Circus - de Lena - 09-01-2011, 04:06 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 16-01-2011, 09:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:06 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 04-02-2011, 03:57 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 04-02-2011, 03:59 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 05-02-2011, 03:21 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 05-02-2011, 03:58 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 06-02-2011, 04:23 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 06-02-2011, 10:03 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 14-02-2011, 10:08 PM
RE: Love At The Circus - de Daria - 16-02-2011, 12:18 PM
RE: Love At The Circus - de abbeyslullaby - 03-04-2011, 08:50 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My circus .... Vex 8 4.244 22-12-2010, 02:28 PM
Ultimul răspuns: Vex


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)