Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

DACA VREI, POTI!!!

#3
Yo yo. De obicei nu prea las critica la sectiunea proza, fiindca ii las pe alti sa o faca, dar ficul tau mi-a atrat atentia si am hotarat sa il citesc, dar mi-a cam lasat un usor gust amar.
De ce? Hai sa iti explic de ce am un usor gust amar si asta nu se datoreaza de la crastavetele murat care tocmai l-am mancat. Iti voi explica pe bucati.

(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: Deci aici este vorba de o bruneta care nu credea in ea, in puterile dragosteai, intr-un cuv. nu stia cei dragostea. Si nici nu vroia sa afle. Dar pana la urma ''viata'' o impinge si trebuie sa faca ea primul pas. Dar daca vreti sa aflati continuarea trebuie sa cititi! P.S: plz cititi si astept comment :d

Poate te intrebi de ce ti-am luat acel mic fragment ce l-ai scris la inceput? Exista si o explicatie^.^ - vorba lu' Leana din Vacanta Mare. In acel fragment ai povestit parctic esenta povesti, intr-un cat cititorul nu iti va mai citi opera, fiindca stie deja ce se va intampla in ea. Din start s-a dus intriga si suspansul. Apropo puterile dragostei si nu puterile dragosteai. Faza cu daca vrei sa afli ce se intampla citeste, nu prea isi mai are rostul daca ne-ai spus esenta povesti =_=, dar in fine.

Capitolul 1

(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: Sally! Sunt Maya Terichoschi si sunt fata. Logic
=> Ai un inceput banal si din start s-a dus in jos capitolul unu. Maya e nume de fata din cate stiu eu - daca gresec, sa ma informati si pe mine, ca nu ma supar sa fiu corectata ^.^ - deci nu are ce cauta pe acolo sunt fata si logic
(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: si NU am avut in viata mea un Bf
=> Nu ai voie pe un forum cu prescurtari si nu stiu de ce ai scris "Nu"-l ala acolo cu ambele litere mari. Era de ajuns una cu
semnul exclamari.

moolte = muulte
lucrori = lucruri
a 11 = a unspea sau a XI-a (doua variante de scris)
Bf = boyfriend (nu stiu ce era asa de greu de scris cuvantul intreg =_=")
draqi = draci
gadilanduma = gadilandu-ma
mucoas-o = mucoaso
5 = cinci
9 = noua
2 = doi

Capitolul doi

2 = doi
simnt = simt
sa = s-a
decand = de cand

prohapul = ce inseamna acest cuvant pentru numele lui Alah - aici am exagerat deja ^.O


Ti-am corectat o parte din capitole ca ma doare si capul de la stomac - o mica bataita la scoala ^.^
Whatever. Sa incepem cruciadele. In primul rand smileurile nu au ce cauta in text numai daca textul respectiv e vreo parodie. In loc sa punem un smiley cu emotia respectiva, mai bine o descriem. Doi la mana, fara prescurtari, fiindca pe nici un forum nu vezi prescurtari. Trei la mana, numeralele se scriu in litere nu in cifre. Patru la mana, descrierea ta e in pod si poate mai sus, unde nu poti ajunge, adica nu ai deloc. Nu tu descriere fizica, morala, sentimentala. Nimic. Cinci la mana, cand incepi sa scri un jurnal scri sus data si ora si nu cred ca intr-un jurnal te prezinti asa :-?, dar in faza asta nu ma pot pronunta ca nu am tinut niciodata un jurnal, ca le urasc. - de naratiune nu prea ma leg, fiindca e in aceeasi oala cu descrierea.
Sase la mana, dialogul e sec si unele replici sunt fara sens si ai putea sa reduci mult din el la scriere indirecta. Sapte la mana - mai am multe degete - aici nu intra si celalalte zece de la picioare - actiunea e grabita. Aici se culca, aici se trezeste. Lasa actiunea sa decurga de la sine, fiindca pe la capitolul doisprezece sau treisprezece e gata ficul si opt la mana - ultima din fericire ^.^ - nu ai virgula si punctuatia e pusa aiurea.
Faza cu cititul si comentul. Crede-ma. Fi multumita ca ti se citeste ficul si ti se mai lasa din an in paste cat un coment. Bun sau rau, macar e coment si faza cu amatoarea, ar trebui sa citesti regulile, unde iti lamuresc unele lucruri ce am specificat eu mai sus - nu toate, dar whatever.
Have a good day sau night

P.S. imi cer scuze daca nu se integel cateva cuvinete, dar am conectat tastatura de compurter la laptop si pana ma obisnuiesc cu ea, imi ia ceva, fiindca butoanele de la laptop sunt cam sterse de la atata scris >.>
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^



Răspunsuri în acest subiect
DACA VREI, POTI!!! - de oV!K!o - 10-11-2010, 05:46 PM
RE: DACA VREI, POTI!!! - de yaoi maniac - 10-11-2010, 06:27 PM
RE: DACA VREI, POTI!!! - de Nywa - 10-11-2010, 08:07 PM
RE: DACA VREI, POTI!!! - de Jasmine - 10-11-2010, 09:28 PM
RE: DACA VREI, POTI!!! - de oV!K!o - 11-11-2010, 09:27 PM
RE: DACA VREI, POTI!!! - de Jasmine - 13-11-2010, 01:39 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 20.302 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  Acum poti privi prin mine +Rin+ 8 3.679 21-07-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Vrei sa fii iubit, iubeste! Trioxide chocolate.۩ 11 5.531 05-07-2011, 02:08 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Tradarea doare dar o poti uita! akadella 5 3.999 24-08-2010, 01:46 PM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。
  Vrei sa Mori? What's my NaMe?? 1 2.286 21-04-2010, 02:44 PM
Ultimul răspuns: Zăpă
  Nu poti uri fara a iubi[Naruto Fic...] bastard_in_love 5 9.064 08-10-2008, 05:31 PM
Ultimul răspuns: denisa
  Cel mai profund lucru pe care il poti face e sa fi superficial originalcopy 2 3.164 27-07-2008, 08:14 PM
Ultimul răspuns: originalcopy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)