Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

All wrapped up into Black [Harry Potter inspired]

#4
A/N: Nobody, that's so sad. Va rog anuntati-ma daca nu va intereseaza acest fic si nu isi are rostul, chiar nu o sa ma supar, eu oricum nu ma las de scris sau de ficul asta sau ceva de genul asta , dar doar sa stiu daca mai are rost sa-l postez aici. Anyway, enjoy. XD




Not the usual type



Stateam toti in sala mare, fiecare casa asezata la propria masa uriasa, pe care erau asezate fel si fel de delicatese. Am salutat pe majoritatea cunostiintelor mele din Hogwarts, erau destui de multi cei pe care ii stiam sau care ma stiau, dar nu eram apropriata de nimeni, nu eram exact miss popularitate, poate din cauza sinceritatii mele foarte acide care-i facea pe majoritatea sa se simta prost.

Lily statea putin mai departe de mine si de baietii, pentru ca s-a reintalnit cu Alice, iar cele doua, fiind cele mai bune prietene , aveau destul de multe barfe de recuperat. Nu ma deranja deloc apropierea dintre cele doua, singurul motiv pentru care eu m-am imprietenit cu ele a fost pentru ca trebuia sa impart dormitorul cu ele, dar nu regret, sunt niste fete foarte dragute si cuminti, poate un pic prea cuminti pentru mine.

Stateam intre Sirius si James iar in fata mea erau Remus si Peter, toti patru baietii infulecau ca niste porci. Eu, sincer, aveam o obsesie pentru mancatul sanatos si in cantitati foarte mici, nu stiu exact de ce , dar asa eram eu, daca mancam un pic prea mult mi se facea greata instant. James a observat ca mai mult ma jucam cu mancarea din farfurie decat sa mananc defapt ceva si mi-a aruncat o privire foarte confuza.

„De ce nu mananci?”
„Corn! Parca ma cunosti de ieri, asa te comporti. Stii ca nu mananc, decat alimente mai ..sanatoase.” .Cercetam atent fiecare bucatica de mancare strambandu-ma usor. „Si asta pare cam , scarboasa.”

Sirius a luat o imbucatura mare de ce avea acolo in farfurie si s-a apropiat de mine plescaind foarte zgomotos. „ Vrei sa zici ca asta ti-se pare scarbos?” abia am inteles ce a vrut el sa zica acolo, se apropria mult prea mult de fata mea cu mancarea aia plescaindu-i in gura. Am inceput sa rad si sa-i imping cu mana,fata .

„Inceteaza!”radeam foarte zgomotos si au inceput si baieti sa rada, acum toti se holbau la noi, eram noi un subiect chiar atat de interesant? Am observat privirile pline de superioritate ale Viperinilor, printre care era si Bellatrix, care mi-a aruncat o privire ucigatoare. I-am zambit foarte frumos, cat de frumos puteam, eram foarte satisfacuta de faptul ca viperina imi purta o ura atat de profunda. Era foarte suparata ca am batut-o de fiecare daca cand m-a provocat la duel, ea incercand sa-mi demonstreze ca e cea mai buna.

Deodata s-a facut liniste in sala , Dumbledore si-a tinut ca deobicei discursul, imi facea foarte mare placere sa-i ascult vorbele intelepte, pana si Strengarii considerau parerile lui destul de importante incat sa nu faca circ. L-am aplaudat cu toti frenetic, doar Viperini erau mai ironici, cel putin o parte din ei. Imediat dupa a urmat cantecul Jobenului Magic si desigur sortarea. Era cam aceeasi chestie in fiecare inceput de an, acum parea ceva banal, dar atunci in primul an, a fost unul din cele mai inspaimantatoare lucruri din viata mea. Totul e asa de clar, de parca se intamplase acum cateva zile.

Tremuram toata, Sirius fusese deja sortat la Cercetasi si era foarte fericit si Lily, insa ea nu era asa multumita, nu am sa uit niciodata expresia de pe fata lui Smiorcaila cand a aflat ca prietena lui apartine casei rivale. Stiu ca am avut jobenul pe cap doar pentru cateva secunde, mi-a soptit imediat „Am un loc perfect pentru tine” si apoi a tipat tare „CERCETASI!” Am simtit cum jubilam in interior, toata casa de care apartineam acum s-a ridicat in picioare aplaudand. M-am imbratisat cu Sirius, fericiti amandoi, iar toti din casa ma felicitau. Acum am aflat de ce toti erau asa mandri ca faceam parte din Cercetasi, familia mea avea o legatura de sange cu familia Dumbledore si toti vrajitori din familia mea au fost geniali, intr-un fel sau altul. Eram o aditie de elita la familia Cercetasilor.

Asta era casa mea, mi se potrivea perfect, aici mi-am gasit prieteni adevarati care aveau sa fie acolo pentru mine, toata viata. Eram mai mult decat sigura pe asta, nu as fi putut sa ma incadrez mai bine altundeva, asta era destinul meu, iar Jobenul Magic stia foarte bine asta.
***
Prima noapte dormita in dormitoarele Hogwarts, mi-am aranjat toate lucrurile, mi-am pus poza cu parinti mei pe noptiera, i-am studiat cu atentie. Faceam asta destul de des ca sa fiu sigura ca nu o sa-i uit niciodata, desi nu cred ca ar fi fost posibil. Mama avea un par blond spalacit si niste ochii caprui foarte asemanatori cu ai mei, avea un zambet frumos , era superba, iar tata avea cei mai frumosi ochi verzi pe care i-am vazut vreodata si parul satin, destul de lung. Imi zambeau si radeau fericiti in poza, erau asa de tineri si atat de plini de viata.

Am adormit cu imaginea lor in minte, imi era greu sa recunosc ca eram slaba, ca mai cedam din cand in cand si simteam nevoia sa-i am aproape de mine, incercam sa par hotarata si neatinsa de tragedia pe care o traiam, insa atunci cand nimeni nu ma vedea, plangeam, plangeam ca un copil mic.

„SIRIUS! DA-I DRUMUL!”

„CUM INDRAZNESTI SA SPUI ASA CEVA DE EA?”

„AMPRENTA , CALMEAZA-TE!”

Trezirea mea a fost una brusca si neplacuta. Am auzit tipetele prietenilor mei. M-am sculat instant si pe deasupra camasii mele de noapte negre si scurte am arucat un halat cu insigna cercetasilor. Am coborat foarte rapid scarile si am ajuns in camera de zi unde era o harababura totala. Sirius a trecut rapid pe langa mine foarte suparat, un coleg de al nostru Sebastien parea putin ranit si dezorientat, iar James si Lily erau in acelasi timp ingrijorati dar si foarte confuzi.

„Ce s-a intamplat aici? Am auzit tipete..”mi-am frecat ochii adormita, parca incercand sa ma trezesc la realitate, eu nu obisnuiam sa ma trezesc asa brusc din somn si mai ales dupa o vara in care am dormit cat am vrut eu, acum trebuia sa-mi reobisnuiesc organismul cu programul matinal.

„Black l-a blestemat pe Sebastien pentru ca a facut un comentariu foarte nepoliticos la adresa ta.” Raspunsul scurt si foarte la obiect a lui Lily nu m-a multumit, eram inca confuza asa ca mi-am intors privirea catre James care parea acum putin amuzat de situatie.

„Defapt badaranul a zis ca ai merge de o tura si Amprenta s-a ridicat foarte calm si l-a rugat sa numai faca comentari pentru ca tu nu esti genul ala de fata , el a continuat si atunci a primit exact ce a meritat. L-as fi ajutat si eu Dev, dar Sirius a fost mult prea rapid pentru mine.” zise acesta razand.

„De obicei nu as fi de acord cu astfel de comportament, dar trebuie sa recunosc ca Black avea dreptate.” Continua Lily la fel de serioasa ca inainte.

Eu eram socata, primul impuls pe care l-am avut a fost sa-l blestem si eu pe micutul pervers, insa mi-am dat rapid seama ca ratam cea mai importanta parte din aceasta intamplare. Sirius mi-a luat apararea, si nu oricum, ci in cel mai evident mod posibil, l-am auzit pana si eu, din dormitor. Am zambit cu coltul guri, chiar ii pasa foarte mult, se pare . Ma simteam bine, cu toate ca eram constienta ca se comporta cu mine ca si cum as fi fost una dintre baieti , insa asta insemna ca eu eram mai importanta decat orice pipita cu care isi petrecea noptile si asta pentru mine era mai mult decat deajuns.

„Cred ca ii datorez un multumesc.” Am raspuns cu un zambet si intorcandu-ma pe calcaie m-am indreptat catre dormitorul baietilor.

„DEV! Nu uita ca peste patruzeci de minute avem ora de Potiuni!” am auzit-o pe roscata strigand dupa mine. Mi-am dat ochii peste cap, parca aveam un orar vorbitor dupa mine. Am urcat in dormitorul baietilor si am zambit amuzata gandindu-ma la anul trecut cand James si Sirius au reusit sa rupa vraja de la dormitorul fetelor si au dat buzna , atunci Lily s-a infuriat ingrozitor. Am inceput sa rad in sine mea amintindu-mi aceasta intamplare. Am ciocanit incet in usa de lemn, poate un pic prea incet si am deschis-o incercand sa nu fac prea mult zgomot. Sirius isi incheia camasa , mi s-a oprit pentru o secunda inima, il uram cateodata pentru ca avea efectul asta asupra mea.

„Mersi…”vocea imi tremura putin, am rasuflat usurata.
„Pentru ce?” ochii lui atat de frumosi ma cercetau din cap pana in picioare, parea putin dezorientat, incercand sa-si faca nod la cravata. M-am apropiat usor de el, si ridicandu-ma pe varfuri l-am ajutat sa-si faca nodul.

„Mi-au povestit Corn si Lily ce s-a intamplat.”
„Ah, nu ai pentru ce Buf, merita sa-l invete cineva sa vorbeasca mai frumos.” A afisat acelasi zambet fermecator care parca ma incalzea pe interior.

„Gata” am zis aranjandu-i foarte frumos cravata si camasa, arata atat de elegant incat nu am putut sa ma abtin sa nu zambesc. L-am tras de cravata ca sa-l aduc la nivelul meu si l-am pupat foarte usor pe obraz, parfumul lui atat de fin, dar in acelasi timp barbatesc imi imbata simturile. Mi-am permis acest gest putin prea indraznet pentru personalitatea mea pentru ca eram mai mult ca sigura ca Sirius ma privea ca pe o prietena foarte apropriata.

M-am indreptat rapid spre dormitorul meu si m-am schimbat foarte repede. Cred ca am uitat sa mentionez ceva foarte important despre mine. Am o pasiune pentru moda incuiatilor, stiu, stiu, pare foarte ciudat pentru un vrajitor, dar eu chiar eram fascinata de modul in care se imbracau. Asa ca am adus mici modificari uniformei noastre dragi, am inlocuit pantofi plictisitori cu unii foarte draguti din piele cu un toc destul de maricel. Atrageam atentie , unii chiar considerand ca sunt nebuna, se intampla chiar sa mi-se scada puncte pentru asta, dar sincer nu-mi pasa. Aveam potiuni acum, faceam parte din Clubul lui Slughorn, fiind una din favoritele lui, deci nu aveam nici un fel de problema la ora lui.

Am intrat in sala de clasa, unde majoritatea elevilor erau deja acolo, numai ramasesem prea multi dupa NOV-uri, doar opt Viperi si doisprezece Cercetasi, noi imparteam ora de Potiuni cu Viperini, foarte minunat.

„Oh, Domnisoara Mestt , ma bucur ca ai reusit sa ajungi. Sambata este intrunirea clubului, te astept acolo.” A zis profesorul in timp ce eu cercetam curioasa camera , observand elevi cu care trebuia sa impart aceeasi sala de clasa.

„Desigur” baietii imi faceau cu mana chemandu-ma sa ma alatur lor, Peter nu reusise sa ia nota destul de mare la potiuni si asa Remus ramasese fara coleg de banca. Lily deja statea cu Alice asa ca nu avea sens sa fiu in plus. M-am asezat langa Lunatic, zambindu-i.

„Nu inteleg de ce imi mai cumpar carti, oricum stiu tot ce e in ele.” L-am auzit pe Sirius plangandu-se ca deobicei, mi-am dat teatral ochii peste cap , se pare ca la capitolul asta nu se schimbase deloc. Toate fetele il priveau atent, pana si viperinele erau mai mult decat fascinate de prezenta lui. Ma enerva prea tare, mi-am intors atentia catre noul meu coleg de banca care parea foarte interesat de lectia pe care o preda profesorul.

„Domnisoara Mestt, poti sa-mi spui ce potiune este aceasta?” m-a luat prin surprindere, dar a fost nevoie doar de o singura privire asupra ceaunului unde era preparata potiunea ca sa realizez despre ce era vorba.

„Amorentia. Se mai numeste si potiunea dragostei, am recunoscut-o dupa fumul care iese in spirale si dupa mirosul care este specific fiecarei persoane , mulandu-se perfect pe preferintele individului.”

„Bravo, zece puncte pentru Cercetasi. Cu toate ca sunt seful Viperinilor, trebuie sa recunosc ca McGonagall are niste studenti tare talentati.”, desigur se referea la mine, Sirius, James, Remus si preferata lui Lily, noi faceam parte din clubul lui, eram mandria lui la Potiuni si ne repeta mereu ca noi o sa ajungem faimosi. Am zambit larg, cu toate ca avea momente cand era putin cam prea sufocant, incercand sa ne bage pe gat clubul lui, era un profesor bun.
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]



Răspunsuri în acest subiect
RE: All wrapped up into Black [Harry Potter inspired] - de Kita - 22-10-2010, 06:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Albus Potter and the Heir of a Foul Saiya-jin 0 1.981 24-06-2013, 06:12 PM
Ultimul răspuns: Saiya-jin
  Just a dream [ SHINee inspired ] BlueBunny 8 5.843 30-08-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Dskk
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.359 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)