Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#20
Pai ... nu aleg niciuna dintre scoli.De ce ?
Nu stiu voi,dar eu nu suport uniformele.Sa te imbraci in fiecare zi la fel ,sa nu te poti imbraca cum vrei tu ? In niciun caz.Romania are un punct din partea mea pt. asta(noi avem uniforme,dar nimanui nu ii pasa daca le purtam sau nu.Momentan este in favoarea noastra).Scoala sambata?V-ati lovit la cap?In perioada tezelor,sa mai si trebuiasca sa mergi sambata la scoala si apoi obosit acasa si vrei doar sa dormi.Cand mai inveti?Nicicand,fiindca nu ai destul timp.Cred ca japonezii au un program incarcat , chiar foarte incarcat.Eu nu-s de acord cu asta.
2.Cluburi : Mi-ar placea sa merg la cluburi.Ar fi ca si cand as face parte dintr-un anime.Dar m-as plictisi repede si dupa doua-trei luni n-as mai avea timp de nimic.
3.O ora pauza de masa : mi se pare corect .Meritam macar atat.Dupa cateva ore bune,este chiar relaxant.Fata de scolile din Romania,in care pauzele sunt mici,trec repede si nici nu reusesti sa mananci.Ce sa mai vorbesc de alte lucruri...Japonia has 1 point !
4. Stiu ca vi se pare ciudat ... dar neresponsabilitatea poate fi si in favoarea noastra.Nu va mai ganditi doar la chestiile rele!Totusi,chestia asta poate fi si in defavoarea noastra de cele mai multe ori.Tampiti care se imping pe coridoare,care fura banii si telefoanele mobile,vandalizeaza clase,chiulesc(eu n-am facut asa ceva vreodata) si cand cineva ii cearta,se uita ca boii la poarta noua , apoi sunt iertati ca prin miracol.Asta este lucrul naspa.
5.Reguli si profesori : Sa nu va inchipuiti ca profesorii din Japonia sunt mai cool sau ceva de genul acesta.Profesorii raman tot profesori , deci tot aceeasi care sunt de neinteles .
Distractia la scoala nu prea este posibila si da...cand ajungi acasa nimic nu se schimba:mananci , teme , inveti si dormi.Cam asa suna fiacare zi din anul scoalar.
Japonia si Romania sunt la egalitate pentru mine.....
Cat despre voi ... Va place sau nu scoala?
[Imagine: ItachiSig.jpg]








Răspunsuri în acest subiect
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de Mykoto - 28-06-2011, 03:13 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.028 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.316 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)