Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce tara iti place mai mult?
Japonia
95.35%
82 95.35%
China
4.65%
4 4.65%
Total 86 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Diferente dintre Japonia si China

#11
Stiam un banc pe seama asemanariilor intre cele doua tari dar nu il spun aici fiindca ar fi off topic.
So: Si eu sunt de parere ca Jponia si China sunt total diferite.
In primul rand la aspectul fizic cat si gandire. Chinezii au diferita trasaturi asemanatoare, ti se pare ca toti seamana intre ei. Dar japonezii mie una mi se par mai frumosi.
Japonezii sunt cei care au inventat animeurile, ei sunt cei cu tehnologie dezvoltata si sunt si cei care au cele mai nebune stiluri vestimentare si muzicale.
Chinezii sunt aceia care inventeaza tot felul de lucruri: de la jucarii pana la ustensile de bucatarie(alceva nu mi-a venit in minte21, pe cand japonezii au inventat diferite tipuri gadget-uri etc.
Limbile sunt si ele total diferite. Eu una din chineza nu pot intelege prea multe dar din japoneza prind repede cuvintele(cel putin cum se pronunta)
@! RiN ! asa sunt si ai mei si cand ii aud le repet de 20 de ori ca Nu Sunt Acelasi Lucru

E adevarat ca fiecare tara are farmecul ei dar pe mine una ma impresioneaza Japonia.
[Imagine: taemin-grr_180679547.gif]
I just wanna know if you feel the same
When you call my name someday
I will be there right in front of you

#12
Nu multi stiu sa faca diferenta intre chineza sau japoneza. Desi multi nu stiu ca limba chineza e la baza japonezei si a coreenei. Nu cred ca va vota cineva pentru China, probabil daca ar fi fost un poll intre Japonia si Koreea ar fi fost altfel situatia. Nu inteleg totusi faza cu motocicletele 21 Nu prea are legatura. Totusi ar trebui sa pun niste chestii dragute. Oricum Japonia ca de obicei, ia de la China ce e bun si reneaga, asa cum se intampla acum intre Japonia si America. Se inspira de la americani, dar in acelasi timp ii reneaga.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 10.830 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)