Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnal 1: Cammeron Niller

#12
A doua zi Ryan se trezise. Isi relua actiunile de trezire:se ridica, la baie ,dus ,oglinda.Apoi se imbraca si isi ia banii .
Iese pe usa si se indrepta sprea mall-ul din mijlocul orasului.Se gandea ce cadou se potrivea uneia ca Sabrina.Isi spuse iar ca era o prostie fara sens .Fel de fel de lucruri ii treceau prin cap: de la bluze si ursuleti la ornamente.
Apoi la Sabrina care facea toate acele lucruri roz ,pline de iubire si fericire.Isi scutura usor capul,si zau ca vroia sa scape de gandurile pe care le avea.O sa vada el acolo ce ii gaseste fetei .
Ajuns acolo se uita prin magazine.Pana la urma gasise un fel de set de iarna rosu cu manusi ,esarfa ,caciula si tot pachetul .Erau chiar dragute .Ii mai luase un set de machiaj si prodise pentru par.A trebuit sa treaca prin chinul de a auzii la stand intrebari de genul:
“Sunt pentru iubita ta,nu?” Si daca le spunea ca nu trebuia sa sufere privirile socate si uimite ale oamenilor.Nu prea facea el cadouri dar cand le facea le facea cat pentru sapte oameni la un loc.Mama lui il invatase asa.Luase o punga mare si frumoasa cu
desene colorate si pleca spre casa.



Cammeron se trezeste cu alarma in cap.Simte nevoia sa azvarle ceasul enervant cat colo.Cat mai departe de urechile ei, care mai aveau putin si se defectau de tot. Vede biletul de pe masa.Aoleu. Cadouri.. pentru Mike.Pfff!'Mai bine nu ma trezeam.' Si cu asta coboara din pat si isi ia tenesi in picioare.
"Uite cum m-i se strica mie dimineata ,Yuki.Ca sa ii iau cadouri lui "Mikky"".

Acum ca era weekend oamenii numai pareau atat de "in treaba lor" ca in restul zilelor dar chiar daca asta inseamna ca atmosfera se destinde putin ea nu putea decat sa-si faca griji. Intra in primul magazin pe care il vede.Ce sa-i ia..tipului astuia? Serios acum. Trebuia ceva care sa-i placa.
Haine nu i-ar lua,ar fi prea personal.Si-asa nu stie ce se face daca vede Ryan cui trebuie sa dea ea cadouri.Poate iar interpreteaza gresit. Iese din magazin,si merge la urmatorul.
Magazinul de muzica si arte. "Ah ,de ce nu m-am gandit?!" Tipul e artistic,canta,are chitara ,deseneaza. Toanta mai esti,Camm!" Ii ia repede de pe raft niste carti despre istoria artelor si un bloc mare cu foi de desen de calitate.
"Ar face bine sa se multumeasca cu astea. "
Si pleaca spre casa,cu sentimentul(sau macar speranta) ca ar fi scapat oarecum de o girja.


Deoarece lui Dominic chiar ii placea de fata aia..Sara, acesta se indrepta spre magazinul de bijuterii.
Ii lua un lantisor pe care statea initiala ei, 'S' .Ii mai lua un inel(I-ar fi luat si doua).Chiar vroia sa o impresioneze si sa ii arate cat de mult tine la ea. Oare va fi multumita de cadouri?
Sara tocmai ce iesea din casa se gandea ce sa ii ia lui Dominic .Iar cand l-a vazut iesind din bijutierie.Nu a prea rezistat si a alergat dupa el ,era curioasa.

“Buna ,ce faci pe-aici?" ii zambeste din fuga.Dupa care se opreste in fata lui.
Dominic se uita la ea cu ochii mari.Si raspunse un pic mai greu.
“Pai bine.” Nu prea stia ce sa-i spuna..
“Pe cine ai avut pe billet?” il intreba Sara zambind.
“Pai eu,eu ..Stii tu.Pai,eu..” De ce-a trebuit ea sa intrebe tocmai asta?
“Deci pe cine ai avut?” reintreba aceasta razand.’Curioasa si.. draguta.Off’
“Nu pot sa spun .Vreau sa fie o surpiza.” Probabil a iesit din situatia incomoda cu asta. ”Tu pe cine ai?” O intreaba grabit si ii urmareste reactia .
“Eu?Pe..tot o surpriza!” Ar fi vrut sa-I zica ceva dar fata nu l-a lasat.
“Atunci vedem maine la scoala, da?”
“Da." raspunse baiatul zambind.

‘Pai daca a iesit din bijutierie inseamna ca ii plac. Ce ar fi sa ii iau o bratara si un ursulet sa o pun pe el?’ Se gandea Sara la un cadou potrivit.”Asta fac! “zise fata incantata de idée.


Alice era intr-un magazin de muzica.Stia ca lui Jasper ii place sa cante la chitara. Ii luase niste CD-uri cu solouri de chitara si o chitara nou nouta.
Tot timpul ea era cu zambetul pe buze.Era asa fericita ca in sfarsit visul ei poate sa se inplineasca.Oare se poate? Spera ca da.Spera sincer.
Inainte sa plece intreba vanzatorul.
" Puteti sa o personalizati un pic?"
"Da cum sa nu.Ce doresti?"
"Pai vreau sa scrie aici 'Jasper' si mai jos 'De la Alice' ." si ii arata vanzatorului locul unde voia ca acestea sa fie scrise.
“Da, nu dureaza mult.” ‘Politicos vanzator’.

“Buna,Alice” Aude o voce familiara in spate.
Fata se inoarse si I se inmuiara putin si genunchii.
“Oh, Jasper. Ce faci?"
“Bine .Ma gandeam sa imi cumpar cateva CD-uri.”
“Oh..”
Vanzatorul revenii.
"Vreti sa scriem sus numele ?"
“Shhh!!” Zise fata zambind, inrosindu-se toata.”Scrieti cum am zis .”Deci Jas~..” fata ii puse mainile la urechi lui Jasper.
”Scrieti cum am zis sus si jos si gata.”
“Ok.”
Alice il lasa pe baiat in magazin imediat ce ia chitara si fuge in asa fel incat acesta sa nu o vada .



Se trezeste la zece.In urma unui telefon de la mama lui(adoptiva).Se intoarce de pe o parte pe alta.
Azi e ziua de cadouri,dar ce cadou sa-I iei unei tipe pe care nici macar nu o cunostii.
Logica simpla de iarna si cadouri cere haine groase.Cand ai o fata si e iarna si nu stii ce sa-I cumperi. Cumperi haine groase,insa dupa el asta era o insulta la adresa oricarei fete.Poate nu era populara,inganfata si altele,poate era o tipa mai unica.
Oricum are timp sa se gandeasca si pe drum.Dar unde sa mearga? Chiar nu avea idée.Mall-urile nu-i placeau,n-ar fi mers nici mort acolo ,bijuteriile sunt prea personale,hainele sunt prea aiurea,accesoriile..muzica sau alte obiecte personale nici gand. Nu avea nici cea mai vaga idée despre gusturile fetei.

Vizitase deja magazine de sport,muzica,toata piata de la cap la coada.Unde a rezistat tentatiei sa ia un pulover ieftin de pe primul raft numai pentru ca alte idei n-avea.
“Incep sa cred ca ar trebuii sa ma dau batut.“Se aseaza pe-o banca in parcul din centrul zarvei de oamen. Nu putuse sa vina cu nicio idée,o brosa ceva. Nu era el atat de indifferent sa ia ceva la alegere..fara sa stie daca nu o insulta pe fata in cauza cu acel ceva.
Statea langa o fantana. Doi batrani stateau si ei pe banca de alaturi,hraneau porumbeii,arata pasnic. Era si libraria acolo…
“Ah stai.. Librarie!” .Libraria era fix acolo. Era ultima incercare a sa,daca ii lua fetei o carte nu avea ce sa zica,era studenta,nu era personal..Daca era o carte cunoscuta ,chiar daca el nu stia ce tip de carti prefera ea sau daca citeste macar ( Naiba..nu stia nici cum arata.Avea numai un nume..) Fata va trebuii sa se multumeasca cu atat,oricum cititul le face bine fetelor din clasa aia.Mai ales alora de pe langa Sabrina aia.Nu-I va strica o carte buna.

Deschide usa cu clopotel a librariei. Vede rafturile numerotate si organizate alfabetic, aproape ca propria sa mica biblioteca din apartamentul in care statea.Numai ca in modul in care batea soarele din ferestrele mari pe cartile astea asta parea a avea mult mai multa viata decat a lui.
Si intre ferestre era …Zeita luminii in persoana? Era o fata,dar zau ca nu putea fi mai tanara de saispezece-saptespezece ani, aproape ca el (el mai avea putin sa implineasca saptesprezece). Probabil ca fata asta lucra aici? Era…(ii era si aiurea sa admita dar ~) era de-a dreptul frumoasa in ochii lui. Avea parul blond (nici prea deschis nici prea inchis si nu arata deloc ca una din celelalte blonde pe care le stia el de pe la scoala) si ochii caprui si caldurosi.
“Cauti ceva?”
“Caut multe.Nu stiu ce caut” ‘Stai..ce-a spus? La ce se gandea? Mai bine zis nu se gandea…
”Caut o carte.. e cadou,pentru o colega.” Ii raspunde corectandu-se rapid, incercand sa ii evite privirea.
Fata avea un zambet plin de iubire si..intelegere?.Era chiar uimit.
„Ah,e un cadou.“ ii raspunde ea zambind. „ Inteleg. E o prietena? Ce fel de carti ii plac?“ Vocea libraresei era si ea cu o subtenta de ceva placut.
“Sincer sa fiu,nici nu o cunosc” Asta a facut-o pe fata sa-si ridice privirea in semn de curiozitate.” Avem un proiect. Nu stiu decat numele dar caut ceva .Care sa nu fie prea deranjant..nici prea simplu.”
“Ah ,de-aia spui ca nu stii ce cauti?”
“Ceva de genul.” ‘ A trebuit sa-I admit.'
“Atunci hai sa ne plimbam si sa vedem daca te intereseaza ceva.” Si au inceput plimabrea printre rafturile librariei pe langa cartile cele mai vechi.Sincer pe Mike il interesa mai mult librareasa decat cadoul pentru colega sa. De fiecare data cand ar fi gasit cate o carte de arta sau teoretica,s-ar fi oprit si librareasa ar fi citit pentru el cateva pasaje cu vocea ei calda dupa care le-ar fi discutat,uneori ar fi pus amandoi mana pe aceeasi carte in acelasi timp si degetele lor s-ar fi atins,dupa care ea si-ar fi retras mana grabita ,ar fi zambit si ar fi trecut mai departe.
Au stat de vorba… cica nimeni nu prea venea pe la libraria asta vreodata.El nu intelegea de ce. A aflat si ca fata era de varsta lui ,nascuta in luna lui Noiembrie (cu o luna inaintea lui)si ca impartaseau multe idei. dar niciunul din ei nu au gasit nicio carte ca fiind potrivita drept cadou pentru colega lui Mike.
“Cred ca plec,se face tarziu. Daca n-am gasit nimic asta e. Ii voi lua niste bomboane sau ceva.Ar fi simplu.Oricum multumesc pentru ajutor. Si mi-a facut placere sa vorbesc cu tine.. Ai niste idei foarte interesante.Ai o minte frumoasa.De acum incolo voi veni numai la libraria asta.” Fata parea luata putin prin surprindere,intr-un mod bun. El era fericit de asta.
“Am sa-ti dau cartea mea favorita. “ Si scoate o carte veche prafuita de jos din sertar.
“Se cheama 'Irene',si este despre o eroina intr-o tragedie. Are toate genurile, dar predomina romantismele(fetelor le plac astea) si aventura.. cat si multa personalitate.Cred ca i-ar placea colegei tale.”
“Ce coincidenta… “
“Ce coincidenta ?” Intreaba fata .
“Nimic “ Ii zambeste. “Mersy.” Si da unul din zambetele lui faimoase lasand banii pe masa si indreptandu-se spre iesire.
Era deja la jumatea drumului spre casa cand isi da seama ca nici nu ii ceruse fetei acesteia noi numele.


Sabrina se trezise de dimineata, se fardase,periase si schimbase. toate in numai zece minute,batandu-si probabil si un record personal de-al ei.
Era hotarata sa-i ia lui Ryan cadoul perfect. Ceva care sa-l faca sa o placa.Ceva special. Il va lua de la magazinul cel mai de calitate pe care il stia.
I-ar fi luat un costum,dar costumele nu prea erau genul lui Ryan…”Hmm.”

In magazin..a vazut multe lucuri care-I plac,dar parca niciunul nu se ridica la asteptarile ei pentru Ryan.
Lanturi,bratari,costume… nimic nu parea destul de interesant.
Trebuia sa fie ceva de-a dreptul unic.
‘Sepci?’ Ryan nu poarta asa ceva. “Ah, am gasit! E,e perfect! „ ‚Am sa pot sa-l trag pe Ryan la mine si sa-l sacai cat vreau.’ Se tot gandeste fata blondina indreptandu-se cu ochii mari negrii catre standul cu cravate.
Pune mana pe o cravata albastru inchis. Isi gasise cadoul,nu era prea formal,insa era un frumos accesoriu de imbracaminte si parea culoarea lui Ryan.Ba chiar si-ar fi luat si ea una roz sa se asorteze. Si il va ajuta pe baiat sa si-o aranjeze in fiecare zi.Numai ei doi.
‘Sabry.. esti un geniu!’ Se autocomplimenteaza mental inainte sa se indrepte spre vanzator.”Iau asta.”



Jasper se balbaia in fata unui magazin cu rochii pentru fete.Stia ca tot magazinul o sa se uite urat dar a tras aer adanc in piept si a intrat.
Toate femeile dinnauntru se uitau sceptic la el.Din spate se auzii o voce.
“Va putem ajuta cu ceva?” Acesta tresarii si se intoarse.
“Daa..pai. Caut o rochie pentru o fata cam atat de inalta .”
“Culoare? Model?”
“Pai mov..” o mica pauza timp in care se gandeste.”Si modelul.Uitati modelul ala e perfect!” Si arata catre o rochie expusa.”Cred ca o sa o prinda foarte bine.”
‘Oh ,Doamne sper sa ii placa’.






________________
Asta e pana acum. Initial aveam de gand sa postez mai mult insa seee blocheaza.. *sweatdrop*.
Next up: Deschiderea cadourilor+ date de nastele la chacaters :D~M44



Răspunsuri în acest subiect
Jurnal 1: Cammeron Niller - de M44Ch - 08-02-2010, 01:14 AM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 09-02-2010, 01:24 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 10-02-2010, 05:25 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de Teru - 10-02-2010, 10:08 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 11-02-2010, 07:03 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de Teru - 12-02-2010, 09:01 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 14-02-2010, 02:56 AM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 16-02-2010, 07:36 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de Teru - 17-02-2010, 09:10 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 17-02-2010, 10:59 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 19-02-2010, 09:15 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 22-02-2010, 08:02 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de Teru - 23-02-2010, 07:02 PM
RE: Jurnal 1 :Cammeron Niller - de M44Ch - 23-02-2010, 08:36 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pagini de jurnal alexandraofe 3 2.926 04-06-2013, 10:46 PM
Ultimul răspuns: alexandraofe
  A doua pagina de jurnal. Intalnire cu un succubus SethMeth 0 2.158 04-07-2010, 10:20 PM
Ultimul răspuns: SethMeth
  Viata... un jurnal sumbru case 7 4.918 20-05-2008, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)