Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Blank pages of time [+16]

#4
Book II

Chapter I : My normal life

Razele soarelui imi invadau camera, m-am intors suparata pe cealalta parte, incercand sa scap de lumina care nu ma lasa sa dorm. Nici nu am reusit sa inchid ochii bine ca am auzit tropaitul puternic al unui animal, se urca in pat peste mine si incepu sa ma miroasa , nu ma puteam abtine. Botul lui umed ma gadila, am inceput sa rad iar cainele dadea din coada fericit ca reusise sa ma trezeasca.
”Gata Baloo, m-am trezit , esti fericit?” aproape ca m-am aruncat din pat si il priveam acum , suparata pe cainele mare si negru cu anumite pete maronii.
Ochii lui mari ma faceau sa zambesc, l-am luat in brate si am inceput sa-l mangai. Asta era ritualul meu de dimineata, mereu pe la ora opt, rottweiler-ul meu , intra camera si ma trezea.

M-am indreptat catre baia din camera mea, ca sa-mi fac siesta de dimineata. Am facut un dus rapid si acum stateam pe ganduri, nu stiam cu ce sa ma imbrac. Era dilema mea din fiecare zi . Magnificul nostru liceu avea uniforma, dar nimeni nu o purta, decat oamenii foarte tocilari. Si totusi trebuia sa fii pregatit mereu sa nu cumva sa te prinda directorul pe hol fara cravata si camasa alba. Am cascat usor uitandu-ma in dulapul urias de haine, insa nimic nu ma atragea, toate hainele mi-se pareau mult prea plictisitoare. Mi-am ales pana la urma o fusta neagra care venea putin deasupra genunchiului si o camasa crem asortata cu o esearfa multicolora , in picioare mi-am pus niste sosete lungi si pufoase in dungi alb , negru si niste cizme scurte , negre, fara toc. Mi-am aruncat in geanta neagra de piele lucrurile care imi trebuiau pentru scoala si am luat in mana cheile de la masina.

Pe holul lung de la intrare , m-am intalnit cu mama care se pregatea si ea sa plece la munca. Mi-a zambit.
”Gen? Nu vrei sa mananci ceva?”
”Nu am timp mami, mananc eu ceva la scoala..” i-am raspuns pupand-o pe obraz in timp ce imi puneam o geaca pe mine, am iesit rapid din casa , aproape ca am alergat catre lift.

In parcarea subterana ma astepta masina mea, am admirat-o un pic. Era o Mazda MX-5 , neagra , care am personalizato scriind Gen , foarte subtil si frumos pe usa de la portbagaj. Aveam masina doar de cateva luni, dar eram foarte mandra de ea , mi-am aruncat grabita geanta pe bancheta din spate si am iesit pe strazile aglomerate ale New York-ului. Cateodata as fi preferat sa o iau pe jos decat cu masina, dar trebuia sa-mi folosesc cumva noua jucarie .
***
Liceu. Bleach. Aceasi monotonie stupida, aceasi profesori care te plictiseau cu lectile lor de multe ori inutile. Stateam in prima banca cu prietenele mele Amber si Renee, ele ca deobicei vorbeau incontinuu si profesoara le facea mereu observatie , eu eram pierduta ca deobicei in lumea mea.
”Genevieve, poti sa ne spui tu cand ajuta reticulul endoplasmatic la sinteza proteinelor?”
M-am uitat mirata la profesoara de biologie, care ma ura, mereu incerca sa ma faca de ras in fata clasei, toti se uitau uimiti de intrebare, nimeni nu ridica mana , era o liniste inmormantala. Am bufnit in ras , era asa simplu.
”Ati putea va rog sa nu-mi mai spuneti Genevieve? Prefer Gen si raspunsul este atunci cand este rugos , deoarece are atasati ribozomii in siraguri iar dupa cum bine stiti ribozomii ajuta la sinteza proteinelor.”
Profesoara a dat din cap prinvindu-ma arogant ca deobicei , i-am ranjit multumita de mine insumi.
”Esti un mic geniu..” imi sopti Amber afisand un zambet copilaros.
”Stiu”

Dupa ce plictisitoare ora de bilogie se termina , am iesit pe hol, pentru ca Amber vroia sa-l vada pe Alden, un tip mai mare de care era destul de indragostita. Eu si Renee radeam de el poreclindu-l Mandark, sincer chiar semana. Oricum gusturile nu se discuta. In timp ce ea se holba la tip eu si cu Renee ne-am dus la aparatul de cafea ca sa ne luam ceva, inaintea mea era o tipa de la alta clasa alaturi de prietenele ei. Le stiam din vedere Rebeca, Debora si Clara. Am zambit sarcastic, tipa ma enerva , nu ca as fi stat prea mult de vorba cu o persoana de genul ei, dar pura ei prezenta ma scotea din sarite. S-a intors usor si a scapat cafeau din mana, m-am indepartat rapid si nu a reusit sa ma stropeasca , insa Renee era din cap pana in picioare plina de cafea.
”Scuze...” mormai Rebeca
”Cata prostie !”
”Renee, nu-ti bate capul cu persoane de genu..” am zis eu zambind fals , incercand sa o ajut pe prietena mea sa se curete de cafea.
” Ce fel de persoane?” m-am intors mirata si am vazut-o pe tipa care cred ca o cheama Debora, statea in spatele meu si ma privea usor indignata, nu aveam nimic cu ea personal, nici nu vorbeam cu ea. Ma gandeam ce sa-i raspund, nu prea imi gaseam cuvintele , norocul meu a fost ca exact in momentul ala am auzit sunetul strident al clopotelului .
”Dupa cum poti auzi, momentan nu am timp de chestii de genu..” am luato pe Renee de mana si ne-am indreptat rapid catre sala de clasa , ma simteam putin patetic, nu prea am avut ce sa-i raspund acelei fete.
***
Cum am intrat pe usa am dat de mama care se invartea prin apartament incercand sa se pregateasca . Isi prinsese parul saten intr-un coc elegant si era machiata foarte frumos , se imbracase intr-un costum foarte dragutz format dintr-o fusta lunga pana la genunchi neagra si o bluza neagra decoltata dar foarte eleganta. Am admirato , asa cum o admiram si cand eram mica, pentru frumusetea ei , o frumusete pe care nu cosider ca am mostenito, cu toate ca ea imi repeta mereu cat de perfecta eram.
”Pregateste-te repede ..” zise ea aruncandu-mi o sacosa in care erau probabil haine.
”De ce ?” am intreabat usor nedumerita.
”Pentru ca o prietena de a mea ne-a invitat la cina..”
”Si cum de nu o cunosc pe aceasta prietena?”
”Nu e exact prietena mea, facem niste afaceri impreuna..”
Am dat amuzata din cap si m-am imbracat repede in hainele care mi le-a dat mama, cu toate ca as fi preferat poate altii pantofi, astia erau prea inalti cu tocul lor cui , insuportabil! Mi-am mai pieptanat odata parul lung si inchis la culoare si am plecat spre aceasta asa zisa prietena misterioasa a mamei.

Am condus destul de mult pana intr-o suburbie a New York-ului, erau o gramada de case insiruite, din punctul meu de vedere aratau toate la fel. Ne-am oprit in fata unei case moderne, destul de mare , am iesit plictisita din masina si am intrat in gradina . Mama a sunat la usa si imediat i-a raspuns o femeie putin mai batrana decat ea , s-au pupat , salutandu-se prietenos. Am zambit fals si am intrat inauntru.
”Aceasta este fiica mea , Genevieve..”
”MAMI! Numai imi spune Genevieve, eu sunt Gen, incantata de cunostinta.”
Femeie mi-a zambit si s-a prezentat, insa nu i-am retinut numele , nu era ceva important.
”Deby , vino si tu aici..”
Gura mea s-a deschis usor, cand dintr-o camera a casei iesi firav, aceasi fata cu care avusesem doar acum cateva ore niste divergente nu tocmai placute. Mi-am trecut mana prin par usor nervoasa.
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):




Răspunsuri în acest subiect
Blank pages of time [+16] - de ringingBells - 21-10-2009, 07:13 PM
RE: Blank pages of time [+16 by uselessHope & ringingBells] - de ringingBells - 23-10-2009, 10:08 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  BOOM XD(old time) Aiumy 2 2.972 25-07-2010, 05:49 PM
Ultimul răspuns: Kent nanotek^^
  [Sailor Moon]Never Say Goodbye - Is Time To Believe Little Star 1 3.160 29-09-2009, 08:13 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Once upon a time... Kiubi 2 3.295 05-10-2008, 03:27 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)