Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sisters Witch Chronicles

#1
<<Fiecare poveste incepe cu “a fost odata ca nicodata…” insa a mea este foarte diferita,veti vedea cum doua prietene pot deveni mai apropiate sau chiar cele mai de temut dusmance...spor la lecturat>>

-Peste cateva zile incepe vacanta!.Striga o fata in curtea scoli.
-Stiu,stiu nu trebuie sa tipi.Spuse cealalalta chicotind incet.
Vantul aduce in aer o mireasma ciudata si mistica,acest lucru ii atrase atentia unei fete.Era frumoasa,semana foarte bine cu cealalalta fata.Amandoua aveau parul pana la coapse,una il avea negru ca abanasul iar cealalatla rosu ca merele.Ochi lor erau foarte deosebiti,cea bruneta avea ochii de-un alabstru inchis,la fel cum este marea pe timpul furtuni,insa cealalalta ii avea verzi ca si smaraldele si calzi.Desi erau gemene nici nu erau rude.Pareau a fi facute din acelas material,din matase.La cat de identice erau,ele erau diferite interior.
Clopotelul suna anuntand strangerea elevilor in curtea scolii,cele doua fete erau in clasa a VIII-a,adica spre terminarea ei.Cele doua fete se tineau de mana si isi spueau una celalaltei planurile pentru vacabta.
-Deci...Cass tu unde te duci in vara aceasta?
-Pai nu stiu,ma gandeam la mare,dar tu?
-Sa zicem tot acolo,doar ca m-am plictisit.Numai soare in fiecare am...
-Nu uita si branzul.
Au inceput sa chicoteasca incet.Ceremonia de incheiere a scoli se termina foarte greu,mai ales pe director cand incepea sa tina discursul acela lung si enervant.
-In calitate de director vreau sa le multumesc elevilor pentru munca depusa,si...
Bietul director vorbea degeaba,deoarece nimeni nu se obosea sa-l asculte.Doamna diriginta a clasei a VII-a era o femeie in varsta,avea parul scurt si alb,fata ii era o harta a vieti ce se arata in fata cautatorilor.Era o femeie buna la suflet si milostiva,nu avea nepoti dar si-ar fi dorit sa aiba uni.In timpul orei de dirigentia aceasta spune povesti despre un taram amgic,elevi ascultau cu mare atentie si ramaneau fascinati de spusele acesteia.Ca ultim am al elevilor aceasta a organizat o excursie intr-un sat vechi.Intotdeauna reusind sa le atraga atentia mereu ii fascina pe copii cu lucrurile pe care le spunea.
Cele doua s-au dus intr-un magazin vechi.La ele a venit o femeie de aceasi varsta ca si diriginta lor.
-Buna ziua fetele mami,ce doriti din magazin?Le-a intrebat aceasta pe fete.
-Nimic momentan doamna.Au raspuns cele doua in cor politicoase.
-Vai,dar ce fete frumoase si politicoase.Poftim..
Aceasta le-a oferit celor doua fete doua oglinzi.Amandoua erau prafuite si zgariate,,erau vechi si ruginite.Fetele ia multumit doamnei si au iesit.Atunci cand au iesit pe usa bruneta a simtit o briza ciudata,ceva mistic si infiorator ia trezit suspiciuni.
-Stai.A spus aceasta.
-Ce anume este?S-a intors catre ea.
Bruneta s-a linistit ne vrand sa-I trezeasca si iei suspiciuni.S-a intors sa vada din nou cu privirea la vanzatoare magazinului,aceasta ia zambit si ia spus sa nu zica nimic.Ea s-a uitat ciudat la dansa,parea neobijnuita.Cele doua fete si-au continuat drumul,acestea au ajuns pana la un magazin diferit de celalalte.Era mic,magazinul era construit din lemn,usa era veche si scartia cand o deschideai.Geamurile earu prafuite,praful statea asezat acolo de doua degete pe pervaz.
-Intra...intra.Sa auzit o voce batrana care a ademenit-o pe roscata.
-Stai.A spus bruneta dupa care a prins-o de cot.Unde aveai de gand sa te duci?
-In magazin,am auzit o vocea ce ma strigat si vreau sa vad ce este inauntru.
-Bine..dar tu nu vezi cum arata.Este..ohhh,bine haide sa intram.
Bruneta se misca greu pe picioare,nu dorea sa intre in acel magazin.,dar nu vroia sa o lase pe roscata singura.
Cand au deschis usa cele doua fete au ramas uimite de ceea ce vedeau,inauntru totul arata diferit de afara,era foarte curat si stralucitor.Magazinul era unul de suveniruri,diverse obiecte stateau agatate si atranate pe pereti,un covor din blana de urs statea intins in fata unei tesghele din lemn negru.Pe teghea era un clopotel din aur,alaturi de el era o carte imensa si groasa.Cele doua fete au crezut ca facea inventarul.
-Cred ca nu mai are clienti de secole.A spus cu rautate bruneta dorind cu repeziciune sa plece din magazin.
-Ai mare dreptate domnisoara.Spuse o voce din spatele tesghelei.
In spatele acesteia statea un domn de talie mica,era jumatate din fete,avea o barba lunga pana la coate,niste ochi albastri si blanzi,in mana stanga tinea o carte si se sprijinea intr-un ciomag.
-Dumneavoastra sunteti..hmm vanzatorul?
-Da.
-Atunci unde-i propietarul?
-Este chiar aici domnisoara.
Cele doua fete lau privit pe batran din cap pana in picioare.Acesta sa dus pana in spatele tesghelei unde a luat o oglinda mare.
-Spunetimi ce vedeti voi aici?
-Pai..un taram frumos,cu iarba si flori.A spus roscata.
-La fel si pentru mine.A adaugat in cele din urma si bruneta.
Batranul a pus repede oghlinda jos si le-a studiat pe cele doua fete din cap pana in picioare.Lea dat o tura de doua-trei ori.S-a pus in fata lor dupa care a oftat.Fetele s-au cam speriat de comportamentul bruc si bizar al batranelului.
-Ma scuzati domnisoarelor,luati un loc ca sa discutam.
De fiecare data cand era ceva de discutat bruneta nu suporta acest lucru.Aceasta a incercat sa grabeasca lucrurile cu diverse pretexte,dar nimic nu-i reusea.
-Vedeti voi domnisoarelor,o legenda veche de mii si mii de ani spune ca doua surorii vor slava lumea reala cat si lumea magica.Aceste surori sunteti chiar voi,desi despartite la nastere voi tot ati ajuns impreuna.Lumea noastra depinde acuma de voi.A spus batranelul pe un ton serios.
-Stati!A sarit in sus bruneta.Cum?!Noi doua surori?!Este imposibil!Inte;eg ca suntem prietene,ne considerem chiar surori,dar noi nu suntem.A incercat aceasta sa-i explice.
-Bine domnisoara cum spui tu,dar atunci de ce sunteti gemen?Nu ati sesezat niciodata?
-Ba da.S spus roscata ridicandu-se in picioare.
-Noi plecam.A adaugat bruneta iesit pe usa.
-Voi doua,Cassie Fine si Chatrine Brown sunteti salvatoarele lumii magice.Intoarceti spatele acestei oportunitati si veti regreta,lumea voastra si lumea mea vor fi distruse!
Cele doua fete s-au intors speriate catre batranel.Acestea s-au intors cu greu,erau inca speriate si confuze cu privie la acest aspect.Cassie mai avea putin si spargea tot ce vedea prin imprejur,era foarte nervoase si nu se putea controla.Chatrine a incercat sa o linisteasca,dar parca era un uragan necontrolabil.
-Cassie linistestete.A spus batranelul pe un ton autoritar.
Fata s-a potolit,a respirat adandc si si-a ordonat din nou gandurile.
-Inca o data.Ce mama dracului se intampla aici ?!A strigat furioasa Cassie.S-a ridicat si a varsat masuta de cei.Masuta era mica,facuta din lemn de nuc.Batranelul a niste cuvinte magice si masuta a revenit la loc.Fetele l-au privit uimite pe batranel.
-Dragele mele,voi doua sunteti ficele unicului vrajitor care a putut sa controleze cele patru elemente.Voi doua sunteti distrugerea sau salvarea planetei.
-Domnule,iertati-o pe Cassie are temperamentul scazut,Cum adica salvatoare si vrajitoare.A spus Chaterine pe un ton bland.
-Draga mea Chat,voi sunteti in prezent cele mai puternice vrajitoare.La momentul actual voi detineti cheia catre distrugere sau salvare.
-Tare frumos,noi avem treaba.Spuse grabita Cassie.
-Cassie stai jos si asculta-ma pana la capat.
-Bine mosule,nu te mai enerva atata,am inteles.A spus ofticata bruneta.
-Voi trebuie sa plecati pe celalalt taram si sa-l salvati.Marlinne Darcko este ceea mai puternica vrajitoare.
-Hei,parca ai zis ca noi suntem.A sarit in sus Cassie.
-La acest stadiu sunteti patetice.Noi consiliul vrajitorilor am trimis pe pamant magicieni ce va vegheaza.Printre ei se enumera si doamna voastra diriginta,femeia de la magazin,vechini vostri si eu.
-Adica ce vrei sa spui?Intreba nedumerita Chaterine.
-Adica noi suntem aicea pentru a va indruma catre drumul cel bun.A spus domna diriginta.
Aceasta era urmata de femeia care le daduse oglinzile si vecini lor.Cele doua fete au privit uimite si stupefiate.Dupa ce si-au revenit Cassie si Chaterine aveau multe intrebari.


Daca nu va place am sa ma straduiesc mai mult si mai bine la urmatorul capitol din Sisters Witch Chronicles.Astept comentarile voastre.:study::bv:

Cassie Fine:
[Imagine: Witch-1.jpg]
Chaterine Brown:
[Imagine: 4109597084a5412950727l.jpg]

P.S:sper din toata inima sa va placa ideea mea...cioa and comenturi.Doresc parerile voastre



Răspunsuri în acest subiect
Sisters Witch Chronicles - de Nightmare Dream - 09-10-2009, 06:07 PM
RE: Sisters Witch Chronicles - de Kayura - 09-10-2009, 09:26 PM
RE: Sisters Witch Chronicles - de Crynu. xD - 09-10-2009, 09:46 PM
RE: Sisters Witch Chronicles - de Nightmare Dream - 17-10-2009, 11:53 PM
RE: Sisters Witch Chronicles - de Kayura - 19-10-2009, 10:48 AM
RE: Sisters Witch Chronicles - de Nightmare Dream - 21-10-2009, 10:57 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kōden - Family Chronicles [GaaraxOC] Senko.s 3 2.438 27-07-2010, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Senko.s
  Chronicles of Sapheria CyBeR 2 3.460 24-01-2010, 12:16 AM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Cristal Chronicles wolfkidgirl 1 2.506 30-10-2009, 11:35 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence
  KS- Samy si Lily- BSF (Best sisters forever) aoixtenshi 10 8.384 19-11-2008, 10:01 PM
Ultimul răspuns: aoixtenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)