Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place sau nu?
Da
100.00%
3 100.00%
Nu
0%
0 0%
Total 3 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Cristal Chronicles

#1
Fiecare stea inseamna un suflet pamantesc.Fiecare suflet pamantesc are si o inima, inima ce poseda puteri nemarginite, pe care raul a vrut mereu s-o aiba, insa niciodata nu a reusit.Binele a invins si a inchis raul intr-o cusca magica, care, secata de putere, s-a spart.Raul a patruns din nou pe Terra, ingrozindu-i pe maestrii templelor magice.Cu multe incercari disperate de a captura iar raul, maestrul Hachirou si-a sacrificat viata pentru a captura raul si a-l purifica intr-un glob de cristal negru.Acel glob fu aruncat de maestrii in cel mai intrunecat loc de pe Terra, pestera numita Abisul Umbrelor.Dupa ce multi ani au trecut, nimeni si nimic nu-si mai amintea de acel incident.Doar maestrii templelor au tinut in secret acea intamplare.Dar pentru ca sufletul lui Shinigami era prea puternic, a fost impartit de rau in sapte globuri de cristal,unul roz,albastru,verde,mov,galben,gri si portocaliu, asemanatoare inchisorii lui, si imprastiate pe Pamant.Unul din globuri a fost gasit de un maestru al templelor de foc, insa acele globuri puteau fi folosite doar pe suflete tinere, asa ca maestrul a imbinat puterea cristalului cu trupul fiicei lui nou-nascute.
........

Intr-un capitala Taramului Focului , numita Otoko, o fata cu chip angelic inca dormea in patul ei moale si calduros.Pentru o secunda totul era in perfecta armonie, pana cand ceasul sparse gheata.Fata ii dadu un pumn ,oprindu-l, apoi se scula incet.Ochii ei albastrii ieseau in evidenta datorita parului ei de un roscat cu tende de roz si negru..Suvitele ei erau ravasite, iar fata ii era somnoroasa.Se ridica din pat si pleca spre baie, unde isi facu siesta de dimineata, apoi deschise usile dulapului ei din lemn de cires.Isi lua un kimono rosu despichat intr-o parte cu niste flori de cires albe pe el, in picioare sandale albe, isi prinse parul lung pana la brau in doua codite si cobori jos pentru micul dejun.Acolo isi intalni tatal ce pregatea doua porti de ramen.Tatal lui Chiyo, Tsunuchi Daisuke, era un barbat in varsta, de vreo 50-60 de ani, maestru al templului de foc.Fata se aseza pe unul din cele doua scaune ale micutei mese de langa geam.
-Buna dimineata, tata!Ce avem azi la micul dejun?
-Buna, scumpo!Azi avem preferatul tau:ramen!
-Ohh, ce bine...”Macar de-ar stii sa faca ca mama..”
-Hai mananca repede altfel vei intarzia la scoala.Stii doar ca lui Osamu-sensei nu-i place sa intarzii.
-Da, da, stiu.Daca ma gandesc mai bine, nu prea imi este foame.Voi rezista pana dupa scoala.Ne vedem diseara!zise roscata iesind pe usa.
-“Exact ca mama ei.”
Batranul isi manca portia apoi pleca spre templu.Ajuns acolo, ucenicul lui, Naoki, alerga spre el.
-Sensei!Sensei!Maestrul Souta vrea sa va vada de urgenta!zise tanarul agitat.
Maestrul alerga spre camera meditatilor.Acolo intra zgomotos, deranjandu-l pe maestrul Souta.
-Sempai, imi pare rau pentru deranj.Am auzit ca ma-ti cautat.
-Da, maestre Tsunuchi.Am sa va spun ceva foarte grav.
Intre timp, la scoala Tsuami, Chiyo era in mijlocul orei.Fata se lupta cu senseiul ei pe doua sfori dure suspendate.
-Ai slabit aceasta mini vacanta, Chiyo.Varul tau Sasuke deja a invatat Suflul Dragonului.Tu esti cu doua lectii in urma din cauza ca te-ai odihnit.
-Nu asa de repede sempai.Triplu dragon!Ce credeti ca am facut in tot acest timp.In loc sa dorm, am studiat pergamentul lui Solz.Am invatat fiecare miscare de acolo, incluzand Suflul Dragonului.
-Te-am subestimat.Pai, din moment ce nu mai ai nimic de facut azi, poti sa stai cu restul colegilor tai.Ja ne!
-Ja ne, sensei!
Fata pleca bucuroasa si plina de mandrie din sala de antrenament a lui Osuma.
Pe drumul spre fantana, unde se intalnea cu Tayuya si Mitsodi, cele mai bune prietene ale ei, se intalni cu Sasuke, varul ei.Varul roscatei era un baiat bine facut, saten cu ochii albastrii.Intre cei doi era o rivalitate a puterii.Ambii erau preferatii lui Osuma, insa doar unul avea loc in inima senseiului.
-Ia te uita pe cine avem noi aici, domnisoara simplu dragon!
-Poate nu stii vestile de la Osamu, insa eu stiu tot pergamentul lui Solz.zise fata facand o minge de foc.Minge de foc!
Dupa ce Chiyo incepuse sa-l atace pe saten, o voce ii striga numele.
-Chiyo!Vino!Trebuie sa plecam!striga tatal roscatei.
-Vin!Ai noroc de data aceasta, insa data viitoare roagat-e sa mai traiesti!chicoti adolescenta.
In drumul catre casa, niciunul nu scosese niciun cuvant.Ajunsi in mica lor locuinta, batranul sopti ceva.
-S-a reintors, spuse tatal fetei punandu-se pe banca de langa intrarea in casa.
-Cine?Despre cine vorbesti?zise Chiyo agitata.
-Sluga lui Shinigami, Kikyo care are control asupra mortilor.Din aceasta cauza, va trebuii sa inveti sa controlezi forta medalionului de la gatul tau.Dar nu azi.De maine nu vei mai merge la scoala, va trebui ca eu sa te antrenez la templu.Ii voi spune eu lui Osuma.Du-te in camera ta si odihnestete, maine la 5 vom incepe antrenamentul.Somn usor!
-Ja ne, tata...
Fata nu mai spuse nimic si se duse in camera ei grabita.Isi arunca geanta langa usa si se tranti in pat.Se gandea ca de acum inainte va invata sa controleze unul din elementele maestrului suprem.Se gandea daca va invinge vreodata raul si daca va trebuii sa plece din Taramul Focului.Aceste ganduri ii rasunau in minte, facandu-i pleopele grele si inchizandu-i-le intr-un somn adanc.

Se pare ca nimeni nu mi-a comentat inceputul ficului.Cred ca va trebuii sa-l inchid.Oricum, voi mai astepta vreo 2 zile, sa vad daca cineva chiar imi cometeaza, deoarece am observat ca ceva lumea in intrat pe acest post.Nu ma deranjeaza sa-l inchid.Ja ne!
Hiding from your true power, from your identity it's called...cowardice.
With no action you'll get no reward4

#2
fic-ul tau imi aduce aminte de inuyasha cu sfera aceea, shikon no shard;)) si un pic de naruto cu acele orase ce reprezinta elementele naturii. O idee interesanta pana acum, nu te descuraja si nici nu il inchide. continua sa postezi pt ca vei primi critici. Nu pot sa spun nimic despre naratiune, actiune, sirul povestii, descriere etc, pt ca nu este mult ceea ce ai postat. Astept continuarea.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kōden - Family Chronicles [GaaraxOC] Senko.s 3 2.418 27-07-2010, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Senko.s
  Chronicles of Sapheria CyBeR 2 3.432 24-01-2010, 12:16 AM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Sisters Witch Chronicles Nightmare Dream 5 4.010 21-10-2009, 10:57 PM
Ultimul răspuns: Nightmare Dream


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)