Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cand treci pragurile magiei?

#16
:-s...sper sa va placa si sper ca nu e prea scurt. Multumesc tuturor celor care imi lasa comentarii.:*:*...Enjoy!


Capitolul V: �Transformari�


Fetele s-au luat de mana, ducandu-se la ore. Prima ora era fizica, cu zbuciumatul de Yup. In clasa toti copiii erau stransi in jurul unei fete blonde, cu ochii caprui, ce era imbracata intr-o pereche blugi stramti, de o nuanta deschisa, simpli, fara model, cu o bluza neagra, tot simpla ce contrasta cu pielea ei alba, era incaltata in niste adidasi albi, machiata cu rimel. Fata le-a privit prietenos pe Rose si pe Sofi, care i-au zambit, mergand apoi in bancile lor, scotandu-si pe banca fizica. Sofia era stresata, stiind ca probabil le aducea testele. Spera ca o va asculta, asa ca se apuca sa mai repete ultimele lectii. Rosalie pleca la baie. Din geanta ei se vedea un pic, dar clar din coperta pe care erau dare de sange a cartii �Totul despre vrajitoare�. Colega cea noua veni spre Sofi, asezandu-se in locul prietenei sale.
-Buna. Eu sunt Brittany.
-Buna. Sofia. Incantata.
-Imi cer scuze ca te deranjez, dar am vazut coperta unei carti din geanta fetei care este la baie, presupun.
Rosalie tocmai se intorcea, cu zambetul pe buze, care disparu cand observa ce observase si noua lor colega. Ajungand in banca, zise:
-Buna, eu sunt Rosalie.
-Brittany. Incantata. Ma intrebam ce carte este aceasta.
Sofi o vazuse de asemenea, insa nu zise nimic, lasand-o pe prietena ei sa vorbeasca.
-Convinge-te singura, dar nu acum.
-Dar cand?
-Dupa ore. Insa este un secret si nu trebuie sa mai afle nimeni.
-Pot sa pastrez un secret. Raspunse Brittany pe un ton convingator.
Sofia se mira si zise:
-Ai de gand sa o incluzi?
-Numai daca este de acord, evident, i-o reteza scurt roscata ascunzand cartea in geanta.
Usa se deschise si in clasa se ivi Yup, cu lucrarile in mana. Toti copiii au alergat fiecare in bancile lor, facand liniste.
S-au salutat politicos, apoi profesorul le-a dat elevilor ceva de lucru, el uitandu-se la notele obtinute. Din cand in cand il apuca pufnitul.
Ora se scurgea, tensiunea crescand. Intr-un sfarsit, in deplina liniste Yup incepu sa imparta lucrarile.
Rose luase opt. Fusese primul test dat. Sofi simtea ca al ei nu mai vine odata. Dar nu a fost asa. Chiar a venit. I s-a pus lucrarea intoarsa pe banca. Nesigura, ea a intors-o. Luase patru. Era de asteptat. Era suparata si dezamagita. Era cea mai mica nota pe care o obtinuse vreodata. Insa viata ei trebuia sa mearga mai departe.
-...pentru ca notele au fost destul de mici, cea mai mare nota fiind opt, m-am gandit ori sa le maresc cu un punct, ori sa le trec asa, ori sa va ascult. Momentan chiar nu stiu ce sa le fac, dar va voi anunta maine. A fost surprinzator ca elevii foarte buni au luat note foarte mici, dar uitandu-ma la ceas vad ca trebuie sa plec sa ajung la un botez la...
Deja copiii incepeau sa se plictiseasca si sa vorbeasca. Nimeni nu a observat cand profesorul a iesit brusc din clasa, ca un fulger.
Rosalie si Sofia aveau o noua colega, dar pentru ele era si o noua prietena.
Orele s-au scurs repede, fiind destul de normale. La sfarsitul zilei, asa cum spusesera, fetele trebuiau sa ii arate lui Brittany acea carte pe care ea o considera misterioasa.
Cand a citit titlul a fost surprinsa, dar si fascinata.
A promis ca nu o mai zica nimanui ce o sa vada sau ce o sa afle.
A aruncat priviri pe fiecare dintre volumele scrise de Kelly Wood, incercand sa citeasca cate putin din fiecare. Cel mai mult s-a concentrat pe �Tansformari�. In aceasta carte sunt niste pasi, ce �te duc� si mai mult in lumea vrajitoarelor. Sunt pasii catre transformarea unui om in vrajitor.
Sofi si Rose citisera toate cartile, doar ca nu avusesera nici timp, nici chef sa le duca inapoi la biblioteca.
Pentru o clipa Brittany se opri din citit, gandindu-se serios, poate la ce citise, poate la noile ei prietene, poate la trecutul ei, poate pur si simplu era abatuta, sau poate ii venise o idee si se gandea cum sa si-o exprime.
Parea ca isi cauta cuvintele potrivite pentru a spune ceva.
Prietenele ei o privira un timp indelungat, nestiind nici ele ce sa zica.
Brittany zambi strengaresc. Acum chiar ii venise o idee. Una care ii placea la nebunie, dupa cum se vedea, dar pe care nu a spus-o.
Le-a rugat pe fete sa ii povesteasca cu lux de amanunte de unde pana unde aveau ele informatii despre vrajitoare. Fetele i-au raspuns calme si cu amanunte la toate intrebarile, neezitand niciuna. Ea astepta curioasa fiecare raspuns, neintrerupandu-le atunci cand vorbeau.
Cand au terminat, s-a gandit sa le prezinte ideea ei:
-De ce nu vreti sa ne transformam in vrajitoare?
Sofia si Rosalie se gandeau, un pic surprinse. Dar parca se obisnuisera cu Brittany. Ea e mai rebela, mai creativa. Este desteapta, ambitioasa, dominatoare, puternica, optimista si energica. E o fire care nu se lasa invinsa niciodata.
Astepta mandra un raspuns. Zambea, vrand sa destinda atmosfera. �Defectul� ei era ca era orgolioasa si uneori mandria o facea sa se simta superioara. Insa cu noile ei prietene era mai in largul ei. Nu zambea doar pentru ca vroia sa destinda atmosfera, ci si pentru ca era fericita. Fusese o zi buna. Castigase doua prietene bune, ii venise o idee �geniala�, si avea o noua activitate.
Dupa un timp de gandire, Rose zise:
-Eu sunt de acord sa fiu vrajitoare.
Zambetul lui Britt se largi si intreba:
-Sofia?
-Bine, m-ati convins. Accept.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Crynu. xD - 07-04-2009, 03:45 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Isis-Zeita iubirii - 14-04-2009, 12:27 AM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Crynu. xD - 14-04-2009, 10:03 AM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de chiriro - 18-04-2009, 07:09 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Crynu. xD - 20-04-2009, 10:46 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de chiriro - 22-04-2009, 09:16 AM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Monica Wksv - 26-04-2009, 08:23 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Crynu. xD - 26-04-2009, 09:41 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de chiriro - 27-04-2009, 09:52 AM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de Crynu. xD - 09-05-2009, 08:01 PM
RE: Ce se intampla cand treci pragurile magiei? - de chiriro - 13-05-2009, 09:13 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vinerea se intampla multe Cookiesor 1 2.226 15-03-2011, 12:37 PM
Ultimul răspuns: Daria v2


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)