Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ce se intampla cand treci pragurile magiei?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
I.Descoperirea
Langa scrumiera, pe masa din bucatarie, Jane gaseste un bilet:
Deci...sunt prima....
In mare imi place,dar sunt si unelel lucruri care nu pea imi plac.
Descriere ai avut suficenta si dialogul nu a fost sec.
Greseli de tastare nu am vazut in afara de "a 2-a zi"...Ei bine strica aspectul sa folosesti cifra in loc sa scrii "a doua"
Totusi,ai grabit putin actiunea,in partea a doua-a(de cand ai inceput sa povestesti ed sala de curs)Puteai descrie mai mult orelele,ce au vorbit fetele etc.
Tot la sala de curs,la finalul paragrafului,ai descris-o rapid pe Rose,intr-o propozitie sau doua in care i-ai insirat toate insusirile.Puteai sa te opresti asupra fiecarei parti si as folosesti epitete sau o comparatie.
Ultimul fragment,nu mi-a prea placut,deoarece,ai spus rapid despre bucatarie si prea brusc,astfel incat pare ca fetei putin ii pasa de acelel lucruri.Puteai descrie mai mult cum arata bucataria,sentimentele fetei etc.Pare ca nu este deloc miscata de descoperirea facuta.Doar la sfarsit ai aratat ca o intereseaza putin lucrul acesta.
Nu pot as zic ca este rau...pentru ca ai descris destul de bine pentru inceput.Totusi,ar trebui sa incerci sa mai dezvolti anumite propozitii si actiunea in sine.
Sper ac postul meu nu te-a descurajat si sper ca veia sculta de sfaturi si vei evolua.Eu voi urmari ficul tau si daca vrei te pot ajuta.Oricum,sper ca citesti carti,pentru ca asa inveti sa scrii.Ma bucur ca nu am intalnit probleme grave u descrierea,pengtru ca pe aclocuri a fost buna.
Astept enxtul!Trimite-mi un mesaj privat daca te deranjeaza postul meu.
buna, sis! pentru ca stiu ca azi nu ti-a fost prea bine voi fi blanda...sau voi incerca :D
dupa cum stii, ideea mi-a placut de la inceput. merita continuata si daca te straduiesti va fi din ce in ce mai bine, sunt sigura!
sunt deacord cu starnaight, merita mai multa desciere la bucatarie...
de acum sa scrii numerele in litere pentru ca e mai bine ca estetica virbind.
astept sa vad cum evoluezi! pentru inceput nu e rau. imi place ca te corectezi inainte de a posta, acest lucru e minunat! (poate deprind si eu acest obicei, nu?...ar fi o idee)
sa scrii constant, si sa ai grija la grabitul actiuni! sa stii ca sigur nu pierzi trenu, asta garantat! asa ca nu grabii actiunea.
am sa-ti urmaresc ficul si poate data viitoare reusesc sa fiu prima...poate.
sa ai grija cum tastezi. totusi. stii tu la ce ma refer, fara mancat litere sau cuvinte! nu am chef sa ma chinui sa iti descifrez creatia, ok?
iti urez spor la scris si multa imaginatie! boop!:* astept nextu'!
si fa-te bine! ne vedem! :X
PS: recunoaste, am fost blanda!:)
Asa cum am promis, am incercat sa tin cont de sfaturile voastre, si cred ca a iesit ceva mai bine...sper sa va placa noul capitol...nu uitati...comentariile!

II. Documente

A doua zi au servit micul-dejun, si s-au indreptat impreuna spre scoala.
-Deci, in legatura cu ce mi-ai zis aseara cred ca astepti un raspuns. zise Rose.
-Mda

Crynu. xD

il ador :x
calm down...sa o luam cu inceputul...
tema e foarte faina, doar ca fic'uri de magie nu prea citesc :-" ptr ca mereu are loc o lupta si mereu binele castiga :-@
al tau, in schimb chiar m-a atras :x mi-a placut pana acum :">
Greseli de scriere...hmm...in primul:
"Chiar nu te-au invatat sa parintii devii punctula?" -> poate era... "Chiar nu te-au invatat parintii sa devii punctuala?"
"a 2-a" -> a doua ...prin litere e mai ok ;)
oricum...succes in continuare la scris :x
abia astept continuarea :x, poop :*.
pai...asa cum am promis, am incercat sa fiu prima...si am si reusit!sau asa cred :D
sitii ce parere am eu despre kevin asta, sau cum l-o cema! ca e un mare idiot pe langa joseph.
greseli de tastare nu am vazut, dar nu am fost atenta pentru ca eu mai citisem o data, am citit cu atentie doar chestiile gen sarutul.
ca veni vorba...nu puteai sa descrii umpic mai mult faza asta? era foarte greu sa ne spui si noua in momentul in care a fost sarutata!
ultima propozitie de ce s-a terminat cu semnul exclamarii? tipa cineva?ii porunceste cineva ceva cuiva?ca eu, sincer, chiar cred ca e o afirmatie care ar trebui sa se termine in minunatul punct [.]
alceva nu am mai vazut...imi cer scuze daca am fost umpic cam dura dar eu am pretentii de la tine sys!deci sa nu mai vad nicio gresala, clar? o sa citesc capitolul doi cu un ochi cat se poate de gritic, avand in vedere ca nu l-am citit cand am fost la tine pentru ca nu era scris.
desprepromisiunea pe care ti-am facut-o, sa stii ca mai intai trebuie sa mai scriu si apoi o sa pun in practica. in plus tu nu ai citit decat una dintre creatii, nu?
oricum mai vorbim. abia astept sa vad ce se va mai intampla in continuare! kisses!:*:X:*
zbye! :-h

uste ca mi-a luat-o :x Crynuh :x inainte...eh asta e, cand am inceput sa scriu nu postase inca...dar data viitoare sigur voi reusi! :D
Well...ajung si eu putin cam tarziu.
Imi place,se vede ca te-ai mai imbunatatit de la primul cap si ac ai tinut cont de sfaturile noastre.
Descrierea a fost aproape perfecta.Dialogul nu este sec si chiar mi-a placut.
Totusi,inca mai ai cateva greseli(nu ma refer la cele de tastare)......
Sa incep cu inceputul.....
1. E putin ciudat ca Rose stie de chestia cu magia...dar as zicem ca se accepta fiind fic.Dar nu am inteles faza cu bibliotecara:
"As vrea sa iti spun doua lucruri: Unu, din aceste volume nu mai exista decat putine, care se gasesc numai la vrajitoarele de magie neagra, si in al doile rand, voi nu cumva sunteti vrajitoare?-Nu, nu suntem vrajitoare, dar cred ca avem niste cunostinte care practica aceasta meserie si ne-ar placea sa aflam cate ceva"
Nu mi se pare normal ca o bibliotecara sa creada in magie si sa mai intrebe :"nu cumva sunteti vrajitoare?"Plus ca e ciudat ca Sofi a zis ca "avem cateva rude care practica aceasta meserie",deoarece nu este o meserie,iar bibliotecara ar fi trebuit sa fie terifiata cand a azuit de asta......Stiu ac este un fic si este admis orice gen fantasy,dar nu ar fi stricat putin realism.
2. Cum vine dinrtr-o data Kevin si incearca sa o sarute??Nu ii stia decat numele de familie......
3. Apoi,cum pleaca dintr-o data si apoi,fata cade pe el......si se saruta....Puteai descrie mai mult sarutul,iar spre final ai cam grabit actiunea.
Oricum...te-ai mai imbunatatit si apreciez asta.Incearca sa descrii(cum ai si facut-o...pana aproape de sfarist).Stiu ca este mai greu sa faci descriere de durata(adik sa descrii pe parcursul intregului fic si nu doar un fragment),dar stiu ca tu vei putea face asta pt ca ai stofa de scriitoare.Incearca sa folosesti ami mult realism,chiar daca este un fic fantasy.....Incearca sa le imbini.
Sper ca nu te-a suparat com meu.Astept nextul.Trimite-mi un pm dak te deranjeaza comul meu
Stiu ca ati asteptat capitolu` asta cam mult si imi cer scz:d...am avut o saptamana dificila:-s...scoala asta te omoara:))...sper sa va placa capitolu` si sa nu ma omorati:d...poate totusi scap vie din ghearele lu` kitty:))

III. Necazuri


Chiar cand Kevin a iesit din camera a dat de Rosalie, care statea cu un pahar lipit de usa.
-Te chinui sa versi ceva? O lua Kev peste picior, razand.
-Mda...am varsat deja, rase si "acuzata", dupa care intra imediat in camera lasandu-l pe baiat afara.
Sofia lua o carte, apoi intinzandu-i si prieteni sale una, s-au cufundat din nou in lectura. Au citit pana ce li s-au ingreunat pleoapele...
In acea noapte Sofi visa ca se marita cu Kevin, fiind imbracata intr-o rochie alba, lunga si bufanta, cu balerini albi, cu parul ei lung prins intr-un coc superb, cu niste manusi pana la coate, asteptandu-si iubitul sot in pragul casei ei...dar timpul nu era de partea ei nici de aceasta data, pentru ca insuportabilul ceas incepu sa-si faca simtita prezenta. Nici una dintre pustoaice nu-i acorda atentie, cufundandu-se parca si mai tare in visele adanci.
Joseph aparu in pragul usii, facandu-si auzita blanda voce:
-Somnoroaselor, zise el miscandu-le usor, e vremea sa va sculati...cineva va asteapta la scoala!
Rose fi cea care se trezi prima si ii sopti fratelui sau:
-Schhh...las-o sa doarma.
Acestea fiind zise, ea pleca sa pregateasca micul-dejun, aducandu-i-l prietenei sale pe o tava, lasand-o sa manance pe patul ei regal si sa se simta ca o printesa.
-`Neata, se auzi o voce foarte somnoroasa. Multumesc, dar nu mi-e foame, nu pot manca acum. Haide, trebuie sa mergem la scoala...nu ne permitem sa lipsim si azi!
-OK...haide, astazi trebuie sa ne imbracam mai deosebit. Cred ca totusi o sa gasim ceva printre

Isis-Zeita iubirii

Imi place foarte mult capitolul asta ca tot ficul. Greseli de tastare nu am vazut si nici nu cred ca sunt. Descriere ai avut si dialogul nu a fost sec...dupa parerea mea. Nu stiu de ce, dar am impresia ca kevin nu prea o iubeste pe Sofi. Astept cu nerabdare nextu si sper sa fie cat mai repede.:pls:
Acestea find spuse:
Kambate and Kissu:x:x:x:x
:bye: :bye:

Crynu. xD

OMG!!!
il ador x:x:x
abia ashtept continuarea :x:x:x
prea mult suspans :-L:((
tortura, tortura, tortura :(( :D

greseli de tastare sau de exprimare :-? nu am vazut...sincer, nici nu am cautat, ptr ca toata lumea are :D :-"

posteaza cat mai repede continuarea ;;) [-o< :D
Ja ne! :x:x:x
Pagini: 1 2 3