Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dune

#4
Toate cartile sunt bune,foarte bune,mai ales prima,care inca de la prima pagina te face sa nu-l mai lasi din mana,e un roman care practic te face sa traiesti cu intensitate toate aventurile lui Paul,pacat ca filmele au fost de toata jena,in primul Paul parea gay;al doilea parca a fost ceva mai bun si s-a apropiat mai mult de cum imi imaginam eu Arrakis si fremenii.
Ultimul volum,Canonicatul Dunei mi s-a parut ceva mai greu,mai ales ca are mai multe planuri narative si sunt dezbatute unele concepte,ne mai lamureste cum sta treaba cu Bene Gesseritul,dansatorii umbra,organizarea politica.
Cele mai interesante personaje din intreg ciclul Dune mi s-au parut enigmaticele surorile Bene Gesserit.
Primul volum a pus cel mai mult accent pe religie,mai ales atunci cand fremenii isi aruncau copiii in fata inamicilor pt. "Mesia lor",scena care a aratat pana unde poate merge fanatismul religios si nu numai.Si tocmai faza aceasta filmele nu au redat-o asa cum ma asteptam.
Mi s-a parut genial cum imbina tehnologia foarte avansat cu magia,bine poate magia nu e chiar cuvantul potrivit,dar imbina stiinta cu supranaturalul,intr-un mod cum nimeni nu a mai facut-o cu atata succes.
"I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best." Marylin Monroe



Răspunsuri în acest subiect
Dune - de Jigoku - 22-03-2009, 02:46 AM
RE: Dune - de Sloth - 22-03-2009, 08:59 PM
RE: Dune - de MemoriesOfNobody95 - 24-03-2010, 05:20 PM
RE: Dune - de Recviem - 24-03-2010, 06:27 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)