Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Complicat

#12
Hello, dragilor~ ^^ Ce mai faceti? Bine? Bine~ ^^ Am venit cu un nou capitol asa ca: lectura placuta. ^^

Kira's Scarlet: Nu-l vrei in preajma lui? Hm, cam greu. :)) Stiu ca pare ca cei doi nu se inteleg... Dar nu e asa. ^^ Promit. Multumesc pentru comm~ Kiss-you~ ^^
Mikky-rock68: Da, stiu. Nu duce lipsa de nimic, tocmai asta e ideea. E cam spoiled~ Daaaar~ Stie sa fie si ciocolata, ai sa vezi. Si: Wow, al doilea "wow". :)) Thx~ * huuuug *
Forever Young: E si dragut si e si gagicar. : )) Ambele. Si, da sunt cam ca Tom si Jerry. Dany nu e baiat rau, dar... Are ceva probleme~ You'll se. ^^ Multumesc pentru comm si sustinere~ :*


Capitolul IV

Articole furate si incapatanare


Inca de dimineata, Akira se panicase pentru tot felul de maruntisuri. Mai intai fusese trezirea mult prea matinala - pe care el nu o programase - apoi faptul ca a trebuit sa coboare dupa cafea, ramanand fara asa ceva in casa. Apoi a urmat intreg calvarul legat de tinuta ce facu durerea de cap sa revina, desi bea tot mai multa cafea. Iar acum, ametit din cauza cantitatii de cafea bauta, statea in fata laptop-ului sau, uitandu-se neinteresant la unele stiri. Dand de o pagina la intamplare, observa titlul si aproape ca ii venea sa isi dea una - Ayame Etsuko dezvaluie adevarul despre cariera ei! Injura printre dinti si, pentru prima data, vru sa poata fuma; astfel s-ar mai fi calmat. Acea Etsuko era tipa pe care el si Daniel o filasera cu cateva zile in urma. De ce naiba aparea tilul ala intr-un editorial concurent? Era vina lui...
- La naiba! spuse el si Cho se opri din drum, uitandu-se la el. Isi trase un scaun alaturi de el si spuse, pe un ton vesel:
- S-a intamplat ceva, amice? Akira se uita cu o fata mohorata la el si intoarse ecranul spre barbat, Cho strambandu-se neplacut. Urata treaba, ce pot spune..., replica el si ofta, batandu-l usor pe umar pe brunet. Vru sa se ridice, insa auzi vocea lui Akira, slaba, spunand:
- Nu stii unde e Daniel?
- Er... Cred ca pe acoperis, cel mai sigur. Cho ii facu cu mana, zambind, apoi se duse la xerox, incepand sa xeroxeze niste foi. Akira se uita ciudat la amicul lui, intrebandu-se in minte ce ar putea cauta blondul acolo. Se hotarase dintr-odata sa nu il mai enerveze cu prezenta lui? Poate ca da. Avu, pentru o clipa impulsul de a merge la el, insa isi scutura rapid capul, strigandu-si in minte: Da' ce e el? Vreun fel de boboc care nu stie sa faca fata stirilor proaste? Ofta deznadajduit si isi privi imaginea nearajata in geamul din dreapta lui. Una din colege ii facu cu ochiul, zambind, apoi, cand trecu pe langa el, ii spuse:
- Cand e party-ul ala, nou venitule? Akira se uita mirat la ea. Petrecere? Apoi isi aduse minte. Uitase complet ca Cho spusese ceva de o petrecere. Fusese atat de ocupat cu acel caz pe care firma aceea rivala i-l furase... Si era numai vina lui Daniel! Inca o data, gasise motiv sa il invinovateasca pe partenerul lui.
- Ce e, aiuritule? intreba aceasta, zambind amuzata; un zambet cochet, care ar fi putut sa atraga ceva admiratie din partea oricarui barbat. Dar nu din partea lui Akira, caci femeile si relatiile il interesau, poate, cel mai putin. Ofta cu un zambet vinovat pe chip si spuse, pe acel ton cu care copii isi cer scuze de la mamele lor cand fac vreo nazbatie:
- Am si uitat...
- Neh, nu-i nimic. Voi vorbi cu Cho, el e mai atent la detalii din astea, replica aceasta si ii facu din nou cu ochiul, Akira zambind stanjenit. Se uita in jur si ii zari pe ceilalti colegi ai lui muncind. Doar el statea singur... Din cauza lui Daniel!


:::::: * ::::::


Daniel se uita cu o fata nervoasa la prima pagina a acelei reviste, Fuyu si Steve privind si ei la fel de dezamagiti bucata de hartie. Marai usor, injurand printre dinti, apoi isi privi sefii. Pentru prima data nu fusese primul, pentru prima data nu reusise sa gaseasca stirea aceea. Si totul din cauza acelui pusti ce credea ca il poate invata meserie pe el.
- Nu va uitati asa la mine! striga el nervos si intalni privirea deznadajduita si ingrijorata a lui Fuyu, aceasta facandu-l sa se simta vinovat. Seteve il privi nervos si, punandu-se parca ca si un scut in fata lui Fuyu, ii spuse, protindu-si maiile in biroul masiv din mahon:
- Daca ai de gand sa continui asa, cu munca de mantuiala, si sa tipi la noi, mai bine pleci acum. Nu iti convine, noi... Eu nu te opresc! spuse brunetul, corectandu-se, fiindca stia ca Fuyu tinea cumva la prezenta lui Daniel acolo. Il vazuse tot timpul ca pe un frate mai mic. Daniel marai la fel de nervos si ingana un "in fine" la fel de agasat, apoi se intoarse, vrand sa iasa din birou.
- Unde pleci? intreba Fuyu, dandu-l pe Steve la o parte in drumul lui spre blond.
- Nu va faceti griji... Ma duc pana pe acoperis, spuse aproape zambind Daniel. Stia ca Fuyu nu ii vrea decat binele si ca nu avea sa paraseasca vreodata firma; insa nu ii convenea nici faptul ca din cauza sefilor lui trebuia sa lucreze in echipa cu Akira, incapatanatul acela. Blondul iesi din camera si Fuyu, oftand, se aseza pe scaunul lui, apoi ii arunca o privire manioasa partenerului sau. Steve ridica mainile in semn de aparare si ingana un "ce?" ofensat.
- E vina lui! se apara Steve in continuare, insa japonezul nu paru satisfacut de atitudinea lui.
Ajuns pe acoperis, Daniel ofta regretand si dadu cu piciorul intr-o piatra, injurand. Din nou momentul in care ii scapase fotografia ii reveni in minte si se blestema in gand pentru ca nu se dusese dupa Etsuko aceea. Ar fi putut, macar, sa obtina cateva informatii. Insa poza era mai utila. Stia ca aceasta nu ar fi vrut sa apara prin toate ziarele posibile, tinand extrem de mult la imaginea ei. Si ar fi putut negocia in legatura cu niste informatii. Ca acea poza in care ea aparea nemachiata sa fie uitata. Insa din cauza acelui... Akira, el pierduse oportunitatea de a avea o stire buna si de a rezolva problema. Acum trebuia sa mai indure si criticile sefilor lui, de parca toate pozele bune de pana atunci nu ii ajutasera deloc. Ofta din nou si isi aprinse o tigara, rezemandu-se de marginea de beton a acoperisului. Isi lasa capul pe spate si privi cerul innorat, gandindu-se cum de ajunse acolo. Inainte ii placea sa faca poze; acum era doar o meserie. O meserie care ii permitea niste vacante luxoase - dar scurte -, niste femei - pe care oricum le putea agata si fara bani - si ceva laude. Atat. Trase un fum din tigara si lasa fumul sa se propage impreuna cu un oftat, apoi isi lasa capul in jos, inchizandu-si ochii. Avea sa stea acolo, fumand, pana se va calma si va putea s-o ia de la capat. Singur, asa cum o facea intotdeauna. Insa, cand tocmai multumea in gand Domnului pentru putina libertate, usa ce ducea spre acoperis se auzi si isi deschise un ochi, zarind silueta difuza a lui Akira. Asta ii mai lipsea: un enervant incapatanat care sa ii spuna ca e vina lui. In schimb, Akira se apropie de el, cu mainile incrucisate la piept, dardaind ca naiba de frig, si ii spuse pe un ton abia auzit:
- Ai... Ai vazut? Daniel dadu afirmativ din cap si mai trase un fum de tigara, linistea dintre el si Aki facandu-l sa se simta stanjenit.
- Nu voi spune ca e vina ta. Desi a fost, pronunta el si isi stinse tigara, vrand sa se ridice.
- C-ce?! Ba nu! A fost doar vina ta, Mr. Uite-ce-profesionist-sunt-eu! Blondul marai scurt si il privi dusmanos pe brunet, apoi isi dadu ochii peste cap plictisit si isi dadu jos vesta de pe el. Se apropie de Akira, punand-o pe el si ii spuse, evitand privirea mirata a acestuia:
- Mai bine taci si pleci. Dardai de frig.
- B-ba nu... se balbai Akira - mare parte din cauza frigului -, si isi pleca capul rusinat. De ce se simtea rusinat, oricum? Daniel zambi malitios si ofta, apoi ingana un "aigoo" si isi scoase o a doua tigara.
- Atunci poti sta aici. Te inteleg; toata lumea e innebunita dupa prezenta mea. Akira isi ridica privirea ostila si trase acea vesta de pe el. Se apropie furios de Daniel si tranti haina in umarul blondului, lovindu-l si spunand, in acelasi timp:
- Maica-ta e innebunita dupa tine! Eu nu-s una dintre angajate, tampitule! Inainte ca Daniel sa mai poata spune ceva, brunetul o lua la fuga spre usa ce ducea in cladire si disparu la fel de repede cum aparu. Blondul ramase in acelasi loc, razand, cu tigara intre buze. Isi trase vesta groasa pe el si ofta din nou, lasand un alt nor de fum si abur sa ii pareasca buzele. Se uita spre cer si, zambind, isi spuse: Incapatanat...



[Edit Rain]: Prea multe emoticoane la inceputul postului. Am mai sters eu din ele, dar sper ca pe viitor sa nu mai faci abuz. ^^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Complicat - de Clau~ - 27-04-2013, 01:32 AM
RE: Complicat - de Michee - 27-04-2013, 01:43 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 28-04-2013, 03:16 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 01-05-2013, 12:09 PM
RE: Complicat - de Michee - 01-05-2013, 03:15 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 02-05-2013, 11:43 AM
RE: Complicat - de Forever Young - 09-05-2013, 11:12 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 10-05-2013, 08:43 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 11-05-2013, 11:56 AM
RE: Complicat - de Michee - 11-05-2013, 05:44 PM
RE: Complicat - de Forever Young - 13-05-2013, 06:46 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 19-05-2013, 02:28 PM
RE: Complicat - de Forever Young - 19-05-2013, 03:10 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 19-05-2013, 04:02 PM
RE: Complicat - de Michee - 19-05-2013, 09:57 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 26-05-2013, 01:21 PM
RE: Complicat - de Michee - 26-05-2013, 03:59 PM
RE: Complicat - de Forever Young - 27-05-2013, 08:46 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 28-05-2013, 06:22 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 31-05-2013, 02:48 PM
RE: Complicat - de Michee - 31-05-2013, 03:34 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 08-06-2013, 08:28 AM
RE: Complicat - de Michee - 08-06-2013, 01:19 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 08-06-2013, 06:30 PM
RE: Complicat - de Lithium-Angel - 18-06-2013, 03:27 AM
RE: Complicat - de Clau~ - 18-06-2013, 08:29 PM
RE: Complicat - de Lithium-Angel - 18-06-2013, 11:55 PM
RE: Complicat - de Kira's Scarlet - 19-06-2013, 12:46 AM
RE: Complicat - de Michee - 19-06-2013, 06:26 PM
RE: Complicat - de Clau~ - 27-06-2013, 05:21 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Complicat,dar tot te iubesc. Îngeraşş 1 2.424 06-09-2011, 05:33 PM
Ultimul răspuns: crazy little red


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)