Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce lucrare v-a plăcut cel mai mult ?
Lucrarea 1 - Alb
0%
0 0%
Lucrarea 2 - Albă ca Zapada – o ispită
20.00%
1 20.00%
Lucrarea 3 - The true tale of Snow White
60.00%
3 60.00%
Lucrarea 4 - The fire of youth
20.00%
1 20.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Februarie - Lucrari

#3
Alb
Originalitate. Ideea nu e rea, dar mi se pare overused; impresia asta putea fi ameliorata de o mai buna constructie a textului - nu tehnic, ci... Calitativ. Originalitatea este, deci... Asa si asa. Accident, amnezie, iubire semi-neimpartasita este un tipar destul de des folosit si nu sunt chiar sigura ca ajuta.
Calitatea dialogului. Dialogul este in cantitate prea mica pentru a-l intelege pe deplin; cred ca se muleaza, totusi, pe starea protagonistei, cu limbajul specific. Apoi, ar fi coerenta monologului... Inteleg fluxul asta al constiintei, dar intrebarile alea retorice nu sunt un punct forte; devine un pic deranjant la un moment dat.
Constructia textului. Mi se pare ok, nu am ce sa comentez aici.
Gramatica. Diacritice ai, nu am stat sa ma uit dupa fiecare sedila lipsa. Ai la un moment dat "sa fi", ai grija acolo.
Impresia personala asupra textului. Cred ca ai abordat prea je m'en fichist tema asta; amnezia este o boala, totusi, si... Ar fi trebuit tratata la un nivel mai inalt. Apoi, relatia incipit-final... Prea brusca trecerea de la o idee la alta. Intr-un singur alineat ai sters esenta initiala a textului... Pacat. Daca era mai dezvoltat iesea ceva mai bun din text.

Alba ca Zapada - o ispita
Originalitate. De obicei stiam drogurile ca "moartea alba", dar la personaj de basm nu m-am gandit pana acum, asa ca... Merge.
Calitatea dialogului. Dialog nu avem... Decat o replica plasata bine, zic eu. Monologul e ok, desi acele prea colocviale "huh" si "nope" fragmenteaza discursul aiurea.
Constructia textului. Ca si la lucrarea anterioara, nu am ce sa reprosez. Frazele lungi au nevoie de obicei de putina aerisire, dar nu o sa scad pentru asta.
Gramatica. Structurarea e buna, diacritice sunt. La gramatica... Ai la un moment dat "centimetrii", care ar trebui sa fie nearticulat si "nici un". Ma cam ameteste amestecarea prezentului cu imperfectul; ar trebui sa te hotarasti la un singur timp.
Impresia personala asupra textului. Aceeasi problema cu textul anterior, prea brusc finalul. Am citit ultimul anunt si mi-am zis " Asa, si? ". Per total, mi-a placut textul. E o abordare interesanta si merita aprecieri; monologul pare lalait la un moment dat, dar ai cladit bine trairile personajului - desi mereu e loc de mai bine. Intereseaza-te mai mult de dramele de genul personajului tau; nu e un subiect chiar usor de abordat.

The true tale of Snow White
Originalitate. Un mare plus aici! Primul text despre sensul propriu al Albei ca Zapada si sunt impresionata. O viziune destul de sumbra, daca as fi avut 7-8 ani si te-as fi ascultat probabil ca m-as fi deprimat.
Calitatea dialogului. Bun dialog; nu e pus de dragul de a avea niste replici intr-un text. Consider ca da o coerenta textului, ca un fel de intriga (mai ales ca naratorul recunoaste asta la un moment dat). Se leaga perfect cu restul textului.
Constructia textului. Si lucrarea ta e buna din punctul asta de vedere; imi place spatiul dintre paragrafe, lasa cititorul sa ia o gura de aer.
Gramatica. Daca au fost greseli, eu nu le-am sesizat. Ai o engleza pusa la punct, deci nu prea am ce reprosa.
Impresia personala asupra textului. Poate ca este un comentariu prea scurt fata de parerile fata de primele doua texte, dar am cam spus tot ce era de spus. Finalul mi-a parut un pic prea out of the topic initial, dar acum mi se pare ca nu puteai sa pui altul mai bun.

The fire of youth
Originalitate. Ok, la asta chiar nu ma asteptam. Unul dintre cele trei atu-uri ale compunerii tale este originalitatea (nu m-am hotarat daca cel mai puternic, insa), dar o sa ajung si la celelalte doua.
Calitatea dialogului. Limbajul arhaic din cateva replici si limbajul literar din celelalte compun o antinomie foarte frumoasa. De asemenea, foarte bine plasate frazele.
Constructia textului. Spatiul dintre paragrafe anunta schimbarea ideii; aerisit pentru dimensiunile lui, textul e usor de citit si curge.
Gramatica. Cel de-al doilea atu. Se vede clar ca nu esti la o prima scriere de genul asta, ceea ce te pune oarecum in avantaj...
Impresia personala asupra textului. Cel de-al treilea atu... Descrierile din textul tau au reusit sa imi induca o stare oarecum... Dubioasa. In sensul bun; am vazut fiecare imagine pe care ai descris-o, atat de clar... Foarte bun. Consider, totusi, ca incipitul si ideile initiale ocupa prea mult din spatiul povestirii fata de final, care este mult mai grabit daca le comparam. Ai inteles tu ce am vrut sa zic.

Per total... Lucrari foarte bune si multa originalitate. Am oscilat intre doua dintre texte, dar votul meu merge la lucrarea cu numarul patru. Felicitari tuturor!
[Imagine: trexwalkn.gif]



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Februarie - Lucrări - de Nya. - 26-02-2012, 12:11 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de CyBeR - 26-02-2012, 01:02 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Paradox - 29-02-2012, 02:24 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 01-03-2012, 01:43 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Cersei - 02-03-2012, 01:03 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de CyBeR - 05-03-2012, 03:29 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 05-03-2012, 03:32 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 08-03-2012, 03:05 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Nya. - 08-03-2012, 08:52 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.788 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.893 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Rezultate Nya. 0 2.370 10-03-2012, 09:07 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Februarie - Inscrieri Nya. 9 5.171 24-02-2012, 11:24 PM
Ultimul răspuns: Capsunica
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.103 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Februarie - Rezultatele Unia 0 2.196 01-03-2011, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Unia
  FOTM - Februarie - Lucrarile Unia 5 4.204 27-02-2011, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Mhiet'e
  FOTM - Februarie - Inscrieri Unia 28 14.820 18-02-2011, 12:45 PM
Ultimul răspuns: Katniss
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.777 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.160 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)