Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Exercitiu de imaginatie. Tema - Ceas

#4
Mizantropul

Cafea


Multi adora aceasta bautura energizanta si laxativa. Majoritatea nu-si pot imagina cum s-ar descurca fara acest semi-3 sferturi drog. Fiecare considera cafeaua o oaza, o balta de apa in mijlocul unui ocean desertic lipsit de viata si energie, iar nimeni n-ar contesta aceste argumente puternice.
Nimeni, in afara de mine, desigur. Ca tot imi place sa fiu Gigi Contra. Personal, precum si tigara, nu-mi place gustul cafelei, de orice tip. Mai bine imi beau prorpiul suc gastric decat sa beau o cafea. Un alt motiv ar fi si inutilitatea. Nu mi-e greu sa ma trezesc devreme, si nu duc lipsa de energie pentru a-mi duce la bun sfarsit activitatile, pot chiar sa stau si doua nopti nedormit, si sa n-am nevoie de cafea sa nu-mi proptesc pleoapele de cearcane. Explicatii? Imi place sa ma gandesc doar la cea infantila, cum ca is fiul zeului soare Helios, si-mi primesc portia zilnica de energie si caldura de la Soare.
Poate daca ma culc, imi va veni cheful de cafea.
Poate...
Capul trantit pe masa, sunetul e mort; din gura tasnesc izvoare de bale.
Somnul e dulce, pana cand secretara se-mpiedica de prag si cu o manuire fantastic de stangace, un adevarat talent de stropitoare, ma-mprosca cu cafea fierbinte din cap pana-n picioare.
Ce stiti voi, acesta e cel mai eficient mod de-a exploata la maximum energia dintr-o ceasca de cafea.
Nu stiam ca expresso provoaca arsuri de gradul trei.
Am invatat pe propria piele arsa, ca,in general, cafeaua nu se bea, se simte.
Cel mai probabil lipsa de originalitate si imaginatie sunt provocate din lipsa de cafea.



Айноя

Amintiri despre tine


Cand te-am vazut prima oara, imbracata intr-o fustita neagra si o camasa alba, eleganta, apropiindu-te de masa unde ma aflam impreuna cu prietenul meu cel mai bun, ti-am zambit cochet si m-am gandit ca esti foarte frumoasa. Mare mi-a fost mirarea cand m-ai intrebat daca imi place cafeaua arabica. Mi-ai dat aceasta intrebare, fara sa cutezi sa ma privesti in ochi, iar doua domnisoare, cu care erai la masa, chicoteau si ne urmareau cu interes. Mi-am dat seama ca a fost un pariusi ca fetele te-au pus la incercare. Cred ca a fost complicat sa te apropii de un barbat necunoscut, fara sa fii pregatita emotional si sa-i dai o intrebare atat de banala. Dar asta a fost ceea ce ne-a unit.
Amintiri...
Un zambet trist mi-a cuprins buzele crapate, dupa ce am sorbit din ceasca cu cafea. Era pregatita de mine, avea aroma gandurilor despre tine si era amara. Avea un gust mult mai rafinat atunci cand mi-o pregateai tu. Sunt neputincios si nu pot sa te intorc la mine. Am gresit si asta ma omoara.
De as putea sa intorc timpul inapoi as da orice, numai sa pot, dar stii cum e structurata lumea, stii regulile universuluisi cunosti faptul ca soarta e plina de suspans. Mi-ar placea să-mi fii acum alaturi, sa ma imbratisezi pe la spate, sa ma saruti in crestet, asa cum faceai intotdeauna.
Mi-e dor pana la disperare. Vreau iertarea ta.
Mi-e dor de tine, fata care m-a facut sa iubesc cafeaua arabica.


______________________________________________________

Din pacate am primit doar doua lucrari in limita a minim 15 randuri.



Threadul va ramane deschis 5 zile pentru eventuale comentarii din partea userilor. NU accept critici avansate, e menit sa fie un exercitiu. Se pot face doar mici observatii. Si NU accept nici linguseli.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
Exercitiu de imaginatie. Tema - Ceas - de Lia - 22-01-2012, 12:02 AM
RE: Exercitiu de imaginatie. Tema - Cafea - de Lia - 06-02-2012, 01:50 AM
RE: Exercitiu de imaginatie. Tema - Ceas - de Lia - 17-06-2012, 10:14 PM
RE: Exercitiu de imaginatie. Tema - Ceas - de Lia - 18-06-2012, 10:57 PM
RE: Exercitiu de imaginatie. Tema - Ceas - de Lia - 22-07-2012, 02:02 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Exercitiu de imaginatie. Tema - Halucinatie Lia 9 7.549 13-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.789 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)