Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

POTM octombrie - Vot.

#2
Eh, first commenting, and first time commenting. Tema editiei asteia mi s-a parut foarte interesanta datorita caracterului putin paradoxal de limitare si totusi ajutorul dat creativitatii de a explora alte planuri.

。 Untitled.
Okay, so primul lucru care sare aici in ochi, si nu e extrem de estetic e modul in care contrastul de culoare e extrem de fortat si ia o oarecare parte a personalitatii fotografiei. Cu toate acestea, ideea pozei imi place extrem de mult, modul de a experimenta cu resurse proprii ceea ce nu poate iesi incredibil cu cele ale naturii. Imi place, de asemenea unghiul din care a fost facuta poza, dand o oarecare senzatie de slow-motion din perspectiva soarelui, ca si cum, pentru el, lucrurile se misca cu incetinitorul. Nu stiu daca partea de jos si cea de sus [am un lapsus in ceea ce priveste denumirea benzii] da o senzatie placuta sau nu, dintr-o perspectiva da, dar din alta arata ca screencap-ul unui film. Anyway, imi place ideea in special, mai mult decat tehnica, buna si ea. So, v o t e z

。 He keeps following me.
In primul rand imi place extrem de mult titltul lucrarii, care creeaza o ambianta atat de placuta, daca e privita dintr-un punct de vedere warm, daca nu…pare oarecum creepy. Ceea ce iarasi capteaza marea parte a atentiei e perspectiva din care e facuta poza, mai exact unghiul, si nu e extrem de prietenos cu soarele dat fiind ca ghiveciul (?) din partea stanga ocupa o ideea prea mult spatiu, stirbind astfel din „cadrul” soarelui, si ca urmare umbrind putin respectarea temei, si personalitatea fotografiei. E ca si cum ar fi intrat cu forta in cadru.

。 Astru terestru.
As vrea sa pot sa nici nu comentez aici ci numai sa votez, pentru ca fotografia e pur si simplu magnifica. Imi place unghiul din care ai prins elementrul principal si putina lumina care se poate intrezari, dand senzatia de „wake up call” mai ales luand in considerare „pozitia” petalelor. Si totusi, are atata personalitate incat da impresia ca ar spune „I’ll give you agony…now gimme your best shoot! Take the best picture! Which is my best side? I know both are good…” you get the point. Nici nu se pune problema v o t e z.

。 More than heaven could make.
Titlul e ales absolut incantator, insa, oarecum se afla intr-o opozite putin cam puternica cu poza. Ceea ce puteai surprinde, putea fi accentuat mult mai frumos daca gaseai un unghi mai potrivit. Cel ales da o senzatie de goliciune si racoare, si devoratorii filmelor horror, ar putea avea senzatia ca e exact tipul de peisaj dinaintea punctului culminant. E frumos per ansamblu insa nu transmite foarte multe, decat o stare putin bacoviana, desi nu e deprimant, ci doar rece.

。 Sun drops.
Din nou, ca in fotografia de mai sus, aceasta lucrare, are un aspect per total frumos, insa nu arata nici o picatura din ceva special, ceva nou. Transmite o stare de raceala, si ceva (desi nu imi pot da seama exact ce) ii fura din personalitate. Ce e drept, e o oarecare concordanta intre titlu si lucrarea propriu-zisa ,insa sensul mult prea literar al interpretarii temei, plus unghiul ales, nu accentueaza nimic in special, din contra, estompeaza elemente esentiale, creand o atmosfera fada.

。 Anotimpul colibri
Considerand titlul, m-a uimit putin aspectul lucrarii, insa nu pot afirma ca negativ sau pozitiv. Imi place contrastul lucrarii, si mai ales putina pata de culoare pe care o da soarele, dand un aspect general extrem de cald si linistitor. De asemenea perspectiva realizarii lucrarii –unghiul- accentueaza exact ceea ce e mai frumos in ea si da impresia ca autorul si-a lasat amprenta si viziunea in ea. E tipul de lucrare care imi place deoarece se vede viziunea autorului, propria-i tehnica definitivata, ca urmare v o t e z.

Well cam asta e tot. Prin urmare votul meu merge la 1 ; 3 si 6




Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Răspunsuri în acest subiect
POTM octombrie - Vot. - de Nya. - 03-10-2011, 07:47 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de Chlo - 06-10-2011, 02:41 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de Alistar - 11-10-2011, 10:36 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de Me†al. - 13-10-2011, 02:02 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de Nya. - 20-10-2011, 08:17 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de yaoi maniac - 22-10-2011, 04:28 PM
RE: POTM octombrie - Vot + Rezultate - de Nya. - 31-10-2011, 08:34 PM
RE: POTM octombrie - Vot. - de Daria - 01-12-2011, 12:49 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)