Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

POTM octombrie - Vot.

#1
Tema acestei ediții este Soare.

Regulile sunt aceleași :

~ Alegerea a una, până la trei fotografii dintre cele prezente în cadrul acestei ediţii.
~ Argumentarea opiniei în aproximativ 3 rânduri.
~ Postarea singulară a votului unei anumite creaţii.
~ În cazul în care un participant doreşte să voteze, acesta nu îşi poate vota propria lucrare.

Fotografiile :

1. Untitled.
2. He keeps following me.
3. Astru Terestru.
4. More than heaven could make.
5. Sun drops.
6. Anotimpul Colibri.

Scuzaţi întârzierea colosală, dar şcoala chiar mi`a ocupat mai tot timpul, ştiţi şi voi cum e. Puteţi vota până pe 20 octombrie. :]
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#2
Eh, first commenting, and first time commenting. Tema editiei asteia mi s-a parut foarte interesanta datorita caracterului putin paradoxal de limitare si totusi ajutorul dat creativitatii de a explora alte planuri.

。 Untitled.
Okay, so primul lucru care sare aici in ochi, si nu e extrem de estetic e modul in care contrastul de culoare e extrem de fortat si ia o oarecare parte a personalitatii fotografiei. Cu toate acestea, ideea pozei imi place extrem de mult, modul de a experimenta cu resurse proprii ceea ce nu poate iesi incredibil cu cele ale naturii. Imi place, de asemenea unghiul din care a fost facuta poza, dand o oarecare senzatie de slow-motion din perspectiva soarelui, ca si cum, pentru el, lucrurile se misca cu incetinitorul. Nu stiu daca partea de jos si cea de sus [am un lapsus in ceea ce priveste denumirea benzii] da o senzatie placuta sau nu, dintr-o perspectiva da, dar din alta arata ca screencap-ul unui film. Anyway, imi place ideea in special, mai mult decat tehnica, buna si ea. So, v o t e z

。 He keeps following me.
In primul rand imi place extrem de mult titltul lucrarii, care creeaza o ambianta atat de placuta, daca e privita dintr-un punct de vedere warm, daca nu…pare oarecum creepy. Ceea ce iarasi capteaza marea parte a atentiei e perspectiva din care e facuta poza, mai exact unghiul, si nu e extrem de prietenos cu soarele dat fiind ca ghiveciul (?) din partea stanga ocupa o ideea prea mult spatiu, stirbind astfel din „cadrul” soarelui, si ca urmare umbrind putin respectarea temei, si personalitatea fotografiei. E ca si cum ar fi intrat cu forta in cadru.

。 Astru terestru.
As vrea sa pot sa nici nu comentez aici ci numai sa votez, pentru ca fotografia e pur si simplu magnifica. Imi place unghiul din care ai prins elementrul principal si putina lumina care se poate intrezari, dand senzatia de „wake up call” mai ales luand in considerare „pozitia” petalelor. Si totusi, are atata personalitate incat da impresia ca ar spune „I’ll give you agony…now gimme your best shoot! Take the best picture! Which is my best side? I know both are good…” you get the point. Nici nu se pune problema v o t e z.

。 More than heaven could make.
Titlul e ales absolut incantator, insa, oarecum se afla intr-o opozite putin cam puternica cu poza. Ceea ce puteai surprinde, putea fi accentuat mult mai frumos daca gaseai un unghi mai potrivit. Cel ales da o senzatie de goliciune si racoare, si devoratorii filmelor horror, ar putea avea senzatia ca e exact tipul de peisaj dinaintea punctului culminant. E frumos per ansamblu insa nu transmite foarte multe, decat o stare putin bacoviana, desi nu e deprimant, ci doar rece.

。 Sun drops.
Din nou, ca in fotografia de mai sus, aceasta lucrare, are un aspect per total frumos, insa nu arata nici o picatura din ceva special, ceva nou. Transmite o stare de raceala, si ceva (desi nu imi pot da seama exact ce) ii fura din personalitate. Ce e drept, e o oarecare concordanta intre titlu si lucrarea propriu-zisa ,insa sensul mult prea literar al interpretarii temei, plus unghiul ales, nu accentueaza nimic in special, din contra, estompeaza elemente esentiale, creand o atmosfera fada.

。 Anotimpul colibri
Considerand titlul, m-a uimit putin aspectul lucrarii, insa nu pot afirma ca negativ sau pozitiv. Imi place contrastul lucrarii, si mai ales putina pata de culoare pe care o da soarele, dand un aspect general extrem de cald si linistitor. De asemenea perspectiva realizarii lucrarii –unghiul- accentueaza exact ceea ce e mai frumos in ea si da impresia ca autorul si-a lasat amprenta si viziunea in ea. E tipul de lucrare care imi place deoarece se vede viziunea autorului, propria-i tehnica definitivata, ca urmare v o t e z.

Well cam asta e tot. Prin urmare votul meu merge la 1 ; 3 si 6




Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#3
1. Untitled.

Oo! Chiar imi place poza asta15 Ideea este originala si se vede ca autorul s-a straduit, nu doar cat a pus aparatu la ochi si gata, fie ce-o fi. Respecta tema concursului si mai mult, accentul in poza cade mult pe soare, lucrurile din spatele lui fiind un pic neclare, ceea ce e de bine. Soarele mi se pare jucaus, cu mentiunea ca dintii aia ma cam sperie 21. Asadar, per ansamblu, mi se pare o poza foarte okay, parca iesita dintr-un film 71 Asa ca....--> votez

2. He keeps following me.

Hmm...ideea este draguta, dar are cam multe chestii in neregula. In primul rand, in partea stanga e ditamai ghiveciul, nu-mi prea place, ocupa prea mult spatiu, in plus tot ce vad e numai tulpina, eu vreau sa vad floarea, nu numai trupul ei 21 Cum ar fi sa vezi un om fara cap 21 In al doilea rand soarele nu prea exista, adica da, vad ca este luminata poza in partea de sus, dar lipseste cu desavarsire acel ceva care sa poti spune ca e soare, nu doar o arsura in partea de sus.

3. Astrul terestru.

Hmm, unghiul din care ai prins floarea-soarelui e bun, poza e frumoasa, insa... nothing special. No offence, dar nu ma atrage...

4. More than heaven could make.

Hmm...Imi place cerul, soarele, se respecta tema, dar atat....In rest e cam sec. Inteleg ca cine a facut poza a vrut sa puna in evidenta soarele cu tot cu cer, dar nu intotdeauna scopul scuza mijloacele. Asa, poza nu imi transmite nimic, nici bucurie, nici tristete, absolut nimic....

5. Sun drops.

Frumoasa poza, insa e prea comuna, peste tot vezi un soare si o particica dintr-un camp, deal, ceva. Daca ar fi fost ceva mai special in poza aia ar fi fost mult mai bine, dar asa....

6. Anotimpul colibri.

Oo! Super poza! Nu prea am ce comenta...Imi place felul cum se vede soarele, cum s-a ales contrastul, cum se vad norii etc. Totul mi se pare asa linistitor, parca ar fi o bucatitca de rai 21 Asadar ... --> votez



[Imagine: 2md5fuh.jpg]
Flowers whisper "Beauty!" to the world, even as they fade, wilt, fall.
[Imagine: 8795829.png] [Imagine: 8795849.png]

#4
Nu e prea târziu să comentez, nu? Anyway...

1. Untitled.

Cred că este poza mea favorită fiindcă este cu adevărat specială. În primul rând, ideea îmi place extrem de mult. Nu mă aşteptam să găsesc un soare desenat atât de frumos şi atât de... zâmbitor. Nu mi-au plăcut însă dinţii, prima dacă mi s-au părut destul de creepy, dar m-am acomodat acum. Unghiul din care este făcută e foarte bun, chiar îmi place. Arată mai special aşa decât să fie făcută din faţă, ceva destul de banal. Nu îmi dau seama de ce ai pus inima/norul/steaua acolo, dar, poate, nu ar fi arătat atât de spectaculos fără ele - totuşi, de ce sunt verzi? Anyway, nu am de gând să dezbat acest lucru. Îmi place borderul la nebunie, dă impresia unui film. Aşadar, votez

2. He keeps following me.

Ştii la ce m-am gândit când am citit titlul, fără a vedea poza? Ei bine, nu mă aşteptam deloc la aşa ceva. Credeam că o să fie ceva cu totul special, ieşit din comun dat fiind faptul că titlul este cu adevărat interesant. Dar trebuie să îmi spun părerea, nu să îmi arăt admiraţia faţă de titlul operei tale. Aşadar, cum s-a spus şi mai sus, ghiveciul ăla nu şade deloc bine acolo. Mie mi-a atras atenţia atât de mult încât prezenţa aşa - zisului soare nu m-a pasionat deloc. Apoi, pozele făcute cu aparatul de fotografiat direct către soare - cu obiectivul îndreptat înspre el -nu îi fac deloc bine obiectivului, părerea mea. Desigur, dacă ai un filtru UV nu e nici o problemă. De asemenea, strălucirea aia a soarelui este uşor ( mai mult ) deranjantă. Puteai, părerea mea, să îi faci un macro florii ăleia roşii sau, mă rog, să nu se vadă ghiveciul ăla.

3. Astrul terestru

Am rămas plăcut impresionat de această fotografie. Chiar mă gândeam dacă o să fotografieze cineva această floare fiindcă se potriveşte de minune cu tema. Ce pot să spun? Îmi place extrem de mult unghiul din care e făcută poza şi îmi place cum lumina colorează petalele florii. Această fotografie ar putea să lumineze şi dimineţile înorate - cel puţin, a mea a fost înveselită puţin. Poate că frunzele acelea m-au deranjat puţin, însă fotografia e cu adevărat frumoasă. Votez.

4. More than heaven could make

Nu mă impresionează deloc această fotografie. E mult prea comună, sunt deja plictisit şi sătul de pozele făcute apusului. De asemenea, este o prăpastie uriaşă între titlu şi poză. Heaven - ul îmi inspiră căldură, culori calde, pline de viaţă, pe când apusul tău îmi trasmite mai multă teamă. Ştii cum se spune, după ce apune soarele, apar pericolele. Apusul e perioada în care teama creşte treptat şi în care culorile devin reci. Sper c-ai înţeles ce voiam să zic. Also, acoperişul ăla e cu adevărat deranjant, fără supărare. Şi, uitasem să spun, poza pare goală, really. Goală şi rece.

5. Sun drops.

Poza e drăguţă, dar prea comună. Cum am mai spus, astfel de fotografii sunt văzute peste tot, nu mai impresionează pe nimeni. De asemenea, este rece şi relavit goală poza. Îmi place, într-adevăr,cum se vede soarele aşa... parcă pictat, dar nu mă impresionează atât de mult. De spus sunt aceleaşi lucruri ca la poza anterioară deci n-am să mă repet.

6. Anotimpul colibri.

Şi asta m-a lăsat mască. Da, e drăguţă fotografia, foarte frumoasă chiar. Îmi place deosebit de mult titlul, dar şi conţinutul. Pasărea colibri mă duce cu gândul la dragoste, iar cei doi copaci îmi inspiră tot dragostea. De asemenea, se vede splendid soarele trecând printre ei. Fotografia, per total, este foarte liniştitoare, te calmează total. Aşa că votez
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#5
Prelungesc până pe 25 Octombrie. C`mon, vote vote vote.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#6
Astru terestru -imi place felul in care petalele par aproape transparente intr-un punct anume. Lumina si unghiul mi se par bune. Iar ideea mi se pare chiar buna. Culorile par vii, iar semintele seamana cu niste samburi mici, mici, mici. Ceea ce e foarte dragut. Si putinele frunze verzi prinse in spate da bine.
Vot.

Sun drops -mi-a placut poza inca de la prima privire. Culorile, felul in care soarele e sters, ascuns, mi se pare ca seamana cu o pictura. Picturile sunt frumoase si exprima multe. Ganduri, sentimente. Norii de sus seamana cu o oglinda, insa oricum ai lua-o, sunt bine prinsi in poza. Movul acela intunecos si cum se vad din indepartate dealurile (sau ce or fi) sunt... foarte frumoasa (ca sa nu folosesc "genial").
Vot.

Anotimpuri colibri -e atat de frumos! Prima data claritatea nu mi-a placut, dar apoi am realizat ca de fapt da un aer aparte a pozei! Baka me. Copacii sunt splenditi, iar felul in care intr-o parte lumina soarelui ajunge pe frunze si crengi e chiar superba! Apa reflectand asa de frumos soarele chiar te fascineaza. Iar norii, cerul si acea planta, sunt foarte bine incadrate si sunt, si ele -la randul sau-, sunt bine pozitionate si dau un aer spelndit/magic fotografiei (!)
Vot.

Am argumentat cele trei alegeri ale mele, trebuie sa zis de ce nu imi plac si celelalte? >.>
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
Ok, după ce m.am holbat un lung timp la cele şase fotografii, m.am hotărât să las şi un comentariu, întrucât mi.am făcut o oarecare părere despre ele.

Să vedem...
Prima - calitate bună. Ideea mi se pare originală, soarele prins cu.n cleşte şi modul în care este desenat face fotografia să pară originală. Culorile sunt călduţe şi asta este bine, dar dacă ai fi dat un focus sau macro pe soare şi în spate ar fi fost blur, cred că fotografia era mult-mult mai reuşită şi o făcea mai specială decât este. Totuşi , nu pot să spun că nu îmi place. Ba da, ideea este ieşită din comun, lumina este bună şi hai să zicem că ai reuşit să prinzi soarele dintr.un unghi bun. Plus, border.ul dă ideea de film sau de începere a unui film.
Eniuei, votez.

He keeps following me.
M.ai dezamăgit. Şti de ce spun asta ? Titlul părea atât de interesant şi mă ducea cu gândul la cine ştie ce lucruri , la soare prins într.un mod mai weird, dar nu. Ai fotografiat un ghiveci şi...atât? Fără un subiect prea interesant, fără macro, focus, fără orice altceva şi fără calitate. Păcat, mare păcat. Nici n.ai idee câte.ai fi putut şi cu ghivechiul acela. În primul rând, dacă umblai la lumină şi n.o făceai să pară atât de puternică, ar fi fost mai ok. Apoi, unghiul din care este luat e banal. Un macro ar fi făcut magie, crede.mă.
Plus, fotografia nu.mi transmite nimic. Însă titlul da. Şi totuşi, nu votez...

Astrul terestru
Chiar mă întrebam dacă va fotografia cineva Floarea-Soarelui, care să recunoaştem, se potriveşte de minune cu tema. Îmi place. Lumina este foarte bună, galbenul acela cald îmi dă o stare de linişte, iar calitatea să zicem că este ok. Unghiul...hm, puteai să fotografiezi din alt unghi, da. Mare păcat că ai prins frunzele alea. Strică fotografia, dar sunt un detaliu minor.
Oricum, chiar dacă floarea putea fi luată din alt unghi şi s.ar fi putut da un macro, îmi place şi.aşa. E reuşită.
Votez.


More than heaven could make.
Alt titlu drăguţ, care îmi inspiră zeci de chestii, altă fotografie nu prea reuşită. De ce îndrăznesc să spun asta?
Calitatea, în primul rând, lasă de dorit. Pare a fi făcută cu telefonul sau cu un aparat prost, din păcate. Şi ideea, clişeică şi comună. Iar subiectul e dat dispărut. Da, subiectul ar trebui să fie soarele, dar nu este prins ok şi nu.mi dă senzaţia că el ar trebui să fie în centrul atenţiei. Şi nici culorile nu sunt cele mai bune, aş fi umblat puţin pe la lumină.
Oricum, fotografia nu e cea mai bună, dar hai să spunem că este...bunicică. Totuşi, nu votez.

Sun drops.

Calitatea este din nou proastă. Presupun că este făcută cu telefonul, fiindcă pare mişcată sau ceva asemănător. Îmi pare rău să o zic ( scriu ) a doua oară, dar ideea este comună. Soarele pe cer, apusul dacă nu mă înşel şi atât. Nu lumină mai bună, nu efect, nu nimic. Mergea prins din alt unghi, încât să pară că soarele ieşea din nori, mergea ca lumina să fie ceva mai închisă...Ei bine, puteai face multe. Scuze, dar nu votez.

Anotimpul colibri

Când am citit titlul, mă şi gândeam la o fotografie în genul acesteia.
Ai reuşit să prinzi soarele perfect sau aproape perfect, lumina lui care se revarsă este fascinantă. Calitatea , spre bucuria mea, nu lasă de dorit, iar culorile sunt călduţe. Îmi plac destul de mult. Mă bucur , în acelaşi timp, că ai reuşit să suprinzi totul atât de frumos. Sincer să fiu, îmi dă un sentiment de o oarecare melaconlie.
Aceasta sigur o votez.

Voturile mele sunt 1, 3 ÅŸi 6.
In fata mortii nu mai esti nimic, nu mai esti poet, esti un simplu om care trebuie sa dispara.

[Imagine: 69049197.jpg]

"Time is an illusion. Lunchtime doubly so."

#8
Sorry for being late. Am fost plecată din Bucureşti vreo 3 zile, aşa că nu am avut timp să pun rezultatele. Here they are :

1. Anotimpul Colibri by Ang. - 5 voturi.
2. Untitled by Desiree ÅŸi Astru Terestru by Dark Blue - 4 voturi.
3. Sun Drops by Miss M - un vot.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#9
Când se deschide POTM-ul pentru Decembrie, că Noiembrie a trecut deja ?
2.
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)