Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Alege lucrarea
Suflete Pierdute
25.00%
2 25.00%
Vânt albastru
75.00%
6 75.00%
Total 8 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Septembrie - Lucrarile

#2
Bun; vin cu un vot şi desigur, încep prin a comenta fiecare lucrare în parte. Firstly, sunt puţin dezamăgită că avem doar doi participanţi - ehh, probabil începerea şcolii vă 'răpeşte' din timp.

Lucrarea 1 - Suflete Pierdute

În primul rând, nu văd rostul scrierii majusculei la al doilea cuvânt
Citat:Suflete Pierdute
--> probabil ai dorit să evidenţiezi acel "pierdut" - o idee bună, însă consider că te puteai axa mai mult pe sentimentele din text . Ajung imediat şi acolo.

GreÅŸeli :
de a ignorao - de a ignora-o
parini - părinţi
din totdeauna - dintotdeauna
zile - zilei

Citat:Am fost obligaţi să ne mutăm din minunatul oraş McClaw în săracul oraş Ronny Falls, un oraş cu un port mic şi închis de sute de ani
# Se observă clar că ai repetat într-o singură frază substantivul "oraş" - mai multă atenţie pe viitor.
periculor - periculos
a fost prinsă şi i s-a făcut felul - nu mi-a plăcut DELOC cum ai folosit acolo 'i s-a făcut felul'; nu ştiu, sună prea banal şi pueril după părerea-mi . Ai fi putut înlocui cu ceva asemănător precum 'a fost prinsă şi răpusă de către acesta' .


Okay, m-au cam deranjat repetiţiile de la nivelul textului, în special acel "nici" şi "acum" - ah şi să nu uităm de "oraşul", acest cuvânt l-am mai observat mai peste tot.
Anyway, revenind la tema propriu-zisă.
Povestea mi s-a părut intersantă, mai ales legenda Căpitanului Joe The Baker. Hmm, să înţeleg că eşti o persoană pasionată de astfel de cărţi ? Pentru că ai povestit totul prea pe larg; mai concret, tu te-ai bazat pe această legendă cu piraţi şi ai scris prea puţin despre sentimentele personajului principal. Chiar tu iei parte într-un fel la întâmplările relatate în lucrare, nu văd de ce nu ai povestit mai profund.
Spun de pe-acum : au lipsit emoţiile : | Mă refer la faptul că, atunci când scrii, trebuie să gândeşti cu profunzime asupra rândurilor ce urmează să le aşterni pe hârtie sau în calculator. Eu doar am citit o simplă poveste - tema minunată, dar nu pot spune asta şi despre lucrarea în sine -. Aş fi vrut să fi muncit mai mult aici, să foloseşti mai multă descriere, dar şi naraţiune de altfel, căci prea ai povestit 'dezordonat'... Stilul şi estetica mă atrage - mă poţi numi obsedată pentru asta, dar contează în ochii mei la fel de mult cât şi sentimentele transmise prin intermediul scrierii tale.

Lucrarea 2 - Vânt albastru

GreÅŸeli:
devedea - devenea
Defapt - de fapt
șase lui - șase luni

Puţine greşeli, deci mă bucur.
*Bun titlu, asta înseamnă curiozitate*

Ei bine, ' Joe the Baker '... credeţi-mă, chiar m-ati făcut curioasă; din a doua poveste, am început să leg mai bine lucrurile, să descopăr cine este de fapt Joe the Baker.
Hmh, revenind la a doua lucrare ; mi-a displăcut spaţiul dintre fragmente, nu spun că-i greşit, însă e prea mult, exagerat chiar.

Am fost puţin derutată cu cele două mini-povestioare dacă le pot numi aşa... Căpitanul şi Brutarul - prima dată, nu înţelesem sensul celui de-al doilea titlu, pe parcurs totuşi, am fost captivată de povestea în sine. În timp ce citeam, parcă mă afundam în acea legendă, mai ales în descrierea bună din Căpitanul - ai spus acolo ceva de o anume doamnă...mă puseseşi pe gânduri şi am recitit lucrarea cu drag. Sincer, mi-a plăcut - ai transpus sentimente puternice îmbinate cu naraţiunea si de asemenea, parcă tu însuţi/însăţi te-ai adaptat temei, ai folosit un limbaj potrivit unui pirat.
Apreciez stilul tău de scris, îngrijit şi ordonat.

# Nu mă leg de tehnică la niciuna dintre lucrări, ambele au fost simple şi drăguţe; nu am ce comenta.
# Nu dau note exacte; spun doar că votul meu merge la a doua lucrare deoarece m-a atras din punct de vedere descriptiv. Anw, apreciez munca voastră, participanţilor. Succes în continuare ^^



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Septembrie - Lucrările - de Unia - 26-09-2011, 07:35 PM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrările - de Addeh - 27-09-2011, 08:08 PM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrările - de Teh - 29-09-2011, 08:56 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.827 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Septembrie - Inscrieri Lia 6 4.240 25-09-2012, 01:55 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Ianuarie - Lucrarile Nya. 9 4.696 03-02-2012, 10:18 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Decembrie - Lucrarile Aly 2 2.832 22-12-2011, 03:02 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Noiembrie - Lucrarile Aly 3 3.280 30-11-2011, 04:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Octombrie - Lucrarile Aly 8 4.993 01-11-2011, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Rezultate Aly 0 1.767 10-10-2011, 06:12 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Inscrieri Unia 8 5.032 23-09-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Budinca
  FOTM - August - Lucrarile Unia 5 3.562 28-08-2011, 01:41 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Mai - Lucrarile Unia 3 3.381 08-06-2011, 04:02 PM
Ultimul răspuns: Unia


Utilizatori care citesc acest subiect: